Ασθένειες Budgie δεν είναι δραστήριο και δεν πετάει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Athinag
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Athinag

PB New Member
Εγγραφή
3 Σεπ 2014
Μηνύματα
313
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα, πριν τεσσερις μερες αγορα ενα παπαγαλακι 2 μηνων budgie θυληκο απο pet shop και εχω παρατηρησει πως το παπαγαλακι δεν πεταει καθολου.

Στην αρχη ειπα θα ειναι απο το στρες και τα λοιπα, ακομα καθεται φουσκωμενο και πολλες φορες κλεινει και τα ματια του. Σχετικα ειναι υπερβολικα ηρεμο, δεν κελαηδαει σχεδον καθολου. Το πιο παραξενο ειναι πως δεν πεταει ΚΑΘΟΛΟΥ. Πηγαινει απο κλαδι σε κλαδι και στα παιχνιδια του με τη βοηθεια του ραμφους και τον ποδιων του. Κρεμεται αναποδα απο την κουνια σαν ντυχτεριδα και πολλες φορες κρεμεται με το ενα ποδι απο τα πλαινα καγκελα ή ξαπλωνει ανασκελα στον πατο και παιζει με τα καγκελα και τις πατηθρες. Πραγματικα δεν εχω ξαναδει πουλι να κανει τετοια ακροβατικα (δεν υπερβαλω καθολου λεγοντας ακροβατικα!). Τα φτερα τα ανοιγει μονο αμα τρομαξει και ποτε δεν πηγαινει σε πατηθρα αλλα πεφτει στον πατο. Για να ανεβει απο τον πατο στο πρωτο κλαδι κρεμεται απο τα καγκελα ή ανεβαινει τα σκαλακια που εχω βαλει για να το βοηθησω.

Γενικα τρωει και πινει νερακι, δεν θα ελεγα πολυ αλλα αρκετα. Ομως δεν ειναι δραστηριο.

Επισης εχω και ενα ακομα παγαλακι θηλυκο (το καινουργιο το πηραμε να της κανει παρεα γιατι πεθανε το αρσενικο που ειχαμε) το οποιο ειναι υγιεστατο και πολυ δραστηριο. Τα εχω σε ξεχωριστα κλουβια και η παλια συνεχεια του μιλαει και πηγαινει και καθεται διπλα στο κλουβι του (την εχω ελευθερη τις περισσοτερες φορες), αλλα το καινουργιο ειναι απαθες και την αγνοει συστηματικα.

Συγκριτικα κοιτωντας τα δυο πουλια παραξενευομαι πολυ που το καινουργιο δεν πεταει καθολου. Ειναι κατι φυσικο αυτο ή εχει να κανει με το οτι ειναι καινουργιο και ακομα στρεσαρισμενο ή με το οτι ειναι εξαιρετικα απαθες οσο αφορα το αλλο πουλι.
Ευχαριστω εκ των προτερων

Υ. Γ. Αμα το πετυχω σε ακροβατικα θα ανεβασω φωτογραφια
 

Συνημμένα

  • 13199301_236997993330346_1698860371_o.webp
    13199301_236997993330346_1698860371_o.webp
    69,7 KB · Προβολές: 85
Να εδω ας πουμε το εβγαλα φωτογραφια που επαιζε στη κουνια, προσπαθουσε να κατεβει απο την κουνια και μετα με το ραμφος κρεμαστηκε και ανεβηκε στην πατηθρα
 

Συνημμένα

  • 13199047_237006719996140_1079270935_o.webp
    13199047_237006719996140_1079270935_o.webp
    68,1 KB · Προβολές: 102
  • 13224228_237006949996117_1759592462_o.webp
    13224228_237006949996117_1759592462_o.webp
    49,9 KB · Προβολές: 102
  • 13224277_237006799996132_1721827417_o.webp
    13224277_237006799996132_1721827417_o.webp
    59,4 KB · Προβολές: 96
  • 13224990_237006879996124_752236661_o.webp
    13224990_237006879996124_752236661_o.webp
    70,8 KB · Προβολές: 97
  • 13230832_237006829996129_371210605_o.webp
    13230832_237006829996129_371210605_o.webp
    48,6 KB · Προβολές: 101
Καλησπερα.
Εγω θα σου ελεγα να φροντιζεις να μην ερχεται σε επαφη το παπαγαλακι που ηδη ειχες, με αυτο που πηρες προσφατα, γιατι αυτα που μας περιγραφεις(φουσκωμα, ληθαργος κλπ) ειναι συνηθως συμπτωματα ασθενειας... Οποτε εχε το αλλο σου πουλακι οσο πιο μακρια μπορεις, κι αν ειναι δυνατο σε διαφορετικα δωματια, για να σιγουρευτεις οτι αν τυχον το νεοφερμενο παπαγαλακι κουβαλαει καποια ασθενεια δε θα του τη μεταδωσει.
Τωρα οσο για το πεταγμα, γενικα οι παπαγαλοι χρησιμοποιουν το ραμφος τους παρα πολυ, πιο πολυ σκαρφαλωνοντας πανε παρα πετωντας. Μεσα στο κλουβι κιολας που να πεταξει;Κι εμενα τα δικα μου μεσα στα κλουβια σκαρφαλωνοντας μετακινουνται, αντε να κανουν κανα πηδηματακι απο πατηθρα σε πατηθρα.
Το αν μπορει να πεταξει γενικα κι αν εχει καποιο προβλημα στα φτερα, θα το καταλαβεις οταν το πουλακι βρεθει εκτος κλουβιου.

Τωρα βεβαια που ειδα τις φωτογραφιες, θεωρω πως ενα αρρωστο πουλακι δε θα κανε τετοια ακροβατικα..Ισως επειδη ειναι μικρο κοιμαται περισσοτερο,ισως επειδη ηρθε σε νεο περιβαλλον κι ειναι στρεσσαρισμενο.. Παντως καλου κακου μην το πολυφερνεις σε επαφη με το αλλο σου παπαγαλακι.
Να το χαιρεσαι! 🙂

**Επισης να πω πως το παπαγαλακι σου δεν φαινεται να ειναι δυο μηνων, πρεπει να ειναι λιγο μεγαλυτερο ετσι οπως το βλεπω.
 
Επομενως να μην ανυσηχω για το πεταγμα. Οκ, απλως μου φανηκε περιεργο, καθως δεν κανει την παραμικρη προσπαθεια να ανοιξει τα φτερα για να παει οπουδηποτε. Μεχρι να ετοιμασω το μεγαλυτερο κλουβι το ειχα σε ενα μικροτερο μονο με μια κουνια στο κεντρο κρεμασμενη. Σκαρφαλωσε απ τα καγκελα και παιδευτηκε πολυ να ανεβει γτ επεφτε συνεχεια στον πατο.

Περα απο το πεταγμα, να χωρισω λοιπον τελειως τα κλουβια. Οκ. Μπορω να κανω κατι να το βοηθησω με τυχον ασθενεια που ειχε απο το πετ σοπ? Ή βλεπωντας και κανωντας;

(Τωρα ειδα το νεα μηνυμα)
Ευχαριστω πολυ! Εμενα για 1-2 μηνων μου ειπαν οτι ειναι και λενε θυληκο ενω εγω βλεπω μπλε στο ραμφος. Αναλογικα με το αλλο που εχω και ειναι περιπου 4 χρονων δεν εχουν διαφορα. Το παλιο πχ που ειχα το αρσενικο ήταν ενος και δεν ήταν ουτε το μισο απο το θυληκο.

Επισης να ρωτησω. Αυτο το καινουργιο ειναι πολυ βρωμικο στην ουρα και ελεγα να το βαλω για κανα μπανακι αλλά ετσι οπως το βλεπω τωρα στρεσαρισμενο και ησυχο νομιζω πως θα το αναστατωσω περισσοτερο. Τωρα για να καθαρισει αν το ψεκασω με νερο και ξυδι θα κανω σωστα ή καλυτερα να το αναβαλω και να το αφησω ησυχο; Απλα ειναι λερωμενο με τις κουτσουλιες αλλων πουλιων απ το πετ σοπ και φοβαμαι μην αρρωστησει
 
Περα απο το πεταγμα, να χωρισω λοιπον τελειως τα κλουβια. Οκ. Μπορω να κανω κατι να το βοηθησω με τυχον ασθενεια που ειχε απο το πετ σοπ? Ή βλεπωντας και κανωντας;

Περιεργραψε μας λιγο αν μπορεις τη γενικοτερη συμπεριφορα του, περα απ το οτι ειναι ληθαργικο, συνηθιζει να καθεται στον πατο; Τρωει πινει κανονικα; Αν μπορεις ανεβασε μας και μερικες φωτογραφιες απο τις κουτσουλιες.
Επισης στις φωτογραφιες φαινεται οτι η αμαρα του ειναι λερωμενη, εχει διαρροια ή καθισε καπου και λερωθηκε;Καθαρισε τον αμα μπορεις στο σημειο αυτο με ενα πανακι.
 
.
Επισης στις φωτογραφιες φαινεται οτι η αμαρα του ειναι λερωμενη, εχει διαρροια ή καθισε καπου και λερωθηκε;Καθαρισε τον αμα μπορεις στο σημειο αυτο με ενα πανακι.

Ειναι λερωμενο γτ δεν πεταει και στο πετ σοπ κυκλοφορουσε στον πατο αν δεν καταφερνε να ανεβει σε καμια πατηθρα. Ήταν με αλλα 10 πουλια σε ενα αρκετα μεγαλο κλουβι δεν φαινοταν να στριμωχνονται αλλα ηταν οσο να ναι βρωμικο. Τωρα εγω δεν βλεπω και πουπουλα εκει. Φαινεται το δερμα απο μεσα. Αυτος οταν το εβγαλε και εγω το ειχα περασει για αρσενικο απο το μπλε στο ραμφος εκεινος τσεκαρε την αμαρα του. Φανταζομαι πως το εχει ξανακανει για κανα δυο τρεις αλλους πελατες που τελικα δεν το επελεξαν και το ξαναφησε στο κλουβι του.

Περιεργραψε μας λιγο αν μπορεις τη γενικοτερη συμπεριφορα του, περα απ το οτι ειναι ληθαργικο, συνηθιζει να καθεται στον πατο; Τρωει πινει κανονικα; Αν μπορεις ανεβασε μας και μερικες φωτογραφιες απο τις κουτσουλιες.

Δεν καθεται στον πατο απλα στεκεται σε μια πατηθρα στο κεντρο. Δεν τρωει ουτε πινει παρα πολυ αλλα βρισκω τσοφλια και στο νερακι και στον πατο. εγω ομως δεν το ειδα να πινει νερο αλλα το εχω δει να τρωει. Κανει καμια τετοια "εξορμηση" που και που με ακροβατικα και τετοια περιεργα αλλα μετα επιστρεφει στο σημειο οπου καθεται συνεχεια και μενει ληθραγικο και φουσκωμενο ελαφρα. Αν πλησιασω το κλουβι ζωντανευει αλλα γενικα δεν φοβαται και δεν χτυπιεται σαν τρελο αν ακουμπησω τα καγκελα13214427_237023346661144_931101383_o.webp 13234683_237023339994478_1519825788_o.webp
 
Απο τις φωτογραφιες δεν φαίνεται πολυ καλα! Δεν μου αρεσει και η αμαρα του καθως ειναι λερωμενη και μου θυμιζει μια δικη μου κακια περιπτωση. Μην τα βαλεις μαζι τα δυο για να μην κολλησει το ένα το αλλο αν εχει κατι. Οσον αφορα το νερο δεν πολυ πινουν οποτε μην αγχωνεσαι απλως να το αλλαζεις το νερο για να ειναι καθαρό. Οσον αφορα που δεν κινείται φταιει και οτι ειναι καινουργιο και μαλλον στρεσαρισμενο! Επισης γενικοτερα τους αρεσει να κανουν ακροβατικά παρα να πετανε!
 
Απο τη στιγμη που βλεπεις σπορακια κατω τοτε τρωει, μπορει να το κανει οταν δε το βλεπεις παντως τρωει, οποτε μην ανησυχεις.
Παρακολουθησε τις κουτσουλιες του και τις επομενες μερες..
Αυτο μονο με προβληματιζει, η λερωμενη αμαρα... Θεωρω πως αμα ηταν αρρωστο δε θα χε ορεξη ουτε να κανει ακροβατικα ουτε τιποτα..
Ισως επειδη ειναι μικρο ακομα ξεκουραζεται πολλες ωρες προς το παρον.. Παρακολουθησε το και να μας ενημερωνεις πως τα παει κτλ!
 
Δεν μοιάζει για 2 μηνών αλλά για ενήλικο πουλί μιας και σχηματίστηκε ήδη ο λευκός δακτύλιος στην ίριδα του ματιού. Δεν αγοράζουμε ποτέ τα πουλιά που κάθονται στο πάτωμα. Είναι ο νο1 κανόνας όταν αγοράζουμε πουλί απο μαγαζί καθώς η θέση στο πάτωμα υποδηλώνει κάποιου είδους αδιαθεσία.

Δεν είναι περίεργο που δεν πετάει αλλά και τελείως καλά δεν μοιάζει.
 
(Τωρα ειδα το νεα μηνυμα)
Ευχαριστω πολυ! Εμενα για 1-2 μηνων μου ειπαν οτι ειναι και λενε θυληκο ενω εγω βλεπω μπλε στο ραμφος. Αναλογικα με το αλλο που εχω και ειναι περιπου 4 χρονων δεν εχουν διαφορα. Το παλιο πχ που ειχα το αρσενικο ήταν ενος και δεν ήταν ουτε το μισο απο το θυληκο.

Επισης να ρωτησω. Αυτο το καινουργιο ειναι πολυ βρωμικο στην ουρα και ελεγα να το βαλω για κανα μπανακι αλλά ετσι οπως το βλεπω τωρα στρεσαρισμενο και ησυχο νομιζω πως θα το αναστατωσω περισσοτερο. Τωρα για να καθαρισει αν το ψεκασω με νερο και ξυδι θα κανω σωστα ή καλυτερα να το αναβαλω και να το αφησω ησυχο; Απλα ειναι λερωμενο με τις κουτσουλιες αλλων πουλιων απ το πετ σοπ και φοβαμαι μην αρρωστησει


Ο χαλινος του μοιαζει με χαλινο θηλυκου που δεν ειναι ακομα αναπαραγωγικα ετοιμο.
Εχουν και τα νεαρα θηλυκα γαλαζιο στο χαλινο τους, κι εγω κοριτσακι θα ελεγα πως ειναι το δικο σου.

Μην τον πιασεις και αρχισεις να τον πλενεις με το ζορι.Βαλε του μπανακι στο κλουβι,(θα μπορουσες να προσθεσεις και λιγο μηλοξυδο), τις πρωινες ωρες.Αμα δεν θελησει να μπει, καθαρισε του εσυ με ενα βρεγμενο πανακι τα σημεια οπου ειναι λερωμενος. Πολυ σωστα σκεφτηκες, μην τον αφησεις με τις κουτσουλιες κολλημενες στο σωμα του, δεν ξερουμε τι μικροβια μπορει να μεταφερουν.
 
Αθηνά μου συμφωνώ με όλα όσα σου είπαν τα παιδιά πιο πριν.
Θέλω να σου πω για το μικρό χρονικό διάστημα που το έχεις. Τέσσερις μέρες δεν είναι αρκετές για να νοιώσει βολικά ένα budgie στον νέο του χώρο. Δώσε του λίγο χρόνο ακόμα.
Επίσης να εστιάσω στο θέμα της αμάρας. Αν μπορείς βγάλε μια πιο καθαρή φωτογραφία μόνο της περιοχής. Δεν μου αρέσει η εικόνα της. Ίσως έχει περάσει παρατεταμένη διάρροια το πουλάκι.
Αύριο πρωινή ώρα, βάλε ελαφρά χλιαρό νεράκι με λίγες σταγόνες ξύδι σε ένα ψεκαστήρι και καθάρισε τοπικά την περιοχή.
Παρατήρησε τώρα τις κουτσουλιές του και βάλε κάτω αν γίνεται λευκό χαρτί Α4 να τις δούμε.
Συμφωνώ πως δεν είναι 2 μηνών, για περίπου ενός έτους το κάνω.
Τι τροφή του δίνεις; Ενδιαφέρουσα φαίνεται αλλά δεν πιστεύω πως την τρώει, κάτω βλέπω σπόρους. Τσόφλια καθόλου.
Τους κολοκυθόσπορους μάζεψέ τους από την τροφή και κοπάνισε μερικούς στο γουδί να τους δώσεις να τους φάει, βοηθάνε στην αντιμετώπιση των παράσιτων των εντέρων.
 
Αθηνά καλησπέρα και να χαίρεσαι την καινούρια σου κοπελιά. Πανέμορφη είναι. Συμφωνώ και γω με τους προλαλλήσαντες, είναι σίγουρα θηλυκό, σίγουρα πάνω από 7 μηνών αφού όπως λέει και ο Φοίβος και η ίριδα στα μάτια έχει σχηματιστεί και οι γραμμές στο κεφάλι είναι μακρυά από το χαλινό. Το ότι δεν πετάει ίσως οφείλεται στο στρες, αλλά και στο ότι το κλουβί της είναι πολύ μικρό και μπουκωμένο. Πάντως με βάση τις φωτογραφίες το πουλί δείχνει ότι εξερευνάει τον νέο της χώρο, κάτι που δεν νομίζω να το κάνει άρρωστο πουλί. Αν βλέπω καλά στις φωτό φαίνεται να βγάζει ακόμα πούπουλα στα μάγουλα. μήπως πέρασε πρόσφατα πτερόρροια, και λόγω ελλειππούς διατροφής είναι λίγο ταλαιπωρημένο;
στο πετ σοπ κυκλοφορούσε στον πατο αν δεν καταφερνε να ανεβει σε καμια πατηθρα.
αυτό ίσως οφείλεται σε θέμα κυριαρχιάς. Στο πετ την είδες καθόλου να πετάει ή να κάθεται σε κλαδί;
Την πρώτη φωτό μήπως την τράβηξες μεσημέρι που ούτως ή άλλως τα πουλιά ζαρώνουν; Η εικόνα της αμάρας πάντως όντως δεν είναι καλή. ακολούθησε τις συμβουλές των παιδιών και έχε την υπό επιτήρηση.
 
Καλησπέρα, ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας και τις συμβουλες! Σημερα το πουλακι ειναι σχετικα πιο δραστηριο και δεν το ειδα να φουσκωνει. Εχω βαλει μπανιεριτσα μεσα στο κλουβι, αλλα δεν εχει πλησιασει ακομα.
Το ότι δεν πετάει ίσως οφείλεται στο στρες, αλλά και στο ότι το κλουβί της είναι πολύ μικρό και μπουκωμένο.
Αρχικα το ειχα για μια μερα σε κλουβι με μια κουνια και δυο πατηθρες μονο. Και σε διαρυθμιση σαν να ειναι κλουβι για καναρινι, με ελευθερο χωρο να πεταει απο κλαδι σε κλαδι. Ομως παρατηρησα πως ζοριζοταν πολυ για να μετεκινηθει ή να φτασει να ανεβει στις πατηθρες. Εκανε πολυ κοπο να παει ως το νερο και τη ταιστρα και να ξαναγυρισει πισω στην κουνια. Για να το βοηθησω "μπουκωσα" το κλουβι. Τωρα ξανακανει τα ιδια αλλα εχει προσβαση πιο ευκολα σε ολα.
Συμφωνώ πως δεν είναι 2 μηνών, για περίπου ενός έτους το κάνω.
Τι τροφή του δίνεις; Ενδιαφέρουσα φαίνεται αλλά δεν πιστεύω πως την τρώει, κάτω βλέπω σπόρους. Τσόφλια καθόλου.
Τροφη του δινω αυτη που ετρωγε στο πετ σοπ και σιγα σιγα θα αλλαξω σε μανιτομπα πρεμιουμ. Δεν εμπιστευομαι τις χυμα τροφες και γι αυτο πηρα μονο ενα σακουλακι απο αυτο που ετρωγε εκει, το εβαλα και στην καταψυξη και μεσα σε μια δυο βδομαδες θα περασω τελειως σε συσκευασμενη μανιτομπα.
Αμα δεν θελησει να μπει, καθαρισε του εσυ με ενα βρεγμενο πανακι τα σημεια οπου ειναι λερωμενος. Πολυ σωστα σκεφτηκες, μην τον αφησεις με τις κουτσουλιες κολλημενες στο σωμα του, δεν ξερουμε τι μικροβια μπορει να μεταφερουν.

Να το πιασω δηλαδη στο χερι; Να μπορεσω να βγαλω και φωτογραφια την αμαρα γτ εμενα μου φαινεται ξεπουπουλιασμενη. Απλα επειδη προκειται να το παρω σε αλλο σπιτι μαζι μου ωστε να το προσεχω και να μεινει μακρια απο τα αλλα πουλια που εχω, φοβαμαι μην το αναστατωσω. Να περιμενω να δω αν θα κανει μπανιο αυριο ή το πιανω και καθαριζω εγω;

μήπως πέρασε πρόσφατα πτερόρροια, και λόγω ελλειππούς διατροφής είναι λίγο ταλαιπωρημένο;
Αν εχει περασει τιποτα διαροιες και πτερορροια δεν το γνωριζω. Ρωτησα τον υπευθυνο στο πετ σοπ και μου ειπε πως ειναι μικρο δεν ειχε προλαβει να εμφανισει τιποτα σε αυτους.
Στο πετ την είδες καθόλου να πετάει ή να κάθεται σε κλαδί;
Στο πετ σοπ το ειδα σε κλαδι να καθεται και οταν το επιασαν πεταξε να ξεφυγει αλλα προς τον πατο κι οχι προς τα επανω.
Την πρώτη φωτό μήπως την τράβηξες μεσημέρι που ούτως ή άλλως τα πουλιά ζαρώνουν;
Μεσημερι την τραβηξα αλλα ηταν ετσι ολες τις μερες και ολες τις ωρες, οποτε και ανεβασα το θεμα. Απλα αν εχει κατι θελώ να το προλαβω για να μην εξελειχθει χειροτερα.


Επισυναπτω και μια φωτογραφια απο τις κουτσουλιες
13223577_237985803231565_1318356514_o.webp
 
Περίμενε λιγάκι, ίσως ήταν "καινούργια φουρνιά" και στο μαγαζί και έχει περάσει πολλαπλά στρες το πουλάκι.
Τις κουτσουλιές φωτογραφία αν θέλεις.
Επίσης μπορείς να κάνεις κάποιες από τις προληπτικές θεραπείες ή σκορδόνερο ή κάποιο αφέψημα.
Ακόμα δεν θυμάμαι, σου έχουμε δώσει τον πλήρη οδηγό φροντίδας παπαγάλων; έχει συγκεντρωμένα τα περισσότερα σχετικά με παπαγάλους θέματα.
 
ευχαριστω, θα τα δοκιμασω και θα σας ενημερωσω
 

Συνημμένα

  • 13223577_237985803231565_1318356514_o.webp
    13223577_237985803231565_1318356514_o.webp
    37,4 KB · Προβολές: 44
Να παρατηρήσεις λιγάκι την θέση των πατήθρων και της σκαλίτσας, ώστε όταν κάθεται κάπου το πουλάκι να μην κουτσουλάει πάνω στις κάτω πατήθρες. Θα έχεις συνέχεια ταλαιπωρία καθαριότητας.
Αν θέλεις βάλεις κοντινή φωτογραφία, να σου πούμε κι εμείς γνώμη για την σωστή θέση.
 
Καλησπέρα,
το πουλάκι ειναι καλυτερα ολη αυτη την εβδομαδα. Ειναι πιο δραστηριο και δεν κουρνιαζει πια. Συνεχιζει παντως να μην πεταει. Ευχαριστω για τις σουμβουλες ολων σας!


Να παρατηρήσεις λιγάκι την θέση των πατήθρων και της σκαλίτσας, ώστε όταν κάθεται κάπου το πουλάκι να μην κουτσουλάει πάνω στις κάτω πατήθρες. Θα έχεις συνέχεια ταλαιπωρία καθαριότητας.
Αν θέλεις βάλεις κοντινή φωτογραφία, να σου πούμε κι εμείς γνώμη για την σωστή θέση.

Αλλαξα θεση την σκαλα και τωρα ειναι καλυτερα. Ευχαριστω πολυ
 
Αυτά είναι ευχάριστα νέα! Όλα καλά λοιπόν. Όσο για το ότι δεν πετάει, δοκίμασες να την αφήσεις ελεύθερη στο δωμάτιο; Υπάρχει περίπτωση να της έχουν κομμ´ενα τα φτερά από εκεί που το πήρες;
 
συγνωμη που αργησα να απαντησω, το πουλακι ειναι μια χαρα ολες αυτες τις μερες. ακομα φοβαμαι να το αφησω ελευθερο θελω λιγο πιο σιγα. εχω φτασει στο σημειο γνωριμιας με το αλλο παπαγαλακι που εχω και πιστευω πως τα πανε πολυ καλα. Με τον καιρο θα αφησω ελευθερο και το καινουργιο να δω το θεμα με τα φτερα του. Δεν θα ελεγα οτι ειναι κομμενα, δεν μου φαινεται ετσι, και απ οσο ρωτησα μου ειπαν πως δεν κοβουν τα φτερα. Βεβαια σαν πουπουλα ειναι καπως ταλαιπωριμενα αλλα οτι κι αν κανω παραμενουν ή επιστεφουν σε αυτη την κατασταση επειδη το πουλι περπαταει και στον πατο και κανει αυτα τα ακροβατικα με αποτελεσμα τα φτερα της ουρας κυριως να ειναι μονιμως βρωμικα ή να ταλαιπωρουνται στα καγκελα ετσι πως κανει το πουλι. Τα φτερα σαν φτερα θα ελεγα πως κλεινουν καπως πιο πολυ προς τα μεσα, δεν ξερω αν μετραει αυτο. Δηλαδη δεν πανε παραλληλα με το σωμα αλλα κλεινουν ελαχιστα εκατοστα προς το κεντρο, πανω απο την ουρα του πουλιου
 
Βεβαια σαν πουπουλα ειναι καπως ταλαιπωριμενα αλλα οτι κι αν κανω παραμενουν ή επιστεφουν σε αυτη την κατασταση επειδη το πουλι περπαταει και στον πατο
Μπράβο, πολύ ωραία!
Μήπως να αφαιρούσες κάποια πράγματα από το κλουβί; Λίγο πιεσμένο βλέπω τον χώρο.
 
Back
Top