Ασθένειες African gray με σπασμούς και αδυναμία να κρατηθεί στα πόδια

Εγγραφή
15 Ιαν 2017
Μηνύματα
7
Πόλη
Δράμα
Καλησπερα σας και χαρηκα πολυ που ηρθα στην σελιδα σας. Το προβλημα μου ειναι ενας υπεροχος gray parriot ονοματι ΜΑΙΚ.
Τον εχω πανω απο 30 χρονια, χωρις ποτε να παθει το παραμικρο, Περνουσε υπεροχα ωσπου πριν απο 3 εβδομαδες αρχισαν τα εξης συμπτωματα...
Αρχισε να τρεμει, να χανει το κεφι του μετα την δευτερη εβδομαδα αρχισε να κανει εμετον για λιγες μερες οπου κοπηκε.
Αρχισαν να το πιανουν σπασμοι να πεφτει στο πατωμα του κλουβιου ανασκελα,(τον γυριζα φυσικα εγω συνεχεια) δεν ετρωγε με αποτελεσμα να αρχιζει να χανει βαρος.
Αρχισα μια θεραπεια με Ζεολιθο μπας και εχει κανα μυκητα αλλα τιποτα.
Δυστυχως εδω στην πολη της Δραμας οπου ζω και εργαζομαι δεν υπαρχει πτηνιατρος και
δυστυχως κανενας κτηνιατρος δεν μπορεσε να με βοηθησει.Απευνθυθηκα σε πτηνιατρο του
Αριστοτελειου Πανεπηστημιου Θεσ/νικης αλλα το κοστος αλλα και η μεταβαση ηταν απαγορευτηκα.
Την τελευταια εβδομαδα αρχισα να τοω ταιζω στο στομα με το χερι και να του δινω νερο, αλλα παλι πεφτει κατω ανασκελα κτυπιεται και μετα ηρεμει.Αυτα ειναι και τα συπτωματα που εχει.
Σπασμους, αδυναμια να κρατηθει στα ποδια και δεν μπορει να φαει μονος του.
Τι να κανω ...
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ... Δεν μπορω να τον βλεπω αλλο να ταλαιπωρειται
Κωσταντινος τηλ***
 
Καλησπέρα.. Καλώς ήρθες στην παρέα μας.. Κανονικά πρέπει να τον δει ένας πτηνίατρος οπωσδήποτε! Πόσα χρόνια τον έχεις;απο που τον έχεις πάρει;
Σε ποιο μέρος του σπιτιού έχεις τον παπαγάλο σου;
Σε αυτή την κατάσταση που είναι θα πρέπει να τον έχεις σε ζεστό μέρος... Να μην βρίσκεται σε ρεύματα και σε φασαρία...
Τον είχες τίποτα μέσα έξω;
Πες μας λίγα λόγια για την διατροφή του... Εκτός την τροφή γενικά τι άλλο τρώει;
Η τροφή του είναι χύμα η συσκευασμένη;
Τώρα που έχει αδυναμίες κάθεται στον πάτο;
Τα βράδυα κοιμάται κανονικά;η είναι ανήσυχος; Τι ώρα κοιμάται; Τι ώρα ξυπνάει;
Οι κουτσουλιές του πως είναι;
Βγάλε μας μια φωτογραφία τον παπαγάλο σου και τις κουτσουλιές του και ανεβάσε τες...
 
Υπάρχει μέσα στο φόρουμ λίστα πτηνιάτρων. Περίμενε να μας απαντήσει κάποιο άλλο μέλος ποιους γιατρούς θα συνέστηνε για μια τηλεφωνική η ίσως skype επικοινωνία. Νομίζω ότι, αν σου προταθούν καποια ονόματα, θα μπορούσες έπειτα να τους τηλεφώνησες, εξηγώντας το πρόβλημα της απόστασης, ζητώντας τους απλώς να κάνουν μια προσπάθεια εξ αποστάσεως διάγνωσης, έστω με συμπτώματα, ίσως και με Skype, να τους ρωτήσεις ποιο θα ήταν το κόστος για κατι τετοιο, κι επειτα αναλόγως προχωράς.
Υπάρχει περίπτωση να εχει δηλητηριαστεί απο κάτι; Π.χ. Κάγκελα κλουβιού, τροφή κλπ;
 
Κωνσταντίνε καλώς ήρθες και λυπάμαι για την περίσταση που έγινε αυτό.
Θα προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε όσο μπορούμε, όμως δυστυχώς χρειάζεται η συνδρομή γιατρού και πιθανά εξετάσεων όπως σου είπαν και τα παιδιά πιο πριν.
Αυτή η ιδέα με κάποιον γιατρό στην Αθήνα που θα μπορούσες να έρθεις σε επαφή μέσω skype, όπως σου είπε ο Γιάννης, είναι πολύ καλή και σου προτείνω να το κάνεις με την κ. Γκρέυ αύριο κιόλας, δεν ξέρω αν θα δεχθεί, μια δική μας σκέψη είναι.
Τώρα μεταξύ μας, πως μπορούμε να βοηθήσουμε κάπως την σκέψη σου:

Το γεγονός πως έδωσες ζεόλιθο είναι καλό γιατί κατά κάποιον τρόπο απέρριψες την δηλητηρίαση, την επείγουσα βέβαια γιατί αν πρόκειται για μακροχρόνια έκθεση σε κάποιο βαρύ μέταλλο, όπως μόλυβδο, ενδέχεται να υπάρχει μόνιμη οργανική βλάβη.
Πρέπει να ψάξεις και να μας πεις για κάποιες τέτοιες πιθανές αιτίες, σκεπτόμενος το δωμάτιο του σπιτιού που τον έχεις, πχ αν είναι κοντά στην κουζίνα και μαγειρεύετε σε σκεύη teflon.
Επίσης να δεις κάποια πιθανή άλλη μόνιμη έκθεση σε τοξικούς παράγοντες, ρίχνοντας μια ματιά εδώ και εδώ.
Εν συνεχεία το μυαλό μας πάει σε πιθανή μόνιμη διατροφική έλλειψη, ιδίως της βιταμίνης D3, που είναι επιρρεπείς οι african grey.
Πες μας λοιπόν ποια είναι η διατροφή που κάνει όλα αυτά τα χρόνια το πουλί και αν έχει άμεση πρόσβαση στις ηλιακές ακτίνες ή έστω με κάποια βοηθητική λάμπα.
Η έλλειψη βιταμίνης D3 οδηγεί σε υπασβεστιαιμία αλλά η χορήγησή της χρειάζεται προσοχή γιατί σε υπερδοσολογία γίνεται τοξική.
Φυσικά αντλώντας την το πουλί μέσω της ηλιοφάνειας, μεταβολίζει φυσιολογικά το ασβέστιο και είναι ο άριστος τρόπος.
Αν θεωρηθεί πως όλα τα παραπάνω γίνονται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και άρα απορρίπτονται ως εκδοχές (που ποτέ βέβαια δεν μπορούμε να ξέρουμε), οδηγούμαστε σε σκέψεις για ασθένεια, δυστυχώς.
Το καλό είναι πως η ηλικία του πουλιού βοηθάει γιατί ένα ενήλικο πουλί είναι λιγότερο ευάλωτο από ένα νεαρό, το κακό είναι ότι μπορεί να υπάρχει χρόνιο πρόβλημα που εκφράστηκε τώρα.
Πρέπει να παρατηρήσεις σχολαστικά κάποια πράγματα, όπως αν το πουλί πίνει περισσότερο νερό από πριν, σκεπτόμενοι τον διαβήτη.
Να παρατηρήσεις αν καθαρίζεται, περιποιείται επαρκώς το πτέρωμά του όπως έκανε παλαιότερα και να ρίξεις μια ματιά στον ουροπυγικό αδένα για πιθανή λοίμωξη.
Όπως καταλαβαίνεις οι ασθένειες χρειάζονται αιμοληψίες και άλλες πιθανές μικροβιολογικές εξετάσεις για να διαγνωσθούν και βέβαια επιστημονική γνώση.
Απλά προς ενημέρωσήν σου και σκέψη, υπάρχουν και άλλες ασθένειες που κάνουν τέτοια συμπτώματα, όπως η νόσος διάτασης του πρόλοβου PDD ή η σπαστική παράλυση των ποδιών ( που δεν μοιάζει κατ' αρχήν).
Τέλος ρίξε μια ματιά στον σύνδεσμο αυτό και αν χρειαστείς βοήθεια ρώτησε ότι χρειάζεσαι και μια ερώτηση για το νερό. Έχω την εντύπωση πως το νερό σας είναι σχετικά σκληρό στην Δράμα;
Βάλε αν μπορείς φωτογραφίες του πουλιού, πες μας αν έχει χάσει βάρος, πως είναι η εμφάνιση πτερώματος και ράμφους αν παρατηρείς κάποιες δυσμενείς αλλαγές.
Θέλουμε να βοηθήσουμε, μην διστάζεις ότι σου έρχεται στο μυαλό να ρωτάς και ότι χρειαστείς θα είμαστε εδώ.
Εύχομαι να είναι περαστικά!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
καλησπερα φιλοι μου,

Συγνωμη για την καθυστερηση αλλα εχουν συμβει πολλα γεγονοτα που δεν μου δωσαν τον χρονο να σας ενημερωσω.

Ο παπαγαλος εκανε μια ανακαμψη της ταξεως 80%. Παει περιφημα.24 ωρες επι τρεις μερες πανω απο το κεφαλι του, να του κανω χαρτινο "κλουβι", να το καθαριζω ανα δυο ωρες να τον ταιζω στο στομα και πολλα αλλα

ΦΥΣΙΚΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΣΑΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗ,ΤΗΝ ΑΜΜΕΣΗ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥ ΦΤΕΡΩΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ. Θα ηθελα να ευχαριστησω εναν εναν προσωπικα αλλα φοβαμε μην ξεχασω κανεναν. Στην ατυχια μου αυτες τις μερες σπασαν και οι δυο συσκευες τηλεφωνου, καηκε και το ρουτερ και χιλια αλλα δυο.

Τελος παντων ολα πηγαν πολυ καλα. Ο παπαγαλος το μονο που του εμεινε ειναι να αρχισει να μιλαει παλι,(ολη την ημερα δεν εβαζε γλωσσα μεσα απο το να λεει δεκαδες προτασεις και λεξεις και να τραγουδαει.)θελω την γνωμη σας πανω σ αυτο και γερνει λιγο μπροστα μια και παταει στο εδαφος κατω λετε να ειναι επειδη δεν ειναι στο κλουβι του σε στρογγυλο ξυλο;

Αυτο που εκανα και ειχε τεραστια διαφορα απο την δευτερη μερα ηταν το εξης...Χαρτινο χαμηλο μεγαλο κλουβι με χαρτινο τραπεζομαντηλο που το αλλαζα ανα δυο ωρες, ΑΣΒΕΣΤΙΟ,τροφη για νεοσους, ηλεκτρολυτες, ηλιοσπορο καθαρισμενο, φυστικια καθαρισμενα και σπασμενα μπανανα και καλιο,Ηδη μεσα σε τρεις μερες το βαρος επανηλθε στα κανονικα, τα περιτωματα του φυσιολογικοτατα, σταματησαν σπασμοι αμεσως και πατησε στα ποδια του.Ανοιξε τα ματια του και το κεφαλι του σταματησε να κρεμεται.

Το μονο που εμεινε ειναι οπως σας ειπα να αρχισει να μιλαει και μετα με το καλο να τον βαλω παλι στο μεγαλο το κλουβι του που συνεχεια τριαντα χρονια ειναι ανοικτη η πορτα του.

Αυτα απο μενα.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΘΕΡΜΑ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ. ΝΑΣΤΑΙ ΚΑΛΑ.
 
Τέλεια!
Αν δεν έχεις πρόβλημα, μπορείς να δώσεις το όνομα, μια και εξυπηρέτησε εξ' αποστάσεως και ήταν και αποτελεσματικός, να τον έχουμε υπ' όψιν για άλλα παιδιά που ζουν σε περιοχές χωρίς γιατρούς.
Βάλε μας μια φωτογραφία του πουλιού να το δούμε Κωνσταντίνε.
 
καλησπερα φιλοι μου.
Επιτελους ειχαμε πληρης αναρρωση 100% οπως θα δειτε και στις παρακατω φωτο, απο ενα αυτοσχεδιο χαρτινο κλουβι κατω απο το κανονικο του μεχρι που μπηκε μονος του στο κανονικο, αρχισαμε να μιλαμε κανονικα, να κανουμε ζημιες, να τραγουδαμε και ολες τις παλιες συνηθειες.
Σ αυτην την προσπαθεια ειχα την βοηθεια σας αλλα και της πτηνιατρουκαι με μια αγωγη (aougmentin 325 mg,0.5 ml πρωι βραδυ, ασβεστιο οχι D3 αλλα κανονικο ηλεκτρολυτες μονο μια μερα και τροφη sende για νεοσσους, μεσα σε μια εβδομαδα επανηλθε πληρως.
Σας ευχαριστω πολυ
lUJiqj.jpg
ybbidK.jpg
adwjwQ.jpg
FshD8M.jpg
 
Kαλησπερα φιλοι μου, ελπιζω νασται καλα εσεις και οι φιλοι σας.
Τα νεα απο το δικο μου φιλο τον μαικ ειναι τα ιδιατις τελευταιες μερες πηγε να υποτροπιασει παλι αλλα απο την πρωτη ωρα τον προλαβα.Απο την πρωτη στιγμη τον αρχισα αντιβιωση και μετα απο 12ωρες επανηλθεΠοιο ειναι το πορισμα εδω και ενα μηνακαι εδω θελω και την βοηθεια σας. (1- νερο πινει μονο απο την συρριγγα αρκετο γυρω στα 35-40 ml την μερα με ασβεστιο μεσα χωρις d4 μεσα, ενω το κυπελλο του ειναι διπλα δεν το αγγιζει... Περιεργο ετσι.
2-ενω η βασικη του τροφη ηταν ενα 90%φυστικια τωρα δεν τα ακουμπαει παρολο που του τα σπαω και τα θρυματιζω πολλες φορες,το εχει ριξει με τα μουτρα στον ηλιοσπορο.Φυσικα γιαυτο υπαρχει και μια εξηγηση απο τοτε που το επαθε δεν σηκωσε καμμια φορα το αριστερο του ποδι για να πιασει οπιαδηποτε τροφη, μαλιστα οτι τρωει το θρυματιζει με το ραμφος του. Εχει κανα δυο τρεις μερες υστερα απο τοσο καιρο που το βλεπω κνα κοιμαται στο ενα ποδι, οπως επισης και να σηκωνει το ενα ποδι για να καθαριζεται.
Κατα τα αλλα μπαινει βγαινει στο κλουβι του κανει μαμουνιες αλλα οχι με το παλιο ρυθμο που ειχε. Οπως επισης δεν μιλαει παρα πολυ και δεν τραγουδαει οπως εκανε παλια.
Αυτα φιλοι μου, εξαφανιστηκα λογου τεραστιων ανελημενων υποχρεωσεων. Ελπιζω να τα πουμε πολυ συντομα περιμενω νεα σας.
 
Εφόσον πήγε να υποτροπιάσει, σημαίνει οτι θα πρεπει να το συζητήσεις το θέμα παλι με το γιατρό που σε συμβούλεψε. Ειτε υφίσταται κάποιος μολυσματικος παράγοντας και κάνει come back ειτε το πουλι εκτίθεται σε κατι τοξικό.
 
οσο αναφορα για την καθαριοτητα,Κλουβι που καθαριζεται με σοδα φαγητου με ξυδι στου 90c και πιο μπροστα καθαριζεται με κετσαπ και ατμοκαθαριστη αμι τι αλλο απο θεμα μικροβιων η αλλων παραγοντων η ακομα και τοξικοτητας. Θα το κοιταξω το θεμα πολυ συντομα να δω τη αλλη κατασκευη μπορω να κανω.
Προς το παρον κανει ραπελ με τα σχοινια που του εχω βαλει με παρα πολυς κομπους.
Ευχαριστω πολυ
 
Όχι συγγνώμη δεν το είπα από θέμα καθαριότητας αλλά αν έχει κάποια λοίμωξη, κάποιο μικρόβιο, με μακριά διάρκεια ζωής, μπορεί να επιμολύνεται.
Αφού δεν έγιναν εξετάσεις δεν ξέρεις, γι αυτό το είπα, να είχες και δεύτερο εναλλακτικό, καθώς και όλα τα σκεύη του, καθαρά για προληπτικούς λόγους.
Δεν ήθελα να σε προσβάλλω, συγγνώμη.
 
😀 Μαρακι δεν προσβηθηκα αμι τι αλλο.
Απλως εδω οικογενειακως κανουμε τα μεγιστα για να περνα ο μαικ βασιλικοτερα τους βασιλευως...
Στα 35 χρονια ειναι μελος της οικογενειας του αξιζει να περνα σαν αρχοντα και γιαυτο εχει ολα τα κομφορτ και περιποιηση...
 
Μάλλον κάτι λάθος έγραψες;
Το θέμα ειναι οτι αν η αντιβίωση που χρησιμοποίησες δεν λειτούργησε στην πλήρη εξάλειψη του μολυσματικού παράγοντα, αν υποθέσουμε οτι περί αυτού προκειται και οτι η προσωρινή ανάκαμψη δεν ήταν συγκυριακή, τότε πιθανά να χρειάζεται αντιβιόγραμμα. Επομένως και πριν ζορίσουν παλι τα πραγματα χρειάζεσαι ιατρική γνωμάτευση
 
Back
Top