Αναπαραγωγή Budgie κάνουν αυγά και τα τρώνε

Εγγραφή
29 Σεπ 2017
Μηνύματα
63
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σε όλους έχω δυο budgie και έχουν κάνει δυο αυγά που μετά από μια μέρα τα τρώνε κατά πάσα πιθανότητα η θηλυκή. Να σας πω ότι είναι η πρώτη φορά και για τα δυο παπαγαλάκια και ότι έχω κάνει διατροφική προετοιμασία.
Οποίος μπορεί ας βοηθήσει δεν ξέρω τι να κάνω!
 
Καλημέρα.
Αν θέλει διάβασε ένα παραπλήσιο θέμα.
και πες μας συγκεκριμένα και όσο πιο λεπτομερή γίνεται για την κατάσταση διατροφής τους, τον χώρο που τα έχεις και τις συνθήκες.υπάρχουν ερωτήματα σε αυτό που σου παρέθεσα.
 
Από διατροφή μήλο καρότο αυγό με το τσόφλι μανταρίνι αμύγδαλα καρύδια με λίγο ρίγανη σπόρους τσια και μαρούλι σπανάκι μπρόκολο και φυσικά σπόρους Rio με αυγοτροφή. Η κλούβα είναι εξωτερικά στο μπαλκόνι με κατεβασμένες τέντες και τοίχο από τη μια πλευρά!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και από ασβέστιο; Κόκκαλο σουπιάς; Υγρό ασβέστιο δίνεις τώρα που γεννάει αυγά;
Τα παραπάνω που έγραψες με τι συχνότητα τα δίνεις;
Έχεις δει τα πουλιά να ζευγαρώνουν;
 
Ναι τα πουλιά ζευγαρώνουν τις τελευταίες μέρες πρωινές ώρεςΣουπιοκοκαλο έχουν όλο το χρόνο υγρό ασβέστιο πήρα πριν 2 ημέρες.Φρουτα λαχανικά κάθε μέρα τα υπόλοιπα με διαλείμματα. Το θηλυκό ήταν όλη μέρα στη φωλιά και την σκάλιζε όποτε περιμένει από το αρσενικό το μεγαλύτερο μέρος της διατροφής. Ξεχασα ότι βάζω και πελλετ και πρόσφατα τους πήρα και μια πέτρα grit.
 
Και από ασβέστιο; Κόκκαλο σουπιάς; Υγρό ασβέστιο δίνεις τώρα που γεννάει αυγά;
Τα παραπάνω που έγραψες με τι συχνότητα τα δίνεις;
Έχεις δει τα πουλιά να ζευγαρώνουν;
Τελικά τα αυγά τα είχαν ρίξει από τη φωλιά και είχαν μέσα κρόκο
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Η φωλιά είναι κάπως ρηχή. Την αγόρασες; Θα διάλεγα ίσως μια με την τρύπα πιο ψηλά.
Ναι μου είπαν ότι είναι η κατάλληλη,έχω και μια πολύ μεγαλύτερη με την ίδια διάμετρο τρύπας αλλά μπορώ στην φάση που είναι να αλλάξω φωλιά; Πιστεύεις ότι αυτός είναι ο λόγος;
 
Πιστεύεις ότι αυτός είναι ο λόγος;
Δεν έχω ιδέα τι μπορεί να φταίει, μόνο υποθέσεις κάνω. Η φωλιά δεν μου πολυαρέσει προσωπικά. Θα διάλεγα σίγουρα μια με πορτάκι για έλεγχο κάτι το οποίο δεν βλέπω σε αυτήν. Αν δεν έχει αυγά μέσα τώρα μπορείς να την αλλάξεις.
 
Δεν έχω ιδέα τι μπορεί να φταίει, μόνο υποθέσεις κάνω. Η φωλιά δεν μου πολυαρέσει προσωπικά. Θα διάλεγα σίγουρα μια με πορτάκι για έλεγχο κάτι το οποίο δεν βλέπω σε αυτήν. Αν δεν έχει αυγά μέσα τώρα μπορείς να την αλλάξεις.

Πορτάκι έχει από την πάνω μεριά που είναι μικρή και δύσχρηστη.Αυριο περιμένω το τρίτο αυγό πιστεύεις ότι θα προλάβουν να την συνηθίσουν;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σπύρο, δεν είχα καταλάβει ότι συνεχίζεται η ωοτοκία. Μην τα ενοχλείς μέχρι να τελείωσει αυτός ο κύκλος. Τροφή, νερό, καθάρισμα εν συντομία και τίποτε άλλο.
 
Σπύρο, δεν είχα καταλάβει ότι συνεχίζεται η ωοτοκία. Μην τα ενοχλείς μέχρι να τελείωσει αυτός ο κύκλος. Τροφή, νερό, καθάρισμα εν συντομία και τίποτε άλλο.
Σε ευχαριστώ πολύ!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλημέρα και πάλι. Δεν θέλω να γίνομαι κουραστικός αλλά αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει.
Τα δυο μπατζι μου σπάνε τα αυγά κάθε σχεδόν δεύτερη μέρα. Τρία πεταμένα από τη φωλιά ένα ατύχημα και ένα μάλλον φαγωμένο. Να σας πω ότι είναι η πρώτη τους φορά και η κλούβα είναι εξωτερικά. Πιστευετε ότι πρέπει να βγάλω τη φωλιά; Το βατεμα πάντως συνεχίζεται...
 
Δεν θέλω να γίνομαι κουραστικός αλλά αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει
Σπύρο, δεν κουράζεις, είμαστε εδώ για να βοηθάμε. Όταν όμως πρόκειται για τα σπασμένα αυγά, να χρησιμοποιείς αυτό το θέμα, το αρχικό σου.

Μετέφερα το νέο σου μήνυμα ^ εδώ.
 
Σπύρο, δεν κουράζεις, είμαστε εδώ για να βοηθάμε. Όταν όμως πρόκειται για τα σπασμένα αυγά, να χρησιμοποιείς αυτό το θέμα, το αρχικό σου.

Μετέφερα το νέο σου μήνυμα ^ εδώ.
Οκ δεν το ηξερα
 
Εγώ θα τα άφηνα για τελευταία φορά. Εαν συμβεί πάλι το ίδιο θα έβγαζα τη φωλιά και δεν θα τους την ξαναέβαζα μέχρι το φθινόπωρο.

Ένα άλλο ενδεχόμενο είναι να αλλάξεις τα αυγά με πλαστικά (τα βρίσκεις σε πετ σοπ-πάρε 4-5 μιας και τα μπάτζι γεννούν ως και 8) και να της επιστρέψεις να κλωσσήσει τα δικά της αφού τελειώσει με την ωοτοκία και αρχίσει να κλωσσάει τα πλαστικά. Δεν θα της έβαζα πάνω απο 4-5 αληθινά αυγά πίσω διότι το γεγονός ότι γεννιούνται με διαφορά είναι για να μπορούν οι γονείς να ανταπεξέρχονται πιο εύκολα στις ανάγκες των νεοσσών.
 
Αυτό θα κάνω μάλλον! Δυο απορίες. Τελικα ποια είναι η κατάλληλη φωλιά, στο site διάβασα ότι είναι αυτή που το βαθούλωμα είναι απέναντι από την τρύπα. Εγω έχω μια μεγάλη ορθογώνια.2Αν αντικαταστήσω τα αυγά που τα κρατάω και αν χρειάζεται κάτι να κάνω. Δεν χαλάνε;!
 
Back
Top