Αναπαραγωγή Budgies love cockatiels

Νίκος Υ

PB Member
Εγγραφή
2 Φεβ 2016
Μηνύματα
794
Πόλη
Θεσσαλονίκη
... Και τρελά ερωτευμένος μονίμως με κάποιο από τα κοκατιλ!

. Γι αυτο δε τους βγαζω και τους δυο μαζι, γιατι την κυνηγαει και φοβαται η κακομοιρα και ερχεται πανω μου να σωθει!
Και τοσο καιρο νομιζα πως την κυνηγαει για παιχνιδι...😎

Μόλις βρήκα θέμα για χουλιαμά και κουτσομπολιό!:D! 😉Διαπίστωσα λοιπόν ότι σε δύο περιπτώσεις, αρσενικά μπάτζι, κυνηγάνε θηλυκά κοκατίλ!😱
Και επειδή επαναλαμβανόμενη σύμπτωση, παύει να είναι σύμπτωση λέτε να ισχύει ότι

Του αρέσουν οι νταρντανογυναίκες φαίνεται Κάλι μου! 😉:D!
;
 
Μόλις βρήκα θέμα για χουλιαμά και κουτσομπολιό!
Όλα χρειάζονται.
Νομίζω όμως πως περισσότερο χρήσιμα για τους αναγνώστες είναι τα θέματα και οι συζητήσεις που προάγουν την αγάπη μας για τα πτηνά.
Για παράδειγμα θα ήθελα να διαβάζω πληροφορίες, οδηγίες αναπαραγωγής και διαβίωσης κλπ...
 
Όλα χρειάζονται.
Νομίζω όμως πως περισσότερο χρήσιμα για τους αναγνώστες είναι τα θέματα και οι συζητήσεις που προάγουν την αγάπη μας για τα πτηνά.
Για παράδειγμα θα ήθελα να διαβάζω πληροφορίες, οδηγίες αναπαραγωγής και διαβίωσης κλπ...

Συμφωνώ Γιάννη, εξού και το έβαλα στο τσιτ τσατ, για χαλαρό!
 
Όλα χρειάζονται.
Νομίζω όμως πως περισσότερο χρήσιμα για τους αναγνώστες είναι τα θέματα και οι συζητήσεις που προάγουν την αγάπη μας για τα πτηνά.
Για παράδειγμα θα ήθελα να διαβάζω πληροφορίες, οδηγίες αναπαραγωγής και διαβίωσης κλπ...
Γιατί αυτό το θέμα δεν έχει ενδιαφέρον; Η σχέση και η συμβίωση στον ίδιο χώρο διαφορων ειδών; Εδώ μέχρι και θέμα είδα να υπάρχει για το πως αντιμετωπίζουν οι γυναίκες σας τα πουλάκια.
 
εξού και το έβαλα στο τσιτ τσατ, για χαλαρό
Νίκο σημασία έχει το θέμα μιας συζήτησης και όχι το τι πρόκειται να ειπωθεί ή με ποιον τρόπο. Το συγκεκριμένο αφορά καθαρά σε παπαγάλους γι' αυτό και η σωστή του θέση είναι σε αυτήν την κατηγορία μεταφέρθηκε.
 
Η αλήθεια είναι πως τα αρσενικά budgies και lovebirds είναι πολύ δραστήρια σεξουαλικώς.
Βέβαια και τα cockatiels δεν πάνε πίσω.
Μερικά είδη όπως οι rosellas & redrumpdes είναι κάπως πιο δύσκολα, επί λεκτικά να το πω;
Πάντως δεν είναι πέφτουλες σαν τα πρώτα :)
 
Κοίτα να δεις τώρα, που ένα κατά την άποψη μου ανάλαφρο θέμα, έβγαλε είδηση!👍! Ήξερα ότι τα αρσενικά Μπάτζι εκτός από τα θηλυκά "καβαλάνε " και αρσενικά, αλλά δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα έφταναν στο σημείο να κυνηγάνε πουλιά μεγαλύτερου μεγέθους 😱! Τελικά είχαν δίκιο οι μανάδες παλιά, όπως ανέφερε ο @ianos στο θέμα της @EiriniKt, που έλεγαν ότι η μ, α τυφλώνει!:D

Χμ! Ο Φώτης δεν κάνει διακρίσεις, κυνηγά και τα αρσενικά κοκατιλ! (απόγνωση...)

Άβυσσος η ψυχή των Μπάτζι Κάλλι μου!:D


Πάντως δεν είναι πέφτουλες σαν τα πρώτα :)

Δηλ μετά τους σαβουρογαμώσαυρους, έχουμε και τους πεφτουλομελοψιττάκους Μαρία μου!:D Ότι κινείται, εκτελείται λέμε! 🙄:D
 
Τι έγινε εδώ; Ατόνισε το ενδιαφέρον;
Η σεξουαλική συμπεριφορά είναι κεφαλαιώδες θέμα και μόνο από κατόχους petbirds μπορεί να παρατηρηθεί και να αναλυθεί επαρκώς.
Εντάξει, προσφέρεται για πιπεράτα αστεία αλλά αυτό δεν είναι κακό, αντιθέτως :)
 
Τι έγινε εδώ; Ατόνισε το ενδιαφέρον;
Η σεξουαλική συμπεριφορά είναι κεφαλαιώδες θέμα και μόνο από κατόχους petbirds μπορεί να παρατηρηθεί και να αναλυθεί επαρκώς.
Εντάξει, προσφέρεται για πιπεράτα αστεία αλλά αυτό δεν είναι κακό, αντιθέτως :)
εγω δισταζω να γραψω... Εδώ ρωτησα κατι και με "γραψανε" κανονικά..
 
Γιατί αυτό το θέμα δεν έχει ενδιαφέρον; Η σχέση και η συμβίωση στον ίδιο χώρο διαφορων ειδών; Εδώ μέχρι και θέμα είδα να υπάρχει για το πως αντιμετωπίζουν οι γυναίκες σας τα πουλάκια.

Σ αυτό Αναφέρεται η Κάλλι Μαρία μου! Προφανώς όμως θεωρήθηκε σαν ρητορική ερώτηση Κάλλι μου γι αυτό και δεν υπήρξε απάντηση!👍
 
Παντως εχω δει πολλες κλουβες που συμβιωνουν μπαντζι με κοκατιλ.
Πως και δεν ειχαμε κανενα "ατυχημα" εκει οεο; 😛
Αλλαξε ο κολιες και εγινε βραχιολι που λεμε... 😉 :D
 
Τι ρώτησες; Εγώ δεν το είδα.
επειδή ειχανε αναφερει ότι πιο χρήσιμα είναι τα θεματα που προαγουνε την αγαπη μας για τα πουλια, απορησα... (ειδικα όταν βρηκα να υπαρχουνε στο τσιτ τσατ ένα σωρο αλλα θεματα που δεν αφορουνε καν τα πουλια ή θεμα τυπου αν αποδέχονται οι γυναικες μας τα πουλια κτλ)

Παντως εχω δει πολλες κλουβες που συμβιωνουν μπαντζι με κοκατιλ.
Πως και δεν ειχαμε κανενα "ατυχημα" εκει οεο; 😛
Αλλαξε ο κολιες και εγινε βραχιολι που λεμε... 😉 :D
😱 προσωπικά επιτρέπω στον Φωτη να δωσει ένα φιλάκι στα κοκατιλ αλλαααά ως εκεί! 🙂

Ο Φωτούλης λοιπόν είχε μεγάλη αδυναμία στην Χιόνη..😳:)

μ.webp
6tag-1816012490-1191444498398768598_1816012490.webp
hut.webp
η.webp
 
😱 προσωπικά επιτρέπω στον Φωτη να δωσει ένα φιλάκι στα κοκατιλ αλλαααά ως εκεί! 🙂

Και πολύ του είναι! Έχει τέτοια κούκλα δίπλα του ( Τσελσυ) και αυτός ξένοκοιτάει!:D!
Πάντως είναι απίστευτο πως παραμερίζει τον φόβο και ορμάει σε μεγαλύτερο πουλί! Το αντίθετο το καταλαβαίνω, αλλά αυτό...👎

Ο Φωτούλης λοιπόν είχε μεγάλη αδυναμία στην Χιόνη..😳:)

Δεν τον αδικώ! Πανέμορφη είναι! Τα αρσενικά κοκατίλ πως αντιδρούν όταν βλέπουν τέτοιες "επιθέσεις";
 
Και πολύ του είναι! Έχει τέτοια κούκλα δίπλα του ( Τσελσυ) και αυτός ξένοκοιτάει!:D!
Πάντως είναι απίστευτο πως παραμερίζει τον φόβο και ορμάει σε μεγαλύτερο πουλί! Το αντίθετο το καταλαβαίνω, αλλά αυτό...👎
η Τσελσυ εχμ... Τον τσιμπολογάει αν αυτός κάνει κίνηση(αντε κανα φιλακι )... Και η πρωην του τα ίδια του έκανε!
ετσι κι αυτος στραφηκε αλλού!:Dπλάκα πλάκα έχω την αίσθηση πως τα θαυμαζει τα κοκατιλ! Μιμείται μεχρι και τον ηχο που κανουνε όταν ζευγαρώνουνε! 😵

Δεν τον αδικώ! Πανέμορφη είναι! Τα αρσενικά κοκατίλ πως αντιδρούν όταν βλέπουν τέτοιες "επιθέσεις";
την "χασαμε" όμως.. Ο Τονυ είναι κτητικο πουλι.. Δεν ήθελε ουτε εγω να ασχολούμαι με την κοκατιλινα, με εχει αρπαξει ασχημα και μαλιστα πετωντας στον αερα επειδή την κρατουσα. Για να ασχοληθώ εγω με την Χιονουλα επρεπε να παμε σε άλλο δωματιο γιατι κινδυνεύαμε και οι δυο απ τα τσιμπηματα του! Παρολα αυτά τωρα αν κανω πως απομακρυνω το κλουβι του Φωτη, τσιριζει και τον ψαχνει! Με λιγα λογια και το κοκατιλ μου θελει να βλεπει τα μπατζι αρκει αυτά να είναι μεσα στο σπιτακι τους 😉
 
Back
Top