Ασθένειες Budgie δεν είναι δραστήριο και δεν πετάει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Athinag
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μπράβο, πολύ ωραία!
Μήπως να αφαιρούσες κάποια πράγματα από το κλουβί; Λίγο πιεσμένο βλέπω τον χώρο.

εκανα την προσπαθεια να αφαιρεσω διαφορα πραγματα αλλα ετσι δεν μετακινηται το πουλι, μενει εκει που ειναι. Δεν πεταει καθολου, ουτε καν προσπαθει
 
Καλησπέρα, δεν έχει πετάξει αλλά δεν την εμποδίζει να κινείται πλέον γενικά μέσα στο κλουβί. Πλέον τα έχω και τα δυο μαζι (2 θυληκές) και είναι πολύ καλά οι δυο τους. Ωστόσο όσο κι αν το προσέχω όσο κι αν το φροντίζω είναι πολύ ήσυχο, δεν κελαηδά δεν κινείται πολύ και συχνά μένει φουσκωμένο από πολύ νωρίς το βράδυ (6 με 7 το απόγευμα δηλαδη)
καθαρίζω το κλουβί κάθε βδομάδα με ζεστό νερό και ξύδι. Προσθέτο λίγο μηλόξυδο σε χλιαρό μπανάκι που δεν πολύ πλησιάζει. Δίνω λαχανικά καλά πλυμένα και λίγο μηλαράκι βάζω και αρκετά σπάνια μια σταγόνα δυο το πολύ βιολογικό μηλόξυδο στο νεράκι της και δίνω και αυγό βραστό με τσόφλι. Δεν βλέπω παρά μόνο μικρές στιγμές που είναι ευδιάθετο και ζωηρό και πάλι οχι πολύ. Σκέφτομαι να αλλάξω την τροφή από vitakraft life premium σε manitoba plus chia premium αλλά ανησυχώ μην το φρικάρω ακόμα πιο πολύ...
 
Κάνε σταδιακή αλλαγή των σπόρων, ξεκινώντας από 50-50 και δίνοντας όλο και περισσότερο νέα τροφή. Δώσε ένα πολυβιταμινούχο σε σκόνη στην αυγοτροφή και αρωματικά βότανα χλωρά, ρόδι, καρύδια και ότι χόρτα εποχής βρίσκεις.
 
Μην νομίζεις Αθηνά μου! Και μένα πάνω κάτω ίδια είναι, ήσυχη όσο αναφορά την φωνή, κανα δυό ξεσπάσματα όλη την ημέρα! Κατά τα άλλα ταϊστρα και περιποίηςη φτερών όλη την ώρα. Με τον τςακαπίκο ζωντάνεψε κάπως! Όςο για τον ύπνοκαι η δικιά μου με τις κότες! Μην ξεχνάς βέβαια ότι σουρουπώνει νωρίς τώρα! Και γω την ίδια τροφή έχω, αποδεκτή από τα πουλιά από την πρώτη μέρα, προσωπικά την θεωρώ πολύ καλή! Η άλλη κοπελιά είναι πιο τσαχπίνα;
 
Κάνε σταδιακή αλλαγή των σπόρων, ξεκινώντας από 50-50 και δίνοντας όλο και περισσότερο νέα τροφή. Δώσε ένα πολυβιταμινούχο σε σκόνη στην αυγοτροφή και αρωματικά βότανα χλωρά, ρόδι, καρύδια και ότι χόρτα εποχής βρίσκεις.

Ευχαριστώ πολυ! Ξέχασα να αναφερω πως μας ειπε πτηνιατρος οπου την πηγα για σκουλήκια και δινω μια φορα το διμηνο στο νερο τους. Εκεινη την βδομαδα ειναι μιλαμε αλλο πουλι! Ζωντάνια και χαρα. Εξακολουθει βεβαια τα δικα της να μην πεταει και να ειναι ησυχη σχετικα αλλα τρωει πιο πολυ και κινειται περισσότερο.
Απο πολύ βιταμίνη σε σκόνη προτεινεις καποια συγκεκριμενη γιατι δεν εχω ξαναπαρει...

Μην νομίζεις Αθηνά μου! Και μένα πάνω κάτω ίδια είναι, ήσυχη όσο αναφορά την φωνή, κανα δυό ξεσπάσματα όλη την ημέρα! Κατά τα άλλα ταϊστρα και περιποίηςη φτερών όλη την ώρα. Με τον τςακαπίκο ζωντάνεψε κάπως! Όςο για τον ύπνοκαι η δικιά μου με τις κότες! Μην ξεχνάς βέβαια ότι σουρουπώνει νωρίς τώρα! Και γω την ίδια τροφή έχω, αποδεκτή από τα πουλιά από την πρώτη μέρα, προσωπικά την θεωρώ πολύ καλή! Η άλλη κοπελιά είναι πιο τσαχπίνα;
Το αλλο ειναι πολυ πιο φασαριωζικο και ζωιρο. Το εχω 6 χρονια και το αφηνα και ελευθερο. Πριν παρω την δευτερη το ειχα με ενα αρσενικο και ηταν πραγματικα αχωριστα! Δεν εβγαινε απ το κλουβί χωρις εκεινον. Δυστυχως ομως πεθανε και περασε η θυληκια μια φαση καταθλιψης να το πω... Μελανχολια ισως. Δεν την αφησαμε πολυ μονη της. Σε 2 μερες πηρα αλλο αλλα τα ειχα πανω απο μηνα χωριστα. Οσο την αφηνα να πεταει την πρωτη θυληκια πηγαίνει πανω στο κλουβι της αλλης και μολις τις βαλαμε μαζι απ το πρωτο βράδυ κοιμωντουσαν στο ιδιο κλαδάκι διπλα διπλα
 
Έχει καλό και η versele laga και η quicko. Αν υπάρχει υποψία για σκουλήκια δίνε της τακτικά ανάλατο πάσα τέμπο-κολοκυθοσπορο.
 
Άλλοι χαρακτήρες, γι αυτό και τα βρήκαν μεταξύ τους 😉! Συμπληρώνουν η μία την άλλη! Αν ήταν και οι δύο δυναμικές θα γινόταν χαμός στο ίσιωμα!:D! Όσο είναι μαζί άνοιξες καθόλου το κλουβί μπας και ακολουθήσει την "παλιά" ;
 
Έχει καλό και η versele laga και η quicko. Αν υπάρχει υποψία για σκουλήκια δίνε της τακτικά ανάλατο πάσα τέμπο-κολοκυθοσπορο.
Πασα τεμπο εχω και δινω σε καθημερινή βάση στο κλουβι και αδιαφορει θα δοκιμασω και κολοκυθοσπορο

Άλλοι χαρακτήρες, γι αυτό και τα βρήκαν μεταξύ τους 😉! Συμπληρώνουν η μία την άλλη! Αν ήταν και οι δύο δυναμικές θα γινόταν χαμός στο ίσιωμα!:D! Όσο είναι μαζί άνοιξες καθόλου το κλουβί μπας και ακολουθήσει την "παλιά" ;
Η παλια δεν βγαινει ούτε αν την παρουμε στο χερι γτ δεν βγαινει και η καινουρια
 
Πασα τεμπο εχω και δινω σε καθημερινή βάση στο κλουβι και αδιαφορει θα δοκιμασω και κολοκυθοσπορο
Το ίδιο είναι, να τον χτυπάς στο γουδι και να τον βάζειΣε στην αυγοτροφή.
 
Πασα τεμπο εχω και δινω σε καθημερινή βάση στο κλουβι και αδιαφορει θα δοκιμασω και κολοκυθοσπορο

Μπορείς να το σπάσεις και να το βάλεις σε μια αυγό θήκη ανακατεμένο με τροφή τους ανακατεμένα!
 
Back
Top