Γενικά Aviator Bird Harness

Sissy

PB Senior Member
Εγγραφή
28 Απρ 2006
Μηνύματα
8.063
Πόλη
Βουλιαγμένη
Για. Αρκεί να διαθέτουν αντίληψη (ώστε η κατασκευή να γίνει σίγουρα ασφαλής), να ''πιάνουν'' τα χέρια τους (μετρήστε και ράψτε σωστά), σιγουρευτείτε πως διαθέτετε τα κατάλληλα υλικά (ασφαλή - αντοχής - ελαφρά).

Οι φωτογραφίες- οδηγός που ακολουθούν είναι από τα δικά μου (έτοιμα εισαγωγής) aviator bird harness μέγεθος petite ζυγίζουν 10-11 γρ για μικρόσωμους παπαγάλους.

Το κατάστημα που τα αγόρασα είναι το The Aviator Parrot Harness - Petite

Το συγκεκριμένο μέγεθος αφορά πουλιά τα οποία ζυγίζουν 75-110 γρ. αλλά το φορούν επίσης χωρίς κίνδυνο τα parrotles μου, ο Μάριος και ο Κάρλο που ζυγίζουν αντίστοιχα 25 και 31 γρ.

Προσέξτε ιδιαίτερα το βάρος των υλικών που θα χρησιμοποιήσετε

22ehgb5j.webp 1124oy710.webp

α) φάρδος της τρέσας - κορδέλας

33jzcu9g.webp

β) το άνοιγμα όπου θα περάσει το κεφαλάκι του πουλιού

442ls8qb9.webp
55r26g6e.webp

γ) δώστε ιδιαίτερη προσοχή στην ένωση της τρέσας με το λάστιχο (στο έτοιμο harness υπάρχει μεταλλικός σύνδεσμος)

6624yo3dd.webp
tinypic-no-longer-available.jpg


... Καλή σας επιτυχία!
 
Πολυ χρησιμο ευχαριστουμε! Θα το δοκιμασω! 🙂Μπορεις να το κανεις και αρθρο!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Πολυ χρήσιμες οι συμβουλές και οι τεχνικές που μας έδωσες!
Να κανω κι εγω μια ερώτηση τωρα!
´εχω βρει ενα πετ σοπ κοντα στο Ίλιον που πουλάει χαρνες με αποκλειστικότητα στα 25€ και το αφήνει 21€ !
Ποιο μέγεθος χρειάζεται για τις κονουρες μου;
Ποτε να αρχίσω να τους το φοράω μιας που ειναι μικρά ακόμη; (37ημερων ο μεγαλύτερος);
Πειράζει αν το φοράει συνέχεια το χαρνες;
Ευχαριστω!
 
Ποιο μέγεθος χρειάζεται για τις κονουρες μου;
Ποτε να αρχίσω να τους το φοράω μιας που ειναι μικρά ακόμη; (37ημερων ο μεγαλύτερος);
Πειράζει αν το φοράει συνέχεια το χαρνες;
Ευχαριστω!


... Εδώ μπορεί κάποιος να δει ποια είναι τα κατάλληλα μεγέθη, αναλόγως του βάρους του παπαγάλου που διαθέτει.

https://theparrotuniversity.com/content/aviator-bird-harness

Όπως βλέπω στη δική σας περίπτωση (κονούρες) ταιριάζουν τα μεγέθη x small
(άσχετο, οι φωτογραφίες του parrotlet που υπάρχουν στο μέγεθος [/URL]!:D)

Σαν πρώτο βήμα θα πρέπει τα πουλιά να γνωρίσουν-εξοικειωθούν με το harness.
Εγώ πχ το αγόρασα πολύ πριν αγοράσω πουλάκι, έτσι όταν ήρθε το μωρό στο σπίτι το harness βρισκόταν ήδη κρεμασμένο σε μια άκρη του κλουβιού του.
Μέχρι να φτάσει στο κατάλληλο στάδιο ώστε να προσπαθήσω να του το φορέσω,
καθημερινά τον έφερνα σ΄επαφή με το λουράκι, όταν κατάλαβα πως είχε εξοικειωθεί απολύτως ξεκίνησα να το ακουμπάω στην πλατούλα του, στο λαιμό και στις ανασηκωμένες (από μένα) φτερούγες του.
Αναλόγως του χαρακτήρα και της ηλικίας του πουλιού θα εξαρτηθεί πότε θα είναι έτοιμο να δεχτεί με ηρεμία να φορέσει το λουράκι.
Στην αρχή για λίγα δευτερόλεπτα και αργότερα όλο και για περισσότερη ώρα...
Ας μη ξεχνάμε πως όποιος ενδιαφέρεται να κάνει αυτή τη προσπάθεια, θα πρέπει να εξασκηθεί ώστε να καταφέρει να έχει κάποια ταχύτητα-ευλυγισία και ευελιξία καθώς και σταθερότητα στις κινήσεις του, διότι το ζητούμενο είναι να μην κουράσει-φοβίσει-εκνευρίσει το πουλί.
Καλό λοιπόν θα είναι να αρχίσει να προσπαθεί πρώτα χωρίς το πουλάκι δηλ να σφίγγει-ξεσφίγγει το κορδόνι-τρέσα ανάμεσα στα κλιπψάκια κτλ
Το.
(πρόκειται για ένα ξένο ''σώμα'' που διαθέτει αρκετό αναλογικά βάρος, θα φέρει σωματική κούραση μεγάλο στρες στο πουλί με αποτέλεσμα να προσπαθήσει να το κόψει-βγάλει και με πιθανότερη εξέλιξη να μαδήσει τα φτερά του και όχι μόνο).
Όταν λοιπόν τα καταφέρουμε θα πρέπει να δίνουμε ερεθίσματα-αλλαγές στο πουλί ώστε να παρασύρεται από ενδιαφέροντα και να μην έχει στο νου του ότι κάτι ξένο υπάρχει πάνω στο σώμα του.
Εγώ πχ στις αρχές της προσπάθειας μας ψιλοέτρεχα μέσα στο σπίτι, ο Μάριος προσπαθούσε να καταλάβει τι συμβαίνει ή κοίταζε περίεργος τριγύρω οπότε ξεχνούσε το λουράκι.
Με τον καιρό όταν το πουλάκι συνειδητοποιήσει πως λουράκι = βόλτα = αλλαγή περιβάλλοντος όλα θα γίνουν εύκολα.
Παρόλα αυτά αφού τα καταφέρετε, αν θέλετε οι παπαγάλοι σας να μην ξεσυνηθίσουν το harness (αυτό συμβαίνει πανεύκολα) θα πρέπει 2-3 φορές την εβδομάδα να τους φοράτε ''επί μονίμου'' βάσεως.
 
Βιντεάκι από τη πρώτη έξοδο του Κάρλο (με το μούρο λουράκι)

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Κορδονι πλατυ (οπως αυτο που εχουν τα παπαπουτσια-βαρκες) μεσσαιου μεγεθους μπορουμε να χρησημοποιησουμε για χαρνες;Oπως σε αυτο το βιντεο:
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Δεν γνωρίζω κατά πόσο η πυκνότητα αυτού του υλικού είναι η κατάλληλη, στο βίντεο βλέπω πως ράβεται με μεγάλη ευκολία οπότε δεν νομίζω πως θα είναι κατάλληλο (αν το δαγκώσει μερικές φορές το πουλί έτσι μαλακό που δείχνει θα γίνει επικίνδυνο).

tinypic-no-longer-available.jpg

Η πυκνότητα της ύφανσης στο πρωτότυπο είναι πολύ κρουστή (με δυσκολία θα το περνούσε βελόνα δηλ)
 
χρησιμες οι συμβουλες σου Σισσυ... Αγορασα ενα το οποιο μου ηρθε χθες... και το κρεμασα ηδη στο κλουβι... καθημερινα σκεφτομαι να τον φερνω σε επαφη με αυτο εκτος κλουβιου 2-3 δεκαλεπτα αλλα οχι σε κοντινα διαστηματα... Δηλαδη ενα 10λεπτο το πρωι και 2 το απογευμα... Θελει περισσοτερο καθημερινα πιστευεις;
 
... καθημερινα σκεφτομαι να τον φερνω σε επαφη με αυτο εκτος κλουβιου 2-3 δεκαλεπτα αλλα οχι σε κοντινα διαστηματα... Δηλαδη ενα 10λεπτο το πρωι και 2 το απογευμα... Θελει περισσοτερο καθημερινα πιστευεις;
Μια χαρά, δεν θα χρειαστεί παραπάνω ώρα αρκεί να παρατηρείς πως αντιδρά το πουλάκι.
Ο Μάριος πχ στην αρχή εκτός κλουβιού φοβόταν το (μαύρο) χρώμα όπως κατάλαβα, ενώ όταν βρισκόταν στο κλουβί του δεν τον ενοχλούσε απλά δεν το πλησίαζε.
tinypic-no-longer-available.jpg


Ο Μάριος ζούσε σε μεγάλο κλουβί οπότε δεν είχε λόγο να πλησιάζει το harness εφόσον δεν ήθελε.
 
Δεν εχω παρει μεχρι τωρα harness για να ξερω, αλλα δεν τους πεφτει λιγο βαρυ; Απ οτι καταλαβα το χαρνες ειναι το 1/3 του βαρους τους😕
 
, δεν τους πεφτει λιγο βαρυ; Απ οτι καταλαβα το χαρνες ειναι το 1/3 του βαρους τους😕
... Και πολύ περισσότερο στα μικρόσωμα πουλάκια όπως ο Μάριος (25γρ χάρνες 10-11 γρ)

tinypic-no-longer-available.jpg


Δεν ισχύει φυσικά αυτή η αναλογία στα μεγαλύτερα πουλιά... (πχ Μπετούλα-Μπάρνι του Ανέστη)

tinypic-no-longer-available.jpg


Εγώ πάντως ενώ τους έκανα μια βασική εκπαίδευση για να μάθουν να πετούν φορώντας το (στην αρχή τους έβαζα να μάθουν να προσγειώνονται πάνω στο κρεβάτι μου ώστε να μη χτυπήσουν και αργότερα πάνω στο κλουβί)...

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

... Ποτέ όμως δεν τους αφήνω να πετούν με αυτό.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Το χρησιμοποιώ μόνο ως ασφάλεια όταν θέλω να τους πάω βόλτα.
Συνηθίζω δε να κρατώ πάντα εγώ το βάρος του λουριού που περισσεύει-κρέμεται ώστε να μη βαραίνει τα πουλάκια
 
... Εδώ μπορεί κάποιος να δει ποια είναι τα κατάλληλα μεγέθη, αναλόγως του βάρους του παπαγάλου που διαθέτει.
(άσχετο, οι φωτογραφίες του parrotlet (που υπάρχουν στην ιστοσελίδα) στο μέγεθος petite είναι του Μάριου!:D)
 
When I close my eyes... I see my name in shinning lights...Αφιερωμένο στον σούπερσταρ μας... Τον Μάριο το γλυκουλι parrotlet! ❤️️️️:D
(Καρλο μη ζηλευεις):D
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Το χρησιμοποιώ μόνο ως ασφάλεια όταν θέλω να τους πάω βόλτα.
Συνηθίζω δε να κρατώ πάντα εγώ το βάρος του λουριού που περισσεύει-κρέμεται ώστε να μη βαραίνει τα πουλάκια

Τελικά κατόπιν εμπειρίας σας λέω πως η χρήση του εξυπηρετεί μόνο ως ασφάλεια (για να μην μας φύγουν τα πουλιά στις βόλτες). Ποτέ κανένα δικό μου πουλάκι δεν θέλησε να πετάξει φορώντας το (παρά μόνο με δική μου εντολή). Καλύτερα φυσικά, διότι η αναλογία του βάρους του είναι μεγάλη😉
 
Back
Top