Συζήτηση Προϊόντος Cede Morbido Egg Patee

Γεια σας! Αυτή η αυγοτροφή κάνει και για κοκατίλ; Ευχαριστώ πολύ!
 
Επειδή η συσκευασία του 1kg προέρχεται από την μεγαλύτερη των 5kg με αποτέλεσμα να λείπει η συσκευασία, τι γράφει η εταιρεία ως προς την φύλαξη της αυγοτροφής? Μπορεί να μπεί στο ψυγείο?
 
Συγγνώμη, βρίσκομαι λίγο σε σύγχυση. Το παρουσιαζόμενο προϊόν αφορά καναρίνια, και οι δύο όμως αξιολογίσεις έγιναν από πάροτλετ, ενώ, αν καταλαβαίνω καλά, υπάρχει και αντίστοιχο προϊόν για παπαγάλους?
 
Η αυγοτροφή Cede Morbido Egg Patee προορίζεται για καναρίνια. Παρ' όλα αυτά, δεν απαγορεύεται να δοθεί σε οποιοδήποτε είδος μπορεί να τη φάει.

Το σωστό είναι στο κάθε είδος να δίδεται η αυγοτροφή πού είναι σχεδιασμένη για αυτό. Αν όμως, για οποιοδήποτε λόγο ένα παπαγαλάκι πχ δεν μπορεί να καταναλώσει αυγοτροφή για παπαγαλάκια και μπορεί να φάει μία για καναρίνια, του δίνεις αυτήν.

Σε μία αυγοτροφή το κύριο ζητούμενο είναι η πρωτεΐνη. Ακόμη κι αν ένα πουλί δεν μπορεί να φάει καμιά αυγοτροφή, του δίνεις απλά ένα αυγό.
 
μπορεί κάποιος να μου πει πόσες φορές την εβδομάδα πρέπει να την δίνω στο καναρίνι ? στην περιγραφή εδώ λέτε 1/4 της ημερήσιας ποσότητας τροφής αλλά σε τι συχνότητα? επίσης μιας και μπορώ να δίνω και βραστό αυγό σε τι ποσότητες λέτε να τα δίνω σε εβδομαδιαία βάση ?
 
  • Like
Αντιδράσεις: GregCC
μπορεί κάποιος να μου πει πόσες φορές την εβδομάδα πρέπει να την δίνω στο καναρίνι ? στην περιγραφή εδώ λέτε 1/4 της ημερήσιας ποσότητας τροφής αλλά σε τι συχνότητα? επίσης μιας και μπορώ να δίνω και βραστό αυγό σε τι ποσότητες λέτε να τα δίνω σε εβδομαδιαία βάση ?
Εγώ στον δικό μου που χάνει φτερά, του δίνω 2 φορές την βδομάδα. Και από 2 φορές φρέσκο αυγό περίπου.
 
μπορεί κάποιος να μου πει πόσες φορές την εβδομάδα πρέπει να την δίνω στο καναρίνι ? στην περιγραφή εδώ λέτε 1/4 της ημερήσιας ποσότητας τροφής αλλά σε τι συχνότητα?
Η περιγραφή είναι σαφής:
  • Περίοδος ανάπαυσης: 2 έως 3 φορές εβδομαδιαίως, 1/4 της ημερήσιας ποσότητας τροφής.
  • Περίοδος αναπαραγωγής: Καθημερινά 2 έως 3 φορές ημερησίως αν είναι δυνατόν, ανάλογα με τις ανάγκες.
Μετέφρασε το 1/4 της ημερησίας ποσότητας τροφής σε ένα γεμάτο κουταλάκι του γλυκού σε ξεχωριστή τροφοθήκη. Το περίσσευμα αυτής της ποσότητας το πετάς στο τέλος της ημέρας.

επίσης μιας και μπορώ να δίνω και βραστό αυγό σε τι ποσότητες λέτε να τα δίνω σε εβδομαδιαία βάση ?
Αν δίνεις ξεχωριστά αυγό δεν βλέπω το λόγο να δίνεις αυγοτροφή και το αντίθετο.
 
@Stavros συγχώρεσε την απειρία μου, δεν ήξερα οτι η περίοδος της πτερορίας συμπεριλαμβάνεται στην περίοδο ανάπαυσης
 
@Stavros στο από πάνω σχόλιο μου είπες
Η περιγραφή είναι σαφής:
  • Περίοδος ανάπαυσης: 2 έως 3 φορές εβδομαδιαίως, 1/4 της ημερήσιας ποσότητας τροφής.
  • Περίοδος αναπαραγωγής: Καθημερινά 2 έως 3 φορές ημερησίως αν είναι δυνατόν, ανάλογα με τις ανάγκες.
από την στιγμή που δεν είναι περίοδος αναπαραγωγής ως τι το εκλαμβάνω;
(συγγνώμη αν δεν έχω καταλάβει κάτι σωστά)
 
@voxpaine Καλησπερα!
Άλλο ειναι η περιοδος της αναπαυσης και άλλο ειναι η περιοδος της πτερορροιας!
Η περιοδος της αναπαυσης αρχιζει, οταν σταματαμε τα καναρινια απο την περιοδο της αναπαραγωγης γιατι 1ον αρχιζει η ζεστη και 2ον ν' αρχιζουν σιγα - σιγα να προετοιμαζονται για την περιοδο της πτερορροιας και για τον χειμωνα!
Στη δικια σου περιπτωση τωρα, για την πτερορροια αναλογει παλι το 1/4 της ημερησιας ποσοτητας τροφης (οπως και στην περιοδο αναπαυσης) δηλαδη 1 γεματο κουταλακι του γλυκου αυγοτροφη οπως σου ειπε ο κυριος Σταυρος!
Οταν με το καλο, παρεις και δευτερο καναρινακι και αρχισεις να σκεφτεσαι την αναπαραγωγη, τοτε μονο δινεις καθημερινά 2 εως 3 φορες ημερησιως (αναλογα τις αναγκες) και μετα στην περιοδο αναπαυσης 1 γεματο κουταλακι του γλυκου αυγοτροφη (οπως και στην περιοδο της πτερορροιας)!

Περιοδος αναπαυσης - πτερορροιας: 1 γεματο κουταλακι του γλυκου αυγοτροφη!
Περιοδος αναπαραγωγης: καθημερινα 2 εως 3 φορες ημερησιως (αναλογα τις αναγκες) αυγοτροφη!
 
δεν ήξερα οτι η περίοδος της πτερορίας συμπεριλαμβάνεται στην περίοδο ανάπαυσης
Να σου πω την αλήθεια ούτε εγώ ήξερα ότι αναφέρεσαι στην εποχή της πτερόρροιας καθώς δεν το είχες αναφέρει πουθενά. Επομένως, όταν μιλάμε για την εποχή της πτερόρροιας, μπορούμε να δίνουμε μέρα παρά μέρα ή και καθημερινά, εφόσον υπάρχει αρκετός χώρος για την άσκηση των πουλιών.

 
Νέα αξιολόγηση σε Αυγοτροφή Cede Morbido Egg Patee από voxpaine.

Ωστόσο αυτό που δεν μου άρεσε και δεν ξέρω αν ευθύνεται το μαγαζί που την αγόρασα ή όχι είναι οτι η συσκευασία του ενός κιλού προήλθε από πολυσυσκευασια και έτσι δεν περιείχε τις απαραίτητες πληροφορίες επάνω στην συσκευασία με αποτέλεσμα να πρέπει να έρθω εκ νέου σε επικοινωνία με το κατάστημα για να μάθω την ημερομηνία λήξης.
Διαπιστώνω ότι δεν είναι θέμα καταστήματος αλλά του προμηθευτή. Τα περισσότερα, αν όχι όλα τα καταστήματα διαθέτουν μονόκιλες συσκευασίες που προέρχονται από πολυσυσκευασία των 5 κιλών. Αν και όλα τα μονά βρίσκονται σε πολύ καλή συσκευασία, το ότι δεν έχει το καθένα το δικό του κουτί, είναι λάθος.

Κατά την άποψή μου θα έπρεπε όχι μόνο να βρίσκονται τα μονά στο κουτί τους αλλά να υπάρχουν και κανονικές συσκευασίες του μισού κιλού καθώς η Cede Morbido είναι μία αυγοτροφή που προτιμούν πολύ όσοι έχουν ένα καναρίνι, οπότε θα τους βόλευε περισσότερο.
 
Back
Top