Ασθένειες Blue-fronted Amazon σε όχι και πολύ καλή κατάσταση

dimitris762

PB New Member
Εγγραφή
24 Νοε 2012
Μηνύματα
43
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα στη ομάδα,
από το Σάββατο ήρθε στην κατοχή μου ένας παπαγάλος Blue Fronted Amazon ηλικίας περίπου 7 ετών. Είναι ήμερος και δείχνει εξοικειωμένος με τους ανθρώπους. Τον πήρα από μια κυρία η οποία δεν μπορούσε πλέον να τον φροντίσει . Ο συγκεκριμένος όμως δεν έδειχνε να είναι σε καλή κατάσταση, έχει χάσει ή ξεκινά να χάνει κάποια από τα φτερά του, το χρώμα του δεν είναι λαμπερό, όπως θα έπρεπε δλδ και έχει δύο ανησυχητικά στοιχεία. Το ένα είναι ότι κάποιες φορές εκεί που κάθετε στο κλαδί του δείχνει να τρέμει, σαν να φοβάται δλδ και το δεύτερο οι κουτσουλιές, δεν έχω την εμπειρία αλλά νομίζω δεν είναι καλές.
Τρώει κανονικά όμως το φαγητό του, πίνει νερό και γενικά είναι κινητικός .
Ανεβάζω φωτογραφίες.
Θα εκτιμούσα την βοήθειά σας.
Ευχαριστώ.


20210314_125818.jpg20210314_125831.jpg20210314_125845.jpg20210314_125908.jpg20210314_135605.jpg20210314_142031.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@dimitris762 Καλημέρα,να το χαίρεσαι. Πιστεύω ότι ο παπαγάλος σου μαδαει τα φτερά του.Δες εδώ: Thread 'Μάδημα - φάγωμα φτερώματος παπαγάλων' https://community.petbirds.gr/threads/Μάδημα-φάγωμα-φτερώματος-παπαγάλων.5333/ Με την κατάλληλη φροντίδα και διατροφή θα δεις αποτελέσματα. Σίγουρα χρειάζεται και μια επίσκεψη σε κτηνίατρο για εξετάσεις και συμβουλές. Βάλε παιχνίδια στο κλουβί του και ασβέστιο (υγρό η σουπιοκοκαλο) και κάνε του παρέα τις περισσότερες ώρες της ημέρας. Συνήθως το θέμα είναι ψυχολογικό.
 
To πουλάκι μαδάει μόνο του τα φτερά του. Και να φανταστείς ότι οι αμαζόνες είναι αρκετά σκληροτράχηλα πουλιά κι όχι απο τα πιο επιρρεπή στο μάδημα φτερών. Έτσι περίπου ήταν και η δικιά μου πρώτη αμαζόνα και σε λίγο χειρότερη κατάσταση καθώς ήταν άρρωστη με λοίμωξη του αναπνευστικού. Μέσα σε 2 χρόνια το φτέρωμα είχε γεμίσει πλήρως και σε βάθος χρόνου σταμάτησε να πειράζει εντελώς τα φτερά της. Όπως σου είπε και ο/η Vada με καλή διατροφή και ενασχόληση θα βοηθηθεί να επανέλθει. Θα έβαζα πέλετς στη διατροφή του, πολλά φρέσκα λαχανικά και λίγα όχι πολύ ώριμα φρούτα καθώς και πολλά φυσικά υλικά όπως κλαδιά δέντρων (ελιά, πεύκο, φοίνικας), κουκουνάρια και καρπούς. Επίσης πατήθρες απο φυσικό ξύλο θα ήταν καλύτερες για την υγεία των ποδιών του.

Σχετικά με τις κουτσουλιές χρειάζεται να τις δούμε σε μη απορροφητικό λευκό υπόστρωμα τύπου Α4. Το τρέμουλο είναι αρκετά σύνηθες στους παπαγάλους και δείχνει και χαλάρωση. Μπορεί όμως όντως να δείχνει κι αδιαθεσία. Το καλύτερο θα ήταν να το δεις γιατρός. Δες εδώ για τις επιλογές που έχεις https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

Έχω την αίσθηση ότι είναι θηλυκό, αν το δω κι απο μπροστά το πως στέκεται στην πατήθρα ίσως σιγουρευτώ περισσότερο. Δαχτυλίδι φοράει?
 
@Vada ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, του βάζω στο νερό του από το Σάββατο κάποιες βιταμίνες που πήρα από pet, θα του βάλω κ ένα σουπιοκοκαλο όπως λες.
Από παρέα του κάνουμε η αλήθεια είναι αρκετή, διότι στο χώρο που βρισκόταν ήταν σχεδόν όλη μέρα μόνος του.
Ναι θα κάνω φυσικά μια επίσκεψη σε έναν γιατρό να το δει για περισσότερη ασφάλεια.
[automerge]1615880209[/automerge]
@Φοίβος Καλημέρα, ευχαριστώ για την απάντηση.
Ωραία θα του βάλω κ αλλά περισσότερα παιχνίδια, τώρα του το φτιάχνω το κλουβί του.
Θα ανεβάσω κ φωτο από τις κουτσουλιες σε λευκό χαρτί.
Για το φύλλο του μου είπε ότι είναι αρσενικός. Νομίζω μόνο με εξέταση DNA το μαθαίνεις;
Έχω ξεκινήσει κ του δίνω φρούτα, του αρέσει η μπανάνα κ το μήλο πολύ, λαχανικά δεν του έχω βάλει ακόμα, που μπορώ να βρω μια λίστα με τα επιτρεπόμενα φρούτα λαχανικά; είναι αυτή στην αρχική σελίδα του φόρουμ;
Θα του βάλω κ όπως είπατε φυσικό ξύλο, έχετε δίκιο θα είναι πολύ καλύτερο. Όσο αφορά το φύλλο θα ανεβάσω μια φωτο από μπροστά να το δείτε καλύτερα. Όχι δεν φορά δακτυλίδι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Stavros ναι το καταλαβαίνω απόλυτα ότι χρειάζεται να το δει γιατρός, μέχρι την Πέμπτη ή Παρασκευή που θα μπορέσω να το πάω, σκέφτηκα να εκμεταλλευτώ αυτό το τριήμερο.
Ευχαριστώ για την απάντηση σου.
[automerge]1615896931[/automerge]
@Tony Forpus ναι αυτή την εντύπωση μου έδωσαν κ εμένα. Απλά όπως εξήγησα λίγο πιο πριν εως να το δει ο πτηνίατρος να τον βοηθήσω κάπως.
Ευχαριστώ.
[automerge]1615896998[/automerge]
@Toliscr7 Ευχαριστώ πολύ, αυτό εύχομαι και πιστεύω και εγώ.
 
Back
Top