Προϊόντα φροντίδας Chevi-tren - Chevita

PetBirds

Official account
Εγγραφή
27 Απρ 2006
Μηνύματα
2.735
Το Chevi-tren (Σεβι-τρεν) είναι παρασιτοκτόνο - εντομοκτόνο με παρατεταμένη δράση και χρησιμοποιείται για τον έλεγχο των εκτοπαρασίτων στα πουλιά.

Οδηγίες χρήσης του Chevi-tren​

Αποτελεσματικό ενάντια, στα τσιμπούρια, τους ψύλλους, τις ψείρες, καθώς και στα κουνούπια, στις μύγες, και άλλα έντομα. Επίσης, αποτελεσματικό έναντι του κόκκινου ακάρεως των πουλερικά.

Το Chevi-tren έχει μακρά δράση, άνω των 8 εβδομάδων, είναι καλά ανεκτό από τα περιστέρια ακόμη και όταν γίνεται εμβάπτιση (βύθιση του σώματος στο διάλυμα) του πτηνού.

Ενδείξεις και δοσολογία​

Προληπτική εφαρμογή Chevi-tren (ψεκασμός των πτηνών).
  • Διάλυμα 60 ml (3 καπάκια μεζούρες) ανά 2 λίτρα νερού.
  • Κατά τη διάρκεια καλοκαιριού, μία φορά, κάθε 2 μήνες.
Σε προσβολή από εξωπαράσιτα.
  • Διάλυμα 60 ml (3 καπάκια μεζούρες) ανά 2 λίτρα νερού.
Διαλύουμε 60 ml Chevi-tren (3 δοσομετρικά καπάκια) σε 2 λίτρα νερό. Ψεκάζουμε τον περιστερώνα και όλα τα σκεύη με το διάλυμα που φτιάξαμε, πολύ καλά, σε σημείο που να φαίνονται σταγόνες στις επιφάνειες.

Τα περιστέρια μπορούμε να τα βουτήξουμε μέσα στο διάλυμα που έχουμε φτιάξει για 1 λεπτό από το λαιμό και κάτω. Το κεφάλι και τον λαιμό μπορούμε να τα βρέξουμε από το διάλυμα με μια βούρτσα.

Δράση και τρόπος χορήγησης​

Τα παράσιτα που έρχονται σε επαφή με το διάλυμα φονεύονται αμέσως. Τα παράσιτα που είναι κρυμμένα στις σχισμές του περιστερώνα φονεύονται περίπου μετά από 1 εβδομάδα εξαιτίας της έλλειψης τροφής. Μετά από ένα ψεκασμό με Chevitren ο περιστερώνας απαλλάσσεται από μύγες για 2 μήνες περίπου.

Το Chevitren είναι ακίνδυνο για ανθρώπους και ζώα. Ακόμη και νεαρά περιστέρια μπορούν να παραμείνουν στη φωλιά όταν ψεκάζουμε. Δεν είναι απαραίτητο να καλύψετε τα δοχεία της τροφής και του νερού.

Για να διατηρηθούν οι φωλιές χωρίς παράσιτα, πρέπει να τις πλύνετε με διάλυμα Chevitren πριν αφεθούν εκεί τα αυγά.

Σύνθεση: 2-Chlor-1- (2, 4, 5-trichlorphenyl) - vinyl - dimethyl - phosphat 3000 mg.

Συσκευασίες​

Φιαλίδια των 300 ml με καπάκι μεζούρα.

Επάρκεια: 1 φιάλη (300 ml) είναι αρκεί για την παρασκευή 10 λίτρα διαλύματος.

Σχετικό περιεχόμενο​

Ψεκάζουμε Chevi-tren μαζί με τα πουλιά μέσα;
Ακάρεα και ψείρες στα πουλιά
Ανιχνεύοντας την κόκκινη ψείρα
 

Συνημμένα

  • Chevi-tren_i.webp
    Chevi-tren_i.webp
    7,1 KB · Προβολές: 0
Μπορεί κάποιος/a να μου πει μετά από την πρώτη χρήση του Chevi-tren, πότε πρέπει να γίνει η επανάληψη και για πόσο χρονικό διάστημα;
 
Σύμφωνα με το πρόγραμμα τις παρασκευάστριας εταιρίας Chevita gmbh χορηγείται ως εξής:
  • Ιανουάριος - καμία
  • Φεβρουάριος - 1 εφαρμογή την 27 ημέρα
  • Μάρτιος - 1 εφαρμογή την 29 ημέρα
  • Απρίλιος - 1 εφαρμογή την 29 ημέρα
  • Μάιος - 2 εφαρμογές την 14 και 29 ημέρα
  • Ιούνιος - 2 εφαρμογές την 14 και 29 ημέρα
  • Ιούλιος - 3 εφαρμογές την 1-15-30 ημέρα αφορά μόνο τα νεαρά καναρίνια.
  • Ιούλιος - 1 εφαρμογή την 15 ημέρα αφορά τους γονείς.
  • Αύγουστος - 2 εφαρμογές την 1 και 21 ημέρα.
  • Σεπτέμβριος - 2 εφαρμογές την 10 και 30 ημέρα
  • Οκτώβριος - 1 εφαρμογή την 25 ημέρα
  • Νοέμβριος - 1 εφαρμογή την 30 ημέρα
  • Δεκέμβριος - καμία
 
Σωστή αναλογία και μια φορά τον μήνα!

Υ. Γ Απόστολε πέσαμε σχεδόν μαζί. Οι ημερομηνίες είναι πιλότος όχι απαραίτητο έτσι;
 
Σίγουρα Μάκη αποτελούν μέρος ενός ολοκληρωμένου προγράμματος που προτείνει η συγκεκριμένη εταιρία και εγώ το εφαρμόζω 1 φορά τον μήνα εκτός Δεκεμβρίου και Ιανουαρίου.
 
Σε κλουβιά και πουλιά ή μόνο κλουβιά;

Εφαρμόζουμε δηλαδή εξαρχής και στα 2 ή μόνο στα κλουβιά και αν δούμε ψείρες στα πουλιά τότε και σε εκείνα;
 
Και σε πουλιά και σε κλουβιά εξαρχής.
 
Επειδή απ' ότι καταλαβαίνω το πρόγραμμα αυτό αφορά μια προληπτική αγωγή (αν κάνω λάθος διορθώστε με) και επειδή το καναρίνι μου έχει προσβληθεί από εξωπαράσιτα τώρα, μήπως θα πρέπει να κάνω σε ποιο τακτικό χρονικό διάστημα την αγωγή;
 
PRO είπε:
Επειδή απ' ότι καταλαβαίνω το πρόγραμμα αυτό αφορά μια προληπτική αγωγή (αν κάνω λάθος διορθώστε με) και επειδή το καναρίνι μου έχει προσβληθεί από εξωπαράσιτα τώρα, μήπως θα πρέπει να κάνω σε ποιο τακτικό χρονικό διάστημα την αγωγή;
Aν το κανάρι σου έχει ήδη προβληθεί από εξωπαράσιτα, δεν μπορείς να περιμένεις από την δράση του chevitren να δώσει λύση. Αν μάλιστα πρόκειται για κόκκινη ψείρα, το πουλάκι πρέπει να ψεκαστεί με ένα σπρέι παρασιτοκτόνο ειδικό για πουλιά και άμεσα να τοποθετηθεί σε άλλο κλουβί (ή σχολαστική γενική καθαριότητα του υπάρχοντος) και πέρασμα με πολύ δυνατά παρασιτοκτόνα (Ardap).
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Κύριε Μάκη το Chevi-tren αναφέρει ότι το είναι παρασιτοκτόνο και εντομοκτόνο και καταπολεμά τα εξωπαράσιτα. Μήπως δεν είναι τόσο δραστικό σε σχέση με κάποιο άλλο; 😕
 
Δεν είναι αυτό, που θα απαλλάξει άμεσα το πουλάκι από την ψείρα. Αν όμως χρησιμοποιηθεί με συνέπεια καθ' όλη την διάρκεια του έτους είναι ένα άριστο προληπτικό μέσο για να μην δείτε στα πουλιά αλλά και γενικότερα στο χώρο εκτροφής σας ψείρες, μυρμήγκια, κουνούπια, μυίες, κλπ.
 
Παντως οι οδηγιες για το cevi-tren αναφερουν για αμεση θανατωση των εξωπαρασιτων σε ενα λεπτο αν βουτηξεις το πουλακι μεσα στο διαλυμα. Το παραπανω μου δινει την εντυπωση ενος ισχυρου αντιπαρασιτικου. Θα το δοκιμασω σε συνδυασμο με την σκονη της tafarm αν ειναι. Ευχαριστω ολους για τις αμεσες απαντησεις σας.
 
Το διάλυμα του cevi-tren μπορεί να διατηρηθεί για 7-8 ημέρες ή χρειάζεται ανανέωση;
 
Δε γνωρίζω αλλά γιατί να μη φτιάξεις όσο ακριβώς χρειάζεσαι;
 
Ναι έχεις δίκιο Σταύρο, την άλλη φορά θα φτιάξω τόσο όσο χρειάζεται, άλλα επειδή είναι αρκετό το διάλυμα που έχει απομείνει σκέφτηκα μήπως θα μπορούσα να το ξαναχρησιμοποιήσω μετά από καμιά βδομάδα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν ξέρω πραγματικά, δεν μου έχει τύχει ποτέ. Εγώ προσωπικά δε θα το χρησιμοποιούσα αλλά δε γνωρίζω αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ή όχι. Απλά δεν θα το έκανα. Θα έφτιαχνα φρέσκο διάλυμα την επόμενη φορά στην ποσότητα που θα χρειαζόμουν. :)
 
Το έχω χρησιμοποιήσει μέχρι και ένα μήνα μετά. Τα μυρμήγκια πάντως τα εξολόθρευε.
 
Δεν ξέρω αν έχει αποτελεσματικότητα μόνο σε εσωτερικό χώρο, αλλά εγω που το χρησιμοποίησα σε εξωτερικό χώρο γιατί είχα πρόβλημα με τα κουνούπια δεν είδα κάποιο αποτέλεσμα.
 
Μπορεί να διατηρηθεί. Το χρησιμοποίησα σε εξωτερικό χώρο για ψείρα και ήταν αποτελεσματικό. Το σωστό βέβαια είναι να κάνεις όσο σου χρειάζεται.
 
Εγώ πάντως αυτό που μου περισσεύει το έχω στο ψεκαστήρι και περνώ τα κάγγελα του κλουβιού των παπαγάλων που γεμίζουν φτεράκια και πούδρα με βούρτσα ψεκασμένη με το φάρμακο. Δεν ξέρω αν έχει δράση αλλά προκειμένου να πάει χαμένο...
 
Back
Top