Ασθένειες Budgie έχει βγάλει κάτι εξογκώματα κάτω από τα πόδια του

@LillyW Αν δεν κινδύνευα να χάσω σχολείο, θα είχα πεθάνει κι εγω από τα γέλια :Ρ Δεν ξέρω καν τι κάνει τις παιδικές κρέμες "παιδικές". Ίσως χρησιμοποιούν πιο ήπιες ουσίες, αλλά και πάλι, αν έχεις αλλεργία στην τάδε χημικη ένωση, τι σημασία έχει αν τα υπόλοιπα συστατικά είναι ήπια ή όχι.

Δεν νομίζω ότι το συγκεκριμένο παπαγαλάκι τουλ. είναι σε φάση προτιμήσεων γενικά. Φοβάται παρα πολύ ακόμα, κι εγώ με τις δουλειές μου δεν βοηθάω και πολύ, οπότε της έβαλα ξανά το κλαδί, ήταν κατατρομαγμένη από το κορδονι.

Μήπως ξέρει κανείς σε τι χρησιμεύει αυτό? ξύλα
 
@Nausicaa
Είναι μαλακό ξύλο ιδανικό για τεμαχισμό από το ράμφος του παπαγάλου.
Θεωρείται παιχνίδι και σκοπός του είναι να διατηρεί το ράμφος σε καλή κατάσταση και να εκτονώνει την ενέργεια του παπαγάλου.
 
@Nausicaa
Καλημέρα και συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.
Όπως σου έγραψα και στο προηγούμενο post πρόκειται για ξύλο ιτιάς το οποίο είναι μαλακό, ελαφρύ και ελαστικό.
Δεν είναι για πατηθρα παπαγάλου.
Το πιάνουν με το πόδι τους και με το ράμφος τους το κάνουν κομματάκια.
Δεν είμαι σίγουρος ότι κάνουν για το budgie σου, νομίζω ότι είναι για λίγο μεγαλύτερα είδη.
 
@Vada Κανένα πρόβλημα! Χμμ, κατάλαβα τι λες, όπως τρώνε οι μακάο. Όχι, μάλλον δεν κάνει, τα μπάτζι δεν χρησιμοποιούν ιδιαίτερα τα πόδια τους σαν χέρια, όπως οι μεγάλοι παπαγάλοι (όχι ότι η Ίρις δεν προσπαθεί, αλλά είναι τόδα δα τα ποδαράκια της που μόνο την κούνια μπορεί να σταθεροποιήσει για να ανεβεί). Έλεγα μήπως τα χρησιμοποιούσαν για να μάθουν σε πουλάκια το step up, αλλά απότι φαίνεται θα μείνω στα δάχτυλα.

Άσχετο, αλλά πρέπει να πανηγυρίσω: η Ίριδα έφαγε σπόρους από την χούφτα μου?!?!?! Μάλλον έχει αρχίσει να κατασταλάζει στο ότι δεν θα την φάω. Γιούχου!
 
Back
Top