Ασθένειες Budgie φουσκωμένο με διάρροια, είναι άρρωστο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Din
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Din

PB New Member
Εγγραφή
21 Νοε 2014
Μηνύματα
21
Πόλη
Αθήνα
Το budgie μου δεν μου φαίνεται και πολύ καλά.. Είναι από το πρωϊ φουσκωμένος, με κλειστά τα μάτια, οι κουτσουλιές του είναι τελείως νερουλές, δεν μιλάει και γενικά καθόλου όρεξη.. Τι να κάνω; ☹ είναι 10 μηνών, το κλουβι το καθαρίζω συνέχεια και την τροφή του.. Δεν εχει χτυπησει πουθενα.. από τι μπορεί να είναι έτσι; Εβαλα και φωτογραφία.. έτσι κάθεται όλη μέρα :/DSC02817_picnik.webp
 
Απο την περιγραφή και την φωτογραφια μπορεί κανεις να πει τοι το πουλάκι είναι άρρωστο. Εγώ θα σου προτείνω να πας δείγμα απο κουτσουλιές για ανάλυση όσο ακόμα μπορείς. Περιμενε να ακουσεις κι αλλες γνωμες.

Α και να μη ξεχάσω οτι θα μπορούσες να του βάλεις προληπτικά στο νερό του aviοmycine
ενα φάρμακο για εντερικά προβλήματα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Din
Α και να μη ξεχάσω οτι θα μπορούσες να του βάλεις προληπτικά στο νερό του aviοmycine
ενα φάρμακο για εντερικά προβλήματα.
Αντιβιώσεις προληπτικά δε δίνουμε! Προσπαθούμε να κάνουμε καλό, αλλά τελικά κάνουμε χειρότερο κακό! Εξασθενούμε το πουλάκι και αφού δε ξέρουμε τι έχει δίνουμε αντιβίωση που το πιθανότερο δε θα κάνει τίποτα! Μόνο θα επιβαρύνει τον ευαίσθητο οργανισμό του. Και αργότερα που θα χρειαστεί αυτή την αντιβίωση δε θα κάνει τίποτα γιατί οι ιοί θα είναι πλέον ανθεκτικοί στην αντιβίωση αυτή. Αντιβίωση δίνουμε μόνο αν είμαστε σχεδόν σίγουροι για το τι μπορεί να έχει το πτηνό μας, και μετά από συμβουλή κάποιου ειδικού. Ποτέ από μόνοι μας, αν δεν έχουμε εμπειρία!

Το παπαγαλάκι σου ναι δυστυχώς είναι άρρωστο.. Μήπως το είχες μέσα-έξω και κρύωσε; Πόσες μέρες είναι έτσι; Τρώει καθόλου; Πίνει καθόλου νερό; Κάτι που μπορείς να κάνεις άμεσα (αύριο πρωί πρωί) είναι να το πας σε έναν πτηνίατρο. Είναι κάποιος από την λίστα κοντά σου; Πτηνίατροι, Ειδικευμένοι στα Πτηνά Κτηνίατροι • PetBirds
 
  • Like
Αντιδράσεις: Din
Χθες ήταν πάρα πολύ ζωηρός..σήμερα το πρωϊ αρχισε να είναι ετσι! Και δεν τον έβγαλα καθόλου έξω για να κρυώσει! Επίσης πριν λίγο έφαγε και του έδωσα νερό με σύριγγα! Επίσης που και που καθαρίζεται για λίγο, μετα χασμουριέται, φουσκώνει και ξανακοιμάται! ☹
 
Και όσο καιρό τον έχεις δεν είχε ποτέ ξανά τέτοια συμπεριφορά;

Υπάρχει κάποιος πτηνίατρος κοντά σου;
 
Δυστυχώς δεν είναι καλά το πουλάκι.
Αν είναι αιφνίδιο όπως λες, πες μας τι έφαγε τις τελευταίες μέρες και ποια τροφή του δίνεις ως βασικό μείγμα σπόρων, καθώς και τι εξτρά λιχουδιές ή χορταρικά.
Το έπιασες στα χέρια σου να δεις αν έχει χάσει βάρος και αν είναι αδύνατο στο στήθος;
Καθαρίζεται; Έχει κουτσουλιές στα φτερά γύρω από την αμάρα;
Ναι όπως σου είπε η Αλίκη, μην χορηγήσεις αντιβίωση πριν υπάρξει διάγνωση.
Έχεις κάποιο εργαστήριο ή καλό κτηνίατρο κοντά σου;
 
Πτηνιατρο δεν έχω δυστυχώς.. Αύριο θα πάμε κτηνιατρο, αν μπορεί να κάνει κάτι αυτός! Δεν το έχει ξαναπάθει αυτό, πρώτη φορά ☹ ούτε έχει αδυνατίσει! Καθαρίζεται κανονικά, και γύρω από την αμάρα είναι επίσης καθαρός! Tροφή από την πρώτη μέρα που τον εχω του δίνω κάτι σποράκια, συσκευασμένη είναι.. Δεν παίρνω χύμα και αυγοτροφή !
 
Τι σποράκια του δίνεις; Ποια είναι η μάρκα;
Να βρεις κάποιον γιατρό αν δεν έχεις από την λίστα αυτή Πτηνίατροι, Ειδικευμένοι στα Πτηνά Κτηνίατροι • PetBirds .
Όποιον διαλέξεις, πριν πας, στην τηλεφωνική επικοινωνία που θα έχεις για το ραντεβού, να ρωτήσεις αν μπορεί να κάνει εξέταση στις κουτσουλιές και τι θέλει γι' αυτό.
Αν δεν μπορεί, διάλεξε άλλον.
 
Ααα :O τώρα κουνάει το κεφάλι του και πετάει ολόκληρα σπόρια! Και οι κουτσουλιες του δεν είναι διαφανές όπως ήταν :O τι είναι πάλι αυτό?
 
Ααα :O τώρα κουνάει το κεφάλι του και πετάει ολόκληρα σπόρια! Και οι κουτσουλιες του δεν είναι διαφανές όπως ήταν :O τι είναι πάλι αυτό?
Τι εννοείς; Το βλέπεις καλύτερα;
 
Ναι.. Και παίζει λίγο με τα παιχνίδια του τωρα! αλλά πως βγάζει έτσι τα σπόρια; Πετάγονται από το στόμα του ολόκληρα :/
 
μάλλον :/ ξέρω 'γω;! Δεν έχω ξαναδεί να κάνουν εμετό! Πφφ ☹
 
Σε ποιο χώρο το έχεις; Υπάρχει περίπτωση να έπαθε δηλητηρίαση από τίποτα αναθυμιάσεις; Ή να δάγκωσε και να μασούλησε κάποιο υλικό; Έχεις καρβουνάκι να του βάλεις σε νερό και να του δώσεις μερικές σταγόνες στο στόμα;
 
δεν νομίζω δηλητηρίαση :/ και πάντα τον προσέχω όταν είναι έξω, δεν έχει φάει κάτι ☹ θα δοκιμάσω αυτό που λες μήπως καλυτερεύσει ☹
 
Να κρύωσε; Να τον χτύπησε ρεύμα αέρα χτες και να αρρώστησε ξαφνικά;
 
αν νομιζεις οτι προσπαθει να φαει και δεν μπορει σπαστου μερικα σπορακια και βαλτα σε μια κολλα Α4 στο πατο του κλουβιου
 
Back
Top