Γενικά Budgie- 2 ημέρες στο σπίτι

alex210gr

PB New Member
Εγγραφή
30 Σεπ 2017
Μηνύματα
13
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα.
Ήθελα να αγοράσω 2 παπαγαλάκια και μετά απο διάβασμα του φόρουμ κατέληξα να πάρω ένα ζευγάρι budgies, αρσενικό θηλυκό. Τα πήρα από ένα pet shop πράγμα που ξέρω ότι δεν είναι το καλύτερο αλλα πραγματικά δε μπορούσα να βρω από εκτροφέα. Ξέρω ότι είναι λογικό αφου δεν έχει περάσει ένα εύλογο χρονικό διάστημα να είναι ακόμα αμήχανα αλλά διαβάζοντας μερικά θέματα εδώ αγχώθηκα. Το θηλυκό στη περιοχή της αμάρας είναι βρώμικο και που και που φουσκώνει και τα φτερά της μου φαίνονται κάπως. Το μόνο θετικό είναι ότι τρώει κανονικά και ότι δε κάθεται στο πάτο. Θα ήθελα αν μπορείτε να το δείτε και να με συμβουλεύσετε αν βλέπετε κάτι. Επίσης αν το κλουβί είναι κατάλληλο. Σκοπεύω να το αλλάξω αλλα δε θέλω τώρα άμεσα για να μην ξαναέχουν αλλαγή σκηνικού.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Αλέξανδρος

111.webp 333.webp 111.webp 444.webp 2222.webp
 
Καλησπερα και Καλως μας ηρθες! Παρακληση όταν μπορέσεις βγάλε μας κοντινές φωτό από τους χαλινους.. Πιθανολογώ πως εχεις ένα λουτινο.. Κάθε μπατζι και κάθε ζωντανό που αγοράστηκε από πετ σοπ αυξάνει μεν τη ζήτηση κατ´επεκταση και την προσφορά αλλά τουλαχιστον σώθηκαν τα μικρά σου.. Οι συνθήκες δεν είναι ποτε ιδανικές στα μαγαζιά Γι αυτό και συνηθως τα πουλάκια μας έχουν ταλαιπωρημένο πτερωμα και ακαθαρσιες.. Με τον καιρό με καθαριότητα και με την αλλαγή μέσω της πτερορροιας αλλά και με μια ισορροπημένη διατροφη θα επανέλθει το μικρό σου.. Ευχομαι να σε συντροφεύουν για πολλα πολλα χρόνια! Να σου ζήσουν!
 
Άλεξ καλησπέρα!
Να σου ζήσουν τα πουλάκια σου!
Θέλω να μας δείξεις μια φώτο με τις κουτσουλιες τους..
Καλό θα ήταν να κάνουν και ένα μπανακι, αλλά φυσικά μακρυά απο ρεύματα γιατί θα κρυώσουν..
Κάποια στιγμή θα ήταν καλό να πάρεις μια ζευγαρωστρα για να είναι άνετα.
Να αλλάξεις τις πλαστικές πατηθρες με ξύλινες για να πατάνε πιο καλά, να πάρεις ανοιχτές ταιστρες γιατί σε αυτές δεν θα μπορούν να φάνε εύκολα, η δεύτερη ποτιστρα είναι περιττή και να προτιμάς σουπιοκοκκαλο αντί αυτές τις πέτρες..
Η αυγοτροφη/βιταμινα τι είναι; Αν είναι χύμα καλό θα ήταν να την πετάξεις και να προμηθευτείς μια επώνυμη συσκευασμένη αυγοτροφή, η να τα βραζεις αυγό για 12με 15 λεπτά κάθε φορά,το οποίο θα το προσφέρεις μαζί με το τσόφλι και θα το αφήνεις μια με δυο ώρες στο κλουβί...
Τρείς με τέσσερις φορές την εβδομάδα, θα τα δίνεις σε ένα μικρό μπολάκι απο μια κουταλιά ρίγανη, βασιλικό και θυμάρι, αν έχεις κάτι απο αυτά, καλό θα ήταν να τα αρχίσεις απο σήμερα και 3φορές την εβδομάδα μπορείς να τα προσφέρεις, κάποιο λαχανικό, φρούτο και χόρτα...χόρτα μπορείς και καθημερινά... Εδώ στη λίστα θα βρεις τι επιτρέπεται να φάνε και τι οχι... https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/
Αυτά προς το παρόν και ότι χρειαστείς να μας ρωτήσεις..
Καλώς ήρθες 🙂
 
Άλεξ καλησπέρα!
Η αυγοτροφη/βιταμινα τι είναι; Αν είναι χύμα καλό θα ήταν να την πετάξεις και να προμηθευτείς μια επώνυμη συσκευασμένη αυγοτροφή, η να τα βραζεις αυγό για 12με 15 λεπτά κάθε φορά,το οποίο θα το προσφέρεις μαζί με το τσόφλι και θα το αφήνεις μια με δυο ώρες στο κλουβί...

Για πιο λόγο στις μια-δύο ώρες θα πρέπει να βγαίνει από το κλουβί;
 
Για πιο λόγο στις μια-δύο ώρες θα πρέπει να βγαίνει από το κλουβί;
Γιατί αλλοιώνεται και χαλάει, δεν κάνει να μένει για πολλές ώρες... Ειδικά το καλοκαίρι.
 
Ευχαριστώ παιδιά για τις άμεσες απαντήσεις σας. Στις φωτογρφιες σας στελνω την τροφή που αγόρασα και την βιταμινη! Έβαλα πλαστικές πατήθρες γιατί μου είπε ο μαγαζάτορας ότι οι ξυλινες μπορει να βγάλουν παράσιτα και δεν ειναι τοσο καλές. Επίσης έχω ζευγαρώστρα αλλά μου είπε να την βάλω την άνοιξη. Εσεις τι λετε;
Έβγαλα οσο καλύτερα μπορούσα τους χαλινους! Θα εφαρμόσω όλες τις συμβουλές σας άμεσα!

5.webp 6.webp 7.webp 8.webp
 
Ευχαριστώ παιδιά για τις άμεσες απαντήσεις σας. Στις φωτογρφιες σας στελνω την τροφή που αγόρασα και την βιταμινη! Έβαλα πλαστικές πατήθρες γιατί μου είπε ο μαγαζάτορας ότι οι ξυλινες μπορει να βγάλουν παράσιτα και δεν ειναι τοσο καλές. Επίσης έχω ζευγαρώστρα αλλά μου είπε να την βάλω την άνοιξη. Εσεις τι λετε;
Έβγαλα οσο καλύτερα μπορούσα τους χαλινους! Θα εφαρμόσω όλες τις συμβουλές σας άμεσα!

View attachment 51807 View attachment 51808 View attachment 51809 View attachment 51810
Να'σαι καλά! Εντάξει επώνυμες και καλές είναι...
Όχι να βάλεις ξύλινες πατηθρες... Οι πλαστικές δημιουργούν προβλήματα στα πέλματα τους!
Ζευγαρωστρα μπορείς να έχεις πάντα... Προφανώς αυτός στο είπε για την αναπαραγωγή... Και εγώ σε ζευγαρωστρα έχω τα δικά μου... Θα πάρεις μια, θα βγάλεις το χώρισμα και θα τα βάλεις μέσα..
 
Για πιο λόγο στις μια-δύο ώρες θα πρέπει να βγαίνει από το κλουβί;
Το καλοκαίρι δεν αφήνουμε πολύ ώρα το αυγο και τα λαχανικά που προσφέρουμε. Αλλα σίγουρα έγινε λαθος μάλλον για το 1-2 ώρες.. Το νερο να προσέξεις επισης να ανανεώνεται συχνα.
 
Το καλοκαίρι δεν αφήνουμε πολύ ώρα το αυγο και τα λαχανικά που προσφέρουμε. Αλλα σίγουρα έγινε λαθος μάλλον για το 1-2 ώρες.. Το νερο να προσέξεις επισης να ανανεώνεται συχνα.

Στην Λινκ αλλάζω το νερό κάθε πρωί πριν φύγω για δουλειά και το απόγευμα που γυρίζω. Αυγό η αλήθεια είναι ότι δεν έχει φάει ακόμη αλλά θα της βάλω αύριο το πρωί.
 
αλλα σίγουρα έγινε λαθος μάλλον για το 1-2 ώρες.
Δεν έγινε κανένα λάθος! Από τη στιγμή που ξέρω ότι δεν αντέχει πολλές ώρες, δεν μπορώ να πω στον άλλον κράτα το παραπάνω δε γίνεται τίποτα...
Εχθές έβαλα στα δικά μου ένα αυγό και πάνω στη μιάμιση ώρα άρχισε να χαλάει.. Θέλει προσοχή γιατί μπορούν να πάθουν δηλητηρίαση..
 
Δεν έγινε κανένα λάθος! Από τη στιγμή που ξέρω ότι δεν αντέχει πολλές ώρες, δεν μπορώ να πω στον άλλον κράτα το παραπάνω δε γίνεται τίποτα...
Εχθές έβαλα στα δικά μου ένα αυγό και πάνω στη μιάμιση ώρα άρχισε να χαλάει.. Θέλει προσοχή γιατί μπορούν να πάθουν δηλητηρίαση..

Συνήθως το πρωί ότι της βάζω το τρώει αμέσως. Οπότε δύσκολο να μείνει πάνω από 30λεπτο. Όλα όμως τα παπαγαλάκια το ίδιο δεν κάνουν;
 
Συνήθως το πρωί ότι της βάζω το τρώει αμέσως. Οπότε δύσκολο να μείνει πάνω από 30λεπτο. Όλα όμως τα παπαγαλάκια το ίδιο δεν κάνουν;
Εγώ Άγγελε δύο τα χω και είναι και Μικρά... Μισή ώρα, αν κρατάω στο χέρι μου το αυγό και τους το δίνω, σε μισή ώρα τρώνε σχεδόν το μισό...
Αναλόγως το πουλάκι 🙂
 
Εγώ Άγγελε δύο τα χω και είναι και Μικρά... Μισή ώρα, αν κρατάω στο χέρι μου το αυγό και τους το δίνω, σε μισή ώρα τρώνε σχεδόν το μισό...
Αναλόγως το πουλάκι :)

Δεν έχω φτάσει ακόμη σε αυτό το στάδιο. Είμαι στην φάση που με αφήνει να την ταίζω με το χέρι μέσα απ'το κλουβί.
 
να σου ζησουν τα υπερωχα φιλαρακια σου. η πατηθρες παντα ξυλινες.
 
Ευχαριστω! Τους έβαλα μπανιέρα και κάνανε ηδη μπανιο! Τους έβαλα και τη φωλια και περιμένω να την επισκεφτούν. Απο δευτέρα θα πάω να τους αγοράσω και τις ξύλινες πατήθρες. Πρέπει να τις ψεκάζω με κάτι; Παιχνίδια αξίζει να τους βάλω απο τώρα; Επίσης το αυγό χρειάζεται αφου παίρνουν την βιταμίνη; Και να είναι μελάτο; Σόρρυ για το πρηξιμο!
 
Ευχαριστω! Τους έβαλα μπανιέρα και κάνανε ηδη μπανιο! Τους έβαλα και τη φωλια και περιμένω να την επισκεφτούν. Απο δευτέρα θα πάω να τους αγοράσω και τις ξύλινες πατήθρες. Πρέπει να τις ψεκάζω με κάτι; Παιχνίδια αξίζει να τους βάλω απο τώρα; Επίσης το αυγό χρειάζεται αφου παίρνουν την βιταμίνη; Και να είναι μελάτο; Σόρρυ για το πρηξιμο!
Φωλιά;Γιατί έβαλες φωλιά; Ποιος σου είπε να κάνεις κάτι τέτοιο;
Σε κάθε καθάρισμα, τις πατηθρες θα τις βάζεις σε μια λεκάνη με νερό και ξίδι για 10 με 15 λεπτα και μετά θα τις ξεπλένεις πολύ καλά...
Και φυσικά χρειάζεται αυγό η αυγοτροφη για παίρνουν πρωτεΐνη...
Βάλε και παιχνιδάκια, να έχουν να ασχολούνται!
Και το αυγό όχι μελάτο, αλλά σφιχτοβρασμενο!
 
Στην Λινκ αλλάζω το νερό κάθε πρωί πριν φύγω για δουλειά και το απόγευμα που γυρίζω. Αυγό η αλήθεια είναι ότι δεν έχει φάει ακόμη αλλά θα της βάλω αύριο το πρωί.
Ξαφνικά από εκει που έτρωγαν μόνο σπόρους τώρα θα έρθουν αντιμέτωπα με ολα τα καλούδια...υπομονη και θα δοκιμάσουν τα παντα.. Εσυ πρέπει να επιμείνεις ακόμα και αν χρειαστεί να πετάς το φαι στο τελος.
 
Ευχαριστω! Τους έβαλα μπανιέρα και κάνανε ηδη μπανιο! Τους έβαλα και τη φωλια και περιμένω να την επισκεφτούν. Απο δευτέρα θα πάω να τους αγοράσω και τις ξύλινες πατήθρες. Πρέπει να τις ψεκάζω με κάτι; Παιχνίδια αξίζει να τους βάλω απο τώρα; Επίσης το αυγό χρειάζεται αφου παίρνουν την βιταμίνη; Και να είναι μελάτο; Σόρρυ για το πρηξιμο!

Δεν το έχω κάνει ακόμη αλλά διάβασα εδώ ότι στις πατήθρες μπορείς να ρίξεις λαδάκι ή ακόμη καλύτερα να τις ποτίσεις με λαδάκι ώστε οι κουτσουλιές να μην κολλάνε πάνω τους.
 
Φωλια δεν ειναι η ζευγαρωστρα; Να την βγαλω; θα τους δωσω αυριο το πρωι ενα αυγουλακι αν ειναι! Ευχαριστω θα βαλω και εγω λιγο λαδακι μολις τις παρω
 
Back
Top