Ασθένειες Budgie κάθεται συνέχεια κάτω στο κλουβί

Giwrgakos28

PB New Member
Εγγραφή
4 Ιαν 2021
Μηνύματα
111
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα φίλοι μου είμαι καινούργιος στο petbirds και καινούργιος στα πουλάκια budgie προχθές το μεσημέρι πήρα από ένα petshop ένα από αυτά τα υπέροχα παπαγαλάκια, ένα αρσενικό και ενώ στο κλουβί εκεί ήταν κινητικό έτρωγε κελαηδούσε γιατί καθόμουν και παρατηρούσα ποιο να πάρω αρκετή ώρα και είχε και μεγάλο κλουβί μαζί με αρκετά ακόμα budgie το κλουβί ήταν περίπου μισό μέτρο φάρδος και ενάμισι μέτρο ύψος(το λέω γιατί το δικό μου δεν είναι εννοείται τόσο μεγάλο), παρατήρησα πως κάθεται αρκετές φορές κάτω στο κλουβί και σπάνια κινείται σε αυτό, δεν ξέρω μήπως τρόμαξε με την μεταφορά από το πετσοπ γιατί ήταν μέσα σε ένα κουτάκι που μου το βάλανε εκεί η μήπως θέλει παρέα από ένα θηλυκό, αν και διάβασα πως άμα ασχολούμαι μαζί του αρκετές ώρες την μέρα θα συνηθίσει στην ανθρώπινη συντροφιά, παρατήρησα ακόμα ότι όταν λείπω η κάνω ησυχία και δεν με βλέπει κινείται στο κλουβί κανονικά , μήπως με φοβάται και κάθεται εκεί συνέχεια για να νοιώθει ασφάλεια ? Δεν ξέρω, πάντως θέλω την βοήθεια σας γιατί είμαι αγχωμένος μήπως γίνεται αυτό γιατί έχει κάποιο πρόβλημα στην υγεία του η δεν ξέρω γιατί μου φαίνεται λίγο στεναχωρημένο και δεν κελαηδαει καθόλου, μακάρι να είναι λόγω της μεταφοράς του καινούργιου περιβάλλοντος και την αποχώρηση από τα υπόλοιπα budgie, θελω απλώς αν γίνεται τις γνώμες σας και την βοήθεια σας και σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους εκ των προτέρων!
 
Καλησπέρα Γιώργο,

Το πιο πιθανό είναι να είναι στρεσαρισμένο από την αλλαγή περιβάλλοντος , τη μεταφορά κλπ. Είναι λογικό.
Προσπαθείς να το αφήσεις όσο πιο "ήσυχο" μπορείς , να εγκλιματιστεί στο νέο του σπίτι και να είσαι σίγουρος ότι θα το κάνει. Θέλει το χρόνο του.

Τοποθέτησε το κλουβί στη μόνιμη θέση που θα το έχεις και φρόντισε για αρχή μόνο το νεράκι του, την τροφή του και την καθαριότητα του κλουβιού με ήρεμες κινήσεις όταν να του μιλάς χαμηλόφωνα.

Την ηλικία του την ξέρεις;
 
Γιώργο, μπορούμε να δούμε το κλουβί του και σε τι χώρο βρίσκεται? Επίσης, πώς ξέρεις τι κάνει όταν λείπεις?
Ναι εννοείται, το κλουβί απλώς είναι ενός κουνελιού το οποίο το έβαλα σε όρθια στάση, αρκετά ευρύχωρο, προσπαθώ να βάλω φωτογραφία και δεν μπαίνει λέει eror και μου βγάζει πως το αρχείο είναι πολύ μεγάλο, επειδη το πουλάκι το έχω στο δωμάτιο μου δίπλα από το παράθυρο να βλέπει ποτέ ξημερώνει και πότε νυχτώνει (χθες το βράδυ το έβαλα, το είχα σε ένα άλλο δωμάτιο ήσυχο και χωρίς παράθυρο με ανοιχτά τα φώτα απλώς και τα έκλεινα το βράδυ)όταν ξαπλώνω στο κρεβάτι δεν φαίνομαι και νομίζει πως έχω βγει από το δωμάτιο και κάθεται τρυγυρναει στο κλουβί τρώει, το ακούω γενικά να κινείται αλλά άμα πάω δεν ξέρω γιατί φοβάται.
 
Του έκοψα λίγο μπανάνα τώρα για να φάει γιατί είδα ότι τους αρέσει, απλά συνεχίζει να είναι κάτω στο κλουβί οπότε την έβαλα κάτω στο κλουβί για να την φάει μήπως και δει ότι του βάζω φαι εγώ και αρχίσει με συνηθίσει και υπάρχει και κάποια εξοικείωση μαζί μου
 
@Dimitris Zacharakis όχι δεν θα το έλεγα, απλά το βλέπω λίγο σαν να είναι φοβισμένο όταν είμαι εκεί και όταν δεν είμαι εκεί ή έχει ησυχία συνήθως το βράδυ ή μεσημέρι το ακούω που κινείται ενώ ξαπλώνω στο κρεβάτι και που τρώει την τροφή του και μεσημέρι συνήθως κελαηδαει, αλλά γενικώς όταν έχει σχετικά φασαρία ή όταν είμαι εγώ εκεί είναι φοβισμένο στον πάτο του κλουβιου και δεν κελαηδαει δεν τρώει.
 
@Dimitris Zacharakis Όχι όχι φουντωμένο δεν είναι απλώς με φοβάται, αυτό είναι σίγουρο, και άμα πλησιάσω πάρα πάνω στο κλουβί πετάει πανικόβλητο, για αυτό δεν πλησιάζω γιατί ταράζεται πηγαίνω μόνο για να του περιποιηθώ το νεράκι να είναι φρέσκο και όταν θα του βάλω κάτι να φάει, αυτό με τον καιρό εύχομαι να διορθωθεί. Τι μπορώ να κάνω βασικά για να εξοικειωθεί μαζί μου?
 
Τι μπορώ να κάνω βασικά για να εξοικειωθεί μαζί μου?
Για αρχή θα πρέπει να του αγοράσεις ένα ευρύχωρο κλουβί για πουλιά που θα μπορείς να τοποθετήσεις σωστά πατήθρες και παιχνίδια για να έχει δραστηριότητες.
το κλουβί απλώς είναι ενός κουνελιού
Αυτό δεν είναι κατάλληλο για πουλιά.
προσπαθώ να βάλω φωτογραφία και δεν μπαίνει λέει eror και μου βγάζει πως το αρχείο είναι πολύ μεγάλο,
άλλαξε το μέγεθος σε 768kb ή λιγότερο.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Ευχαριστω πολύ αρχικά για το ενδιαφέρον και που απάντησες, το κλουβί παίρνει κανονικά πατηθρες και του έβαλα και κούνια και κάτι σαν αυγοθηκη και ταιστρα με το νεράκι εννοείται να τρώει
[automerge]1610060204[/automerge]
άλλαξε το μέγεθος σε 768kb ή λιγότερο
Και αυτό πως το κάνω?😅
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτό το κλουβί θα το χρησιμοποιούσα μόνο σαν προσωρινή λύση.
Ένα κλουβί σαν αυτό https://www.petmat.gr/portal/ptina/klouvia-poulion/zevgarostres/zevgarostra-dipli-60x34x26cm-detail θα είναι πολύ πιο χρήσιμο για το πουλάκι, θα μπορεί να πετάει από την μια μεριά στην άλλη και θα είναι και για σένα πιο εύκολο στην διαχείριση του και στην καθαριότητά του.
Επίσης δεν πρέπει το κλουβί να βρίσκεται κοντά σε καλοριφέρ γιατί η ζέστη μπορεί να οδηγήσει το πουλί σε πτερόροια.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Άμα το πήγαινα από την κανονική μεριά δηλαδή όχι όρθιο αλλά ξαπλωτο δεν θα ήταν πιο καλά και πιο ευρύχωρο για το πουλάκι?
[automerge]1610066250[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ και σε ευχαριστώ και πάλι που απάντησες
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Giwrgakos28 , Γιώργο, να χαίρεσαι το πουλάκι και καλώς ήρθες στο φόρουμ.
Δυστυχώς δεν γίνεται όπως σου έγραψαν πιο πάνω, να συνεχίσεις να το διατηρείς στο συγκεκριμένο κλουβί. Αφενός δεν πρακτικό ως προς την καθαριότητα, αλλά το κυριότερο, είναι εντελώς ακατάλληλο.
Το καλύτερο λοιπόν που έχεις να κάνεις, και όσο πιο άμεσα γίνεται, είναι να πάρεις το κλουβί που σου παρέθεσε ο Ιωάννης πιο πάνω ή κάτι ανάλογο από πλευράς διαστάσεων, αφού όμως έχεις βρει το κατάλληλο σημείο στο οποίο θα έχεις το κλουβί, ώστε να είναι καλυμμένη η μία ή οι δύο του πλευρές από τον ήλιο, να είναι όχι χαμηλά, αλλά ιδανικά στο ύψος των ματιών σου, να είναι σταθερή η θέση του την ημέρα, και να δίνει η θέση του τη δυνατότητα στο πουλάκι να κοιμάται 10-12 ώρες συνεχόμενα χωρίς διακοπή και οχλήσεις (για το εύρος των ωρών θα σου πουν μέλη με μεγαλύτερη εμπειρία σε παπαγάλους, για να είμαστε σίγουροι).
Τέλος, να σου πω ότι το πουλάκι φοβάται προφανώς, δεν έχει εγκλιματιστεί φυσικά στο νέο του σπίτι, και οπωσδήποτε χρειάζεται μια δύο εβδομάδες ησυχίας, κανονικού προγράμματος ύπνου, και η πρόσβασή σου σε αυτό θα πρέπει να γίνεται με πολύ μεγάλη ηρεμία...δλδ, θα αφήσεις μερικές ημέρες να ηρεμήσει, απλά πηγαίνοντας κοντά του όταν θα χρειάζεται καθάρισμα, σίτιση κλπ, και έπειτα θα κάθεσαι σε απόσταση, σταδιακά μειούμενη, όπου θα του μιλάς με χαμηλή φωνή για όση περισσότερη ώρα γίνεται. Μετά, αναλόγως με την πρόοδό σας, θα σε καθοδηγήσουμε κατάλληλα. Πιστεύω επίσης, ότι λόγω της ακαταλληλότητας του κλουβιού, το πουλάκι κάθεται κάτω.
Να το χαίρεσαι! Και για ό,τι πρόσθετο, είμαστε στη διάθεσή σου.
 
Εκτός από το κλουβι που πρέπει να αλλάξεις είναι κ ότι ίσως έχασε την παρέα του! Δεν ξέρεις κ πόσο καιρο ήταν στο κλουβι πριν το πάρεις! Αν θέλεις πάντως δεύτερο πουλακι θα μπορούσες να πάρεις κάποιο άλλο από το ίδιο κλουβι γιατί αλλοιως θα πρέπει να τηρησεις 40ημερη καραντίνα πριν την γνωριμια
 
@ianos Διάβασα κάπου πως είναι καλύτερο να έχουν ύψος πάρα πλάτος, για να έχει χώρο να μπορεί και να πετάξει αν θέλει το πουλάκι, για αυτό και το κλουβί το έχω όρθιο και όχι ξαπλωμένο, αλλά σε διαστάσεις αυτό το κλουβί αν το ξαπλώσω είναι σαν μιας ζευγαρωστρας, δεν καταλαβαίνω απλώς στο τι πειράζει που ήταν για κουνέλι και γιατί μπαίνουν ταμπέλες, κλουβακι είναι και αυτό και ποιο μεγάλο από το άλλο με περισσότερο χώρο, αν και σιγά σιγά μόλις με συνηθίσει θα κοιτάξω να διαμορφώσω κυρίως τον έξω χώρο του δωματίου και θα μπαίνει στο κλουβακι οπότε θέλει συνήθως για να κοιμηθεί θα το βάζω και για να τρώει και να πίνει νεράκι(ανάλογα η θα μπαίνει μόνο του)
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Δεν ειναι ταμπελες! Αλλα δε κανει απο ολες τις απόψεις πχ το διακενο στα καγκελα ειναι απαγορευτικό,για ενα τετοιο πουλακι σε μεγεθος!Ειναι σαν να λες να κοιμηθεις εσυ σε σκυλόσπιτο!
 
Back
Top