Γενικά Cockatiel στα σκουπίδια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Georgina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Georgina

PB Supporter
Εγγραφή
11 Σεπ 2006
Μηνύματα
6.134
Πόλη
Αθήνα
Πριν λίγες μέρες κοντά σε κάδο απορριμάτων της γειτονιάς μου βρέθηκε ένα σκεπασμένο κλουβί με ενα πανέμορφο λευκό παπαγαλο cockatiel.

To κλουβί ηταν σε αθλία κατάσταση και το πουλάκι ήταν δεμένο με αλυσίδα από το ποδαράκι του. Προφανώς κάποια οικογένεια που δεν καταφερε να ανταποκριθεί με επιτυχια στην φροντίδα του πουλιού θεώρησε πρέπον να το πετάξει στα σκουπίδια...☹

Μεσα στην ατυχία του το πουλάκι φάνηκε απίστευτα τυχερό μιας και περνούσε απο το σημείο εκέινο μια γειτόνισσα που έχει αδυναμια στα πουλάκια και το "υιοθέτησε" αμέσως... Του καθαρισε το κλουβί, το περιποιήθηκε και εδω και λίγες ακούμε το κελάηδημά του απο το πρωί!

Με αφορμή αυτο το γεγονός θα ήθελα να τονίσω το πόσο σημάντικό είναι να σκεφτόμαστε με ωριμότητα και σύνεση πριν προβούμε στην αγορά ενός κατοικιδίου. Να σκεφτόμαστε αν θα αντεξουμε όχι μονο το κόστος συντήρησής του, αλλά και τις δυνατές φωνές του, μιας και μερικά είδη είναι ιδιαίτερα "φωνακλάδικα"... Να σκέφτουμε ποιος θα το φροντίσει αν παμε διακοπές, αν θα ανταποκριθούμε με επιτυχία στις ανάγκες που έχει το πουλάκι για συντροφιά και εκπαίδευση, αν αν αν... Ενα σωρό λεπτομέρειες που λόγω ενθουσιασμού τις ξεχνάμε... Προσοχή λοιπον γιατί είμαστε υπεύθυνοι για αυτα που αγαπάμε. 🙂
 
Πολύ απάνθρωπη πράξη... Αφού δε μπορείς να το συντηρήσεις βρε...άνθρωπε... ανεγκέφαλε, γιατί δεν το χαρίζεις σε κάποιον που μπορεί; Ζωντανό ζώο στα σκουπίδια... Δηλαδή τι περίμενε να βρεθεί κάποιος να το υιοθετήσει.. Ένα πουλί; τι πιθανότητες είχε να ενδιαφερθεί κάποιος. Απλά το συγκεκριμένο ήταν τυχερό. Έλεος πια... Φερόμαστε στα ζωα σα να είναι οι σκλάβοι που μας υπηρετούν. Σαν αντικείμενα που όταν δε μας είναι πια χρήσιμα τα πετάμε χωρίς κανένα συναίσθημα.
Αυτά τα posts ή παρόμοια άρθρα που έχουν γραφτεί πιστεύω πως πρέπει να είναι τα πρώτα που πρέπει να διαβάζουν οι επισκέπτες που σκέφτονται να πάρουν στο σπίτι τους ένα πουλάκι!
 
Ti anthropoi einai! Alla ti,.. proti fora einai? Afou petane sta skoupidia tous vrefous! Kapoioi anthropoi den aksizoun na exooun filous, zoa, paidia! Den exoune EYTHINI! Den skeftontai! Kai molis arxizoun provlimata ta paratane...Tixero poulaki pou vrike nea ikogenia...elpizo the einai kala eki! Nomizo etsi kapou itane kai me tin Maira mou...apla tin afisan elefteri na vrei tin mira tis...

Skeftite! SKEFTITE kala prin na apoktisete ena zoo! mia psixoula, mia kardia, mia zoh...
 
Συγνωμη αλλα θα το πω! Μα τι γαϊδούρια! 😡 Δεν μπορουσανε να βρουνε καποιον που να το θελει; Δεν κανανε καν τον κοπο να το πανε σε ενα πετ σοπ να το χαρισουν εκει! Ουτε καν σε ενα φορουμ σαν το δικο μας να ρωτησουνε καποιον αν το θελει! 500 λυσεις ειχανε και διαλεξανε αυτη που τους χαρακτηριζει απολυτα! ας μην πω αλλα καλυτερα μερες που ειναι... 😡
 
εχετε δικιο παιδια οτι και να πειτε και συμφωνω απολυτα αζι σας, απλα απανθρωπο... Εγω θελω ενα κοκατιλ και ανυπομονω να το παρω την αλλη βδομαδα...
 
Καλά αυτο είναι απίστευτο. Δεν φτάνει που το πετάξανε το είχαν δεμένο κι από το πόδι; Πόσο ΑΝΩΜΑΛΟΣ μπορεί να είναι κάποιος. Εχω βρει πολλές φορές γατάκια στα σκουπίδια και τα έχω μαζέψει. Μέχρι και σε σακούλα δεμένη βρήκα. ΑΝ είναι δυνατόν... Το μικρό μου σκυλί κάποιος το εγκατέλειψε σ΄εναν πολυσύχναστο δρόμο κι ευτυχώς μπήκε στην αυλή κάποιου φίλου...
Ενα πουλί μου φάινεται ακόμα πιο αδιανόητο να το πετάξεις στα σκουπίδια. Ας το άφηναν τουλάχιστον ελεύθερο...😱
 
  • Like
Αντιδράσεις: zxvt
Να μην είσαι εκεί να τον δέσεις και αυτόν με μια αλυσίδα... Κρίμα και ντροπή σε αυτόν τον... μη λερώσω το στόμα μου Μεγάλη Βδομάδα/
 
αίσχος! Πώς μπορέσανε και το πετάξανε στα σκουπίδια... Τουλαχιστον ας το χαρίζανε σε καποιον που να το ηθελε.
τι ανθρωποι υπαρχουν...
 
Αίσχος! Έχω ακούσει για γατάκια και σκυλάκια που πετάνε λες και είναι σκουπίδια, αλλά όχι και ένα πουλάκι!
Αλλά θα μου πείτε, εδώ πετάνε μωρά, στο πουλάκι θα κολλήσουνε;
 
Για μια ακόμα φορά αποδεικνύεται ότι αν ένα ζώο πρέπει να πάει στα σκουπίδια αυτό είναι ο άνθρωπος ή μάλλον ο "άνθρωπος". Όταν ήμουν μικρός είχα βρει στο χωριό μου αρκετές φορές τσουβάλια με γατάκια πεταμένα στην άκρη του δρόμου από τα κτήνη και τα μεγάλωνα εγώ.

Πωλίνα μου θα διαφωνήσω μαζί σου σε ένα πράγμα. Ακόμα και αν εξακολουθεί να είναι κατακριτέο, το να αφήσεις ένα ζώο ελεύθερο δεν είναι το ίδιο με το να το σκοτώσεις εν ψυχρώ. Τουλάχιστον θα έχει μια ευκαιρία να ζήσει και να πάει σε κάποιο μπαλκόνι όπως στο δικό μου η Μάιρα.
Αλλά και πάλι σε οποιοδήποτε pet shop και να έδινες ένα παπαγάλο τσάμπα θα σου έλεγε όχι;😡
 
Τουλάχιστον μες την ατυχία του ήταν τυχερό. Ευτυχώς βρέθηκε να περνάει από εκεί η κυρία που τελικά το υιοθέτησε.
 
τι να πω!
αυτό δεν έχει λογική ! Μα καμία!
γιατί το πήραν εξαρχής;
δεν το θες κάντο δώρο σε κάποιον !
πάνε σε ένα πετ σοπ κ δώστο τσάμπα!

τι να πω! Ο αδερφός μου έχει μια πανέμορφη λυκοσκυλίνα(όχι καθαρόαιμη) κ γέννησε 6 πανέμορφα σκυλάκια! Κ λόγο δουλειάς (στρατιωτικός)δεν μπορούσε να τα φροντίζει κ τα 7 ! Έτσι λοιπόν μετά από τρεις μήνες
πήγα Αλεξανδρούπολη κ μέχρι κ την τελευταία στιγμη δεν ήθελε να μου τα δώσει! Τελικά αφού το σκέφτηκε καλά μου λέει εντάξει! Τα 4 τα έβαλα μέσα στο αμάξι τα άλλα δυο την ψιλιάστικαν την δουλεία κ κρύφτηκαν κάτω από τις καρέκλες, μου λέει άστα αυτά τα δύο!
τα δύο τα έδωσα σε δύο φίλους! Τα άλλα δύο τα δώσαμε σε έναν γνωστό μας που έχει πετ σοπ κ αυτός με την σειρά του τα δώρισε! Ακόμα κ μετά από ένα μήνα με ρωτούσε πού έδωσα τα κουτάβια κ αν είναι καλά !
 
Τι να πω δεν ξέρω... Τι σκληρότητα και απανθρωπια είναι αυτή! 😡
Ευτυχώς που μέσα στην ατυχία του ήταν τυχερό και βρήκε καινούργια οικογένεια πριν περάσει το σκουπιδιάρικο...
Τελικά δεν είναι τυχαίο που λένε ότι μπορείς να καταλάβεις το ποιόν ενός ανθρώπου από την σχέση του με τα ζώα...
 
να αφήσεις ένα ζώο ελεύθερο δεν είναι το ίδιο με το να το σκοτώσεις εν ψυχρώ.


οποιοδήποτε pet shop και να έδινες ένα παπαγάλο τσάμπα θα σου έλεγε όχι;

Mano den leo na skotosis to zoo, leo na afineis mono tou mes to klouvi sto dromo... Entaksi, mpori na einai liiiiiiigo kalitera... :)

To pouli pou afisan eleftero kai to pouli pou paratisan sto dromo exoune idies pithanotites na zishhoun h na pethanoun... analoga tin tyxi tous... (H gnomi mou)

Polla Pet pernoun ta zoa... (mono an einai skilakia kai gatakia einai ligo pio diskolo)...
 
😡ποιο ανευθηνη, απανθρωπη, ελεηνη και γαϊδουρηνη πραξη δεν εχω ξανακουσει.
 
Πωλίνα αν σε 5 λεπτά περνούσε σκουπιδιάρικο μάλλον θα ήταν αλοιφή το πουλί.
Αυτό εννοώ εν ψυχρώ...
 
Αλλά και πάλι σε οποιοδήποτε pet shop και να έδινες ένα παπαγάλο τσάμπα θα σου έλεγε όχι;

μην το λες αυτό φίλε μου. εμένα είχαν γεννήσει τα ψάρια μου και είπα στον υπεύθυνο του πετσοπ να του τα χαρίσω κι αυτός μου είπε όχι.
λες και θα τα πλήρωνε... Τι να πω.
 
Back
Top