Συζήτηση Προϊόντος Cede Morbido Egg Patee

PetBirds

Official account
Εγγραφή
27 Απρ 2006
Μηνύματα
2.735
Γενική συζήτηση, ερωτήσεις και αξιολογήσεις σχετικά με την πατέ αυγοτροφή καναρινιών Morbido Egg Patee της Cede και τη χρήση της στα πτηνά.

Αυγοτροφή Cede Morbido​

 
Γνωρίζει κάποιος εάν είναι αποκλειστικά για καναρίνια; Σε τι τιμή κυμαίνεται;

Στα 4.90/κιλο ειναι

Και σε ιθαγενή μπορεις να την δωσεις μιας και μπορεις να δωσεις εξτρα πρωτεινη με προσθηκη αυγου.
 
Στα 4.90/κιλο ειναι

Και σε ιθαγενή μπορεις να την δωσεις μιας και μπορεις να δωσεις εξτρα πρωτεινη με προσθηκη αυγου.

Αν θυμαμαι καλα διοτι εχω σταματησει τις αυγοτροφες και βαζω μονο αυγο, η cede εχει και αυγοτροφη για ιθαγενη με εντομα, οτι καλυτερο για καποιους που δινουν εντομα για αναπαραγωγη και ταισμα νεοσσων.
 
Θεωρώ τη CeDe κορυφαία στο είδος της.
Βέλγοι εκτροφείς Μαλινουά είχαν περιγράψει σε φίλο μου σκηνές από την επισκεψή τους στο εργοστάσιο. Μου έκανε εντύπωση τούτο : Όσα από τα φρέσκα αυγά έπεφταν από την ταινία μεταφοράς, τα πέταγαν. Κάποιος Βέλγος είχε πει με παράπονο "γιατί δεν τα δίνουν σ' εμάς;".

Σήμερα η τιμή έχει πέσει => 19 ευρώ τα 5 κιλά => 3,80 το κιλό.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Εννοείται Γιάννη @jk1980. Σε ευχαριστώ πολύ! Οπότε τρώγεται από παπαγαλάκια, ιθαγενή και καναρίνια. Για παραδείσια γνωρίζει κανείς; υποθέτω πως ναι;
 
Οπότε τρώγεται από παπαγαλάκια, ιθαγενή και καναρίνια. Για παραδείσια γνωρίζει κανείς; υποθέτω πως ναι;
Υπάρχουν λίγα πράγματα που θα τα δώσεις σε όλα τα πουλιά και δεν θα τα φάνε. Το ζητούμενο όμως με κάποιες τροφές δεν είναι αυτό, αλλά να τρώνε τις τροφές που προορίζονται για το είδος τους.
 
Υπάρχουν λίγα πράγματα που θα τα δώσεις σε όλα τα πουλιά και δεν θα τα φάνε. Το ζητούμενο όμως με κάποιες τροφές δεν είναι αυτό, αλλά να τρώνε τις τροφές που προορίζονται για το είδος τους.

Γενικα Σταυρο ειμαι και εγω υπερ αυτης της αποψης και αν η Cede εβγαζε patte για ιθαγενη θα την προτιμουσα.

Στα 2 προαναφερομενα προιοντα ουσιαστικα η διαφορα ειναι στο ποσοστο πρωτεινης,16% για καναρινια και 21% στα ιθαγενη οποτε με απλους υπολογισμους και την προσθηκη αυγου μπορουμε να δωσουμε το εξτρα 5%.

64168
 
Στα 2 προαναφερομενα προιοντα ουσιαστικα η διαφορα ειναι στο ποσοστο πρωτεινης,16% για καναρινια και 21% στα ιθαγενη οποτε με απλους υπολογισμους και την προσθηκη αυγου μπορουμε να δωσουμε το εξτρα 5%.

Πώς μπορείς να προσθέσεις αυγό με 12,2% πρωτεΐνη σε αυγοτροφή με 16% και να πετύχεις ποσοστό 21%;
 

Συνημμένα

  • 20190620_172138 - Αντιγραφή.webp
    20190620_172138 - Αντιγραφή.webp
    18,5 KB · Προβολές: 116
Πώς μπορείς να προσθέσεις αυγό με 12,2% πρωτεΐνη σε αυγοτροφή με 16% και να πετύχεις ποσοστό 21%;


Με χρηση περαν του ενος ασπραδιου το οποιο και περιεχει την πρωτεινη (και ειναι ελαφρυ) και χρηση απλων μαθηματικων.
 
Με χρηση περαν του ενος ασπραδιου το οποιο και περιεχει την πρωτεινη (και ειναι ελαφρυ) και χρηση απλων μαθηματικων.

Σύνθεση του λευκώματος (ασπράδι):
  • Νερό 85-90%
  • Πρωτεΐνες (αλβουμίνες) 12%
Δε μου βγαίνουν τα απλά μαθηματικά με 12% πρωτεΐνη του ασπραδιου...
 
Σύνθεση του λευκώματος (ασπράδι):
  • Νερό 85-90%
  • Πρωτεΐνες (αλβουμίνες) 12%
Δε μου βγαίνουν τα απλά μαθηματικά με 12% πρωτεΐνη του ασπραδιου...

Το ασπραδι θα μπει υπο μορφη σκονης
90γρ στα 100γρ πρωτεινη δινει και με απλα μαθηματικα απο κει και περα βγαινει η ποσόστωση.

Βραστοι κροκοι κατα βούληση
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top