Συζήτηση Προϊόντος Beaphar Multi-Vit Birds

PetBirds

Official account
Εγγραφή
27 Απρ 2006
Μηνύματα
2.735
Γενική συζήτηση, ερωτήσεις και αξιολογήσεις σχετικά με την πολυβιταμίνη Multi-Vit Birds της Beaphar και τη χρήση του προϊόντος στα πτηνά.

Δείτε τη Multi-Vit Birds της Beaphar​


⭐ Αξιολόγηση της Multi-Vit Birds ⭐
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλησπέρα. Χθες αγόρασα την πολυβιταμίνη multivit της bogena. Γνωρίζει κανείς πόσες σταγόνες βάζουμε σε 100ml ποτίστρα και κάθε πότε τη χρησιμοποιούμε;
 
2 με 3 σταγόνες μέσα σε μια ποτίστρα με 100ml νερό. Δεν αναφέρεται πουθενά στο σκεύασμα η συχνότητα χορήγησης. Προσωπικά αυτή την περίοδο τους βάζω μια φορά την εβδομάδα ή το πολύ στις δέκα μέρες.
 
Βρήκα αυτό.
 

Συνημμένα

  • Multi-vit.webp
    Multi-vit.webp
    36,8 KB · Προβολές: 524
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Το συγκεκριμένο προϊόν μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε στην προετοιμασία αναπαραγωγής; Οι οδηγίες δεν το αναγράφουν. Σκέφτομαι να το χρησιμοποιήσω φέτος στην προετοιμασία αυξάνοντας την ποσότητα σιγά ώστε λίγο πριν ενώσω τα πουλιά να φτάσω στο να χορηγείται καθημερινά.

Μπορώ να το ανακατέψω με βιταμίνη E της Tafarm ή είναι αρκετή η αναλογία που έχει το σκεύασμα και κάνω ζημιά στα πουλιά. Το έχει δοκιμάσει κανείς στην προετοιμασία ή το χρησιμοποιείτε μόνο στην περίοδο ανάπαυσης;

Η bogena βγάζει και σκέτη βιταμίνη E αλλά στην ιστοσελίδα τις εταιρίας δε βρήκα πληροφορίες σχετικά με τι χορήγηση.
 
Είναι κατα την γνώμη μου απο τις κορυφαίες κατα την διάρκεια της προετοιμασίας (και όχι μόνο). Μόνο προσοχή να χορηγείται όπως ακριβώς στις οδηγίες χρήσεις μεχρι 3 σταγόνες ανα 100 ml νερού.
 
jimloupas είπε:
Είναι κατα την γνώμη μου απο τις κορυφαίες κατα την διάρκεια της προετοιμασίας (και όχι μόνο).
Πόσο συχνά δίνεται στη διάρκεια της προετοιμασίας.
 
THODORIS1982 είπε:
Μπορώ να το ανακατέψω με βιταμίνη E της Tafarm ή είναι αρκετή η αναλογία που έχει το σκεύασμα και κάνω ζημιά στα πουλιά.
Θοδωρή, αν υποτεθεί ότι η ποσότητα της βιταμίνης Ε που περιέχει δεν είναι αρκετή για την προετοιμασία της αναπαραγωγής, για ποιο λόγο πρέπει να αγοράσεις δύο προϊόντα για να ρυθμίσεις ο ίδιος σου τη δόση με την πιθανότητα των κινδύνων που αναφέρεις και όχι να αγοράσεις ένα προϊόν που προορίζεται γι' αυτό το σκοπό;
 
THODORIS1982 είπε:
Ποσο συχνα δινεται στη διαρκεια της προετοιμασιας
Ανάλογα με την διάρκεια της προετοιμασίας. Ξεκινάς με 1-2 φορές την εβδομάδα και όσο πλησιάζεις προς την κορύφωση (αναπαραγωγή) τόσο περισσότερο αυξάνεις την συχνότητα δοσολογίας. Αν ακολουθείς πιστά την δοσολογία δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αντιθέτως τα βοηθάς πολύ και σε άλλες δύσκολες περιόδους (πτερρόροια).
 
Μπορείς να το βάλεις στην διατροφική προετοιμασία πριν την αναπαραγωγή (1-2 φορές την εβδομάδα είναι καλά) και στην πτερόροια 3 φορές την εβδομάδα.

Μετά από κάποια θεραπεία με αντιβίωση μπορείς να δώσεις τη Multi vit for birds για 5-7 μέρες.
 
Παιδιά πως δίνετε την Multi-vit εσείς; Στο νερό ή στην αυγοτροφή; Γιατί στη συσκευασία δεν αναφέρει κάτι για νερό. Λέει μόνο μαλακή τροφή (εκτός φυσικά και αν εννοεί το νερό με αυτό).
 
Είναι υδατοδιαλυτή μπορείς και στο νερό (εγώ προσωπικά βάζω στην ημερήσια δόση αυγοτροφής).
 
Ο Ορφέας δεν τρώει "μαλακή" τροφή ακόμα. Έχω βιταμίνες για την πτερόροια αλλά δεν μπορώ να τους τις δώσω γιατί οι οδηγίες λένε σε μαλακή τροφή. Μπαίνουν και σε νερό;
 

Συνημμένα

  • 20181227_115645.webp
    20181227_115645.webp
    130,1 KB · Προβολές: 254
  • 20181227_115709.webp
    20181227_115709.webp
    112 KB · Προβολές: 228
Μα νομίζω λέει στη φωτο που έβαλες για νερό και από κάτω για την αυγοτροφή! Αλλά γιατί να του βάλεις βιταμίνη;
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Που το λέει το νερό και δεν το είδα;

Κατά πάσα πιθανότητα έχει πτερόρροια. Χάνει ένα με δυο φτερά την ημέρα. Χθες έπεσαν 2 σήμερα δεν έχει πέσει ακόμα αλλά είναι έτοιμο ένα να βγει. Προεξέχει από τα υπόλοιπα!

Δεν τρώει ακόμα τίποτα ικανοποιητικά πέρα από την τροφή με τους σπόρους γι αυτό θέλω να του δώσω βιταμίνες.
 
Ιωάννα είπε:
Που το λέει το νερό και δεν το είδα;
Εκεί που σου λέει ημερήσια δοσολογία! Σου λέει 1-2 σταγόνες και από κάτω στην αυγοτροφή ή οποιαδήποτε μαλακή τροφή! Οπότε οι 1-2 σταγόνες είναι σε νερό!
 
Καλησπέρα σε όλους. Για πρόληψη αν δώσω 3 φορές για μια εβδομάδα είναι καλά; Με ενδιαφέρει κυρίως για ένα καινούργιο πουλάκι που μου έφεραν για να σιγουρέψω ότι δεν στερείται τις βασικές βιταμίνες καθώς δεν γνωρίζω την διατροφή που έκανε. Επίσης βάσει ενός άρθρου και των απαντήσεων των παιδιών στο παρόν δεν συνίσταται η χορήγηση βιταμινών μέσω του νερού αλλά η απορία μου είναι αν κάποιος πρέπει να βάλει 3-4 φορές σε μια εβδομάδα αυτό σημαίνει ότι τώρα σε περίοδο συντήρησης θα βάλει αρκετή αυγοτροφη χωρίς να χρειάζεται.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Elli
Back
Top