Ασθένειες Budgie έχει βγάλει ένα εξόγκωμα στο κάτω μέρος του λαιμού

φιλοιστρον

PB New Member
Εγγραφή
31 Ιαν 2009
Μηνύματα
4
Πόλη
Αθήνα
γεια σας...
έχω έναν Budgie (πρέπει να είναι γύρω στα 7-8 ετών) και τώρα τελευταία (τον τελευταίο 1 χρόνο) πέρασε μεγάλο σοκ χάνοντας την κυρία του. εγώ τότε δεν ήξερα ότι έπρεπε να του πάρω καινούρια συντροφιά, και αφήνοντας τον μόνο του για σχεδόν 9 μήνες ο καημένος έχασε το μεγαλύτερο μέρος των πούπουλων του στην περιοχή τις κοιλιάς. όλα τα αλλα πουπουλα είναι στην θέση τους. μετά βεβαια του πήρα μια νέα παπαγαλίνα για συντροφια και τώρα είναι πολύ ενεργητικός και τραγουδάει και τρώει κανονικά... όμως εδώ και 2 μήνες έχει βγάλει ένα εξόγκωμα στο κάτω μέρος του λαιμού του που νομίζω ότι συνέχεια μεγαλώνει. έχει ροζαλί χρώμα. τι μπορεί να είναι; Πρέπει να πάω σε κάποιον ειδικό?
 
Η κατασταση του ακουγεται σοβαροτερη απο μια κακη πτερορροια η εντονο στρες απο την απωλεια του θηλυκου. Το εξογκωμα φανηκε αμεσως μολις εχασε τα φτερα του εκει;

Δες εδω για να βρεις καποιον ειδικο στα πτηνα, καλυτερα να δει καποιος το πουλακι συντομα... https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
εξόγκωμα

οχι, δεν βγήκε αμέσως... Βγήκε μετά απο σχεδόν ένα χρόνο... Το θέμα ειναι ότι επειδή δεν εχει βγάλει άλλα πούπουλα σε όλη του την κοιλιά, είναι πολύ εμφανές. Επίσης δεν φαίνεται να το πειράζει ή να το ξύνει...
σ ευχαριστώ για την άμεση απάντηση
 
mipos mporis na mas valis kamia fotografia?
to kalitero pou mporeis na kaneis - na ton pas sto ptiniatro opos ipe o Anestis.
 
εξόγκωμα σε παπαγαλάκι

γεια σας...
σήμερα βρήκα κάτι καταπληκτικό πάνω σε αυτό το θέμα. Παρατήρησα τον παπαγάλο μου, και δεν είχε αυτό το εξόγκωμα. ακόμα δεν τους είχα βάλει φαγητο. μετά αφου τους έβαλα φαγητό και τους άφησα λόγο έξω, το μεσημέρι τον ξαναπαρατήρησα και είχε το εξόγκωμα. Βέβαια είχαν φάει και όλο τους το φαγητό!
Υπάρχει περίπτωση να είναι κάποια αποθήκη φαγητου σε εκείνο το σημείο; γιατι ο παπαγάλος μου είναι αρκετά φαγανος :).
γιατί αν 'ηταν κάτι σοβαρό δεν θα πηγαινοερχόταν...'ετσι δεν είναι;
 
Μηπως εννοεις τον προλοβο του πουλιου;
 
να ξεπλένεις με λίγο κρύο νερό το φαγητό του.. (τι τρώει;)
Καμμιά φορά, γίνεται απόφραξη σιελογόνου αδένα απο κάποιο κομματάκι τροφής, ή ακόμα και σκόνη που έχουν οι χύμα τροφές, με αποτέλεσμα ο αδένας να διογκώνεται!
Για να φύγει το επιπλέον εκκριμα απο εκεί, δίνε του σκληρά κομμάτια φαγητού, με τη διαδικασία του ράμφους 😉"ανοιξε-κλείσε", γίνεται αποσυμφόρηση του σιελογόνου αδένα.
Καλύτερα όμως, να δεί γιατρός το πουλάκι!
 
Back
Top