Φροντίδα African gray, θα μιλήσει ή είναι πλέον μεγάλος;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης PATSINOS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

PATSINOS

PB New Member
Εγγραφή
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
13
Πόλη
Αθήνα
καλημερα σε ολους
εχω εναν african gray 26 χρονια αλλα τον ειχαν οι γονεις μου δυστηχως γιατι λεω δυστυχως γιατι βεβαια τον ταιζαν τον πλενανε αλλα μεχρι εκει κανεις δεν του μιλαγε
λογο δουλειας κ εγω λογο σχολειου κ επειτα σπουδων τον ειχαμε παραμελησει βεβαια κ εγω φταιω οχι πως εγω δεν εχω ευθηνη
τωρα τον πηρα στο καταστημα μου που εχω κ θα κανω το παν αν καταφερω να μιλησει
θα μιλησει η ειναι πλεον μεγαλος; Τι να κανω για να τον κανω να μιλησει το μονο που καταφερα ειναι να ξαναπει κοκο το ονομα του που το μονο που ηξερε κ ειχε να το πει χρονια.
Θελω να του παρω τωρα κ ενα μεγαλο κλουβι γυρω στο 1.60 λετε αυτο να βοηθησει κ στην ψυχολογια του;
ειναι ηρεμος μαζι μου
Σας παρακαλω πεστε μου τι να κανω
Λεω να βαζω να ακουει μια λεξη συνεχομενα σε ενα cd την ωρα που φευγω απο το μαγαζι αυτο θα βοηθησει;
πεστε μου κ παλι παρακαλω τα παντα που εχετε κατα νου κ κατα εμπειρια για να καταφερει να μιλησει ειναι κριμα γιατι απο οτι ξερω ειναι απο τις ποιο καλες ρατσες παπαγαλων
Σας ευχαριστω κ περιμενω απαντησεις
:)
 
26 χρονών είναι λίγο μεγάλο για να μιλήσει αλλά εφόσον λες ότι λέει το όνομά του τότε ναι έχει πολλές πιθανότητες να μιλήσει. Δεν παίζει ρόλο τι είδος παπαγάλου είναι αλλά παίζουν ρόλο και οι ικανότητες του πουλιού. Ξέρω έναν κύριο που είχε African Grey αλλά δεν μίλαγε και ξέρω ανθρώπους όπου έχουν cockatiel π.χ όπου λένε καμια δυο λεξούλες(αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι η ομιλία στα πουλί εξαρτάτε κιόλας και απ'τις ικανότητές του). Τώρα για το κλουβί πιστεύω ότι είναι μια καλή ιδέα για να ανέβει η ψυγολογία του.
 
καλημερα σε ολους
εχω εναν african gray 26 χρονια αλλα τον ειχαν οι γονεις μου δυστηχως γιατι λεω δυστυχως γιατι βεβαια τον ταιζαν τον πλενανε αλλα μεχρι εκει κανεις δεν του μιλαγε
λογο δουλειας κ εγω λογο σχολειου κ επειτα σπουδων τον ειχαμε παραμελησει βεβαια κ εγω φταιω οχι πως εγω δεν εχω ευθηνη
τωρα τον πηρα στο καταστημα μου που εχω κ θα κανω το παν αν καταφερω να μιλησει
θα μιλησει η ειναι πλεον μεγαλος; Τι να κανω για να τον κανω να μιλησει το μονο που καταφερα ειναι να ξαναπει κοκο το ονομα του που το μονο που ηξερε κ ειχε να το πει χρονια.
Θελω να του παρω τωρα κ ενα μεγαλο κλουβι γυρω στο 1.60 λετε αυτο να βοηθησει κ στην ψυχολογια του;
ειναι ηρεμος μαζι μου
Σας παρακαλω πεστε μου τι να κανω
Λεω να βαζω να ακουει μια λεξη συνεχομενα σε ενα cd την ωρα που φευγω απο το μαγαζι αυτο θα βοηθησει;
πεστε μου κ παλι παρακαλω τα παντα που εχετε κατα νου κ κατα εμπειρια για να καταφερει να μιλησει ειναι κριμα γιατι απο οτι ξερω ειναι απο τις ποιο καλες ρατσες παπαγαλων
Σας ευχαριστω κ περιμενω απαντησεις
:)
Ποτέ δεν είναι αργά! Προσπάθησε να του μιλάς, να τον βάλεις σε χώρο που θα ακούει ομιλίες, βάλτου ραδιόφωνο και δείξτου ενδιαφέρον. Αυτό του λείπει και αγάπη. Δώστου σημασία και σιγά σιγά πιστεύω όλα θα πάνε καλά.Αστον πρώτα να συνιθήσει τον καινούργιο χώρο (τον μαγαζί) που τον μετάφερες και μετά απο λίγο καιρό τον μετακόμίζεις σε καινούργιο κλουβί. Μην του πέσουν όλες οι αλλαγές μαζεμένες :)
 
ευχαριστω

ευχαριστω κ τους δυο
περιμενω κ αλλες απντησεις
αν βαλω ενα cd με μια λεξη συνεχομενα να τα ακουει θα εχει επυτυχια;
 
ευχαριστω κ τους δυο
περιμενω κ αλλες απντησεις
αν βαλω ενα cd με μια λεξη συνεχομενα να τα ακουει θα εχει επυτυχια;
Εγω λέω να του μιλας εσυ και όχι το cd (με μια λέξη) όπως λές. Οι ζακό έχουν ανάγκη απο ανθρώπινη επαφή και επικοινωνια, είναι συναισθηματικά και πολύ κοινωνικά πουλιά...
 
Είναι μια ιδέα αλλά καλύτερο είναι να του μιλάς εσύ με ωραίο και τρυφερό τρόπο! Τώρα εάν λείπεις απο το μαγαζί μέχρι μία ώρα το πολύ μπορείς να του βάλεις cd, για παραπάνω ώρα εγώ δεν θα σου έλεγα να βάλεις.
 
Θα συμφωνησω με τα παιδια και αυτα που σου ειπανε ως τωρα! Το κλουβι καλο ειναι να του το παρεις και σιγα σιγα (διοτι οι γκρι ειναι πιστευω καπως ιδιομορφα πουλια στη μεταχειριση και στις αλλαγες, βεβαια αναλογα πως εχουνε μαθει) να γεμισεις το κλουβι του παιχνιδια και δραστηριοτητες. Ειναι πολυ εξυπνα πουλια και χρειαζονται ενασχοληση διαρκως. Μη σου πω οτι μου κανει μεγαλη εντυπωση που δεν εχει μαδηθει κιολας. Μετα απο 26 χρονια που δεν ελαβε την αναλογη προσοχη και φροντιδα που επρεπε το αν θα μιλησει δεν θα επρεπε να σε απασχολει και μαλιστα ως προτεραιοτητα. Λειπουνε στο πουλι αλλα πραγματα βασικα πρωτα!

Φροντισε να καλυψεις ολα τα βασικα για να περναει καλα και ισως μαθει καποιες λεξεις ακομη, εξαλλου οι γκρι αφρικανικοι συνεχιζουν να μαθαινουν νεους ηχους και οσο μεγαλωνουν. Υπαρχει βεβαια και το ενδεχομενο να μην πει τιποτα. Αλλα θα κερδισεις τοσα πραγματα αν του δωσεις την αξια που πρεπει που πιστευω πως μετα δε θα σε απασχολει κι εσενα πολυ το αν θα μιλησει η οχι. 😉
 
ευχαριστω φοιβο

ευχαριστω φιλε
πιστευω να τα καταφερω
θα του παρω πολλα παιχνιδακια
παντως οταν τον ρωταω πως τον λενε εχοντας ομως στο χερι σαν ανταμοιβη καποιο φρουτο απανταει κατευθειαν κοκο το ονομα του δηλ
μηπως αυτο ειναι κ το κουμπι του;η ανταμοιβη;
εσεις τι κανατε για να τον μαθετε λεξεις;κ ποσο καιρο κανει να μαθει μια λεξη;
κ παλι ευχαριστω ελπιζω να μην γινομαι κουραστικος που ρωταω τοσα πολλα
αλλα πραγματικα τον αγαπαω κ θελω να τον κανω ξεφτερι εστω κ μετα απο τοσα χρονια
 
Ξεφτερι ειναι απο μονος του! Ομως δεν το καλλιεργησατε αυτο ετσι ωστε να μαθει να μιλαει τη γλωσσα των ανθρωπων.

Τι διατροφη ακολουθει; Ποσες ωρες κοιμαται; Μπανιο κανει συχνα; Περναει χρονο εξω απο το κλουβι παιζοντας;

Η ανταμοιβη με μια λιχουδια (τα φρουτα και τα λαχανικα δεν ειναι λιχουδιες αλλα πρεπει να συπεριλαμβανονται στην καθημερινη βασικη διατροφη του) ειναι το κλειδι της εκπαιδευσης για τα περισσοτερα πουλια.
Και παλι εγω σου λεω οτι ισως να μην μαθει αλλη λεξη ισως και να μαθει. Μυστικες συνταγες δεν υπαρχουνε σε αυτα τα πραγματα, τουλαχιστον δεν τις ξερω εγω... Μπορει ενα μηνα, μπορει ενα χρονο μπορει και ποτε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
δεν τον εχω βγαλει εξω μονο μια φορα

φοιβο δεν τον εχω βγαλει εξω μονο μια φορα μικρο
ειχε μεινει εξω 2 μερες αλλα μετα τον εβαλε ο πατερας μου στο κλουβι μετα απο μαχη τον καταδαγκωσε κ απο τοτε δεν τον παει μαχη ενοοντας οταν τον εποιασε τον εποιασε με γαντια κ αυτος αγριεψε
θελω να τον βγαλω παλι εξω αλλα στο σπιτι μου οχι στο μαγαζι
θα καταφερω να τον βαλω μετα ομως μεσα στο κλουβι΄;
καθετε να τον χαιδεψω να τον ταισω γενικα μαζι μου ειναι πολυ φιλικος
τωρα δεν ξερω αμα βγει εξω απο το κλουβι τι θα γινει
περιμενω απαντηση σας
 
Οπως σου ειπαν κ τα παιδια προηγουμενως, ετσι κεγω νομιζω πως δε πρεπει να σε απασχολει τοσο το να μαθει καινουργιες λεξεις. Σιγουρα οι γονεις σου τον φροντιζαν κτλ απλα αποτι φανταζομαι θα εχει μαθει στη μοναξια ο παπαγαλος σου. Δε το λεω για να κατηγορησω κανεναν απλα αποτι καταλαβαινω. Κ τωρα αν κ ειναι 26 χρονων ποτε δεν ειναι αργα για να ερθει πιο κοντα με καποιον, δηλαδη εσενα. Οποτε δωσε πρωτα εμφαση στο να τον κοινωνικοποιησεις οσο γινεται κ να τν κανεις ευτυσιχμενο γιατι αν σκεφτεις εχει το μυαλο ενος μωρου-μικρου παιδιου. Οποτε δωσε εμφαση στη καλη διατροφη του κ στο να του κανεις παρεα κ μετα οταν βλεπεις οτι θα εχει προσαρμοστει στο νεο του φιλο κ στο νεο του περιβαλλον τοτε προσπαθησε να του μιλας μηπως κ μαθει παραπανω λεξουλες απο εσενα.
 
φοιβο δεν τον εχω βγαλει εξω μονο μια φορα μικρο
ειχε μεινει εξω 2 μερες αλλα μετα τον εβαλε ο πατερας μου στο κλουβι μετα απο μαχη τον καταδαγκωσε κ απο τοτε δεν τον παει μαχη ενοοντας οταν τον εποιασε τον εποιασε με γαντια κ αυτος αγριεψε
θελω να τον βγαλω παλι εξω αλλα στο σπιτι μου οχι στο μαγαζι
θα καταφερω να τον βαλω μετα ομως μεσα στο κλουβι΄;
καθετε να τον χαιδεψω να τον ταισω γενικα μαζι μου ειναι πολυ φιλικος
τωρα δεν ξερω αμα βγει εξω απο το κλουβι τι θα γινει
περιμενω απαντηση σας
Γιατί είσαι τόσο βιαστικός; Να μιλήσει, να τον βγάλεις απο το κλουβί... Ο παπαγάλος επι 26 χρόνια είχε μάθει σε έναν τρόπο ζωής. Καλώς ή κακώς. Η εμπειρία του έξω απο το κλουβί δεν ήταν και η καλύτερη... Δώστου ΧΡΟΝΟ και ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ και ίσως κάτι καταφέρεις... Ζωντανό πλάσμα είναι όχι μηχανή...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
μην με μαλωνεις


δεν ειμαι βιαστικος απλα ρωταω καποια πραγματα για να ξερω τι μπορω να κανω καλυτερο
κ παλι ευχαριστω
μην με μαλωνετε:)
 

δεν ειμαι βιαστικος απλα ρωταω καποια πραγματα για να ξερω τι μπορω να κανω καλυτερο
κ παλι ευχαριστω
μην με μαλωνετε:)
Με παρεξήγεισες... Δεν σε μαλώνω, αν είναι δυνατόν... Απλά μερικά πράγματα δεν γίνονται απο τη μία μέρα στην άλλη. 🙂
 
ευχαριστω

το καταλαβα πως το ειπες αλλα σου ειπα θελω να επανορθωσω αυτο που εγινε κ για αυτο ποιο πολυ ρωταω να επανορθωσω ενοοω γιαυτον να περασει οσο ποιο πολυ καλυτερα
 
Οκ βρε δεν εγινε τιποτα, δε σε μαλωνουμε-προς θεου! απλα λεμε να μην επικεντρωνεσαι τοσο στο αν θα μιλησει.λοιπον! Για πολλες πληροφοριες-οσες δηλ δε γνωριζεις ακομα, κανε μια περιηγηση στο φορουμ κ θα βρεις πολλα χρησιμα πραγματα.Βαλε κ στο αναζητηση ζακο παπαγαλος κ οτι αλλο θες κ θα βρεις. ενδεικτικα παραθετω καποια ενδιαφεροντα αρθρα που ισως σε βοηθησουν. Καταρχην για παπαγαλους η τροφη που θεωρειται καλυτερη ειναι τα πελλετς. Εαν δε σε ενδιαφερει οκ. Κ σου βαζω κ καποια θεματα σχετικα με το πως να ερθεις κοντα με το παπαγαλο σου σιγα σιγα.

Tι ειναι τα Pellets
Zako συμβουλές
Εκπαίδευση- Εξημέρωση Παπαγάλων
African Gray Zako – Αφρικανικός Γκρίζος Παπαγάλος
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
κριμα να σε απασχολει αν θα μιλησει..
ναξερες ποσα περισοτερα θα μπορουσε να σου δωσει αν του δωσεις
την αγαπη και τι φροντιδα που του αξιζει..
οσο για το αν θα μιλησει... Θεωρητικα ναι μπορει ανα πασα στιγμη να μιλησει και
να πει πραγματα που δεν φανταζεσαι... Ενας ζακο ποτε δεν ξεχνα.. Και ειναι
πολλες οι φορες που ξαφνικά παπαγαλοι που ποτε δεν μιλαγαν αρχισαν να μιλανε
σκεψου πως πριν λιγο καιρο ενα ζευγαρι στην αγγλια χωρισε λογω του οτι
ο παπαγαλος που ποτε δε μιλαγε αποφασισε να μιλησει και να πει αυτα που ελεγε η γυναικα στο τηλ με τον εραστη...
 
μου κανει εντυπωση πως αυτο το παραμελλημενο εντος εισαγωγικων πουλι δεν παρουσιασε προβληματα (κραυγες που δεν μπορεις να ανεχτεις,feather plucking κτλ). ισως τον προσεχαν οι δικοι σου περισσοτερο απο οσο νομιζεις. το πουλι θα ειχε τουλαχιστον μελαγχολησει και δεν θα ζουσε τοσα χρονια. Οι ζακο, οι μακαο και οι κοκατου ειναι οι τα πιο ευαισθητα ειδη παπαγαλων.
αυτη ειναι η ταπεινη μου γνωμη
 
Προσπάθησε να τον κανεις να ξεχασει τον παλιο τροπο ζωης και την ''αδιαφορια'', σε αυτο θα βοηθησει και η αλλαγη κλουβιου με διαφορα παιχνιδια μεσα.. Να αφιερωνεις αρκετες ωρες τη μερα στην εκπαιδευση του.. Ποτε δεν ειναι αργα να ξερεις.. Θα σου συνηστουσα πρωτα να τον κανεις να ηρεμήσει λιγο παραπανω και να τον βγαζεις λιγο εξω απο το κλουβι του να νιωσει και αυτος οτι τον αγαπατε και τον φροντιζετε.. Ταυτοχρονα με αυτο αρχησε να του λες καθαρα και δυνατα μερικες ευκολες λεξουλες οπως ''γεια'' , ''ελα'' κτλ ..σε καμια περιπτωση δεν θα βοηθουσε το cd για να του λεει λεξεις... Οι παπαγαλοι δεν ειναι χαζα πουλια καταλαβενουν οτι ετσι προσπαθεις να τους ξεγελασεις και θα ειναι χειροτερα.. Πανω απ' ολα υπομονη
 
Back
Top