Γενικά Budgie επισκέπτης

Vassilis S

PB Member
Εγγραφή
12 Αυγ 2011
Μηνύματα
89
Γεια χαρά σε όλους. Πριν από 4 ημέρες μετά από μια καταδρομική πτήση μπήκε ένα budgie και προσγειώθηκε στην μοκέτα μου στον 6ο!
Ρώτησα την πολυκατοικία και μερικούς στην γειτονιά αλλά δεν φαίνεται να τους λείπει κάτι 😄
Φάνηκε πολύ εξοικειωμένο στην ανθρώπινη παρουσία.
Αν και γενικά στρεσαρισμένο, από την 2η μέρα ξεθάρεψε για τα καλά και κάνει απίστευτα παιχνίδια εκτός κλουβιού.
Στην τροφή δεν ήταν και πολύ ορεξάτο αρχικά. Η αλήθεια είναι ότι του έδωσα λίγο τροφή για καναρίνια που είχα γιατί δεν είχα κάτι άλλο μέχρι χθες που του πήρα παπαγαλίνη και βλέπω δειλά δειλά να τσιμπολογάει και το μαρούλι και το λάχανο. Μπανάνα, καρότο, αγγούρι όχι ακόμα, αλλά του τα πασπαλίζω με λίγη παπαγαλίνη και θα τον καταφέρω...
Θα τον παρατηρήσω λίγο ακόμα για καμιά βδομάδα να του δώσω και χρόνο να βολεύτει αλλά έχω μερικές ερωτησούλες για όποιον έχει κουράγιο να βοηθήσει καθώς είναι ο πρώτος παπαγάλος με τον οποίο συμβιώνω:
1) καταλαβαίνει κάποιος αν είναι μικράκι; (νύχια μικρά και μυτερά, μοιάζουν τρυφερά)
2) υπάρχει κάτι που άμεσα πρέπει να προσέξω;
3) όπως τον χαϊδεύω λίγο στο στηθάκι του αισθάνομαι έντονα την καρίνα. Αφού περάσει η εβδομάδα λέω να μην κάνω κάτι όσο ακόμα τον βλέπω να είναι δραστήριος και να τρώει ποια είναι η άποψη σας;


Ίσως το παραπάνω μαζί με το γεγονός ότι τα φτερά του στο τελείωμα τους είναι λίγο βρώμικα να δείχνει ότι ήταν καιρό περιπλανώμενος και πεινασμένος (αν και δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι θα άντεχε τόσο πολύ στον έξω κόσμο). Ίσως πάλι να είχε και ιδιοκτήτη που δεν τον περιποιούνταν.
Τον έχω προσωρινά σε ένα κλουβί μεταφοράς που έχω για τα καναρίνια μου και τον έχω σε ένα δωμάτιο για πετάει ελεύθερος αλλά κάπου περιορισμένα καθώς πρέπει να καταστρωθεί πλάνο συμβίωσης και με τον σκύλο μου.

Πάντως είμαι καναροπατερας πάνω από 15 χρόνια και τα υπεραγαπάω, αλλά τέτοια διαδραστικότητα που είχα με τον παπαγάλο δεν είχα ξανά με πτηνό... Μόνο λεκτικά όχι με φυσική επαφή! Έχω πάθει πλάκα που δεν με αφήνει να φύγω από το δωμάτιο!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας
IMG_20210314_115507.jpg
IMG_20210314_115514.jpg
IMG_20210315_120039.jpg
IMG_20210317_071632.jpg
IMG_20210315_132209.jpg
 
Την ομορφη ιστορια!Ελπιζω να τα πατε πολυ πολυ καλα.Απο τις φωτογραφιες μλορω να καταλαβω οτι δεν ειναι σιγιυρα νεαρο ατομο(καθατο μετωπο απο γραμες,ματι ενηλικου κλπ)Δε θα πω με ακριβεια αλλα μπορει να ειι γυρα στα 3(;) και μπορει και παραπανω!Αν εβλεπα μονο την πρωτη φωτογραφια θα ελεγα αρκετα μικροτερο αλλα οι τελευταια φωτογραφια τα αλλαζει!Ελπίζω να εχετε μια καλη πορεία...😁
 
Να τον χαίρεσαι, για ''κοπανατζής'' δείχνει σε πολύ καλή κατάσταση.
υπάρχει κάτι που άμεσα πρέπει να προσέξω;
Οπωσδήποτε καραντίνα, για 30-40 ημέρες μακρυά από τα καναρίνια.
Μετά από 10-20 ημέρες ένας προληπτικός ψεκασμός για παράσιτα.
όπως τον χαϊδεύω λίγο στο στηθάκι του αισθάνομαι έντονα την καρίνα.
Μπόλικη τροφή και λίγο βραστό αυγό θα τον κάνουν να πάρει τα πάνω του.
Βάλε και μπανάκι για να μπορεί να περιποιηθεί το φτέρωμα του.
 
Να τον χαίρεστε! Φαίνεται τέλειος τύπος! Και μεις εναν τέτοιον κοπανατζη εχουμε απο πέρισυ😁
Καλά αρσενικός σίγουρα είναι, ενήλικος μεν αλλά δεν μου μοιάζει και πολύ μεγάλος.
Από τροφή μην αγχώνεστε για τα λαχανικά απο τώρα, ενα καλο συσκευασμένο μίγμα για μπατζι δώστε του να παρατηρήσετε καλά και τις κουτσουλιες του και ότι τρωει καλα. Επισης ενα σουπιοκοκαλλο καθαρό, κεχρί και κανα αυγουλακι μια στο τόσο. Μετα μπορείτε να δειτε και για πελλετς κτλ.
Για την καρινα δοκιμάστε να τον ζυγισετε, αν έχετε μια ψηφιακη φλατ ζυγαρια κουζινας, βάζετε λίγα αγαπημενα σπορακια πανω ή σουσαμι και μολις ξεθαρρεψουν λίγο ανεβαινουν μονα τους.
Καλή εικόνα έχει άλλα εννοείται καραντίνα τουλάχιστον ενα μήνα και θα πρότεινα και καποιες εξετάσεις κουτσουλιάς γιατί απ'έξω κολλανε διάφορα (εμείς δεν ειχαμε κάνει και βρήκαμε 1 χρονο μετά ότι είχε 2-3 παράσιτα που δεν τα έπιανε η αποπαρασιτωση που του κάναμε τότε), αμ στείλετε και δείγματα από πολλά πουλάκια μαζί βγαίνει και πολύ οικονομικά (τουλάχιστον στο διαγνωστικό Κομοτηνής που στειλαμε εμείς). Φυσικά αν το έβλεπε και ειδικός ακόμα καλύτερα αλλά με την εξέταση καλύπτετε τουλάχιστον κάποια βασικά που δεν φαίνονται με το μάτι.

Κλουβάκι θα χρειαστείτε κάτι τουλάχιστον 60x40x40, είναι πολύ δραστήρια.
 
Kαλορίζικο Βασίλη! Εγώ πιστεύω ότι είναι νεαρό (κάτω του ενός έτους, θα έλεγα μεταξύ 8-12 μηνών) και σίγουρα αρσενικό. Σου έχουν δώσει ήδη πολύ καλές συμβουλές για την καλύτερη φροντίδα του οπότε δεν θα επαναλάβω τα ίδια κι εγώ. Να μας βάζεις φωτο να τον βλέπουμε.

Του λείπει κάποιο δάχτυλο στο δεξί του πόδι?
 
Καλησπερα Βασίλη και καλώς δέχτηκες τον επισκέπτη σου 😊 Ειναι ενας κουκλος, δεν το συζηταμε! 😍 Το budgie ειναινο αρχοντας των πτηνών, κατα την ταπεινή μου γνώμη, σε ομορφια, αστειότητα κι εξυπναδα ❤️️️️ Νομιζω πως είναι μικρής ηλικιας. Περιμένουμε νεότερα και φωτογραφικό υλικό. Οσο θα προσαρμοζεται, τόσο θα σας ξετρελαίνει! Με τον σκυλάκο λιγη προσοχή, γιατί το δικό μου που κυκλοφορούσε πάνω στον αδελφό μου, ήταν μόνιμος στόχος του doberman.
 
Καλησπέρα σε όλους σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και τις απαντήσεις σας.
Οπωσδήποτε καραντίνα, για 30-40 ημέρες μακρυά από τα καναρίνια.
Μετά από 10-20 ημέρες ένας προληπτικός ψεκασμός για παράσιτα.
Όπως είπα είχα βάλει λίγη κελαϊδίνη μέχρι χθες που πήρα παπαγαλίνη. Όταν την άλλαξα σκέφτηκα προς στιγμή να ρίξω την κελαιδινη πάλι στην συσκευασία. Η αμέσως επόμενη σκέψη ήταν... Άσε μην την πατήσουμε με κανένα βακτήριο ή παράσιτο.
Δούλεψε η εμπειρία που είχα από τα κανάρια μου. Αν και τα κανάρια τα τελευταία χρόνια πάνε στον αυτόματο είναι μόνιμα στο μπαλκόνι και ομολογώ ότι έκανα ανασκαφή στις αναμνήσεις για να τα θυμηθώ.
Του λείπει κάποιο δάχτυλο στο δεξί του πόδι?
Δεν του λείπει ποδαράκι Φοίβο είναι η φωτογραφία.
Από τροφή μην αγχώνεστε για τα λαχανικά απο τώρα, ενα καλο συσκευασμένο μίγμα για μπατζι δώστε του να παρατηρήσετε καλά και τις κουτσουλιες του και ότι τρωει καλα. Επισης ενα σουπιοκοκαλλο καθαρό, κεχρί και κανα αυγουλακι μια στο τόσο. Μετα μπορείτε να δειτε και για πελλετς κτλ.
Για την καρινα δοκιμάστε να τον ζυγισετε, αν έχετε μια ψηφιακη φλατ ζυγαρια κουζινας, βάζετε λίγα αγαπημενα σπορακια πανω ή σουσαμι και μολις ξεθαρρεψουν λίγο ανεβαινουν μονα τους.
Ναι ομολογώ σήμερα έχει τρελαθεί δείχνει απίστευτα ευχαριστημένος, τρομερά ενεργητικός. Κάποια στιγμή τον είδα μπήκε και προσπαθούσε να φάει τα σπορακια από τον πάτο του κλουβιού αλλά δεν μπορούσε λόγω της σχάρας. Μόλις στο λεπτό του βάζω την τροφοθηκη έτρωγε σαν τρελός!
Έχετε δίκιο θα του δώσω τροφουλα κάργα για λίγο καιρό όσο ζητάει. Οι κουτσουλιές του μοιάζουν φυσιολογικές αλλά από την εικόνα δεν είναι ασφαλές να το πεις.
Τον έχω στο δωμάτιο που δουλεύω για να χει παρέα και γουστάρει τρελά. Μόνο που πρέπει να τον σκεπάζω κάθε βράδυ για να κοιμάται κατά τις 21:00 κάτι που με τα καναρίνια μόνιμα έξω το είχα ξεχάσει.
Σουπιοκόκκαλο του έβαλα ένα παλιό από τα καναρίνια το έχω εκτός κανένα εξάμηνο νομίζω ότι είναι οκ
Μπόλικη τροφή και λίγο βραστό αυγό θα τον κάνουν να πάρει τα πάνω του.
Βάλε και μπανάκι για να μπορεί να περιποιηθεί το φτέρωμα του.
Δεν φαίνεται να μπαίνει στην μπανιέρα και λέω αύριο το πρωι να τον ψεκάσω με το ψεκαστήρι να τον αναγκάσω να καθαριστεί λίγο... Τι λέτε;
Τώρα τον έχω στο κλουβί και τον έχει πιάσει τρελή πολυλογία...😄
Ξέρω είναι εντελώς ακατάλληλο γενικά για πτηνά αλλά είπα και πριν είναι το κλουβί μεταφοράς των καναρινιών μου,θα το φροντίσω σύντομα
Αύριο θα το ζυγίσω και θα σας πω.

Με τον σκυλάκο λιγη προσοχή, γιατί το δικό μου που κυκλοφορούσε πάνω στον αδελφό μου, ήταν μόνιμος στόχος του doberman.
Με τον σκυλάκο το ξέρω πρέπει να γίνει η προσέγγιση οργανωμένα, θα το προσπαθήσω αλλά είμαι προετοιμασμένος ότι ίσως να μην γίνει και ποτέ. Είναι και πουλόσκυλο στις καταβολές (αν και καναπεδόσκυλο από τότε που τον πήραμε) και τα ένστικτα δεν κρύβονται, τον φερμάρει κατευθείαν!

Ιωάννη αν και έχω ξεκινήσει να διαβάζω και θα ενημερωθώ αν θες πες μου με τι να τον ψεκάσω για αποπαρασιτωση
Επίσης αν θέλετε προτείνετε έναν πτηνίατρο είμαι Νέα Ιωνία Αττικής

Και πάλι σας ευχαριστώ
IMG_20210317_200837.jpg

IMG_20210317_200843.jpg


IMG_20210317_200853.jpg
 
Δεν φαίνεται να μπαίνει στην μπανιέρα και λέω αύριο το πρωι να τον ψεκάσω με το ψεκαστήρι να τον αναγκάσω να καθαριστεί λίγο... Τι λέτε;
Καλύτερα να το καθυστερήσεις για 10-15 ημέρες, περίμενε να προσαρμοστεί στο νέο περιβάλλον και να πάρει τα πάνω του.
με τι να τον ψεκάσω για αποπαρασιτωση
Εγώ χρησιμοποιώ αυτό:
Χρειάζεται λίγο προσοχή, μικρά ψεκάσματα σύμφωνα με τις οδηγίες.
Επίσης αν θέλετε προτείνετε έναν πτηνίατρο είμαι Νέα Ιωνία Αττικής
Εδώ είναι ο κατάλογος, να δεις και τις κριτικές των μελών.
 
Να είστε καλά συμφορουμιτες μου, έχω ήδη ερωτευτεί.
Για αποπαρασιτωση έχω το Pinex σκόνη της Tafarm, από τα καναρίνια μου, λέω να χρησιμοποιήσω αυτό μετά από κάνα 15νθημερο όπως είπες Ιωάννη όπου θα τον πιάσω και θα του ριξω στα φτερά και την ουρά, όχι τώρα να μην τον στρεσαρω όσο προσπαθεί να εμπιστευτεί.
Έχω και Vitamix Plus της ίδιας εταιρείας θα του δώσω κι από αυτές πιστεύω ότι θα τον βοηθήσουν

Τέλος εχω το Oro Bath της Versele Laga μου το είχε δώσει ένας φίλος αλλά δεν το χρησιμοποίησα ποτέ, λέει ότι βοηθά στο υγιές πτέρωμα και στην χαλάρωση του πτηνού και κάνει τόσο για μπανιέρα όσο και για ψεκασμό. Γενικά δεν είμαι υπέρ της χρήσης πολλών σκευασμάτων αλλά αν έχετε εμπειρία θα το εκτιμούσα
 
Τέλος εχω το Oro Bath της Versele Laga μου το είχε δώσει ένας φίλος αλλά δεν το χρησιμοποίησα ποτέ,
Το χρησιμοποιώ στα καναρίνια 1-2 φορές τον Μήνα, μόνο καλό κάνει.
 
Έχετε δίκιο θα του δώσω τροφουλα κάργα για λίγο καιρό όσο ζητάει.

Η τροφή πρέπει πάντα να βρίσκεται διαθέσιμη στο κλουβί του και σε σχετική αφθονία εφόσον πρόκειται για το βασικό μίγμα σπόρων του. Πισστεύω πως το πουλάκι περιπλανήθηκε μερικές μέρες νηστικό και γι'αυτό αδυνάτισε και τώρα τρώει και κουτσουλάει με τέτοια συχνότητα. Βάλτου και βιταμίνες στο νερό αν έχεις, θα το βοηθήσουν.
 
Η τροφή πρέπει πάντα να βρίσκεται διαθέσιμη στο κλουβί του και σε σχετική αφθονία εφόσον πρόκειται για το βασικό μίγμα σπόρων του. Πισστεύω πως το πουλάκι περιπλανήθηκε μερικές μέρες νηστικό και γι'αυτό αδυνάτισε και τώρα τρώει και κουτσουλάει με τέτοια συχνότητα. Βάλτου και βιταμίνες στο νερό αν έχεις, θα το βοηθήσουν.
Φοίβε κι εγώ έχω αυτήν την εντύπωση. Ανεξαρτήτως τώρα που είναι αρχή, οι σπόροι μου λες ότι πρέπει να είναι πάντα διαθέσιμοι; Με έχει μπερδέψει το γεγονός ότι έχω διαβάσει ότι οι παπαγάλοι δεν είναι σποροφάγα και θα πρέπει να έχουν μια βασική διατροφή στηριγμένη στα λαχανικά, pellets και φρούτα, ενώ οι σπόροι να είναι κάτι έξτρα
 
@Vassilis S Καλημέρα, μια επώνυμη συσκευασμένη τροφή για το συγκεκριμένο είδος καλύπτει τις βασικές ανάγκες του οργανισμού τους. Τα λαχανικά μπορούμε να τα προσφέρουμε και καθημερινά, τα φρούτα δύο με τρεις φορές την εβδομάδα. Απαραίτητη επίσης είναι η πηγή ασβεστίου,είτε υγρό είτε σουπιοκοκαλο. Μπορείς να διαβάσεις αυτό για την διατροφή των παπαγάλων: Thread 'Η διατροφή των παπαγάλων από τον Tony Silva' https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-των-παπαγάλων-από-τον-tony-silva.22447/
 
Καλημέρα σήμερα ούτε να με φτύσει... Ούτε με πλησιάζει και όταν τον πλησιάζω ρίχνει και 2-3 δαγκωνιές... Ωραία θα περάσουμε...
Σαν να μου λέει οκ με έσωσες τώρα εγώ κάνω κουμάντο.
Μπλέξαμε.
 
έχω διαβάσει ότι οι παπαγάλοι δεν είναι σποροφάγα
Αυτό δεν ισχύει Βασίλη. Οι περισσότεροι παπαγάλοι είναι και σποροφάγοι και κάποιοι μάλιστα είναι σχεδόν αποκλειστικά σποροφάγοι. Τέτοια είναι τα περισσότερα αυστραλιανά μικρότερα είδη και βέβαια τα μπάτζι. Χρειάζεσαι ένα καλό επώνυμο μίγμα για μπάτζι μόνιμα διαθέσιμο στο κλουβί του.
 
Back
Top