Animal Medical Center - Patricia Gray

Το Animal Medical Center είναι κτηνιατρική κλινική στο Νέο Ψυχικό Αττικής. Η Patricia Gray είναι η γιατρός που αναλαμβάνει την κτηνιατρική φροντίδα των πτηνών και των εξωτικών ζώων που επισκέπτονται την κλινική.

Animal Medical Center​

Το κτηνιατρικό κέντρο Animal Medical Center, στο Νέο Ψυχικό, προσφέρει υψηλής ποιότητας και εξειδικευμένη ιατρική φροντίδα στα ζώα, καθώς και υψηλού επιπέδου εξυπηρέτηση στους πελάτες του.

Αποτελεί ένα σύγχρονο κτηνιατρικό κέντρο, που διαθέτει μερικά από τα πιο προηγμένα τεχνολογικά μηχανήματα σε ολόκληρη την Ελλάδα, όπως ψηφιακό ακτινολογικό μηχάνημα, υπερηχοτομογραφία, ενδοσκόπηση και λαπαροσκόπηση.

Παρεχόμενες υπηρεσίες υγείας - φροντίδας​

Το Animal Medical προσφέρει από εμβόλια μέχρι χειρουργικές επεμβάσεις και εντατική φροντίδα/νοσηλεία. Διαθέτει ακτινολογικό, υπέρηχο, αναισθησία με αέριο, ενδοσκόπιο, ειδικό αναισθητικό μηχάνημα για πολύ μικρά ζώα, θερμοκυτίδες για μικρά ζώα, σύστημα νεφελοποίησης, χωριστό εξεταστήριο για σκυλιά και για γατιά/εξωτικά, χωριστά νοσηλευτήρια για τα διάφορα είδη ζωών και ειδικό χώρο για κουνέλια και ινδικά χοιρίδια.

Το Animal Medical Center είναι το μόνο επίσημα "cat friendly" κτηνιατρείο στην Ελλάδα.

Η Patricia Gray εργάζεται ως παθολόγος ιατρός και χειρουργός και αναλαμβάνει τα πτηνά και τα εξωτικά ζώα στην κλινική.

Βιογραφικό Patricia Gray​

Η Patricia Gray αποφοίτησε από το {link} το 2003. Μετά την αποφοίτησή της πέρασε μία σύντομη περίοδο ως επισκέπτης κτηνίατρος στις κτηνιατρικές σχολές των πανεπιστημίων Cornell University (Ithaca, New York), University of Pennsylvania (Philadelphia, Pennsylvania), και Virginia Tech (Blacksburg, Virginia) στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής.

Το 2004 έγινε δεκτή σαν μέλος της ερευνητικής ομάδας του Schubot Exotic Bird Health Center and the Zoo, Exotic and Wild Animal Service, College of Veterinary Medicine and Biomedical Sciences, Texas A&M University. Κατά την οκταετή παραμονή της στις ΗΠΑ ολοκλήρωσε Master of Science (MS) στη Μικροβιολογία καθώς και το πρόγραμμα ειδίκευσης (residency) στην παθολογία και χειρουργική εξωτικών ζώων αναγνωρισμένο από το American Board of Veterinary Practitioners.

Κατά τη διάρκεια της ειδίκευσής της ήταν υπεύθυνη για όλα τα περιστατικά παθολογίας και χειρουργικής πτηνών, άλλων εξωτικών ζώων (π.χ. κουνελιών, κουναβιών, ινδικών χοιριδίων κτλ.) καθώς και άγριων ζώων ζωολογικών κήπων. Η Patricia ήταν επίσης μία από τους υπεύθυνους κτηνιάτρους για την ιατρική περίθαλψη, την εκπαίδευση και την εξασφάλιση της ποιότητας ζωής περισσότερων από εκατό παπαγάλων, διαφόρων ειδών, που ανήκαν στην συλλογή του Schubot Exotic Bird Health Center.

Ως ερευνήτρια στο Schubot Exotic Bird Health Center συμμετείχε ενεργά σε διάφορα ερευνητικά προγράμματα. Αποτέλεσε βασική ερευνήτρια της ομάδας η οποία ανακάλυψε τον ιό Avian Bornavirus ως αίτιο της νόσου Proventricular Dilatation Disease (PDD) στους παπαγάλους, γεγονός το οποίο την έκανε να ξεχωρίσει σαν ειδική στον τομέα των λοιμωδών νοσημάτων των εξωτικών πτηνών.

Έχει δημοσιεύσει την έρευνά της σε έγκριτα περιοδικά και έχει παρουσιάσει το έργο της σε πολυάριθμα συνέδρια του Association of Avian Veterinarians στης Ηνωμένες Πολιτείες και στην Ευρώπη.

H Patricia Gray είναι αυτή τη στιγμή η μόνη κτηνίατρος στην Ελλάδα με επίσημη μετεκπαίδευση στον τομέα των εξωτικών ζώων σε πανεπιστήμιο των Ηνωμένων Πολιτειών της Αμερικής και κατοχή μεταπτυχιακού τίτλου στη χειρουργική και παθολογία εξωτικών ζώων.

Επικοινωνία​

Τηλ.: 210 6717031
Email: [email protected]
Email: [email protected]
Ιστοσελίδα: Animal Medical Center
Σελίδα PetBirds: BirdBrain
Facebook: Animal Medical Center

Πατήστε στην εικόνα για περισσότερες φωτογραφίες:

https://community.petbirds.gr/attachments/83493

Προτείνετε τον κτηνίατρό σας
Πτηνίατροι, Ειδικευμένοι στα Πτηνά Κτηνίατροιv
 

Συνημμένα

  • 1_Animal_Medical_Center.webp
    1_Animal_Medical_Center.webp
    60,5 KB · Προβολές: 0
  • 2_Animal_Medical_Center.webp
    2_Animal_Medical_Center.webp
    50,5 KB · Προβολές: 0
  • 3_Animal_Medical_Center_Office.webp
    3_Animal_Medical_Center_Office.webp
    40,5 KB · Προβολές: 0
  • 4_Animal_Medical_Center_Waiting_room.webp
    4_Animal_Medical_Center_Waiting_room.webp
    16,6 KB · Προβολές: 0
  • 5_Animal_Medical_Center_Waiting_room.webp
    5_Animal_Medical_Center_Waiting_room.webp
    15,4 KB · Προβολές: 0
  • 6_Animal_Medical_Center_Exam_room.webp
    6_Animal_Medical_Center_Exam_room.webp
    15,8 KB · Προβολές: 0
  • 7_Animal_Medical_Center_Diagnostic_imaging.webp
    7_Animal_Medical_Center_Diagnostic_imaging.webp
    23 KB · Προβολές: 0
  • 8_Animal_Medical_Center_Treatment_area.webp
    8_Animal_Medical_Center_Treatment_area.webp
    26,4 KB · Προβολές: 0
  • 9_Animal_Medical_Center_Surgery.webp
    9_Animal_Medical_Center_Surgery.webp
    25,7 KB · Προβολές: 0
  • 10_Animal_Medical_Center.webp
    10_Animal_Medical_Center.webp
    63,6 KB · Προβολές: 0
  • 11_Animal_Medical_Center_Kennels.webp
    11_Animal_Medical_Center_Kennels.webp
    32,8 KB · Προβολές: 0
  • 12_Animal_Medical_Center.webp
    12_Animal_Medical_Center.webp
    120,4 KB · Προβολές: 0
  • 13_Animal_Medical_Center.webp
    13_Animal_Medical_Center.webp
    30 KB · Προβολές: 0
  • 14_Animal_Medical_Center.webp
    14_Animal_Medical_Center.webp
    30,6 KB · Προβολές: 0
  • 15_Animal_Medical_Center.webp
    15_Animal_Medical_Center.webp
    35,5 KB · Προβολές: 0
  • 16_Animal_Medical_Center.webp
    16_Animal_Medical_Center.webp
    98,1 KB · Προβολές: 0
  • Patricia_Gray.webp
    Patricia_Gray.webp
    11,9 KB · Προβολές: 0
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ο συνεργάτης σίγουρα είναι κτηνίατρος δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα. Οι κοπέλες της υποδοχής; Τι εννοείτε; Εκτός αν είναι και στην υποδοχή και είναι και κτηνίατροι. Αλλα και πάλι υποτίθεται πας σε συγκεκριμένα μέρη για συγκεκριμένους ανθρώπους.
 
Η υποδοχή ειναι υποδοχη και στην καλυτερη των περιπτώσεων να βρισκεται εκει καποιος βοηθός κτηνιατρος.
Ειδίκευση στα πτηνά εχει ΜΟΝΟ η Gray και κανεις αλλος στο συγκεκριμένο ιατρειο.
Ο λογος λοιπον που θα πάει κάποιος με το πτηνο του εκει είναι για την εξειδίκευση την οποια και θα πληρωσει αδρά.
Το να μην δει την περιπτωση του λοιπον η συγκεκριμενη γιατρός ειναι τουλαχιστον ερασιτεχνισμος.
 
@HxC Στην περίπτωση της Μαριάννας έλειπαν όλοι και το είδαν οι κοπέλες της υποδοχής με την τηλεφωνική καθοδήγηση της κα. Γκρέυ. Ας με διορθώσει η Μαριάννα αν κάνω λάθος, αλλά νομίζω αυτό εννοεί. Ο συνεργάτης είναι κι αυτός κτηνίατρος.

ακριβώς και τις 2 φορές π πήγα η κυρία γκρει έλειπε οι νοσηλεύτριες κάνουν όλη την δουλειά κ οι νοσηλεύτριες με καθοδήγησαν μετά την εξέταση
 
Το Animal Medical Center είναι ένα κέντρο που χαρακτηρίζεται από την αδυναμία του να σε εξυπηρετήσει άμεσα (ή έστω γρήγορα), την μη παρουσία του πελάτη στο εξεταστήριο, και την αδιαφορία στην τηλεφωνική υποστήριξη. Το τελευταίο χρεώνεται στην κοπέλα της γραμματείας, αλλά πιστεύω πως αυτή είναι η “γραμμή”.

Το κόστος για το ραντεβού με την κα Γκρέι ανέρχεται στα 50 ευρώ και το πρώτο διαθέσιμο ραντεβού είναι συνήθως για μετά από δυο εβδομάδες στην καλύτερη. Το έχω επιβεβαιώσει σε 2 διαφορετικές περιπτώσεις. Η μία στάθηκε μοιραία για το πουλάκι, αφού πέθανε 4 μέρες πριν το προγραμματισμένο ραντεβού με τη γιατρό. Φταίω κι εγώ που ολιγώρησα και υποτίμησα τη σοβαρότητα της κατάστασης (είχε ένα θέμα ισορροπίας και λανθασμένα υπέθεσα πως είναι απλά κάποιο χτύπημα ή ενόχληση στο πόδι). Έχω γνωρίσει τη γιατρό για προληπτικό έλεγχο σε καναρίνι και δεν έχω παράπονο, πέραν του ότι δεν ήμουν παρών την ώρα της εξέτασης, κατά την οποία απ’ ότι μου είπε έλεγξε την κουτσουλιά του στο μικροσκόπιο, το ζύγισε και το εξέτασε γενικά. Ακόμα μου έδωσε αναλυτικές συμβουλές φροντίδας και μου πρότεινε μια διαφορετική τροφή. Στα δύσκολα όμως, δεν την έχω βρει ποτέ διαθέσιμη.

Τελευταία (3η) φορά που προσπάθησα ήταν αρχές του περασμένου Αυγούστου, αλλά ήταν σε άδεια για όλο τον μήνα. Στο τηλέφωνο μου πρότειναν να το δει συνεργάτης της και δέχτηκα. Το κόστος ήταν 60 ευρώ διότι χρεώθηκε σαν έκτακτο περιστατικό. Η θεραπεία που δόθηκε (αντιβίωση) φάνηκε να δουλεύει και τα συμπτώματα έπαψαν για περίπου 20 μέρες, ώσπου ξαναεμφανίστηκαν. Αποτάθηκα ξανά στο κέντρο και αυτή τη φορά το εξέτασε άλλος συνεργάτης (δωρεάν) που έπρεπε να του εξηγήσω τα πάντα από την αρχή, και ο οποίος κατέληξε στο ίδιο συμπέρασμα με τον προηγούμενο, και χορήγησε την ίδια αντιβίωση συν ακόμα μία. Τα συμπτώματα παρέμειναν μετά από 8 μέρες διπλής αντιβίωσης και στο τηλέφωνο μου είπε να το ξαναφέρω και ότι μάλλον θα χρειαστεί παράταση της αγωγής πέραν των 15 ημερών που είχε αρχικά προτείνει. Το ξαναπήγα (δωρεάν ξανά), αρχές Σεπτέμβρη πλέον, το ιατρείο γεμάτο κόσμο με την κα Γκρέι πίσω στις επάλξεις. Αυτή τη φορά, λόγω κόσμου, κράτησαν το πουλί και μου είπαν θα σε πάρουμε τηλέφωνο το μεσημέρι, μόλις το δει γιατρός. Δεν με πήραν, οπότε πήρα εγώ. “Θα σας καλέσουμε σε λίγο”. Δεν με κάλεσαν. Έκτοτε έπαιρνα κάθε μια ώρα περίπου και δεν το σήκωναν. Πιθανολογώ πως έβλεπαν το νούμερο μου στην αναγνώριση και δεν το σήκωναν. Ένα τέταρτο πριν κλείσουν ξαναπήρα και τότε μου το σήκωσαν. Μου έδωσαν και τη συνεργάτιδα να μιλήσω (η οποία ήταν άλλη από αυτόν που μου είπε να έρθω) και ενημερώθηκα πως “παρακολούθησαν το πουλάκι, και δεν εμφάνισε συμπτώματα (όντως ήταν καλύτερα εκείνη την ημέρα) και μάλιστα το είδε και η κυρία Γκρέι και ούτε αυτή βρήκε κάτι. Ίσως είναι κάποιο τικ(!).” Πλακώθηκα με το αυτοκίνητο να πάω να το πάρω πριν κλείσουν και το πουλάκι μου όντως έδειχνε καλά και έτσι ήταν και τη επόμενη μέρα. Ε μετά δεν ήταν. Ξανά τηλέφωνο για να μιλήσω με κάποιον γιατρό, ξανά “θα σε πάρουμε σε λίγο”, και ξανά δεν με πήραν.

Τελικά αποφάσισα να το πάω στον κύριο Ακρίβο. Η αντιμετώπιση εκεί (τόσο δια ζώσης όσο και στο τηλ) εντελώς διαφορετική -προς το καλύτερο- αν και το πουλάκι δυστυχώς κατέληξε χθες, πιθανόν λόγω των πολλών αγωγών που δέχτηκε μέσα σε 2 μήνες. Ξαφνικά ότι αρχικό σύμπτωμα είχε (φτερνίσματα και ήχος σα να τρώει χώμα) εξαφανίστηκε σχεδόν, και ο οργανισμός του άρχισε να πέφτει...
 
  • Like
Αντιδράσεις: HxC
Back
Top