Ασθένειες African gray με σπασμούς και αδυναμία να κρατηθεί στα πόδια

Τα φυστικια που του δινεις αν ειναι αυτα που βλεπω στη φωτο εχω ακουσει πως στο φλουδι τους υπαρχει φοβος μυκήτων γιατι δεν τα αντικαθιστάς με κασιους αναλατα και φυστικια οπως τα αραπικα αλλα και αυτα χωρις αλατι επεισης ο ηλιοσπορος προσφερει λυπος και οχι κατι αλλο αρα γνωμη μου ειναι σταδιακα να αντικαταστησεις την τροφη με πελλετ που ειναι τροφη πληρη και σε δυνδιασμο με τα παραπανω και με φρουτα θα εχεις ενα δραστηριο πουλι ολα αυτα σε δευτερη πρωτερεοτητα για την ωρα προεχει να ξεπερασει το προβλημα του!
 
Όχι ο ηλιόσπορος έχει μεγάλες ποσότητες βιταμίνης Ε , σεληνίου, σιδήρου και άλλων. Τα πλήρη συστατικά πολλοι ομως οχι μονο εκτροφεις αλλα και απο pet μου εχουν πει οχι ηλιοσπορο! Σε τι ποσοτητα πρεπει να τρωνε καθημερινα; Εγω στα μικρα μου δινω πολυ λιγο και στο ζακο καθολου!
 
πολλοι ομως οχι μονο εκτροφεις αλλα και απο pet μου εχοθν πει οχι ηλιοσπορο!
Είναι λιπαρός σπόρος και σε μεγάλες ποσότητες παχαίνει. Ίσως γι' αυτό. Σε μια λογική αναλογία μέσα στην τροφή με άλλους σπόρους ή χόρτα - λαχανικά είναι ωφέλιμος.
Και φυσικά όχι αποκλειστικά ηλιόσπορο όπως κάνουν μερικοί.
Επίσης αρέσει στα πουλιά και αν μάθουν μόνο αυτόν δεν τρώνε τίποτ' άλλο.
 
Είναι λιπαρός σπόρος και σε μεγάλες ποσότητες παχαίνει. Ίσως γι' αυτό. Σε μια λογική αναλογία μέσα στην τροφή με άλλους σπόρους ή χόρτα - λαχανικά είναι ωφέλιμος.
Και φυσικά όχι αποκλειστικά ηλιόσπορο όπως κάνουν μερικοί.
Επίσης αρέσει στα πουλιά και αν μάθουν μόνο αυτόν δεν τρώνε τίποτ' άλλο.
τωρα με γεμησες αποριες στο δικο μου δινω pellet και καποιους καρπους κασιους και φυστικια συνηθως να δινω και ηλιοσπορους;
 
τωρα με γεμησες αποριες στο δικο μου δινω pellet και καποιους καρπους κασιους και φυστικια συνηθως να δινω και ηλιοσπορους;
Τα πέλετς κανονικά είναι πλήρης τροφή. Βέβαια δεν μπορείς να δίνεις αποκλειστικά αυτά, πρέπει να μάθει το πουλί και άλλα τρόφιμα για πολλούς λόγους, να καθαρίζει το έντερο μέσω των ινών, να έχεις εναλλακτική αν κάτι συμβεί με την μάρκα των πέλετς, γενικά όλα τα καλά της ποικιλίας. Πρέπει να δίνεις πράσινα, πράσινα δίνεις; Να του δίνεις ηλιόσπορους βέβαια γιατί όχι. Από φυστίκια, πολύ θρεπτικά αλλά πολύ παχυντικά είνα τα φυστίκα βραζιλίας. Ζακό έχεις; Κάτι γίνεται μ' αυτούς και το ασβέστιο. Παρουσιάζουν συχνά έλλειψη νομίζω. Σ' αυτή την περίπτωση, λίγο σουσάμι που και που πασπαλισμένο στα λαχανικά, ωμά αμύγδαλα, καρύδια.
Λίγο απ' όλα με λίγα λόγια.
 
Τα πέλετς κανονικά είναι πλήρης τροφή. Βέβαια δεν μπορείς να δίνεις αποκλειστικά αυτά, πρέπει να μάθει το πουλί και άλλα τρόφιμα για πολλούς λόγους, να καθαρίζει το έντερο μέσω των ινών, να έχεις εναλλακτική αν κάτι συμβεί με την μάρκα των πέλετς, γενικά όλα τα καλά της ποικιλίας. Πρέπει να δίνεις πράσινα, πράσινα δίνεις; Να του δίνεις ηλιόσπορους βέβαια γιατί όχι. Από φυστίκια, πολύ θρεπτικά αλλά πολύ παχυντικά είνα τα φυστίκα βραζιλίας. Ζακό έχεις; Κάτι γίνεται μ' αυτούς και το ασβέστιο. Παρουσιάζουν συχνά έλλειψη νομίζω. Σ' αυτή την περίπτωση, λίγο σουσάμι που και που πασπαλισμένο στα λαχανικά, ωμά αμύγδαλα, καρύδια.
Λίγο απ' όλα με λίγα λόγια.
και πρασινα μαρουλι χορτα μπροκολο κουνουπιδι αλλα και φρουτα μηλο πρασινο αχλαδι το καλοκαιρι λιγο σταφιλι και καρπουζι ροδακινα γερμα κλπ κεχρι και αυγω μια δυο φωρες το μηνα αυτα για το ζακο τα λαβμπερντ τρωνε την ποικιλια σπορων και φρουτα και λαχανικα
 
Back
Top