Συζήτηση Προϊόντος Beaphar Multi-Vit Birds

Για πρόληψη αν δώσω 3 φορές για μια εβδομάδα είναι καλά; Με ενδιαφέρει κυρίως για ένα καινούργιο πουλάκι που μου έφεραν για να σιγουρέψω ότι δεν στερείται τις βασικές βιταμίνες καθώς δεν γνωρίζω την διατροφή που έκανε.
Αν χρειάζεται, τότε να δώσεις 7-10 μέρες συνεχόμενα.

δεν συνίσταται η χορήγηση βιταμινών μέσω του νερού αλλά η απορία μου είναι αν κάποιος πρέπει να βάλει 3-4 φορές σε μια εβδομάδα αυτό σημαίνει ότι τώρα σε περίοδο συντήρησης θα βάλει αρκετή αυγοτροφη χωρίς να χρειάζεται.
Δεν απαγορεύεται, σε καμία περίπτωση. Αυτό που λέει το άρθρο είναι ότι εφόσον έχουμε επιλογή μεταξύ χορήγησης μέσω της τροφής ή του νερού, είναι προτιμότερο να επιλέγουμε την τροφή.
 
@Tony Forpus Το λέω αυτό γιατί το καρδερινοκαναρο έτρωγε μόνο σπόρους κυρίως πολύ σπάνια λαχανικά φρούτα βότανα αυγό κτλ. Οπότε μέχρι να τα συνηθίσει σκέφτομαι να του δώσω λιγο για να είμαι σίγουρος.
@Stavros 7-10 😱είναι μπόλικες μέρες οπότε στο νεράκι θα του δώσω 2 σταγόνες καθημερινά.
 
Καλησπέρα σας παιδιά. Πήγα και την προμηθεύτηκα σήμερα που έφτιαξε ο καιρός. Μου είπε ο υπεύθυνος εκεί που είναι και εκτροφεας ότι μπορώ να δίνω και στα άλλα καναρίνια μου προληπτικά. Η αλήθεια είναι ότι σκέφτηκα να τη δίνω μία στο τόσο σε συνδυασμό με μια ισορροπημένη διατροφή όπως φρούτα λαχανικά σπόρους βότανα κτλ, αλλά εκείνος μου πρότεινε 1 με 2 φορές την εβδομάδα. Μου φαίνεται υπερβολή , μόνο για πρόληψη να δίνω τόσο συχνά. Στο φόρουμ που βρήκα το αντίστοιχο θέμα γενικά είδα ότι γίνεται με μέτρο η χορήγηση πολυβιταμινών. Το pet το βρήκα από το φόρουμ και ο άνθρωπος ηταν εξαιρετικος έτσι γιαυτό δεν τον αναφέρω για μην φαίνεται σαν αντιπαράθεση καθώς ο καθένας λέει τη γνώμη θέλοντας το καλύτερο για τα πουλάκια μας.
 
εκείνος μου πρότεινε 1 με 2 φορές την εβδομάδα. Μου φαίνεται υπερβολή , μόνο για πρόληψη να δίνω τόσο συχνά. Στο φόρουμ που βρήκα το αντίστοιχο θέμα γενικά είδα ότι γίνεται με μέτρο η χορήγηση πολυβιταμινών
Ο καθένας κάνει τη δουλειά του. Αν ένα κατάστημα λέει ότι πρέπει να δίνεις το Χ προϊόν μια φορά το χρόνο, τι δουλειά θα κάνει;
 
@Stavros Σωστό και αυτό έχετε απόλυτο δίκιο. Εγω σκέφτομαι να δίνω προληπτικά κάθε 3 μήνες που αλλάζει η εποχή για 3 μέρες για να σιγουρέψω ότι έχουν πάρει όλα τα θρεπτικά συστατικά και τις βιταμίνες.
 
Τελικά κάθε πότε πρέπει να το δίνουμε σε περίοδο πτερορροιας; Επίσης αν ξέρει κάποιος εμπειρικά πόσες σταγόνες βγάζει το μπουκαλάκι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Τελικά κάθε πότε πρέπει να το δίνουμε σε περίοδο πτερορροιας;
Δεν υπάρχει επίσημη πληροφόρηση από την Beaphar. Δεν ξέρω μήπως αναφέρει κάτι στο φυλλάδιο του σκευάσματος. Προσωπικά θα έβαζα μέρα παρά μέρα κατά τη διάρκεια της πτερόρροιας, χωρίς αυτό να είναι πρόταση προς άλλους.

Επίσης αν ξέρει κάποιος εμπειρικά πόσες σταγόνες βγάζει το μπουκαλάκι.
Λέγεται ότι 20 σταγόνες είναι 1ml. Αν η συγκεκριμένη συσκευασία είναι 20ml, τότε γύρω στις 400 σταγόνες.
 
@Stavros όχι δεν γράφει κάτι μέσα στο φυλλάδιο και αυτό φαντάζομαι έχει να κάνει με το ότι λογικά το προτείνουν για καθημερινή χρήση αν αναλογιστεί κανείς και το πόσες σταγόνες έχει μέσα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Τελικά κάθε πότε πρέπει να το δίνουμε σε περίοδο πτερορροιας;
Μόλις έλαβα την απάντηση της Beaphar στο ερώτημα η οποία λέει, να παραμείνει η δοσολογία ίδια κατά τη διάρκεια της πτερόρροιας, όπως και κατά τον υπόλοιπο χρόνο και καταλήγει με την υποσημείωση να μην αυξάνεται η δοσολογία (Do not over dose).

Σε ερώτηση μου που ακολούθησε, ποια είναι η συνηθισμένη δοσολογία διότι δεν αναφέρεται ούτε αυτό στο φυλλάδιο, μου απάντησαν ότι η δοσολογία είναι:
  • Καναρίνια μεγαλύτερα των 16 εβδομάδων, βάρους 15 - 40 γρ., 0,04 - 0,08 ml ή 1-2 σταγόνες, 1 φορά τη μέρα.
  • Σπίζες μεγαλύτερες των 16 εβδομάδων, βάρους 8 - 80 γρ., 0,04 - 0,08 ml ή 1-2 σταγόνες, 1 φορά τη μέρα.
  • Parakeets μικρά, μεγαλύτερα των 16 εβδομάδων, βάρους 50 - 100 γρ., 0,12 ml ή 3 σταγόνες, 1 φορά τη μέρα.
  • Parakeets μεγάλα, μεγαλύτερα των 16 εβδομάδων, βάρους 100 - 350 γρ., 0,2 - 0,28 ml ή 5-7 σταγόνες, 1 φορά τη μέρα.
  • Παπαγάλοι, μεγαλύτεροι των 16 εβδομάδων, βάρους 0,04 - 4 κ., 0,2 - 0,28 ml ή 5-7 σταγόνες, 1 φορά τη μέρα.
  • Περιστέρια εμφάνισης, μεγαλύτερα των 16 εβδομάδων, βάρους 0,2 - 1 κ., 0,28 ml ή 7 σταγόνες, 1 φορά τη μέρα.
  • Περιστέρια αγωνιστικά, μεγαλύτερα των 16 εβδομάδων, βάρους 0,2 - 1 κ., 0,28 ml ή 7 σταγόνες, 1 φορά τη μέρα.
  • Πουλερικά, μεγαλύτερα των 16 εβδομάδων, βάρους άνω των 3 κ., 0,28 ml ή 7 σταγόνες, 1 φορά τη μέρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τόσο στο κουτί όσο και στο φυλλάδιο οδηγιών, αναγράφει 1-2 σταγόνες. Ο πτηνίατρος που μου τις πρότεινε, μου ανέφερε 1-2 σταγόνες σε ποτίστρα των 100ml, την ημέρα.
[automerge]1630436746[/automerge]
Τελικά κάθε πότε πρέπει να το δίνουμε σε περίοδο πτερορροιας; Επίσης αν ξέρει κάποιος εμπειρικά πόσες σταγόνες βγάζει το μπουκαλάκι.
Ο πτηνίατρος μου είπε περίπου 10 μέρες το μήνα, στην περίοδο της πτερόρροιας. Τόσο το μπουκαλάκι αλλά κυρίως και το γεγονός ότι αυτό δεν είναι διάφανο, ομολογώ με έχει ταλαιπωρήσει αρκετά προκειμένου να "στάξουν" 2 σταγόνες στην ποτίστρα και όχι παραπάνω. Έχω πετάξει πολλές φορές το νερό διότι έσταξαν 3 σταγόνες στην ποτίστρα. Παρ' όλ'αυτά, το μπουκαλάκι μου έχει κρατήσει πολύ καιρό (χρήση 7 μέρες το μήνα, όλο το χρόνο).
Θα προτιμούσα να είχε άλλο σύστημα δόσης, ίσως σταγονόμετρο να ήταν προτιμότερο. Επειδή έχω δει ορατά αποτελέσματα με το συγκεκριμένο σκεύασμα, το προτιμώ παρά την ανωτέρω "ιδιομορφία" του.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Επειδή έχω δει ορατά αποτελέσματα με το συγκεκριμένο σκεύασμα, το προτιμώ παρά την ανωτέρω "ιδιομορφία" του.
Γρηγόρη αφού έχεις καταλήξει στα συμπεράσματά σου, μπορείς αν θέλεις να κάνεις την αξιολόγηση σου. Πάτησε απλώς το πορτοκαλί κουμπί στο τέλος της λίστας των μηνυμάτων.
 
@HxC Σίγουρα δίνεις αυτό? Υπάρχει άλλο σκεύασμα που περιλαμβάνει και τους παπαγάλους (έχει ένα cockatoo πίσω από το καναρίνι) και τόσο το κουτί όσο και οι οδηγίες αναφέρουν την δοσολογια, που είναι αυτή που έχει μεταφερει ο @Stavros.
 
Back
Top