Γενικά Bασική εκπαίδευση του Tαζ (african grey)

Ταζμανια2411

PB New Member
Εγγραφή
11 Νοε 2023
Μηνύματα
90
παιδια εδω και 3 μερες εχω αρχισει εκπαιδευση με τον ταζ.ειναι πολυ δεκτικος στα ερεθισματα που του δινω. το ντραιβ του για αυτα τα φυστικια ειναι τεραστιο. καθε φορα που βγαινει απο το κλουβι του χτυπαει τις φτερουγες του με ενθουσιασμο, παιρνει τις ανασες του, κανει περα το απογευματινο γευμα που εχω ετοιμασει και αμεσως μετα πηγαινει στο ξυλο που ειναι τοποθετημενο στον τοιχο και περιμενει να αρχισει το μαθημα. μεχρι τωρα εχουμε μαθει πως να ακουμπησει ενα ξυλο που βρισκεται απεναντι του, πως να μετακινηθει για να κανει το ιδιο και πως ανεβει πανω στο ξυλο. ακολουθει παντα επιβραβευση με αγαπη και φυστικια. οταν ερχεται η ωρα για υπνο, του λεω να ανεβει στο ξυλο, του λεω μπραβο, και τον βαζω με αργα βηματα μεσα στο κλουβι του. τις περισσοτερες φορες ειναι αλερτ και πεταει οταν τον παω κοντα. οποτε, του ζηταω να ανεβει με ηρεμο τροπο, του λεω δυο τρεια γλυκολογα στην πορεια για να του αποσπασω την προσοχη και οταν ειναι κοντα στην πορτα το αντιλαμβανεται οτι κατι παει στραβα αλλα ειναι πολυ αργα. τον βαζω μεσα και κλεινω ταχυτατα την πορτα.οταν εν τελει μπαινει αρχιζει να ΄΄παραπονιεται'' που δεν εκατσε και αλλο εξω. οτι και να του πω, οσα φυστικια και να του δωσω, πρεπει να περασουν 5-10 λεπτα μεχρι να σταματησει να σκαλιζει την γωνια του κλουβιου ή να προσπαθει να βγει δαγκωνοντας με μανια την πορτα . τι να κανω? το ξυλο που χρησιμοποιω για να κανω την εκπαιδευση ειναι αυτο με το οποιο τον βαζω μεσα στο κελι του. φοβαμαι οτι χανω την εμπιστοσυνη του και συνεπως την ουσιαστικη προοδο στη μεταξυ μας σχεση. υπαρχει αλλος τροπος να μπαινει στο κλουβι του την νυχτα, ηρεμα και ωραια?
 
@Ταζμανια2411 αν του βάλεις λίγο πριν θέλεις να τον κλείσεις, ένα κομμάτι κλωναρι κεχρί στο εσωτερικό του κλουβιού κοντά στην ανοικτή πόρτα, δεν θα πάει μόνος του; Θα σου πουν οι παπαγαλογονεις περισσότερα. Αυτό που εγώ θα σκεφτόμουν είναι τουλάχιστον στην αρχή, την λιχουδιά της επιβράβευσης να την έχεις αποκλειστικά για επιβράβευση. Άρα ούτε σε ποσότητα ούτε σαν κλασικό κέρασμα.
Πάντως μπράβο σας. Ο Τάζ αποδείχτηκε περιπετειώδης κ δεκτικός να ανταποκριθεί σε χάδια κ εκπαίδευση. Φτου φτου 🧿
 
καθε φορα που βγαινει απο το κλουβι του χτυπαει τις φτερουγες του με ενθουσιασμο,
Δεν χτυπάει τα φτερά του από ενθουσιασμό.
Το φτεροκόπημα παρατηρείται συνήθως όταν τα πουλιά βγαίνουν από το κλουβί τους μετά από μια μεγάλη περίοδο εγκλεισμού ή το πρωί όταν πρωτοβγαίνουν από το κλουβί τους. Συχνά στέκονται μπροστά στην κορυφή του κλουβιού και φτεροκοπάνε, ορισμένες φορές μάλιστα τόσο δυνατά που ανασηκώνουν το σώμα τους μερικά εκατοστά ή και μερικές φορές πετάνε επί τόπου.
Μπορείς να το πεις και σαν ένα είδος εξάσκησης ή προετοιμασίας για το πέταγμα.

. υπαρχει αλλος τροπος να μπαινει στο κλουβι του την νυχτα, ηρεμα και ωραια?
Ο τρόπος με το ξυλάκι που χρησιμοποιείς πιστεύω είναι ο καλύτερος.
Απλά για να μην μπορεί να φύγει θα πρέπει να κατεβάζεις το ξύλο στο ύψος περίπου της μέσης σου, και παράλληλα με το άλλο σου χέρι να τον χαϊδεύεις στο κεφάλι, και να του μιλάς με όμορφο τρόπο.
Με τον καιρό θα καταλάβει ότι ήρθε η ώρα να μπει στο κλουβί του για ύπνο.

αν του βάλεις λίγο πριν θέλεις να τον κλείσεις, ένα κομμάτι κλωναρι κεχρί στο εσωτερικό του κλουβιού κοντά στην ανοικτή πόρτα, δεν θα πάει μόνος του;
Όχι, το κεχρί millet δεν είναι η αγαπημένη τροφή των ζακό.
Είναι για μικρότερους παπαγάλους όπως budgie, cockatiel κ.α.
Το πιθανότερο είναι να το κόψει κομματάκια και να το πετάξει στον πάτο από το κλουβί.
 
@MARY58 το εχω δοκιμασει να του βαλω τροφη στην ταιστρα. πεταξε πανω στο χερι μου για να φαει μια μερα (φανταστειτε ποσο πεινουσε). αλλα απο τοτε που αρχισαμε εκπαιδευση ειναι συνηθως χορτασμενος οποτε το φαγητο δεν τον δελεαζει να μπει μεσα στο κλουβι. τα φυστικι που του δινω μολις μπει το δινω για επιβραβευση που ανεβηκε στο ξυλο.
[automerge]1700559371[/automerge]
@Vada δυστυχως χαδια δεν δεχεται ακομα. εχω καταφερει να τον χαιδεψω στο κεφαλακι του οταν τρωει ή οταν παιζει με το παιχνιδι που του κραταω αλλα οταν δεν ειναι απασχολημενος δεν με αφηνει. ισως να θελει και να μην μπορω να διαβασω την γλωσσα του σωματος του οταν πρεπει . Τον φερνω μεχρι την μεση λεγοντας του γλυκολογα οπως λες. πολλες φορες θα πεταξει ή θα σκαρφαλωσει στο πανω μερος της πορτας. δεν με πειραζει τοσο το οτι ειναι δυσκολο να τον βαλω μεσα οσο η ιδεα πως θα χειροτερεψει η εκπαιδευση επειδη θα συνδεσει το ξυλο που χρησιμοποιω με το κλουβι. να χρησιμοποιω μια πατηθρα ειδικα και μονο για να τον βαζω μεσα στο κλουβι ή δεν εχει σημασια καθολου? ευχαριστω για τις απαντησεις σας οπως παντα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θα ήταν καλύτερο να μην κάνετε εκπαίδευση πριν τον ύπνο. Αφήστε τον να ηρεμήσει πριν τον βάλετε στο κλουβί.

(Πόση ώρα κάνετε εκπαίδευση; Είναι προτιμότερο να ''τελειώνετε εσείς την εκπαίδευση παρά ο παπαγάλος για να είναι πάντα ενθουσιασμένος για αυτό )
 
@Freddy ευχαριστω για την απαντηση φρεντυ. Σημερα ειπα να ακολουθησω την προταδη σου και τον εβγαλα απο νωρις. Κατα τις 8 μετα απο 3 ωρες εξω θα επιχειρησω να τον βαλω μεσα στο κλουβι.
 

@Ταζμανια2411 τι ωραριο υπνου περιπου ακολουθει? Ta training sessions δεν πρεπει να υπερβαινουν καποια διαρκεια ωστε να αποδοτικα.Αναφερεται στο αρθρο
 
Τέλεια! Εγώ πιστεύω ότι προχωράει εκπληκτικά γρήγορα η εκπαίδευσή του. Είναι αξιοθαύμαστος. Εμάς το budgie το κανακεύουμε τρεις μήνες και πρώτη φορά σήμερα δέχτηκε χάδια στο κεφαλάκι του. Για να ανέβει χέρι ούτε λόγος! Ξέρω βέβαια ότι είναι εντελώς διαφορετικά είδη. Σύντομα ο Ταζ θα γίνει τέλειος φίλος. Σκέφτεσαι να του μάθεις και harness;
 
@φιλομαθης εχω ακουσει οτι ο χρονος εκπαιδευσης δε θα πρεπει να ξεπερναει τα 2 λεπτα γιατι την επομενη μερα θα ειναι εξουθενωμενος.αλλα τα δυο λεπτα δεν ειναι τιποτα. μισο λεπτο παιρνει για να φαει το φυστικι. 4 μερες τωρα δεν δειχνει να εχει κουραστει. φανταζομαι οτι θα χασει το ενδιαφερον του σιγα σιγα αλλα αμα θελει να κανει εκπαιδευση και τιποτα αλλο ποιος ειμαι εγω να πω οχι? με κανει πολυ χαρουμενο καθημερινα.
Προς το παρον δεν εχει ενα συγκεκριμενο ωραριο υπνου. τις τελευταιες μερες κοιμοταν κατα τις 8-9μιση και ξυπνουσε 10-11, ενω σημερα ηταν στο κλουβι του απο τις 8παρα.
Θα το διαβασω το αρθρο. σε ευχαριστω πολυ!!
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
εχω ακουσει οτι ο χρονος εκπαιδευσης δε θα πρεπει να ξεπερναει τα 2 λεπτα
θα ηταν πολυ χρησιμο να ειχαμε καποιο link απο το αρθρο που αναφερει τα 2 λεπτα
Για διευκολυνση σου
🔵Training

Provide your African Grey with appropriate training, this is one of the best ways to build trust. Keep sessions between 10 to 15 minutes so that they can adapt to things quickly. Make sure to ignore bad behavior and reward them for good behavior frequently. Do not approach your Grey from the back as this can create fear in their mind which can also spoil your bonding.

@Vada @Φοίβος Εχετε εικονα αν ο χρονος εκπαιδευσης πρεπει να ειναι max 2 λεπτα?
[automerge]1700605588[/automerge]


How you approach training can help keep training positive:
Train only when you are relaxed. Positive training does take patience!Pick a time when your bird is attentive and not distracted by eating, preening, or household activity.Frequent, but short, training sessions are generally more effective. A few minutes at a time, several times a day, works well.Pick a favorite reward (but don't overdo it if it is food).Once your bird catches on to something, don't give a treat every time (switch to praise part of the time) or your bird may only do the behavior if he/she knows you have a treat handy.
End each session on a positive note. Wait for a successful attempt or at least a good try at whatever you are training, give a treat, and move on to something else.Keep training sessions upbeat and fun for your bird.https://theworldofafricangreys.weebly.com/more-on-training.html
[automerge]1700605712[/automerge]
Προς το παρον δεν εχει ενα συγκεκριμενο ωραριο υπνου
 
Τελευταία επεξεργασία:
@KONSTANTINOS MICHAIL αληθεια? στην αρχη δηλαδη πως ήταν ? χαχαχ μα τρεις μηνες για ενα χαδι? ανεβαινει στον ωμο σου τουλαχιστον? φανταζομαι οτι σε αφηνει να τον πλησιασεις. απο ποτε τον εχεις τον μικρουλη? ειναι φαινεται απο αυτους τους μοναχικους χαρακτηρες με τον βαθυ εσωτερικο κοσμο. απο δω και περα μονο χαδια θα ναι. ο ταζ θα θελα να ναι πιο αγγαλιτσας σιγουρα αλλα αν επρεπε να επιλεξω αναμεσα σε αυτο ή το να τον παιρνω μαζι μου στις βολτες μου εξω τοτε θα επελεγα το δευτερο. το χω βαλει στοχο να του μαθω να πεταει στο σπιτι και καποια στιγμη αν δειξει οτι μπορει να το κανει γιατι οχι και freeflight.
[automerge]1700607032[/automerge]
θα ηταν πολυ χρησιμο να ειχαμε καποιο link απο το αρθρο που αναφερει τα 2 λεπτα
Για διευκολυνση σου
🔵Training

Provide your African Grey with appropriate training, this is one of the best ways to build trust. Keep sessions between 10 to 15 minutes so that they can adapt to things quickly. Make sure to ignore bad behavior and reward them for good behavior frequently. Do not approach your Grey from the back as this can create fear in their mind which can also spoil your bonding.

@Vada @Φοίβος Εχετε εικονα αν ο χρονος εκπαιδευσης πρεπει να ειναι max 2 λεπτα?
[automerge]1700605588[/automerge]


How you approach training can help keep training positive:
Train only when you are relaxed. Positive training does take patience!Pick a time when your bird is attentive and not distracted by eating, preening, or household activity.Frequent, but short, training sessions are generally more effective. A few minutes at a time, several times a day, works well.Pick a favorite reward (but don't overdo it if it is food).Once your bird catches on to something, don't give a treat every time (switch to praise part of the time) or your bird may only do the behavior if he/she knows you have a treat handy.
End each session on a positive note. Wait for a successful attempt or at least a good try at whatever you are training, give a treat, and move on to something else.Keep training sessions upbeat and fun for your bird.https://theworldofafricangreys.weebly.com/more-on-training.html
[automerge]1700605712[/automerge]

δεν προκειται για αρθρο. το εχω ακουσει απο ενα βιντεακι στο yt. ειναι πολυφημισμενοι εκπαιδευτες. birdtricks λεγεται το καναλι. αν τους ακολουθησεις στο πατρον, τωρα που το σκεφτομαι, θα δει κανεις οτι κανενα training session δεν διαρκει τοσο λιγο. ισως να εννοουσαν οτι ο χρονος εκπαιδευσης θα πρεπει να αποτελειται απο μεγαλα διαλλειματα σε τακτα χρονικα διαστηματα. το αρθρο που εστειλες τωρα φαινεται να αγγιζει την αληθεια περισσοτερο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
. το χω βαλει στοχο να του μαθω να πεταει στο σπιτι και καποια στιγμη αν δειξει οτι μπορει να το κανει γιατι οχι και freeflight.
Έχεις διαβάσει το άρθρο των birdtricks σχετικα με το free flight ή απλά έχεις δει κάποια βίντεο από YouTube δικά τους κλπ?
 
αλλα δεν εχω διαβασει τα αρθα οχι.
[automerge]1700610281[/automerge]
Μελετησε το και δεν θα χασεις. Ειναι πολυ πιο κατατοπιστικο απο ενα βιντεο λιγων λεπτων
θα δεις διαρκεια του course για να φτασεις μαζι τους να κανεις free flight
κινδυνους
τοπια που επιλεγουν και θα καταλαβεις γιατι
συστηματα παρακολουθησεις και εντοπισμου που χρησιμοποιουν κλπ κλπ
Δεν ειναι τυχαιο παρεακι που ειπαν μια μερα παμε να πεταξουμε τους παπαγαλους στην ερημο :-)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είναι υπερβολικά πολύ νωρίς για να αρχισεις μια οποιαδηποτε εκπαιδευση αλλά και διατροφικά να κακκο μάθεις το ζακο σου. Βασικό
σου μέλημα θα ήταν να το μάθεις να τρώει τα πάντα. Παράλληλα θα χτιστεί η σχέση εμπιστοσύνης συνεργασίας αγάπης μεταξύ σας.
Τέλος, αναφέρεις πως είναι 3 μηνών τεσσάρων; Μια φωτό σκυμμένο π είναι ειδα μου φαίνεται μεγαλύτερο
Προτείνω να μελετήσεις καλά το ειδος κ να μη βιάζεσαι. Υπομονή είναι λέξη κλειδί σε αυτοντο ειδος. Και λέγοντας υπομονή εννοώ πραγματικά υπομονή γαϊδουρινή 👌🏻
 
Back
Top