Γενικά African Grey Parrot Red Factor

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Wind-sa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Προς γενική αποφυγή παρεξηγήσεων...
Albino:Πλήρης απουσία χρωμάτων, μόνο λευκό, και κόκκινα μάτια, συνήθως...
Lutino:Κίτρινο επικρατές ή πορτοκαλί και κόκκινα μάτια, συνήθως...
Rubino:Κόκκινο και μόνο κόκκινο επικρατές και κόκκινα ματια, συνήθως...

Το συνήθως το λέω γιατι ο αλβινισμός, λουτινισμός και ρουμπινισμός έχουν κατα 75% κόκκινα μάτια, αλλά και μαύρα να έχουν ξέρω γω, θεωρούνται "μεταλλαγμένα"
 
Oxi vre paidia! Panemorfos einai o kokkinos!

Na sas po kait allo ta tria poulia ayta ta poulagane 150.000$...😱
An kapoios tha vrei kapoies plirofories gia ta poulia me Red Factor as na valei edo na diavazoume oloi...
Exo vrei kai kapoies foto tou Amazone pou einai olo mple kai to allo olo kitrino...Einai panemorfa...


Na kai o dikos mou me red factor. Poso na pianei arage? lol
 

Συνημμένα

  • IMG_4481.webp
    IMG_4481.webp
    11,1 KB · Προβολές: 136
Emena mou aresoun ta kokkina fterakia tou! Na ton xerese! Ton pires me ayta ta ftera h sou evgaze kokkinakia meta apo kapoio xroniko diastima? Mporis na valeis ki alles fotografies?
P.S. giati exei tosa liga fterakia sti oura tou?☹
 
Τα έβγαλε μετά. Ξεκίνησε όταν του έδωσα φράουλες. Κάτι τον ενοχλεί στην ουρά και τα βγάζει όταν βγαίνουν.
 
Τα έβγαλε μετά. Ξεκίνησε όταν του έδωσα φράουλες. Κάτι τον ενοχλεί στην ουρά και τα βγάζει όταν βγαίνουν.


Τον εχεις ψαξει για παρασιτα; Και δεν εννοω μονος σου διοτι δεν γνωριζουμε ολα τα ειδη και το ματι μας δεν ειναι εκπαιδευμενο, αλλα να τον δει γιατρος. Εχω ξανακουσει ακριβως ιδια περιπτωση και το πουλι τελικα ειχε παρασιτα... 😉
 
Και μένα μου φαίνεται παράξενο (επειδή έχω και γω ζακό) Να βγάζει τα φτερά. Και μου κάνει εντύπωση και τα κόκκινα φτερά που έχει βγάλει, τα κόκκινα, στο κορμί του. Αν δεν κάνω λάθος, είχα ακούσει απο τον γιατρό μου ότι αυτό δείχνει κάποιο ορμονικό πρόβλημα. Επειδή δεν είμαι σίγουρη για ψάχτο λίγο. 🙂
 
Τον είχα πάει σε κτηνίατρο αλλά όχι ειδικευμένο. Μάλλον θα τον ξαναπάω σε κάποιον ειδικό για παπαγάλους που βρήκα από εδώ. Και στο σβέρκο βγαίνουν συνέχεια αλλά τα ξύνει και τα βγάζει. Για τα παράσιτα του είχα βάλει pinex παρασιτοκτόνο 4-5 φορές αλλά η φαγούρα του συνεχίζεται...
 
Τον είχα πάει σε κτηνίατρο αλλά όχι ειδικευμένο. Μάλλον θα τον ξαναπάω σε κάποιον ειδικό για παπαγάλους που βρήκα από εδώ. Και στο σβέρκο βγαίνουν συνέχεια αλλά τα ξύνει και τα βγάζει. Για τα παράσιτα του είχα βάλει pinex παρασιτοκτόνο 4-5 φορές αλλά η φαγούρα του συνεχίζεται...


Αν ειναι σαν αυτο που αναφερομαι δεν ειναι ευκολη η αντιμετωπιση τους και παιρνει καμποσο καιρο! Καλυτερα να τον δει εξειδικευμενος γιατρος! 😉

και αν θυμαμαι καλα πρεπει να γινει καλλιεργεια περιττωματων για να ανιχνευθει. Επισης ειναι πιθανο μια κουτσουλια να μην περιεχει ανιχνευσιμη ποσοτητα και αλλη να περιεχει. Επισης να μην ειναι ξεραμενες αλλα εκεινης της στιγμης. Και παλι σου λεω οσα θυμαμαι απο αυτη τη γνωστη μου! 🙂 Περισσοτερα θα σου πει ο γιατρος!
 
Οσο παράξενο και αν ακούγεται υπάρχει και η περίπτωση της ξηροδερμίας (αν δεν κάνει συχνά μπανιο, απο στρες). Πάντως μην τον αφήσεις έτσι πηγαινέ τον σε κάποιον ειδικό και αυτός θα βρει τη λύση. :)
 
Einai poli krima toso omorfo kai spanio poulaki me kokkina fterakia na exei provlima!
Pigene ton ston giatro popte mporeis gia na mathis ti ginete...
 
Κυρια Πολινα!

Καταπληκτικα, δεν ηξερα οτι υπηρχαν γεννετικες παραλαγες africa grey! Το κλασικο Γκρι-Γκρι με λιγα κοκκινα φτερα-κοκκινο-λευκο!
Τα βρισκω εκπληκτικα και συλλεκτικα θαλεγα! Ναστε παντα καλα! ΚΓ.:)
 
Θα τρελαθουμε εντελωs? Τι κουκλια ηταν αυτα; Και ειπα να αρχισω να ψαχνω για κανεναν μπλε😛... Μπα, αλλαξα γνωμη😉... Δεν ειχα δει την εννοτητα αυτη... ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΖΑΚΟ!
 
Κυριε Γρεβενι βεβαιος κ πιανετε... Κ μαλιστα λεγετε Λουτινο(σπανιος) χεχεχεχε... ΚΓ.
 
Κυριε Γρεβενι βεβαιος κ πιανετε... Κ μαλιστα λεγετε Λουτινο(σπανιος) χεχεχεχε... ΚΓ.

Lutino είναι μια μετάλαξη η οποία συναντάτε σε αρκετά είδη πουλιών, όμως ένα απλό κόκκινο σημάδι στο πόδι δεν σημαίνει οτι το πουλί είναι Lutino, υπάρχουν αρκετοί παράγοντες που πρέπει να ληφθούν υπόψιν για να βγει σαφές συμπέρασμα.
 
Back
Top