Γενικά Cockatiel στα σκουπίδια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Georgina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
παιδια μη λεμε βλακειεσ! Αν ο ανθρωποσ ειχε εστω και λιγη τσιπα πανω του θα βρισκε τροπο! Μπορουσε να το δωσει σε πετ σοπ, να βαλει αγγελια στο ι ντερνετ.. Οτιδηποτε! Για μενα αυτοσ δεν αξιζει να λεγεται ανθρωπος..φανταστειτε πως μπορει να ενιωθε το πουλακι εκει μεσα.. Και συμφωνω! Να το αφηνε ελευθερο! Ετσι τουλαχιστον του δινει την ευκαιρια να παλεψει για τη ζωη του! Αυτοσ ηταν αρρωστοσ! Καλα που δεν πηρε και κυαλια να το βλεπει να πεθαινει! Απορω, αυτοι οι ανθρωποι κοιμουνται τα βραδια;ντροπη!
 
παιδια την απανθρωπια και την αχαριστια την εχω συναντησει και ακουσει πολλες φορες! Και πιστευω και οι περισσοτεροι εδω μεσα! Ενα παρομοιο παραδειγμα που ξερω εγω ειναι πως ο καθηγητης που μου εκανε ιδιαιτερο χημειας παλια ειχε βρει ενα παπαγαλο λορυ (αυτοι που λεγονται και ουρανιο τοξο στα ελληνικα) πεταμενο με το κλουβι του διπλα σε σκουπιδοντενεκε! το πιο τραγικο ειναι οτι ηταν παρα πολυ ημερος, εξημερωμενος σε σημειο να τον βγαζει απο το κλουβι να τον εχει στο χερι και να δεθει μαζι του απο την πρωτη εβδομαδα! Θα μπορουσε πολυ ανετα να δωσει το πουλι καπου αντι να το πεταξει σαν σκουπιδι! Ειδικα με αυτη την γλυκεια συμπεριφορα! στο αττικο παρκο που πηγα εθελοντρια χαριζαν παρα πολλα ζωα (κυριως πουλια) αμα βαριοτανε να ψαξει μπορουσε ανετα να τον δωσει εκει! Και τα πετσπ δεν ειναι η καλητερη ιδεα! Εχω τυχη παλι μπροστα να επιστεφουν πουλι που ηταν αρρωστο και ως δια μαγιας μολις φυγουν αυτοι να εχει εξαφανιστει! το αφησε να πεταξει εξω για να μην μολυνει τα αλλα το σκοτωσε δεν ξερω... αλλα εγω ενοιωσα μια μεγαλη στεναχωρια που δεν προλαβα να επεμβω και το ποσο αθλιος τυπος ηταν που μπορει να κανει κατι τετοιο! τα ζωα θελουν σεβασμο και εχοντας τα παρει απο το δικο τους φυσικο περιβαλλον (που το καταστρεφουμε και αυτο σιγα σιγα!) θελουν την καταλληλη φροντιδα και μεταχειρηση! Οχι σαν αψυχο εμπορευμα που δεν μας κανει και το πεταμε!
 
Back
Top