Ασθένειες Bumblefoot σε κανάρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης evi252
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

evi252

PB New Member
Εγγραφή
29 Φεβ 2024
Μηνύματα
8
Γεια σας! Έχω καναρίνα η οποία παθαίνει bumblefoot στο ένα από τα 2 ποδαράκια της. Αρχικά την πήγα σε κτηνίατρο ο οποίος της τα έδεσε για ένα μισή μήνα και τελικά μας είπε να μη κάνουμε κάτι άλλο χωρίς όμως να υπάρχει μεγάλη διαφορά. Ύστερα από λίγο χειροτέρεψε πάλι και διαβάζοντας εδώ κάποια θέματα δοκίμασα fucidin και μετά από λίγο celestodern και πραγματικά είδα τεράστια βελτίωση, έγιναν τα ποδαράκια όπως πριν. Μετά από 4-5 μέρες όμως άρχισε πάλι να πρήζεται και δε ξέρω τι να κάνω...δοκίμασα πάλι τις κρεμουλες αλλά δε βλέπω βελτίωση, το αντίθετο. Στο μεταξύ έχουμε αλλάξει κλουβί, πατηθρες και τα πλένω όλα καθημερινά μετά από προτροπή του κτηνιάτρου. Βάζω και μια φωτογραφία όσο μπορούσα να τραβήξω μήπως τυχόν έχει κανείς κάποια συμβουλή αν και σε αυτή τη φάση το πόδι της είναι πολύ πιο πρησμένο από τότε που βγήκε η φωτο
 

Συνημμένα

  • PXL_20240406_161821736.MP_exported_0.webp
    PXL_20240406_161821736.MP_exported_0.webp
    151,8 KB · Προβολές: 28
@evi252 η πατήθρα που είναι στην φωτογραφία είναι ακατάλληλη για τα ποδαράκια της. Είναι σε μεγαλύτερη διάμετρο από ότι θα έπρεπε. Δεν ξέρω αν είναι η αιτία αλλά σίγουρα δεν βοηθάει.
[automerge]1714296929[/automerge]
Δες αυτό

Έχω επιλέξει μία ξύλινη πατήθρα των 8-10" κ μια των 10".
[automerge]1714297180[/automerge]
Τα νύχια της θέλουν κόψιμο κ μου φαίνεται ότι βλέπω ακάρεα στα ποδαράκια της. Αν όντως έχει ακάρεα, χρειάζεται επάλειψη με epithol κ σχολαστική καθαριότητα στις πατηθρες.
[automerge]1714297310[/automerge]
Δες κ αυτό το άρθρο
[automerge]1714297383[/automerge]
@evi252 είναι λερωμένη η αμάρα της;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα , η πατήθρα είναι ακατάλληλη (μου φαίνεται μεταλλική ;;;) σε λάθος διαμέτρημα . Για την ποδοδερματήτηδα υπάρχει μια αλοιφή που είναι κατάλληλη, δεν θυμάμαι πως λέγεται . Εγώ χρησιμοποιώ μπεταντιν . Προσοχή όλο το κόλπο είναι η καθαριότητα και βιταμίνη με βιτ. Α΄ .
 
Ευχαριστώ πολύ! Αν τη βρείτε ποια είναι η αλοιφή και μου το στείλετε θα βοηθήσει πολύ! Θα τις αλλάξω τις πατηθρες είναι ξύλινες ...
[automerge]1714313926[/automerge]
@MARY58 όχι μπαίνει κάνει και μπανάκι και είναι καθαρή γενικά...στη συγκεκριμένη φωτογραφία ήταν όντως όμως...η φωτογραφία δεν είναι πολύ πρόσφατη τώρα δυστυχώς το χεράκι είναι χειρότερη η κατασταση του ποδιού όχι τόσο σε πρήξιμο όσο στο χρώμα
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@evi252 δεν είναι ότι υπάρχει θέμα αν είναι καθαρή κ αν της αρέσει το μπάνιο, απλά εάν έχει λερωμένη αμάρα αυτό δεν είναι καλό γιατί είναι ένδειξη ασθένειας.
Οι πατήθρες πρέπει να αλλάξουν με άλλες με την σωστή διάμετρο. Εγώ για αλοιφή βρήκα τις οδηγίες του @ΙΩΑΝΝΗΣ@ για την fucidin αλλά η εφαρμογή πρέπει να είναι περισσότερες ημέρες.
Βγάλε μία φωτογραφία με την παρούσα εικόνα των ποδιών της. Που μένεις; Το καλύτερο θα ήταν μια επίσκεψη σε πτηνιατρο. Έχε την λίστα πτηνιατρων.
 
Καλησπέρα.
στο ένα από τα 2 ποδαράκια της.
Και τα 2 ποδαράκια έχουν θέμα και χρειάζονται θεραπεία.
δοκίμασα fucidin και μετά από λίγο celestodern
Πρέπει να βάζεις 3 φορές την ημέρα. (προσωπικά με την celestoderm είδα γρηγορότερα βελτίωση)
Αν τη βρείτε ποια είναι η αλοιφή και μου το στείλετε θα βοηθήσει πολύ!
Μια φυτική αλοιφή που έχει αναφερθεί σε αντίστοιχες συζητήσεις ότι βοηθάει είναι η Leucagel
Θα την βρεις μόνο εδώ


Εκτός από τις αλοιφές μάλλον θα χρειαστεί και κάποια φαρμακευτική αγωγή που μόνο Κτηνίατρος θα μπορούσε να προτείνει.
 
Back
Top