Γενικά Budgie- 2 ημέρες στο σπίτι

Ευχαριστω! Τους έβαλα μπανιέρα και κάνανε ηδη μπανιο! Τους έβαλα και τη φωλια και περιμένω να την επισκεφτούν. Απο δευτέρα θα πάω να τους αγοράσω και τις ξύλινες πατήθρες. Πρέπει να τις ψεκάζω με κάτι; Παιχνίδια αξίζει να τους βάλω απο τώρα; Επίσης το αυγό χρειάζεται αφου παίρνουν την βιταμίνη; Και να είναι μελάτο; Σόρρυ για το πρηξιμο!
Βγάλε τη φωλια γτ τους περνάς λαθος μήνυμα και από ότι διέκρινα ακόμα δεν έχει αλλάξει ο χαλινος του θηλυκού άρα σημαίνει ότι είναι εκτος αναπαραγωγικής περιόδου στην οποία θα χρειαστείς τροφικά να προετοιμάσεις και τα δυο.. Τις πατηθρες ψέκασε τες με pinex σπρευ και άφησε τες έξω να στεγνώσουν.. Με αυτό μπορείς επισης μα ψεκαζεις το κλουβί όταν το καθαρίζεις αρκει να ξεπλένεται καλά και να στεγνώνει.. Ακόμα και το ίδιο το πουλί μπορείς να ψεκαζεις αν και ακόμα δεν στο συνιστώ με μια μικρή ποσότητα στη ράχη και από μακριά. Γεγονός που προυποθετει να τα πιάσεις που επιμένω ακόμα να μην το κανεις αν δεν υπάρχει απόλυτα αναγκαίος λόγος.
 
Ξαφνικά από εκει που έτρωγαν μόνο σπόρους τώρα θα έρθουν αντιμέτωπα με ολα τα καλούδια...υπομονη και θα δοκιμάσουν τα παντα.. Εσυ πρέπει να επιμείνεις ακόμα και αν χρειαστεί να πετάς το φαι στο τελος.

Αν κάνω ότι τρώω το οτιδήποτε ακόμη κι αν δεν της αρέσει μετά θα το φάει. Το μόνο κακό είναι με το φαγητό γενικά δεν τα πάω καλά οπότε δεν μπορώ να την βάλω να δοκιμάζω διάφορα. Μόνο φρούτα/λαχανικά που αγοράζω για την Λινκ μόνο (εγώ ούτε να τα βλέπω δεν θέλω) και μια στο τόσο μακαρόνια,ρύζι, κρέπα από φαγητά χα χα. (Ο πόλεμος βέβαια γίνεται από τα ταπεράκια της γιαγιας που περιλαμβάνουν λαχανόπιτες και άλλα παρόμοια 😛 )
 
Την έβγαλα τη φωλιά! Δε σκοπεύω να τα πιάσω ακόμα γτ δε θέλω να με φοβηθούν! Εν τω μεταξύ μόλις ήρθαν σπίτι το αρσενικό με άφηνε να το χαιδεύω όταν ήταν κοντά στα κάγκελα! Τώρα ουτε καν!
Θεωρείτε ότι καλύτερα κάποια στιγμή να άλλαζα κλουβι;
 
Αν κάνω ότι τρώω το οτιδήποτε ακόμη κι αν δεν της αρέσει μετά θα το φάει. Το μόνο κακό είναι με το φαγητό γενικά δεν τα πάω καλά οπότε δεν μπορώ να την βάλω να δοκιμάζω διάφορα. Μόνο φρούτα/λαχανικά που αγοράζω για την Λινκ μόνο (εγώ ούτε να τα βλέπω δεν θέλω) και μια στο τόσο μακαρόνια,ρύζι, κρέπα από φαγητά χα χα. (Ο πόλεμος βέβαια γίνεται από τα ταπεράκια της γιαγιας που περιλαμβάνουν λαχανόπιτες και άλλα παρόμοια 😛 )
Καλό είναι να μη δίνεις από το φαγητό σου. Για ποικίλους λογους.. Ας μείνουμε στα λαχανικά τα φρούτα το κεχρι κτλ..
 
ενταξει δε πειραζει το μοιραζομαστε! Σημερα παω να αγορασω τα αντικειμενα που μου ειπατε! Παντως και τα δύο παπαγαλακια μου ειναι ευδιαθετα και πολλες φορες δινουν πονο κελαηδωντας. Τους βαζω και διαφορα βιντεακια στο youtube με αλλα budgies και φαινεται να το απολαμβανουν!
 
Καλησπέρα! Αγορασα μια ξυλινη κουνια εχθές μαζί με τα άλλα πράγματα αλλά την εβαλαγ για κανενα 2ωρο και τα πουλακια εμειναν κατω στο κλουβι γιαττ την φοβοντουσαν πιστευω! Να την αφησω πιο πολυ να εξοικειωθουν ή οχι καλύτερα; Οι ξυλινες πατηθρες τους αρέσουν οντως. Επίσης το βράδυ τα σκεπάζω με ένα πανάκι να κοιμο'υντα πιο ήσυχα! Τους έδωσα και λίγο ροδάκινο αλλά ακόμα δε πλησιάζουν!
 
Κάθε τι νέο μες το κλουβί απαιτεί χρόνο για την αποδοχή του..στη τελική μπορεί απλα να μην αρέσκονται στη κούνια.. Κάθε μπατζι ειναι διαφορετικό.. Οσο μικροσκοπικά και αν είναι δεν δείχνουν την ίδια ανοχή σε χαδια μπάνια θορύβους καινουριο φαι και παιχνίδια.. Δεν είναι ολα ζωηρά και παιχνιδιάρικα.
 
υπαρχει κανενα φρουτο που τους αρεσει ιδιαιτερα;στη πλειοψηφια των budgie τουλαχιστον! Μηλο μπανανα που διαβασα σε αλλα θεματα;
 
υπαρχει κανενα φρουτο που τους αρεσει ιδιαιτερα;στη πλειοψηφια των budgie τουλαχιστον! Μηλο μπανανα που διαβασα σε αλλα θεματα;
Το ακτινίδιο και το σταφύλι αρεσει στα δικά μου. Αλλα γενικα είναι πιο πολύ φαν του λαχανικού.
 
Οπως στα ειπε η Αλκηστις. Ο δικος μου εκανε τρεις μερες να ανεβει στην κουνια και 1 1/2 χρονο τωρα δεν την αποχωριζεται με τιποτα! Εχει εμμονη (Αφου την εχω παραγκλει την ιδια 2 φορες γτ χαλασε)
 
Καλησπερα παιδια!
Πανε 10 μερες+ απο τοτε που εχω τα πουλακια μου! Τρωνε κανονικα απο την τροφη, τα σπορακια! Αλλα γενικα αποφευγουν οτιδηποτε αλλο τους βαλω. Μπανανα, μηλο, αχλαδι,ροδακινο, αυγο βραστο... Δε τα ακουμπησαν! Τους τα εδωσα εξω απο το κλουβι, τα εβαλα κοντα στη τροφη τους, με διαφορους τροπους αλλα τιποτα! Επισης το θηλυκο ειναι καπως ακομα... φουσκωνει συχνα και τρωει πολυ περισσοτρεο απο το αρσενικο! Πως μπορω να τους δελεασω να φανε και τιποτα αλλο; Εκανα το κολπο που τρωω και εγω αλλα δεν επιασε! Επισης εχω παρατηρησει αλλο ενα φαινομενο. Οταν πλησιαζω με το προσωπο να τους μιλησω ειναι ηρεμα, μολις υψωσω χερι ψιλοτρελαινονται. Το βραδυ που τα εχω σκεπασμενα αν βαλω χερι μεσα στο κλουβι με αφηνουν να τα χαιδεψω με επιφυλαξη ομως! Αυτα, σορρυ για ο πολυ μεγαλο μηνυμα!
 
Τα κοριτσια τρώνε και τα κάνουν πιο συχνα από τα αγοράκια... Διαπιστωμένο... Αν φουσκώνει και τινάζεται απλα χαλαρώνει.. Το κάνουν και μενα.. Αν είναι μονιμα φουσκωμένο και γλαρωμενο τοτε εχεις θέμα.. Ποτε μα ποτε το χέρι ανοιχτό από πάνω τους γτ τους δίνεις την εικόνα αρπακτικού που πάει να τα βουτήξει.. Παντα η παλάμη κλειστά τα δάχτυλα η πιο μαζεμένα και με το εσωτερικό να κοιτάει προς τα πάνω.. Επισης όταν κοιμούνται φυσικά και είναι πιο δεκτικά.. Και μενα που ο σποτ δεν θελει χαδια όταν είναι η ώρα να κοιμηθει με αφήνει και τον ζουμπαω! Ολα καλά μην ανησυχείς.
 
Back
Top