Φροντίδα Budgies. Η παρέα είναι υπέρ μας η όχι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MatouDim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@Giorgos dimakis πήρα τηλέφωνο και μου είπαν έχει 5-6 χρόνια που έγινε αυτό. Δεν εχω άμεση έπαφη με την γυναίκα που έχει αυτόν τον παπαγάλο. Δεν νομίζω να είναι ο ίδιος .. κ εκεί που είστε να ήταν ο παπαγάλος δεν νομίζω να ήταν όλοι πρόθυμοι να τον επιστρέψουν
 
Να σας πω για το θέμα με την παρέα.. Νομίζω παίζει πολύ ρόλο ο χαρακτήρας του παπαγάλου. Εγώ έχω ένα budgie που τα Χριστούγεννα έτρωγε τσαμπί κεχρί από το χέρι μου μέσα στο κλουβί (2 φορές τον έβγαλα έξω). Τότε περίπου πήρα μία θυληκιά, με όμορφο χαρακτήρα. Άγρια με ταπεραμέντο, αλλά και αρκετά κοινωνική (μόλις άρχιζες να μιλάς με κάποιον στο δωμάτιο δεν έκλεινε το ράμφος της). Όσο ήταν καραντίνα δεν προσπάθησα πολύ είναι η αλήθεια να την εξημερώσω, και δεν έκανα και κάποιο βήμα. Να σας πω πως όταν μπήκαν στο ίδιο κλουβί (που εκείνη ακόμα δεν έτρωγε από το χέρι μου) και είδε τον αρσενικό να τρώει, ξεθάρρεψε πιο πολύ από αυτόν! Ο αρσενικός δηλαδή μαθημένος, και αυτή στη 1 εβδομάδα ήταν πιο μαθημένη! Βέβαια εξακολουθούσε να φοβάται πιο εύκολα, αλλά νομίζω παίζει μεγάλο ρόλο το ότι ερχόταν να φάει με περισσότερο θάρρος απ ότι ο αρσενικός.
Ελπίζω να σας βοηθάει η εμπειρία μου
 
Και εγω αυτό ελπίζω πως θα γίνει. Ευχαριστώ με δώσατε λίγο κουράγιο 😁 κι η δικια μας φοβάται ορισμένα πράγματα ακόμα κ στον καναπε διπλα μου την φέρνω αλλά πάνω στην πατηθρα της. Αν βάλω χέρι διπλα τσουπ θα φύγει :) αλλά τρωει κεφρι από το χέρι. Κ νομίζω αν έχει τέτοια ερεθίσματα από ένα άλλο θα φοβάται όλο και λιγότερο.. θα το χειριστούμε όσο καλύτερα μπορούμε 😊
[automerge]1653573178[/automerge]
Αλλα να τα αφήνετε κάνουν βολτουλεσ! ^__^ εγω την έχω μονιμως έξω. Τόσο πολύ ουτε κουρτίνες τραβάω ούτε παράθυρα κλείνω κανει ελιγμούς δεν χτυπαει πουθενά αεροπλάνο :))
 
Back
Top