Φροντίδα African gray, θα μιλήσει ή είναι πλέον μεγάλος;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης PATSINOS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
οταν θα τους λες τις λεξουλες προσπαθησε να εχει ησυχια και να μην αποσπαται απο κατι αλλο.
 
αρχιναει κ μιλαει μεσα σε ενα μηνα!

ο παπαγαλος μου αρχιναει κ μιλαει μεσα σε ενα μηνα!
τον εχω ενα μηνα στο μαγαζι του πηρα εδω ομως κ δυο εβδομαδες ενα τεραστιο κλουβι 1.85 υψος 1 πλατος κ 1 φαρδος κ τον φροντιζο παρα πολυ, αλαξε κατευθειαν η ψυχολογια του
του μιλαω συνεχεια ερχεται κ με φιλαει
κ εδω κ περιπου μια εβδομαδα αρχισε κ γελαει σφυραει κανοντας καμακι λεει το ονομα του λεει το ελα αλλα λιγο βλαχικα κανει πσιτ κ προσπαθει να πει το κοροιδο
πιστευω πραγματικα για ενα μηνα ειναι παρα πολυ μεγαλη η αλλαγη που εχει κανει αν σε ενα μηνα ειπε αυτα φαντασου τι θα λεει σε μερικα χρονια
 
Μπραβο πολυ χαιρομαι που αλλαξε η ψυχολογια του και περναει καλυτερα τωρα! Και το κλουβι του ακουγεται πολυ μεγαλο! 🙂 Μπραβο σου για το δωρο που του εκανες!
 
μπραβο σε σενα και στον παπαγαλο σου..συνεχισε ετσι και θα γινετε αχωριστοι
 
Πολυ ωραια νεα! Συγχαρητηρια για την προσπαθεια κ την φροντιδα σου!
 
Μπράβο και στους δυο σας. Γιατί και οι δυο προσπαθήσατε, για να έρθετε πιο κοντά :)
 
Eίναι μεγάλος θα μιλήσει;

Είναι πολύ ευαίσθητα πουλιά, και ανταποκρίνονται αμέσως στο ενδιαφέρον σου. Αφιέρωσε χρόνο, πλησίαζέ το ήρεμα με γλυκόλογα, πες του ότι το αγαπάς, και δες και το άλλο σπουδαίο -κατά τη γνώμη μου- το πέταγμά του για να ανακτήσει την αυτοεκτίμησή του! Προσοχή, όχι άκοπα φτερά. Με λίγο ψαλιδισμένα, από ειδικό, φτερά, όταν έχεις χρόνο να το βγάλεις από το κλουβί, κλειστά παράθυρα, τραβηγμένες κουρτίνες, με καλυμένα γιάλινα, αιχμηρά, ζεστά, επικίνδυνα, μπορεί από μόνο του, ή/και αν ενθαρρυνθεί, να κάνει χαμηλό πέταγμα, όχι να πάρει ύψος. Εκεί θα δεις αξία - αλλαγή. Θα βρει την εμπιστοσύνη στον εαυτό του, θα το επαινέσεις κι εσύ, θα σου τα πει όλα μαζεμένα. Προσοχή στη διατροφή αλλά και στο χρόνο που του αφιερώνεις, ακόμη και να είναι σε φως και να βλέπει από το ξημέρωμα μέχρι το δειλινό, για το βιολογικό του ρολόι - ανάγκες. (Όχι δηλ. στο βάθος ενός μαγαζιού με τεχνητό φωτισμό). Το πρωί που μαζεύονται όλα σε σμήνη στο φυσικό τους περιβάλλον, αλλά και το απόγευμα που συναντιούνται πάλι, λένε πολλά πολλά μεταξύ τους και μεταξύ μας. Εμεις τον έχουμε από τέλος Ιουλίου, είναι 9 μηνών, και με φωνάζει -Ούα σε όλους τους τόνους. (Με λένε Ρούλα). Μας έχει τρελλάνει, αλλά είμαστε σχεδόν συνέχεια από πάνω του. Καλή επιτυχία, γράψε μας νέα σας.
 
Κυριε Πατσινε!

καλημερα σε ολους
εχω εναν african gray 26 χρονια αλλα τον ειχαν οι γονεις μου δυστηχως γιατι λεω δυστυχως γιατι βεβαια τον ταιζαν τον πλενανε αλλα μεχρι εκει κανεις δεν του μιλαγε
λογο δουλειας κ εγω λογο σχολειου κ επειτα σπουδων τον ειχαμε παραμελησει βεβαια κ εγω φταιω οχι πως εγω δεν εχω ευθηνη
τωρα τον πηρα στο καταστημα μου που εχω κ θα κανω το παν αν καταφερω να μιλησει
θα μιλησει η ειναι πλεον μεγαλος; Τι να κανω για να τον κανω να μιλησει το μονο που καταφερα ειναι να ξαναπει κοκο το ονομα του που το μονο που ηξερε κ ειχε να το πει χρονια.
Θελω να του παρω τωρα κ ενα μεγαλο κλουβι γυρω στο 1.60 λετε αυτο να βοηθησει κ στην ψυχολογια του;
ειναι ηρεμος μαζι μου
Σας παρακαλω πεστε μου τι να κανω
Λεω να βαζω να ακουει μια λεξη συνεχομενα σε ενα cd την ωρα που φευγω απο το μαγαζι αυτο θα βοηθησει;
πεστε μου κ παλι παρακαλω τα παντα που εχετε κατα νου κ κατα εμπειρια για να καταφερει να μιλησει ειναι κριμα γιατι απο οτι ξερω ειναι απο τις ποιο καλες ρατσες παπαγαλων
Σας ευχαριστω κ περιμενω απαντησεις
:)
Ειμαι καινουριος εδω! Εγω ειχα πρην πολλα πολλα χρονια ενα Καταπληκτικο Ζακο.Απο ομηλια... Ειμαι σιγουρος οτι ηταν για Γκινες.. Κλπ. Η γνωμημου ειναι να των ΑΓΑΠΑς κ να των ΠΡΟΣΕΧΗς να του κανης ΠΑΡΕΑ εχονταςτων στο ΧΕΡΙΣΟΥ ΗΡΕΜΑ να του ΜΗΛΑς ΧΑΜΗΛΟΦΩΝΑ κ να των ΧΑΙΔΕΥΗς οταν θελη ΑΥΤΟς μην του πηγενης ΚΟΝΤΡΑ αμα τα κανης ΠΡΑΞΕΙ ΑΥΤΑ θα δης τη διαφορα.. Καλη τυχη! 🙂νασε παντα καλα. ΚΓ.
 
Back
Top