Γενικά Anti stress και πολυβιταμίνες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stelans
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stelans

PB New Member
Εγγραφή
29 Μαϊ 2020
Μηνύματα
244
Πόλη
Πειραιάς
Αν και καλύφθηκα σε ένα βαθμό θα ανοίξω ένα νέο θέμα κατόπιν προτροπής του διαχειριστή μας @Stavros. Σήμερα παρέλαβα ένα καρδερινοκαναρο από τον ξάδερφο μου και σκεφτόμουν τι μπορώ να κάνω για να βοηθήσω το πουλάκι για να προσαρμοστεί πιο γρήγορα. Φυσικά δεν πετάει σαν τρελό πέρα δώθε είναι εξοικειωμένο αλλά και φοβισμένο παράλληλα. Έπεσα πάνω σε κατι σκευάσματα anti stress που αν το κατάλαβα καλά είναι πολύ βιταμίνες και ο όρος τους αποτελεί καθαρά θέμα marketing. Πίστευετε ότι χρειάζεται ένα τέτοιο σκεύασμα βοηθάει σε κάτι; Έχει χρησιμοποιήσει κάνεις το αντίστοιχο σκεύασμα; Νομίζω της tafarm είναι
 
Είναι όντως πολυβιταμίνες. Ο όρος βασίζεται στην αρχή του μάρκετινγκ η οποία λέει ότι δεν έχει σημασία αν μια περιγραφή προϊόντος λέει όλη την αλήθεια, αρκεί να μην μπορεί να αποδειχθεί ότι λέει ψέματα και φυσικά, ο όρος αυτός να είναι τόσο πιασάρικος που να αξίζει να χρησιμοποιηθεί.

Είναι γεγονός ότι σε καταστάσεις στρες ένας οργανισμός πλημμυρίζει από ορμόνες που προσπαθούν να τον προστατέψουν από κάποιον επερχόμενο κίνδυνο. Είναι μια φυσιολογική λειτουργία του οργανισμού που διαρκεί για όσο διάστημα υπάρχει αυτός ο ενδεχόμενος κίνδυνος, είτε είναι πραγματικά απειλητικός είτε όχι για την υγεία του οργανισμού.

Σε αυτό το διάστημα οι κυριότερες λειτουργίες του επικεντρώνονται στον κίνδυνο με αποτέλεσμα να παραμελούνται άλλες βασικές ζωτικές λειτουργίες όπως είναι ο μεταβολισμός των τροφών, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται διατροφικές ελλείψεις όταν η κατάσταση του στρες είναι παρατεταμένη. Επομένως, όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο, η χορήγηση μιας πολυβιταμίνης βοηθά κάπως.

Όμως, η χορήγηση οποιασδήποτε πολυβιταμίνης δεν θα λύσει το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι οι λόγοι που δημιουργούν το στρες στα πουλιά και αυτό είναι που πρέπει να εντοπίσετε και να αντιμετωπίσετε το συντομότερο. Γι' αυτό λέμε άλλωστε ότι όταν τα πουλιά φροντίζονται και διατρέφονται σωστά σε ένα περιβάλλον χωρίς ένταση, δεν χρειάζονται συμπληρώματα διατροφής.

Επομένως, κάθε πολυβιταμίνη μπορεί να παίξει το ρόλο του αντι-οτιδηποτε σε καταστάσεις που ο οργανισμός αδυνατεί να λειτουργήσει φυσιολογικά. Δεν πρέπει όμως να θεωρούμε ότι μπορούν να λύσουν για το πρόβλημα.
 
Πληρέστατη και πολύ κατατοπιστική η απάντηση σας κύριε Σταύρο. Η ερώτηση μου ήταν καθαρά για να υποστηριξώ το πουλάκι όσο μπορώ για να είναι ομαλή η μετάβαση του στο νέο σπιτικό. Φοβάμαι τώρα στην αρχή μόνο μέχρι να συνιθίσει τις νέες ταίστρες με τις πατήθρες όπως έχουμε όλοι μας γιατί παλιά ήταν κλεισμένο σε μικρό ξύλινο κλουβί με εσωτερική ταίστρα.
 
Η ερώτηση μου ήταν καθαρά για να υποστηριξώ το πουλάκι όσο μπορώ για να είναι ομαλή η μετάβαση του στο νέο σπιτικό. Φοβάμαι τώρα στην αρχή μόνο μέχρι να συνιθίσει τις νέες ταίστρες με τις πατήθρες όπως έχουμε όλοι μας γιατί παλιά ήταν κλεισμένο σε μικρό ξύλινο κλουβί με εσωτερική ταίστρα.
Το μήνυμα σου αυτό μαζί με τα μηνύματα που ακολούθησαν μεταφέρθηκαν στη συζήτηση που αφορά το καρδερινοκάναρό σου. https://community.petbirds.gr/threads/Μεγάλωσε-η-φαμίλια-με-ένα-νέο-καρδερινοκαναρο.40860/
 
Back
Top