Ασθένειες Budgie θηλυκό κουνάει την ουρά του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stefania
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stefania

PB New Member
Εγγραφή
2 Αυγ 2016
Μηνύματα
36
Πόλη
Νέα Ιωνία
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά,

Είμαι παλιό μέλος του φόρουμ, αφού πριν από κάποια χρόνια αγόρασα ένα ringneck το οποίο δυστυχώς μια άτυχη μέρα, μόλις ένα χρόνο μετά μας εγκατέλειψε (μας την έσκασε). Ήταν πολύ λυπηρό! Επανήλθα μετά από 3 χρόνια με παπαγαλάκια budgies και πιο συγκεκριμένα με ένα αρσενικό, που μας χάρισαν φίλοι μόλις εχτές. Σήμερα αποφάσισα πως θα ήταν καλό να του πάρω μια συντροφιά και έτσι αγόρασα και ένα θηλυκό budgie από κατάστημα. (Υποτίθεται εξειδικευμένο σε πτηνά - Το παπαγαλάκι δεν φοράει δαχτυλίδι)

Αυτό που δεν είχα ξανά παρατηρήσει στο ringneck μου και το παρατηρώ για πρώτη φορά στο θηλυκό budgie είναι ότι κουνάει την ουρά συνέχεια πάνω κάτω. Σημείωση: την μεταφέραμε σπίτι πριν από 2 ώρες σε κουτάκι και φυσικά ήταν πολύ αναστατωμένη με τη μεταφορά. Η αλήθεια είναι ότι το ζωντανό που επέλεξα, φαινόταν ταλαιπωρημένο (ή ουρά του κυρίως ήταν πολύ ταλαιπωρημενη) και για αυτό το λόγο επέλεξα αυτό. Ήθελα να του δώσω μια ευκαιρία για κάτι καλύτερο, μιας και η γυναίκα η οποία μου το πούλησε στο κατάστημα φαινόταν ότι δεν το κατείχε. (Δεν ήξερε να μου απαντήσει αν είναι ήμερα ή όχι).

Κάτι άλλο που παρατήρησα και μου έκανε εντύπωση είναι το περίττωμα που μόλις είδα, φωτογραφία του οποίου σας επισυνάπτω παρακάτω. Μόνο το κίτρινο μέρος ήταν δική της κουτσουλιά.

49204995_586204878497757_657790012502310912_n.webp 49255548_975011546043449_8658981255049641984_n.webp

Μπορείτε να δείτε ένα βιντεάκι που του τράβηξα εδώ https://drive.google.com/file/d/1370hPA7v1V29qQoutCl_Yo35zM6s8ih5/view?usp=sharing (Το έχω ανεβάσει στο Google Drive ώστε να το μοιραστώ μαζί σας)

Βλέπω ότι το πουλάκι δεν πατάει καν στα πόδια του. Θεωρείται ότι χρειάζεται να ανησυχώ ή είναι μέχρι να προσαρμοστεί στο νέο της σπίτι; Μπορεί να έχει να κάνει ότι την πέταξε μέσα στο κουτί; Θεωρείται ότι μπορεί να κινδυνεύει και το άλλο που είναι στο ίδιο κλουβί;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Stefania-Louiza
 
Τελευταία επεξεργασία:
Προσωπικά δεν θα τα άφηνα στο ίδιο κλουβί. Το κούνημα της ουράς όταν το πουλί είναι χαλαρό είναι κάποιες φορές σημάδι ότι κάτι δεν πάει καλά με το αναπνευστικό του σύστημα.
Το να κάθεται στην κοιλιά πάλι δεν μου φαίνεται φυσιολογικό αλλά είναι η πρώτη μέρα στο σπίτι και νομίζω ότι δεν μπορούμε να έχουμε αντικειμενική εικόνα. Θεωρώ πάντως ότι αν έχει πρόβλημα τις επόμενες μέρες, μόλις χαλαρώσει θα φανεί πιο έντονα για αυτό καλά είναι όσο είναι νωρίς να το χωρίσετε από το άλλο ώστε να μην κολλήσει εάν δεν έχει ήδη κολλήσει.
 
Μπορεί απλά να είναι στρεσαρισμενο το πουλάκι. Οι επόμενες μέρες θα δειξουν. Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να είναι υγιεστατα και τα δύο.

Σε ευχαριστώ πολύ @ζιζι όπως και να έχει!

Θεωρείτε ότι είναι αρνητικό ότι το κλουβί είναι δίπλα σε θερμαντικό σώμα; Τα έβλεπα να κάθονται φουσκωμένα και σκέφτηκα μήπως κρυώνουν. Γνωρίζω ότι δεν πρέπει να είναι κοντά σε πηγές θερμότητας αλλά μου έκανε εντύπωση γιατί μόλις μετακίνησα το κλουβί έκατσαν και τα 2 απ' εκείνη τη πλευρά του καλοριφέρ και έτσι τα άφησα.
 
Καλοριφέρ!

Τώρα που την παρατηρώ που κοιμήθηκε έχει ελαττωθεί το κούνημα της ουράς και πάτησε και στα ποδαρακιά!
 
Αν έγινε σήμερα η αγορά, θα πρότεινα να πάρεις ένα άλλο κλουβάκι αύριο, μικρούλι, που θα σου χρησιμεύσει και ως κλουβί μεταφοράς. Κράτησέ το σε άλλο δωμάτιο, μέχρι να δεις πως πάει. Με την κατάλληλη φροντίδα, θα τα πάει καλύτερα. :)
 
Αν έγινε σήμερα η αγορά, θα πρότεινα να πάρεις ένα άλλο κλουβάκι αύριο, μικρούλι, που θα σου χρησιμεύσει και ως κλουβί μεταφοράς. Κράτησέ το σε άλλο δωμάτιο, μέχρι να δεις πως πάει.

Καλησπέρα @fortunatos και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα περάσουν αναγκαστικά απόψε τη νύχτα μαζί και απ ότι καταλαβαίνω μπορεί να κολλήσει και το άλλο! Αν αύριο δεν είναι καλύτερα θα τα χωρίσω!

Με την κατάλληλη φροντίδα, θα τα πάει καλύτερα. :)

Πως πιστεύεις ότι μπορώ να το βοηθήσω; Γνωρίζετε μήπως, εάν και εφόσον πρόκειται για το αναπνευστικό, αν έχει για τον άνθρωπο κάποια συνέπεια;
 
Αν αύριο δεν είναι καλύτερα θα τα χωρίσω!
Είτε είναι καλύτερα είτε όχι πρέπει να τα χωρίσεις.
Είναι πολύ σημαντικό να γίνει σωστά η καραντίνα, τους λόγους μπορείς να τους διαβάσεις εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/ .
Το να κάθεται στην κοιλιά πάλι δεν μου φαίνεται φυσιολογικό αλλά είναι η πρώτη μέρα στο σπίτι και νομίζω ότι δεν μπορούμε να έχουμε αντικειμενική εικόνα.
Συμφωνώ και εγώ με τη Ζωή, μπορείς να έχεις αντικειμενική εικόνα αυτή τη στιγμή.
Άφησέ την να ηρεμήσει και αύριο το πρωί πήγαινε να αγοράσεις ένα καινούργιο κλουβάκι!

Αν δεις και συνεχίζει να έχει αυτή την εικόνα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να την πας σε ένα γιατρό.
Εδώ θα βρεις τη λίστα με τους πτηνιάτρους https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Η καραντίνα δεν έχει κανένα νόημα πια παιδιά. Αν δεν κρατηθεί αυστηρά απο το πρώτο δευτερόλεπτο δεν υφίσταται καραντίνα. Τώρα είναι αργά για δεύτερο κλουβί εκτός κι αν τα πουλιά μαλώνουν.

Το πουλάκι που πήρες είναι κατά τη γνώμη μου νεαρό αρσενικό. Η ταλαιπωρημένη ουρά που σε έκανε να το λυπηθείς και το ανεβοκατέβασμά της όπως και η στάση του στην πατήθρα ίσως υποδηλώνουν ασθένεια η οποία με το στρες της μεταφοράς, αλλαγής περιβάλλοντος κτλ θα εκδηλωθεί ίσως τις επόμενες ημέρες. Βρες ένα πτηνίατρο να το πας να το εξετάσει ώστε να σου δώσει έγκαιρα κάποιο φάρμακο αν κρίνει ότι θα χρειαστεί. ΟΧΙ στο πετ σοπ ή σε οποιονδήποτε γιατρό για αντιστρες σιροπάκια ή βιταμίνες κτλ αλλά σε γιατρό που να ξέρει τι βλέπει και τι κάνει σε άρρωστα πουλιά. https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

Η θέρμανση που τα έχεις τώρα κοντά είναι σωστή απόφαση διότι τα άρρωστα πουλιά χρειάζονται ζέστη. Σε περίπτωση λοιπόν που είναι άρρωστο το βοηθάς έχοντας το στη ζέστη.
 
Η θέρμανση που τα έχεις τώρα κοντά είναι σωστή απόφαση διότι τα άρρωστα πουλιά χρειάζονται ζέστη. Σε περίπτωση λοιπόν που είναι άρρωστο το βοηθάς έχοντας το στη ζέστη.

Καλησπέρα @Φοίβος ! Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!

Και εγώ παρατηρώ ότι με τη ζέστη το πουλάκι έχει ηρεμίσει και κοιμάται και η ουρά δεν κουνιέται τόσο. Θέλω να σημειώσω ότι όταν της ανοίξαμε το κουτάκι για να μπει στο κλουβί είχε πιαστεί στα κάγκελα και είχε ταχυπαλμία για τουλάχιστον 15 με 20 λεπτά...ίσως να την επηρέασε...
 
Έγιναν μερικα αρχικά λάθη επειδή δεν γνωρίζατε. Ας ελπίσουμε ότι θα παει καλά κι οτι δεν θα έχει κάτι κολλητικό για τη άλλο πουλάκι.

Έτσι είναι @Φοίβος μου! Με τo ringneck μου δεν θα το σκεφτόμουν ποτέ να το βάλω μαζί με άλλο ringneck σε ίδιο κλουβί! Έχεις δίκιο. Σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλευτική σου!
 
Τώρα μου ήρθε το βίντεο στο μειλ. Το πουλάκι δείχνει άρρωστο, αν είχα πριν μια αμφιβολία τώρα πια δεν έχω. Σου προτείνω αύριο κιόλας να το δει κατάλληλος γιατρός, είσαι στην Αθήνα όπως είδα κι έχεις καλές επιλογές.
 
Έτσι είναι @Φοίβος μου! Με τo ringneck μου δεν θα το σκεφτόμουν ποτέ να το βάλω μαζί με άλλο ringneck σε ίδιο κλουβί! Έχεις δίκιο. Σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλευτική σου!

για ποιο λογο το λετε αυτο; Ποια η διαφορα;
 
για ποιο λογο το λετε αυτο; Ποια η διαφορα;

Ήταν αρκετά "δυναμικό" το Ringneck μου, δεν θα το δοκίμαζα εύκολα να το βάλω με άλλο μαζί!
[automerge]1546676046[/automerge]
Πώς είναι τα πουλάκια σήμερα;

Καλημέρα σε όλους! Η διαφορά είναι αισθητή μέσα σε 2 ημέρες! Το πουλάκι άρχισε να τρώει, να κελαηδάει, μετακινείται και η ουρά σταμάτησε το "πάνω κάτω". Το μόνο που μένει ακόμα ίδιο αλλά κάπως βελτιώνεται είναι ότι κάθεται με το βάρος ακόμα στη κοιλιά.

49691984_361106374674697_2604340715139891200_n.webp49389751_271577760187250_247456967415562240_n.webp49594183_332221727383376_26782338021064704_n.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top