Ασθένειες Caique ανεβοκατεβάζει τον λαιμό του χωρίς να βγάζει κάτι

melagio80

PB Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους.
Εδω και μερες αντιμετωπιζω ενα προβλημα με τον μικρο. Τον εβλεπα οτι ανεβοκατεβαζε το λαιμουδακι του χωρις να βγαζει κατι και απλα τον παρακολουθουσα για να δω αν εχει κατι. Οι κουτσουλιες του ειναι καλες και δε μου εδειξε κανενα στοιχειο οτι ειναι αρρωστος.
Χτες το απογευμα γυρισα σπιτι και τον ειδα να πεφτει με τα μουτρα στο φαγητο του. Καποια στιγμη λοιπον αρχισε ξανα την κινηση του λαιμου αλλα αυτη τη φορα εβγαλε σαλια με κομματακια απο φαγητο. Τον επιασα και ειδα πως ο λαιμος του-ο προλοβος αν το λεω καλα-ηταν γεματος φαγητο. Την τριτη φορα που εβγαλε φαγητο τον πηρα και τον πηγα στο γιατρο.
Τον κοιταξε, πηρε κουτσουλια η οποια ειχε ελαχιστα αυγα αν καταλαβα καλα απο σκουληκακια και μου εδωσε ενα χαπακι απο το οποιο θα του δωσω μια πολυ μικρη δοση.
Επισης κοιταξε μεσα στο στοματακι του με φακο και μου ειπε πως δεν δειχνει προβλημα απο μυκητες η καποια αλλη αρρωστια. Ειπε οτι μαλλον προκειται απο λαιμαργια και πολυ φαγητο.
Σημερα ομως τον ταϊζω με ελεγχο για να μην τρωει πολυ. Πριν λιγο παλι που γυρισα και ενω ειχε φαει πριν ωρα, ειδα να κανει παλι την κινηση με τον λαιμο του χωρις να βγαλει κατι.Αυτο το επαθε αφου ειχε κρεμαστει, ειχε κανει τα ακροβατηκα του και την ωρα που ειχε ξαπλωσει ανασκελα με το μπαλακι του.Αρχισε να κουναει το λαιμο του λοιπον και παρολ'αυτα συνεχισε να παιζει. Να σημειωσω οτι και χτες με τον που τον εβαλα στο αμαξι, απο εκεινη την ωρα και για οση πηγαιναμε αλλα και στην επιστροφη δεν εβαλε γλωσσα μεσα του!
Πιο μετα θα παρω ξανα τηλ το γιατρο αλλα εχω τρομαξει, τι μπορει να ειναι;
Ο γιατρος ειναι γνωστης απο πτηνα-ευχαριστω τη sophias και την pigaki.
 
Iωαννα, εγω νομιζω πως ισως βγαζει φαγητο για να σε ταισει. Δεν ειναι ασθενεια, αλλα δεν ειναι σωστο να γινεται και συνεχεια. Την ωρα που τον βλεπεις να το κανει, να φευγεις απο κοντα του χωρις να του πεις τιποτα και να μη σε βλεπει. Οταν βεβαιωθεις οτι το σταματησε να ξαναπηγαινεις να καθεσαι μαζι του. Ετσι καποια στιγμη θα καταλαβει οτι δεν θελεις το "δωρο" του και θα το σταματησει. :)
 
Γιατί να την ταϊσει; Γίνεται να νομίζει ένας παπαγάλος έναν άνθρωπο για παιδί του; 😕
 
Γιατί να την ταϊσει; Γίνεται να νομίζει ένας παπαγάλος έναν άνθρωπο για παιδί του; 😕

Για παιδι του οχι, για ταιρι του ομως ναι! 😉 Αυτο συμβαινει συνηθως με τους παπαγαλους και τον ανθρωπο που θεωρουν ταιρι τους η θελουν να του δειξουν αγαπη-φροντιδα. Στα αρσενικα πουλια ειναι πιο συνηθισμενο.
 
Απο τοσο μικρος Ανεστη;
Επισης το κανει οταν ειμαι πχ απλα μεσα στο δωματιο.
Και πως το εκανε την ωρα που επαιζε;
Αρρωστο δεν ειναι οπως ειδε κ ο γιατρος.
 
Διαβασε ενα πολυ ωραιο αρθρο απο το περιοδικο parrot chronicles oπου περιγραφει τις διαφορετικες κινησεις του πουλιου μεταξυ εμετου και ανεβασματος τροφης για να ταισει το υποτιθεμενο ταιρι του..
ParrotChronicles.com
 
Χμ... Το διαβασα...
Καταρχας ολο το βραδυ δεν κοιμηθηκα γιατι τον παρακολουθουσα, τον ειχα εννοια. Δεν ειχε κανει εμετο,τιποτα απολυτως!
Τον αφησα να φαει 2 φορες ανα 2 ωρες και μετα εφυγα για μια δουλεια στον Πειραια. Ειχα πει στους γονεις μου να τον εχουν το νου τους και δε μου ειπαν πως εκανε καποια κινηση.
Ηρθα, ερχισε να παιζει και πανω στο παιχνιδι ξεκινησε παλι την κινηση.
Διαβασα οτι οταν ειναι αρρωστο χτυπαει αριστερα δεξια το κεφαλι-αν και αυτο δεν ειναι παντα σιγουρο, ενω αν ειναι η αλλη περιπτωση τοτε κανει την κινηση του δικου μου.
Με εχει τρομαξει η ολη κατασταση... Και μακαρι να μην ειναι οντως τιποτα!
 
Iωαννιτσα κανενα νεο απο το μωρο; Μαλλον σε εχει αγαπησει πολυ γι'αυτο και θελει να σε ταισει!
 
Μαρια μου τα ιδια.
Αν και παρατηρησα σημερα πως το εκανε την ωρα που εβαλα το χερι μου για να τον βγαλω εξω-εκεινη τη στιγμη επαιζε.
Το εκανε μια φορα-χωρις να βγαλει φαγητο-,τραβηξα το χερι και σταματησε. Εβαλα ξανα μεσα το χερι μου,το εκανε παλι και σταματησε αφου εβγαλα το χερι μου.
Μακαρι να ειναι κατι απλο και οχι να ειναι αρρωστο!
 
Μαρια μου τα ιδια.
Αν και παρατηρησα σημερα πως το εκανε την ωρα που εβαλα το χερι μου για να τον βγαλω εξω-εκεινη τη στιγμη επαιζε.
Το εκανε μια φορα-χωρις να βγαλει φαγητο-,τραβηξα το χερι και σταματησε. Εβαλα ξανα μεσα το χερι μου,το εκανε παλι και σταματησε αφου εβγαλα το χερι μου.
Μακαρι να ειναι κατι απλο και οχι να ειναι αρρωστο!

Ιωαννα οσο παει και γινομαι πιο σιγουρος οτι ειναι αυτο που σου ειπα. Δεν νομιζω οτι ειναι τυχαιο που το εκανε οταν τον πλησιαζες με το χερι σου. :)
 
Ανεστη μου μακαρι!
Πηρα παντως χτες το γιατρο για να του το πω κ μου ειπε οτι δεν ανησυχει τοσο για το λογο οτι δεν ειναι εμετος αυτο!
Παρολ'αυτα ειναι κεφατο, παιχνιδιαρικο κ δεν δειχνει κατι αλλο.
 
μια χαρα θα ειναι.. και μενα ο Πελε απο 6 μηνων στην μητερα μου κανει το ιδιο.
 
Ιωαννιτσα μου νομιζω οτι ολες οι απαντησεις των μελων συγκλινουν. Το πουλακι μας ειναι μια χαρα απλα εκφραζει την αγαπη του με αυτον τον τροπο. Το ειχα ακουσει και πιο παλια οτι το κανουν αυτο τα παπαγαλακια. Αλλωστε ο Bugs ειναι δεμενος μαζι σου απο την πρωτη στιγμη. Αν θυμαμαι καλα το εκανε και ο Φοιβος στον Ανεστη αυτο, και ξερει πολυ καλυτερα, οποτε δεν εχεις κανεναν λογο ανησυχιας!
 
Ιωαννα μην ανησηχεις δεν ειναι κατι σοβαρο.
Αφου δειχνει οτι ποιζει και γενικα ειναι χαρουμενο μην σε τρομαζει τιποτα. ΜΙα χαρα ειναι ο μικρος😉



Οτι παιζει εννοω. ειναι μια χαρα
 
Μα με εχει κανει και ειμαι συνεχεια απο πανω του να βλεπω πως τρωει, τι τρωει, τι κουτσουλιτσες κανει...
 
Back
Top