Ασθένειες Budgie βγάζει αφρούς από το στόμα

Σταύρος123

PB New Member
Εγγραφή
13 Μαρ 2018
Μηνύματα
3
Πόλη
Αθήνα
Λοιπόν έχω εδώ και ένα χρόνο ένα budgie τον Σάκη υπερκινητικοτατος μέχρι που εμαθε να λέει το ονομα του.. Και πριν μια εβδομάδα αφού τον άφησα μόνο για ένα βράδυ όταν επέστρεψα το πρωί στο σπίτι σταμάτησε να κελαιδαει, στην αρχή νόμισα ότι στρεσαριστικε.2 μέρες όμως ήταν αρκετά ήσυχος χωρίς πολύ όρεξη και έτσι τον πήγα σε έναν κτηνίατρο και μου είπε ότι έχει λαρυγγιτιδα και μου εδώσε αντιβίωση. Σήμερα όμως με λαχταρησε αφού το πρωί τον βρήκα με αφρούς στο στόμα και έβγαζε ένα ήχο ελάχιστο σαν χαλασμένη κόρνα (ας πούμε) έπειτα έκατσε στον πάτο του κλουβιου και φαινόταν ότι δεν έχει καθόλου δύναμη... Τον πήγα σε έναν πτηνιατρο ο οποίος μου έδωσε baytril καιt teniazine γιατί μάλλον έχει κάποιο βακτήριο που τον πήραξε.. Από την ώρα που του έδωσα τα νέα φάρμακα πάλι βγάζει αφρούς κάπου κάπου και συνεχώς ανοιγοκλείνει το στόμα του χωρίς κραυγη.. Επίσης μου είπε να μην του δώσω ξηρά τροφή αλλά αυγό.. Έχει κάποιος δει ανάλογη περίπτωση; Ευχαριστώ εκ των προτερων
 
μου είπε ότι έχει λαρυγγιτιδα
Έτσι ακριβώς το είπε; Σε ποιον το πήγες;

μου εδώσε αντιβίωση
Ποιαν σου έδωσε;

τον πήγα σε έναν πτηνιατρο
Αυτός είναι άλλος γιατρός, έτσι;

μου έδωσε baytril καιt teniazine γιατί μάλλον έχει κάποιο βακτήριο που τον πήραξε
Με ποιον τρόπο σου είπε να χορηγήσεις τα φάρμακα και σε ποιες δόσεις;
 
Παιδιά σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αλλά δυστυχώς ο Σάκης μου πέθανε πριν λιγο... Και το ζορικο είναι ότι πέθανε στα χέρια μου... Να προσέχετε τους φτερωτούς σας φίλους!
 
Κουραγιο. Κατι τετοιες στιγμες λες πωςτελικα μηπως ειναι καλύτερα να μην εχεις δεθει με κανενα ζωακι. Αλλα απο την αλλη ξερεις πως εκανες τα παντα γι αυτην την ψυχουλα κ ο πονος θα μαλακωνει
 
Δεν μπορούσα να φανταστώ ότι μπορουσε ένα τόσο δα πλάσματακι να με κάνει να στεναχωρηθω τόσο.. Τον πήγα σε δύο γιατρούς και κάνεις κάν κατάλαβε τι ακριβώς έχει, απλά πόνταραν στο γεγονός ότι κάτι έχει με το στομάχι του..όπως και να έχει ο Σάκη ξεκουράστηκε γιατί τον έβλεπα τις δύο τελευταίες μέρες να είναι πολύ πεσμενος...χωρίς ίχνος υπερβολής ήταν ο καλύτερος μου φίλος.. Μιας και με άκουγε πάντα.. Και φυσικά ήταν πανέξυπνος! Πραγματικά ήταν σαν σκύλος... Ευχαριστώ όλους σας για τα καλά σας λόγια!
 
Για την ιστορία του πράγματος, και χωρίς φυσικά να γνωρίζουμε τι είχε το άτυχο πουλάκι, θέλω να πω ότι όποιος έχει πτηνά, θα ήταν καλό να έχει στο σπίτι του είτε καρβουνάκι είτε ζεόλιθο, τα οποία καταναλώνονται άμεσα από τα πουλιά σε περίπτωση που αυτά έχουν φάει κάτι το τοξικό, και ενίοτε σώζονται κατά αυτόν τον τρόπο ζωές.
Σταύρο, δεν ισχυρίζομαι ότι το παπαγαλάκι σου πέθανε από δηλητηρίαση, αλλά ίσως και να είναι έτσι, οπότε στην περίπτωση που πάρεις ένα νέο, (το οποίο θα σου έλεγα να κάνεις σχετικά άμεσα, γιατί θα σε βοηθήσει ψυχολογικά), πλύνε / απολύμανε το κλουβί και όλα τα σύνεργα, έλεγξέ τα για σκουριές (και αν υπάρχουν αγόρασε ένα άλλο κλουβί) και ταυτόχρονα προμηθεύσου καρβουνάκι ή ζεόλιθο. Φυσικά σε αυτήν την περίπτωση, στη θέση σου θα απέρριπτα και όλα τα υπάρχοντα τρόφιμα, για τον κίνδυνο να έχουν κάτι το μολυσματικό.
 
Back
Top