Φροντίδα Budgies. Η παρέα είναι υπέρ μας η όχι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MatouDim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MatouDim

PB New Member
Εγγραφή
27 Απρ 2022
Μηνύματα
71
Πόλη
Δραμα
Καλησπέρα ξανά! Το ημιάγριο μας budgie έχουμε παρατηρήσει ότι εάν δεν παίζει βιντεακι στο YouTube να ακούει πουλάκια δύσκολα την ιντριγκάρει κάτι άλλο. Αδιαφορεί τελείως, καθεται ήσυχη. Οταν ακούει τους ηχους πετάει μιλαει ειναι πιο δραστήρια. Φαίνεται ότι οπωσδήποτε θέλει παρέα κ επειδή είναι άδικο να ψάχνει και να μην βρίσκει αποφασίσαμε σύντομα να πάρουμε ένα αγοράκι.
Γενικά είναι φοβισμένη όμως δεν δαγκώνει ποτέ, τρώει από το χεράκι χωρίς να θέλει πολλά πολλά οπως αγγίγματα όπως έχω ξαναπεί.
-Η απορια μας είναι, ένα ήμερο budgie μπορεί να λειτουργήσει υπέρ μας και να την βοηθήσει να ξεπεράσει τους φόβους της;
Είναι πιο πιθανόν να αποτραβηχτεί και αυτός στην πορεία; Εξαρτάται όλο αυτό και απο τον χαρακτήρα του άλλου πουλιού;
:)
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@MatouDim αν πάρεις ένα ήμερο πουλάκι και το βάλεις κατευθείαν με το άλλο πουλάκι θα αγριέψουν και τα δύο διότι θα έχουν το ένα το άλλο και δεν θα σε χρειάζονται. Αυτό που μπορείς να κάνεις αν έχεις χρόνο είναι να ημερεψεις αυτό που έχεις και να είσαι εσύ ή παρέα του. Αν δεν έχεις χρόνο και θες να πάρεις άλλο ένα καλύτερα να είναι και τα δύο καλά εξημερωμένα δεν αρκεί να είναι από μόνο του ήμερο αν δεν δεθεί με εσένα πρώτα απλώς δεν θα σε φοβάται.
 
Ασχολούμαστε αρκετά..κάνουμε πρόοδο αλλά πάλι κάπου υπάρχει φόβος. Είναι σχεδον συνέχεια έξω όποτε θέλει πετάει ελεύθερη.. Με το χέρι συγκεκριμένα έχει θέμα νομίζω κάποιος άλλος της το δημιούργησε.. γιαυτο λέω ίσως αν βλέπει το άλλο πουλάκι να έχει επαφή με εμάς πάρει θάρρος. Στην αρχή φυσικά σε ξεχωριστό κλουβι κ ξεχωριστά έξω από το κλουβι ώστε να παρατηρεί.. δεν ξέρω αν ειναι σωστό έτσι το σκέφτομαι. Κ φυσικά παρόλο που ασχολούμαστε θέλω να έχει παρέα κ όταν λείπουμε
[automerge]1653485218[/automerge]
Αλλά αυτό ήθελα να μαθω, σίγουρα υπάρχει περίπτωση να αντιγράφει η «λάθος» συμπεριφορά κ να έχουμε διπλο γλυκό μπελα 😭
 
Έχεις δοκίμασει αν ο ήχος που την κάνει πιο δραστήρια πρέπει να είναι αλλά πουλιά η αν π.χ βοηθάει απλα ένας ήχος από τηλεόραση; ( ειδήσεις )
 
Το έχω δοκιμάσει κ συνεχίζω τα πειράματα.. νομίζω ήταν σύμπτωση που αντέδρασε σε Michael Jackson και AC/DC. 😂 με τα πουλάκια παθαίνει αμόκ 😁
 
Μην το λες έχουν τα γούστα τους και αυτά. Εγώ τους βάζω techno η rock οταν καθαρίζω! Ότι και να κανεις να έχεις υπόψην σου ότι μπορεί να μην ταιριάξει με το άλλο πουλάκι. Επιπλέον πρέπει να σκεφτείς το ενδεχόμενο αναπαραγωγης αφού θες αρσενικό. Πόσο καιρό την παλεύεις να σε εμπιστεύτει;
 
αν πάρεις ένα ήμερο πουλάκι και το βάλεις κατευθείαν με το άλλο πουλάκι θα αγριέψουν και τα δύο διότι θα έχουν το ένα το άλλο και δεν θα σε χρειάζονται.
Οντως αν βάλουμε ένα ήμερο πουλάκι στο ίδιο κλουβί με ένα άγριο,θα αγριέψει κι εκείνο.
Αυτό όμως δεν συμβαίνει γιατί δεν έχουν ανάγκη τον φροντιστή τους,αλλά γιατί λειτουργούν ως αγέλη και όταν φοβηθεί το ένα και πεταρισει τελείως αυθόρμητα θα το κάνει και το άλλο.
 
@HxC μμμ το παλεύουμε περίπου 40 μέρες. Ανεβαίνει στο ξυλάκι άνετα στο δάχτυλο έτσι κ έτσι από χθες κιολας…(πάντα όταν λέω δεν παίζει να κανει κάτι, λες κ το κανει επίτηδες) πιο πολύ για παρέα θέλω να ύπαρχει κ δεύτερο.. για αναπαραγωγή δεν βιάζομαι όταν είναι πυρωμένη υπάρχει η επιλογή να τους έχω χωριά για λίγο;
 
Καλησπερα σε ολους σημερα ανακαλυψα το φορουμ. Ψαχνω εδω και πολλα χρονια τον παπαγαλο μου ο οποιος ειναι μακαω.Συνεχιζω να ελπιζω οτι καποιος τον εχει βρει και δεν ετυχε να δει οτι τον ψαχνουν.Οταν ειχε χαθει ο πατερας μου ειχε βαλει αφισες στην περιοχη καθως και στις γυρω περιοχες.Ξερω οτι η αναρτηση μου ειναι μια τρυπα στο νερο αλλα συνεχιζω να ελπιζω
 
Ναι το είδα μόλις. Είμαι πολύ μακρυά δεν νομίζω να ήρθε ως εδώ. Είχα ακούσει γ περίπτωση που παπαγάλος μπήκε σε άγνωστο σπίτι κ από τότε μένει εκεί αλλά δεν νομίζω να ταξίδεψε μέχρι την Δράμα😕
 
Συγγνωμη για την ακυρη απαντηση στο θεμα αλλα δεν ηξερα πως να συνταξω ενα νεο.Εψαξα και ειδα ετσι συνταξα ενα νεο
 
Δεν πειράζει :) πάντως είναι τρομερό που συνεβει κάτι τέτοιο με ίδιο παπαγάλο κ όταν έγιναν αναρτήσεις δεν αντέδρασε κανεις εδώ στην περιοχή. Τρελή σύμπτωση. Εύχομαι να τον βρειτε :)
 
Πολύ βόρεια στην Δράμα. Είναι δυνατόν να κανει τέτοιο ταξίδι; Για ποσα χρόνια πριν μιλάμε;
 
Πανε 13 χρονια
[automerge]1653559988[/automerge]
Εχεις καποιο ινσταγκραμ η βαιμπερ να μιλησουμε ;
 
@Giorgos dimakis φιλε μου 13 χρονια μετα η καποιος το βρηκε η το πουλακι ειναι στον ουρανο. Εαν εχεις αριθμο απο δαχτυλιδι ψαξε και στο facebook σε διαφορες ομαδες(στειλε μου αν δεν ξερεις) ελπιζωντας οτι αν το εχει καποιος να μιλησει. Διαφορετικα αν δεν εχεις αριθμο απο δαχτυλιδι ψαχνεις αδικα.
 
@HxC εχω ψαξει παντου ολα αυτα τα χρονια αλλα τιποτα...αριθμο δαχτυλιδιου δεν εχω εχει χαθει περνοντας τα χρονια και αλλαζοντας και σπιτι
 
@Giorgos dimakis θεωρώ αδύνατο να βρεθεί τότε και για το λόγο ότι είναι πολλά χρόνια αλλά δεν έχεις και κάποιο αποδεικτικό στοιχείο.
 
Back
Top