Ασθένειες Budgie ανοιγοκλείνει ράμφος χωρίς ήχους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ioan20
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ioan20

AEAC
Εγγραφή
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
5
Πόλη
Ιωάννινα
Γεια σας! Αγόρασα πριν δύο μέρες δύο budgies ένα θηλυκό ένα αρσενικό. Παρότι ηταν στο ίδιο κλουβί όταν τα πήρα, τα έβαλα σε καραντίνα. Με έχει προβληματίσει το αρσενικό όμως γιατί ανοιγοκλείνει συνεχώς το ράμφος του χωρίς όμως να ακούγεται κάποιος ήχος. Είναι κάτι ανησυχητικο; Γιατί το κάνει;
 
Kαλησπέρα. Εννοείς αυτό που κάνει το μπατζάκι στο παρακάτω βίντεο;
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Είναι ένα "χασμουρητό" το οποίο απ' οσα εχω διαβασει δεν ειναι εντελώς εξακριβωμένο γιατι το κανουν (το κανουν πολλα πουλάκια). Το κανουν μετα το καθαρισμο των φτερων τους ή κατα τη διάρκεια (preening), το κανουν οταν τα χαϊδεύουμε, καμια φορα και έτσι από μόνα τους. Εχουν ειπωθεί πολλά αλλα τίποτα δεν εχω βρει να είναι σίγουρο.
Εδω (δυστυχώς το αρθρακι ειναι στα αγγλικα) περιγραφει κατι τετοιο https://birdtricksstore.com/blogs/birdtricks-blog/is-it-normal-for-a-parrot-to-yawn

Μπορεί απλα να σημαίνει οτι καθαρίζει το λαιμό του. Το κανουν πολλες φορες συνεχόμενα. Μέσα στις πιθανότητες είναι και το αναπνευστικό πρόβλημα.
 
Κάνει κάπως σαν το βίντεο χωρίς όμως να τεντώνεται η να ανοίγει τόσο το στόμα. Όχι δεν βαριανασαινει ούτε έχει κάποιο άλλο θόρυβο. Αλλά το κάνει συνέχεια σαν το βίντεο χωρίς να του φεύγουν τα σαγόνια όπως του φίλου μας 😛
 
Παιδιά τελικά άρχισε να κάνει ήχους σαν να σπάει σπορακια. Τι κάνω;
 
Το χασμουρητο που περιγραφεις σημερα ειδα και τον δικο μου να τον κανει τον εχω πετυχει και αλλες (ελαχιστες) φορες δεν μου φανηκε ποτε ανησυχητικο. Και με προσφατες εξετασεις στωματος ειναι υγιεστατος.
Αν καταλαβα τον ηχο ειναι ο ηχος που κανουν οταν χαλαρωνουν
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παιδιά τελικά άρχισε να κάνει ήχους σαν να σπάει σπορακια. Τι κάνω;

Οκ πες μας ομως σε τι συχνοτητα; ο κανει ολη μερα αυτο το πραγμα; η καποιες στιγμες μεσα στην ημερα;
 
Παιδιά τελικά άρχισε να κάνει ήχους σαν να σπάει σπορακια. Τι κάνω;
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Κάτι ανάλογο εννοείς Ιωάννα έτσι;
Απλά χαλαρώνει:)
 
Back
Top