Animal Medical Center - Patricia Gray

Το Animal Medical Center είναι κτηνιατρική κλινική στο Νέο Ψυχικό Αττικής. Η Patricia Gray είναι η γιατρός που αναλαμβάνει την κτηνιατρική φροντίδα των πτηνών και των εξωτικών ζώων που επισκέπτονται την κλινική.

Animal Medical Center​

Το κτηνιατρικό κέντρο Animal Medical Center, στο Νέο Ψυχικό, προσφέρει υψηλής ποιότητας και εξειδικευμένη ιατρική φροντίδα στα ζώα, καθώς και υψηλού επιπέδου εξυπηρέτηση στους πελάτες του.

Αποτελεί ένα σύγχρονο κτηνιατρικό κέντρο, που διαθέτει μερικά από τα πιο προηγμένα τεχνολογικά μηχανήματα σε ολόκληρη την Ελλάδα, όπως ψηφιακό ακτινολογικό μηχάνημα, υπερηχοτομογραφία, ενδοσκόπηση και λαπαροσκόπηση.

Παρεχόμενες υπηρεσίες υγείας - φροντίδας​

Το Animal Medical προσφέρει από εμβόλια μέχρι χειρουργικές επεμβάσεις και εντατική φροντίδα/νοσηλεία. Διαθέτει ακτινολογικό, υπέρηχο, αναισθησία με αέριο, ενδοσκόπιο, ειδικό αναισθητικό μηχάνημα για πολύ μικρά ζώα, θερμοκυτίδες για μικρά ζώα, σύστημα νεφελοποίησης, χωριστό εξεταστήριο για σκυλιά και για γατιά/εξωτικά, χωριστά νοσηλευτήρια για τα διάφορα είδη ζωών και ειδικό χώρο για κουνέλια και ινδικά χοιρίδια.

Το Animal Medical Center είναι το μόνο επίσημα "cat friendly" κτηνιατρείο στην Ελλάδα.

Η Patricia Gray εργάζεται ως παθολόγος ιατρός και χειρουργός και αναλαμβάνει τα πτηνά και τα εξωτικά ζώα στην κλινική.

Βιογραφικό Patricia Gray​

Η Patricia Gray αποφοίτησε από το {link} το 2003. Μετά την αποφοίτησή της πέρασε μία σύντομη περίοδο ως επισκέπτης κτηνίατρος στις κτηνιατρικές σχολές των πανεπιστημίων Cornell University (Ithaca, New York), University of Pennsylvania (Philadelphia, Pennsylvania), και Virginia Tech (Blacksburg, Virginia) στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής.

Το 2004 έγινε δεκτή σαν μέλος της ερευνητικής ομάδας του Schubot Exotic Bird Health Center and the Zoo, Exotic and Wild Animal Service, College of Veterinary Medicine and Biomedical Sciences, Texas A&M University. Κατά την οκταετή παραμονή της στις ΗΠΑ ολοκλήρωσε Master of Science (MS) στη Μικροβιολογία καθώς και το πρόγραμμα ειδίκευσης (residency) στην παθολογία και χειρουργική εξωτικών ζώων αναγνωρισμένο από το American Board of Veterinary Practitioners.

Κατά τη διάρκεια της ειδίκευσής της ήταν υπεύθυνη για όλα τα περιστατικά παθολογίας και χειρουργικής πτηνών, άλλων εξωτικών ζώων (π.χ. κουνελιών, κουναβιών, ινδικών χοιριδίων κτλ.) καθώς και άγριων ζώων ζωολογικών κήπων. Η Patricia ήταν επίσης μία από τους υπεύθυνους κτηνιάτρους για την ιατρική περίθαλψη, την εκπαίδευση και την εξασφάλιση της ποιότητας ζωής περισσότερων από εκατό παπαγάλων, διαφόρων ειδών, που ανήκαν στην συλλογή του Schubot Exotic Bird Health Center.

Ως ερευνήτρια στο Schubot Exotic Bird Health Center συμμετείχε ενεργά σε διάφορα ερευνητικά προγράμματα. Αποτέλεσε βασική ερευνήτρια της ομάδας η οποία ανακάλυψε τον ιό Avian Bornavirus ως αίτιο της νόσου Proventricular Dilatation Disease (PDD) στους παπαγάλους, γεγονός το οποίο την έκανε να ξεχωρίσει σαν ειδική στον τομέα των λοιμωδών νοσημάτων των εξωτικών πτηνών.

Έχει δημοσιεύσει την έρευνά της σε έγκριτα περιοδικά και έχει παρουσιάσει το έργο της σε πολυάριθμα συνέδρια του Association of Avian Veterinarians στης Ηνωμένες Πολιτείες και στην Ευρώπη.

H Patricia Gray είναι αυτή τη στιγμή η μόνη κτηνίατρος στην Ελλάδα με επίσημη μετεκπαίδευση στον τομέα των εξωτικών ζώων σε πανεπιστήμιο των Ηνωμένων Πολιτειών της Αμερικής και κατοχή μεταπτυχιακού τίτλου στη χειρουργική και παθολογία εξωτικών ζώων.

Επικοινωνία​

Τηλ.: 210 6717031
Email: [email protected]
Email: [email protected]
Ιστοσελίδα: Animal Medical Center
Σελίδα PetBirds: BirdBrain
Facebook: Animal Medical Center

Πατήστε στην εικόνα για περισσότερες φωτογραφίες:

https://community.petbirds.gr/attachments/83493

Προτείνετε τον κτηνίατρό σας
Πτηνίατροι, Ειδικευμένοι στα Πτηνά Κτηνίατροιv
 

Συνημμένα

  • 1_Animal_Medical_Center.webp
    1_Animal_Medical_Center.webp
    60,5 KB · Προβολές: 0
  • 2_Animal_Medical_Center.webp
    2_Animal_Medical_Center.webp
    50,5 KB · Προβολές: 0
  • 3_Animal_Medical_Center_Office.webp
    3_Animal_Medical_Center_Office.webp
    40,5 KB · Προβολές: 0
  • 4_Animal_Medical_Center_Waiting_room.webp
    4_Animal_Medical_Center_Waiting_room.webp
    16,6 KB · Προβολές: 0
  • 5_Animal_Medical_Center_Waiting_room.webp
    5_Animal_Medical_Center_Waiting_room.webp
    15,4 KB · Προβολές: 0
  • 6_Animal_Medical_Center_Exam_room.webp
    6_Animal_Medical_Center_Exam_room.webp
    15,8 KB · Προβολές: 0
  • 7_Animal_Medical_Center_Diagnostic_imaging.webp
    7_Animal_Medical_Center_Diagnostic_imaging.webp
    23 KB · Προβολές: 0
  • 8_Animal_Medical_Center_Treatment_area.webp
    8_Animal_Medical_Center_Treatment_area.webp
    26,4 KB · Προβολές: 0
  • 9_Animal_Medical_Center_Surgery.webp
    9_Animal_Medical_Center_Surgery.webp
    25,7 KB · Προβολές: 0
  • 10_Animal_Medical_Center.webp
    10_Animal_Medical_Center.webp
    63,6 KB · Προβολές: 0
  • 11_Animal_Medical_Center_Kennels.webp
    11_Animal_Medical_Center_Kennels.webp
    32,8 KB · Προβολές: 0
  • 12_Animal_Medical_Center.webp
    12_Animal_Medical_Center.webp
    120,4 KB · Προβολές: 0
  • 13_Animal_Medical_Center.webp
    13_Animal_Medical_Center.webp
    30 KB · Προβολές: 0
  • 14_Animal_Medical_Center.webp
    14_Animal_Medical_Center.webp
    30,6 KB · Προβολές: 0
  • 15_Animal_Medical_Center.webp
    15_Animal_Medical_Center.webp
    35,5 KB · Προβολές: 0
  • 16_Animal_Medical_Center.webp
    16_Animal_Medical_Center.webp
    98,1 KB · Προβολές: 0
  • Patricia_Gray.webp
    Patricia_Gray.webp
    11,9 KB · Προβολές: 0
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Όπου βλέπω σεμινάριο της Patricia Gray κρέμομαι από τα χείλη της. Ότι ισχυρίζεται στο εξηγεί με σωστά επιχειρήματα.

Μακάρι να ήτανε πιο κοντά στις δικές μας γειτονιές.
 
Καιρό μετά την πρώτη μας επαφή με τη Δρ. Γκρει ας γράψω κι εγώ δυο λόγια.

Μια θαυμάσια επαγγελματίας με αγάπη γι'αυτο που κάνει και για τα πουλάκια που φροντίζει. Ξέρει να σε καθησυχάζει, να σε συμβουλεύει σωστά και η εμπιστοσύνη που της δείχνουν τα πουλάκια τα λέει όλα.

Το γεγονός ότι ο Ερνέστο κάθισε να τον πιάσει σαν καλό παιδί, ενώ εγώ ακόμα και σήμερα θα πρέπει να φορέσω σιδερένιο γάντι για να τον πιάσω 😛, εμένα μου είπε πολλά. Η ηρεμία που αποπνέει περνάει και στο πουλί και σε σένα.

Είμαστε τυχεροί που την γνωρίσαμε, κι εμείς και ο Ερνέστο. Αισθάνομαι σιγουριά πως θα πάρω τις σωστές συμβουλές και θα έχω τη σωστή περίθαλψη και φροντίδα για τον Ερνεστάκο.
 
Όσο άτυχος νιώθω για την έλλειψη εξειδικευμένου κτηνιάτρου στο νησί (Σαντορίνη) τόσο τυχερός νιώθω που μένω κοντά στο ιατρείο της κυρία Gray όταν επισκέπτομαι την Αθήνα.

Ο επαγγελματισμός και η αγάπη για αυτό που κάνει σε συνδυασμό με τις γνώσεις είναι ότι καλύτερο.

Όντας εντελώς άσχετοι με τους African grey αφιέρωσε πολύ χρόνο για να μας πει τα πάντα και να μας λύσει κάθε απορία.

Πραγματικά εντυπωσιασμένος.
 
Την επισκευαστήκαμε σήμερα με τα 2 κοτατιλ μας ηλικίας 3 μηνών και 2 εβδομάδων περίπου.

Καλοσυνάτη, ευγενική σαν άνθρωπος αλλά και φυσιογνωμικά μια συμπαθέστατη παρουσία. Δεν ξέρω αν μετράει για εσάς αλλά για εμένα μετράει και αυτό, πέρα της επιστημονικής κατάρτισης.

Η επαφή της με τα πουλάκια ήταν φοβερή, δεν βιαζόταν καθόλου και ήταν εξαιρετική στην επεξήγηση κάθε μας ερώτησης σχετικά με διάφορα ερωτήματα που της θέταμε.

Δεν υπήρχε κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα υγείας των πουλιών συνεπώς δεν μπορώ να αναφερθώ στην αποτελεσματικότητα της, η επίσκεψη ήταν για ένα ετήσιο τσεκαπ. Παρόλα αυτά κέρδισε την εμπιστοσύνη μας και τα πουλάκια μας τον προσωπικό τους γιατρό.

Ευχαριστούμε Patricia, ελπίζουμε η επαφή μας να είναι πάντα για τσεκαπ και όχι για κάτι σοβαρότερο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Διαβάζοντας την παρουσίαση της εν λόγω κτηνιάτρου μόνο θετικά αποτελέσματα αποκομίζει κανείς. Εύχομαι να είναι τόσο αξιόπιστη και γνώστης όσο παρουσιαζεται στην παρουσίαση, η οποία δείχνει έναν επιστήμονα πλήρως καταρτισμένο και με πολλές εμπειρίες.
 
lagokiller είπε:
Εύχομαι να είναι τόσο αξιόπιστη και γνώστης όσο παρουσιαζεται στην παρουσίαση, η οποία δείχνει έναν επιστήμονα πλήρως καταρτισμένο και με πολλές εμπειρίες.
To σίγουρο είναι πως είναι από τους ελάχιστους γνώστες του αντικειμένου μας, ανάμεσα σ' αυτούς που μετριώνται στα δάχτυλα ενός χεριού. Σίγουρα συγκαταλέγεται στους σκαπανείς του είδους της στη χώρα μας.
 
Διαβάζοντας τις παραπάνω κριτικές, επηρεάστηκα θετικά στο να επισκεφθώ τη συγκεκριμένη κλινική και να πάρω μια δεύτερη γνώμη. Παίρνοντας τηλέφωνο να κλείσω ραντεβού, μου είπαν ότι έχουν διαθέσιμο 2 βδομάδες μετά. Λόγω του ότι το budgie μου πάθαινε κρίσεις και ήταν κάτι σοβαρό, το δέχτηκαν ως επείγον περιστατικό. Θα το κρατούσαν ένα 24ωρο για να δουν πως πηγαίνει. Την επόμενη, μου είπαν ότι έχει πάθει τοξίκωση και θα χρειαστεί 3 ήμερη θεραπεία. Μου συνέστησαν, αφού τελειώσει η θεραπεία μετά από κάποιες μέρες να του κάνουμε επαναληπτική. Εξαιτίας του άγχους μου και της στενοχώριας μου για την υγεία του μικρού μου φίλου και ούσα άπειρη (γιατί ήταν η πρώτη φορά που είχα ένα τέτοιο ζωάκι), τους εμπιστεύτηκα. Μου είχαν πει πως θα με ενημερώνουν τηλεφωνικώς για το οτιδήποτε και ένοιωσα καλά με αυτό.

Η αλήθεια είναι ότι σχεδόν δύο βδομάδες έμεινε το πουλί μέσα, δε με κάλεσαν ΠΟΤΕ να με ενημερώσουν για την πορεία της υγείας του. Καλούσα καθημερινά και η μόνη με την οποία μπορούσα να έχω επικοινωνία, ήταν η γραμματέας της κλινικής και στην καλύτερη, μίλησα 1-2 φορές με τη βοηθό της γιατρού, η οποία δε φαινόταν να γνωρίζει τι έχει το πουλί. Μια μέρα που όλα τα μέσα είχαν γενική απεργία, αποφάσισα να περπατήσω από το χώρο εργασίας μου περίπου 4 χλμ, για να πάω από εκεί, ζήτησα μετά από τόσες μέρες να δω και τη γιατρό να μου πει λεπτομέρειες για το τι συμβαίνει, αλλά έμεινα να περιμένω στο χώρο αναμονής. Κατάλαβα ότι είχε προγραμματισμένα ραντεβού και μη θέλοντας να περιμένω άδικα, σκέφτηκε ότι μέχρι το τέλος της νοσηλείας του, θα είχα την ευκαιρία να τη δω και να με ενημερώσει λεπτομερώς για την κατάσταση της υγείας του, όπως και για το τι θα έπρεπε να κάνω από εδώ και πέρα.

Γι' αυτό, δεν κατανοώ την πολιτική της κλινικής: να επικοινωνώ μόνο με τη γραμματέα και να υπάρχει μια γιατρός άφαντη που δεν μπήκε στη διαδικασία να κανονίσει μια συνάντηση να με ενημερώσει για την κατάσταση του πτηνού. Τα 200 ευρώ όμως, μια χαρά τα τσέπωσαν και είχαν σκοπό να πάρουν κι άλλα απ' ό,τι κατάλαβα, γιατί κρατούσαν το πουλί δήθεν με άλλο πρόβλημα μέσα, χωρίς να εξηγούν τι και πως. (Και εννοείται πως το τηλέφωνό μου δε χτύπησε ποτέ, ώστε να μου πουν τι άλλο συμβαίνει, τι θεραπεία παίρνει, πόσο θα κοστίσει, όπως μου είχαν πει στην αρχή- ότι δήθεν ενημερώνουν για το παραμικρό και δεν προχωρούν αν δε δώσει το οκ και ο πελάτης, σε περίπτωση που χρειαστεί να πληρώσει παραπάνω).

Πήγε η αδερφή μου να τον πάρει τη μέρα που μας είχαν πει και της είπαν ότι θα τον κρατήσουν παραπάνω, χωρίς να της λένε τι συμβαίνει στο πουλί. Και λόγω του ότι (η αδερφή μου) αντέδρασε για την όλη κατάσταση και το χρηματικό, το κράτησαν δυο μέρες παραπάνω χωρίς να πάρουν άλλα λεφτά. Το θέμα είναι ότι το πουλί γύρισε σπίτι με αναπνευστικό πρόβλημα -που πριν δεν είχε-, υποτονικό, χωρίς να μιλάει- πριν τον πάω εκεί μιλούσε ακατάπαυστα-. Μέχρι και βίντεο τους έστειλα για να ακούσουν πως κάνει και η απάντηση ήταν ότι προσπαθεί να μιλήσει κι ότι ο συριγμός που κάνει είναι γιατί τα budgie δε μιλάνε καθαρά. Το αστείο (?) της υπόθεσης, είναι ότι μου είπαν να σταματήσω την τροφή που του έδινα πριν και μου πρότειναν pellets συγκεκριμένης εταιρείας, που φυσικά πωλούσαν και οι ίδιοι στην κλινική (έψαξα στο ίντερνετ και τις βρήκα σε site του εξωτερικού). Δε διαφωνώ ότι γνωρίζουν καλύτερα τι είναι πιο υγιεινό, αλλά ακόμα να βγάλουν κι από εκεί ήθελαν.

Δυστυχώς εγώ δεν είδα κανέναν επαγγελματισμό και καμιά αγάπη για τα ζώα, βέβαια πως να δω, αφού στη δική μου περίπτωση η γιατρός δεν εμφανίστηκε πουθενά. Απλά απαράδεκτη!

Για το τέλος, να πω ότι δεν κλαίω τα λεφτά μου, θα έκανα οτιδήποτε για να γίνει καλά το budgie μου, το πρόβλημα είναι ότι έχασα πολύ χρόνο και δεν είναι σε καλή κατάσταση ακόμα.

Σχετική συζήτηση: https://community.petbirds.gr/threads/Η-ασθένεια-του-budgie-μου.36996/
 
είναι ότι μου είπαν να σταματήσω την τροφή που του έδινα πριν και μου πρότειναν pellets συγκεκριμένης εταιρείας, που φυσικά πωλούσαν και οι ίδιοι στην κλινική (έψαξα στο ίντερνετ και τις βρήκα σε site του εξωτερικού). Δε διαφωνώ ότι γνωρίζουν καλύτερα τι είναι πιο υγιεινό, αλλά ακόμα να βγάλουν κι από εκεί ήθελαν.

Αυτό είναι κάτι που συνέβη και σε εμάς, και δυστυχώς συβαίνει σε κάθε επίσκεψη μας.
 
Κατά τα άλλα είστε ευχαριστημένοι;

Ευτυχώς δεν έχουμε αντιμετωπίσει κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας, σε γενικές γραμμές ευχαριστημένοι είμαστε.
 
Πήγα την κανάρα μας για πρόβλημα στα πόδια της (μετά από αποτυχία διάγνωσης και αντιμετώπησης προβλήματος από τον κ. Ακρίβο) και μετά από μια ώρα μου είπαν τι ακριβώς έχει και τι χρειάζεται, μου φάνηκαν πολύ καταρτιζμένοι και με πλήρες διάγνωση για όλα τα θέματα.

Ευχαριστώ.
 
Το θηλυκό budgie μας είχε κάποια συμπτώματα που μας ανησύχησαν. Ακούσαμε ένα τρίξιμο ενώ κοιμόταν και ανεβοκατέβασμα της ουράς. Από την άλλη μέρα το παρατηρούσαμε πιο στενά και βλέπαμε ότι είχε δυσκολία στην αναπνοή και δεν άντεχε να "κελαηδάει" όπως πριν.

Μετά από συμβουλή και των παιδιών εδώ στο φόρουμ αποφασίσαμε να επισκεφτούμε γιατρό. Έκλεισα ραντεβού στο παραπάνω κέντρο, αλλά επειδή η κα. Gray ήταν κλεισμένη για περίπου μήνα, μου πρότειναν να το δει ο βοηθός της (και δεξί της χέρι όπως μου είπαν).

Αφού με ρώτησε/συμβούλεψε για αρκετά θέματα που αφορούν την διαβίωση των budgie μου, κάποια σωστά και κάποια όχι, σε σχέση με αυτά που έχω διαβάσει στο φόρουμ ή σε άλλα άρθρα, αφού μου πρότεινε να κάνω θεραπεία για ψιττάκωση γιατί είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω να προστατέψω τα πουλιά και εμάς, τα πήρε μέσα στο ιατρείο χωρίς εμένα παρούσα.

Όταν βγήκε με διαβεβαίωσε ότι είναι πολύ καθαρά και δεν έχουν ακάρεα τραχείας όπως φοβόμουν. Αποδείχτηκε σωστός μετά από επίσκεψη σε άλλον γιατρό. Ενώ όμως επανειλημμένα ρωτούσα γιατί ανεβοκατεβαίνει η ουρά (το απέδωσε στο αγχος της επίσκεψης) και γιατί δεν κελαηδάει/φωνάζει (δεν είχε απάντηση) επέμενε να κάνω θεραπεία για ψιττάκωση.

Όπως προείπα επισκέφτηκα και άλλον γιατρό και η Μπέλα είχε πρόβλημα με το αναπνευστικό της. Αφού κάναμε θεραπεία, είναι πολύ καλά και ζωηρή όπως και πριν. Δεν έχω άποψη για την κα. Gray, δεν θέλω την αδικήσω αλλά διαβάζοντας και άλλες συζητήσεις εδώ ανακάλυψα ότι ο κύριος αυτός το έχει σύστημα να προτείνει την λεγόμενη θεραπεία/πρόληψη για την ψιττάκωση που από ότι έχω διαβάσει δεν υπάρχει, πάρα μόνο αν εκδηλωθούν συμπτώματα.
 
Δεν συμφωνώ π δεν είναι εκει η Κτηνιατρος κ εξετάζει το ζώο νοσηλεύτριες. δεν έχει τύχει κάτι πολύ σοβαρό.
 
Με τόση δουλειά που έχουν το θεωρώ πρακτικά αδύνατο να εξετάζει πάντα η Gray. Εάν διαβάσετε κριτικές στο ίντερνετ θα δείτε και άλλους που λένε ότι έκανε εξέταση ο συνεργάτης της.
 
@HxC Στην περίπτωση της Μαριάννας έλειπαν όλοι και το είδαν οι κοπέλες της υποδοχής με την τηλεφωνική καθοδήγηση της κα. Γκρέυ. Ας με διορθώσει η Μαριάννα αν κάνω λάθος, αλλά νομίζω αυτό εννοεί. Ο συνεργάτης είναι κι αυτός κτηνίατρος.
 
Back
Top