Ασθένειες Cockatiel κοιμάται στον πάτο του κλουβιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης thanos22
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

thanos22

PB New Member
Εγγραφή
7 Μαϊ 2008
Μηνύματα
79
Πόλη
Πετράλωνα
Καλησπέρα σε όλους. Πριν 4 μέρες αγόρασα ένα θηλυκό cockatiel το οποίο έχει αρχίσει τρώει από το χέρι μου και κάθεται να το χαϊδέψω αλλά το μεγάλο μου θέμα είναι ότι κοιμάται στον πάτο του κλουβιού και συγκεκριμένα μέσα στο πιατάκι με το φαγητό του και όταν το αφήνω μόνο του τρώει συνεχώς ή κάθεται μαζεμένο.

Παρακαλώ αν κάποιος ξέρει κάτι θα με βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
 
Θάνο, η συμπεριφορά του πουλιού που περιγράφεις δεν είναι φυσιολογική. Αν μπορείς, βάλε μια κόλλα χαρτί Α4 στον πάτο του κλουβιού και φωτογράφισε μερικές κουτσουλιές του. Επίσης, μια φωτογραφία του πουλιού και του κλουβιού του και ανέβασέ τες.

Γιατί του έχεις το σκεύος της τροφής του στον πάτο του κλουβιού;
 
καλησπερα Σταυρο θα ηθελα να σε ευχαριστισω. σε λιγο θα σου ανεβασω φωτο απο τις κουτσουλιες του ειναι σε χαρτι κουζινα (δεν ξερω αν πειραζει); και φωτο απο το πουλι πως ειναι ολη την μερα. το σκευος της τροφης του το εχω κατω λογω οτι το εχω σε κλουβι για καναρινια προσωρινα μεχρι να μου φερουν το αλλο.
 
Το χαρτί κουζίνας δεν βοηθά. Αποροφα τα ούρα και έτσι δεν μπορεί να γίνει σωστή αξιολόγηση. Στην εικόνα αυτή δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι, χωρίς μεγάλη σιγουριά για το λόγο που ανέφερα.

Τι τροφή του δίνεις; Τι τρώει καθημερινά; Έτσι, σε αυτή την κατάσταση ήταν από την ημέρα που το αγόρασες;

Το σκεύος της τροφής του ανέβασε το ψηλά στο χώρο που θα πρέπει να βρίσκεται και το πουλί. Δεν επιτρέπεται να τρώει στο ίδιο μέρος που αφοδεύει.
 
Σταυρο εβγαλα και σε κολα Α4 πριν οι κουτσουλιες του ηταν διαφορετικες αν μπορεις να διακρεινεις απο τις προηγουμενες και απο αυτη οι δυο τελευταιες κουτσουλιες ειναι η δεξια στην προηγ φωτο και αυτη που ανεβασα τωρα. Και εκτος απο αυτο ακουω αρκετα συχνα το πουλι σαν να φτερνιζεται.
 

Συνημμένα

  • DSC01741.webp
    DSC01741.webp
    37,2 KB · Προβολές: 132
Δεν φαίνεται να έχει κάτι στις κουτσουλιές του. Αν η αναπνοή του είναι δύσκολη, γρήγορη ή ακούγονται ήχοι καθώς αναπνέει, θα πρέπει να το δει γιατρός. Δεδομένης της κακουχίας που παρουσιάζει, αυτό θα πρέπει να γίνει σύντομα για να πάρει όσο το δυνατόν γρηγορότερα την κατάλληλη αγωγή.
 
επισης, αλλαξε αμεσα κιολας το κλουβι.. σκουρια σε κλουβι δεν επιτρεπεται. με ενα απλο δαγκωμα κινδυνευει να πεθανει απο δηλητηριαση.

ευχομαι να γινει καλα το μικρο σου ο,τι κι εαν εχει.. :)
 
Γεια σου, κι εγώ δεν βλέπω κάτι στις κουτσουλιές. Το γεγονός πως το έχεις πολύ λίγες μέρες, δηλαδή η αλλαγή περιβάλλοντος καθώς και το μικρό κλουβί ίσως φταίει για την συμπεριφορά του. Μέχρι να πάρεις το κλουβί, βάλε μόνο μία και πιο χοντρή πατήθρα
 
Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας σκεφτομαι να το αφησω εκτος κλουβιου μεσα στο δωματιο και να το βαζω στο κλουβι του οταν πρεπει να καθαρισω το δωματιο. Και κατι αλλο αν δεν γινομαι κουραστικος επειδη τα χριστουγεννα θα πρεπει να παω να δω τους δικους μου σκεφτηκα να το παρω μαζι αυτο θα ηταν λαθος μου η' να το αφησω σε καποιον γνωστο να το φροντιζει αυτες τις μερες;
Σας παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας.
 
αν μπορείς να το πάρεις μαζί σου, το καλύτερο είναι να το πάρεις. Να προσέχεις να είναι σκεπασμένο και για να μην κρυώσει αλλά και για να μην τρομάξει και με ανοικτή μόνο την μία πλευρά για να παίρνει αέρα αλλά και να σε βλέπει
 
Να αλλαξεις αμεσα την πατηθρα και το κλουβι. :) Ειναι και τα δυο ακαταλληλα. Ισως να καθεται στον πατο διοτι απλως μπορει να μην τον βολευει η πατηθρα αυτη που βλεπω.
 
Τελικα το πουλακι μου κοιμιθηκε πανω χτες αφου του εβαλα και μια αλλη πατηθρα αλλα αυτο που παρατηρησα ειναι οτι φτερνιζεται και βαζευεται οταν του δινω νερο (με συριγγα γιατι απο την ποτηστρα δεν πινει).
 
Φτερνίζεται γιατί του μπαίνει νερό στη μύτη. Γιατί δεν πίνει από την ποτίστρα; Τρώει;
 
Τρωει κανονικα μονο που πρεπει να ειμαι εκει συνεχεια οταν καθομαι μαζι του τρωει λες και εχει να φαει μερες και οταν λειπω τρωει για 2 λεπτα και μετα καθεται. (οταν το πηρα για να φαει επρεπε να το χαιδευω συνεχεια).
 
αν φοβάσαι ότι δεν πίνει νερό να το βρέχεις απλώς στο στόμα μην το ζορίζεις να πίνει. μήπως είναι πολύ μικρό πουλάκι; Εκεί που το πήρες ρώτησες το ιστορικό του μήπως γνώριζαν; Γιατί από μαγαζί και τόσο ήρεμο περίεργο φαίνεται
 
Οχι δεν το ζοριζω καθολου ισα ισα μολις βλεπει την συριγγα ερχεται κατευθειαν οταν διψαει και του ριχνω λιγο λιγο νερο μεχρι να σταματησει να τσιμπαει στην σιριγγα. Οσο για το ιστορικο του δεν το γνωριζω εγω νομιζα οτι ηταν μεγαλο σε ηλικια αλλα δεν ξερω, πιστευω οτι ειναι μικρο δεν ξερω αν μπορεις να το διακρινεις στις φωτο ποσο περιπου ειναι; Το πουλι το αγορασα απο ιδιωτη ο οποιος τα αγοραζει και τα πουλαει μετα.
 
Σε τι ποτίστρα έχεις το νερό; Μήπως είναι άβολο; Αφού είναι ιδιώτης τηλεφώνησέ του και ρώτα τον λίγα πράγματα. Δεν είναι κακό. Δεν νομίζω πως μπορώ να καταλάβω από την φωτό θα προσπαθήσω και θα σου πω απλή γνώμη μην την πάρεις τοις μετρητοίς :)



Γέρικο δεν είναι σίγουρα νεαρό πουλάκι φαίνεται αλλά δεν μπορώ να σου πω ηλικία
 
θα τον παρω τηλ το βραδυ να δω τι θα μου πει αν και δεν νομιζω να ξερει και παρα πολλα γιατι μια βδομαδα μου ειπε οτι τα ειχε...
Παντως με αυτο που μου ειπατε για το κλουβι του εχω σκασει γιατι σε καμια 15μερες θα παω στους δικους μου και κοντευω να σκασω μην μου παθει τπτ.
 
Απ' τη στιγμή που μπορεί να φάει, τότε μπορεί να πιει και νερό μόνο του. Ελεγξε αν είναι καταλήλη η ποτίστρα όπως σου είπε η Μαρία και κυρίως αν έχει πρόσβαση σε αυτήν. Αν έχεις αμφιβολίες, ανέβασε μια φωτογραφία να τη δούμε όλοι μαζί.
 
Back
Top