Αναπαραγωγή Budgies love cockatiels

η Τσελσυ εχμ... Τον τσιμπολογάει αν αυτός κάνει κίνηση(αντε κανα φιλακι )... Και η πρωην του τα ίδια του έκανε!
ετσι κι αυτος στραφηκε αλλού!:Dπλάκα πλάκα έχω την αίσθηση πως τα θαυμαζει τα κοκατιλ! Μιμείται μεχρι και τον ηχο που κανουνε όταν ζευγαρώνουνε! 😵

Εμ! Την φαγουρίζει την Τσέλσυ το κεφαλάκι της για κέρατο!:D! Προφανώς του Φώτη του αρέσει αυτό που βλέπει (τσόντα):D και θέλει κι αυτός!

την "χασαμε" όμως..

☹Κρίμα!

.. Ο Τονυ είναι κτητικο πουλι.. Δεν ήθελε ουτε εγω να ασχολούμαι με την κοκατιλινα, με εχει αρπαξει ασχημα και μαλιστα πετωντας στον αερα επειδή την κρατουσα. Για να ασχοληθώ εγω με την Χιονουλα επρεπε να παμε σε άλλο δωματιο γιατι κινδυνεύαμε και οι δυο απ τα τσιμπηματα του! Παρολα αυτά τωρα αν κανω πως απομακρυνω το κλουβι του Φωτη, τσιριζει και τον ψαχνει! Με λιγα λογια και το κοκατιλ μου θελει να βλεπει τα μπατζι αρκει αυτά να είναι μεσα στο σπιτακι τους 😉

Άρα ζηλεύουν και αυτά😱! Κοίτα να δεις...👎! Γι αυτό όταν πλησιάζω το κλουβί και μιλάω στην μικρή μου, έρχεται και κορδώνεται ο κύριος δίπλα της! Δεν το είχα συνδυάσει έτσι, νόμιζα ότι ερχόταν να δει μήπως της δίνω κάτι, να πάρει κι αυτός!
Φώτης και Τόνυ! Από μακρυά κι αγαπημένοι!
 
Άρα ζηλεύουν και αυτά😱!
φυσικά και ζηλεύουν! Και μαλιστα μπορεί να έχεις ένα μόνο παπαγάλο και να είναι δεμένος μαζί σου(αν εσυ ασχολείσαι πιο πολύ)και να ζηλευει ακόμα και την γυναίκα σου! Εχω ακουσει τετοια περιπτωση! 🙂

Για μένα η ζήλια είναι κάτι δεδομένο στο ζωικό βασίλειο γενικότερα.
ετσι!
 
Back
Top