Ασθένειες Budgie χτύπησε το πόδι - πρώτες βοήθειες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mxpf20
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Για να μην αφήσω το θέμα έτσι. Ο Φίφης επανήλθε πλήρως. Κάνει τις ταρζανιές του στο κλουβί.

Το μόνο που με στεναχωρεί, ότι είχε μάθει να κάθεται στο χέρι μου και τώρα δεν θέλει. Δεν είχαν περάσει μέρες από όταν το έμαθε όταν χτήπησε την παπαγαλίσια του ποδάρα. 😎

Δεν τον πιέζω, υποθέτω ότι κάποια στιγμή που θα αισθανθεί σίγουρος με τον εαυτό του θα το ξανακάνει και εγώ θα αρχίσω να του το μαθαίνω από την αρχή. Σαν να μην το ήξερε ποτέ, για να μην τον στρεσσάρω.
 
Για να μην αφήσω το θέμα έτσι. Ο Φίφης επανήλθε πλήρως. Κάνει τις ταρζανιές του στο κλουβί.

Το μόνο που με στεναχωρεί, ότι είχε μάθει να κάθεται στο χέρι μου και τώρα δεν θέλει. Δεν είχαν περάσει μέρες από όταν το έμαθε όταν χτήπησε την παπαγαλίσια του ποδάρα. 😎

Δεν τον πιέζω, υποθέτω ότι κάποια στιγμή που θα αισθανθεί σίγουρος με τον εαυτό του θα το ξανακάνει και εγώ θα αρχίσω να του το μαθαίνω από την αρχή. Σαν να μην το ήξερε ποτέ, για να μην τον στρεσσάρω.
Ακριβώς... Πολύ σύντομα θα θυμηθεί το φιλαράκι του, θα ξεχάσει τις μικρο-ταλαιπωρίες που πέρασε και θα επανέλθει στο αρχικό στάδιο... Τελικά ο Φίφης είναι τυχερός σε όλες τις απόψεις!
 
Μπράβο Μαράκι, πολύ ευχάριστα τα νέα! Θα επανέλθει μην αγχώνεσαι. Ευχαριστούμε που ενημέρωσες, μας ενδιαφέρει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mxpf20
Κοίτα δεν ξέρω κατά πόσο είναι τυχερός γιατί του λέω να μου πει έξι αριθμούς για το τζόκερ και δεν τους λέει. Τι του έταξα εξαόροφη μεζονέτα με χαρέμι... Τίποτα.🙄

Πέρα από την πλάκα, η αρχή μου είναι πως οποιαδήποτε έμβιο ον μπει στο σπίτι μου έχει ισότιμη φροντίδα. Σκύλος, πουλί, ψάρι κτλ. Ο προηγούμενος σκύλος μου τον είχα πάρει από τον δρόμο 5 χρονών με πρόβλημα στο συκώτι, νεφρά, καλαζάρ, ερλίχια και επιληψία.. Σκεφτόμουν να πάρω σκύλο εκτροφής και κάθομαι σε μια γωνία και λέω από το να δώσω κάποια λεφτά για αυτό, καλύτερα να βρεθεί ένα σκυλάκι άρρωστο (που δεν θα είχε τόσες ελπίδες για να υιοθετηθεί) και να το πάρω, κατά προτίμηση άσπρο και φουντωτό. Στο ίδιο ακριβώς σημείο βρήκα τον Αλέκο μου σε λιγότερο από εβδομάδα και όπως τον φαντάστηκα. Έζησε 3 περίπου χρόνια μαζί μου λες και δεν είχε τίποτα.

Απλά σκέφτομαι ότι πως ότιδήποτε συμβεί, μαζί θα το περάσουμε και αυτό. Και θα περάσει σίγουρα.
 
Back
Top