Γενικά Cockatiel έκπληξη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jamieo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jamieo

PB Member
Εγγραφή
12 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.512
Πόλη
Cordova, USA
Νωρίτερα αυτή την εβδομάδα, έλαβα ένα τηλεφώνημα από έναν άλλο άνδρα με δική μου δουλειά. Με ρώτησε εμένα αν θα ήμουν διατεθειμένος να λάβει δύο cockatiels. Ο φίλος είναι το διαζύγιο ο σύζυγός της. Η εισηγήτρια πρέπει να βρει ένα νέο σπίτι για αυτά τα δύο πουλιά. Είπα ναι. Έχει επικοινωνήσει μαζί μου σήμερα το απόγευμα.

Πήγα στο σπίτι και έφερε το cockatiels πίσω στο σπίτι μου. Αποτελούν και οι δύο αγόρια και φαίνεται να είναι υγιής και ευτυχισμένη. Ένας από αυτούς δεν είναι πειθήνιοι, αλλά εκείνος ήθελε να κάνει χτύπημα φιλιά. Η δεύτερη είναι πολύ φιλικό. Και τα δύο είναι νευρικοί με εμένα, αλλά ελπίζω ότι θα γίνει πιο άνετη σύντομα.

Είχα δεν προβλέπεται να γυρίσουν σπίτι πλέον πτηνών. Ωστόσο, τα δύο αυτά μπορεί τελικά να προχωρήσουμε προς το μεγαλύτερο κλουβί με τις άλλες μου cockatiels. Ελπίζω ότι όλοι σαν ένας τον άλλο.

Αυτή η γυναίκα είχε έναν από αυτούς για 1 έτος και το άλλο, δεδομένου ότι αυτό το παρελθόν Μαρτίου. Θα ήθελα να προσέλθουν με νέα ονόματα για αυτούς.

Θέλετε να με βοηθήσετε να επιλέξετε ονόματα; Και οι δύο είναι κανονική γκρίζα cockatiels. Αποτελούν και οι δύο αγόρια. Θα στείλουμε κάποιες φωτογραφίες αυτό το Σαββατοκύριακο. Πρέπει να περάσουμε σε ένα άλλο κλουβί πριν από τις φωτογραφίες :D
 
πολυ καλη εξελιξη. τελικα απο τα διαζυγια μπορει και καποιος να... Ευνοηθει
 
Καλως τα δεχτηκες Jamie! 🙂σου προτεινω ονοματα...Αρης! Επισης μου αρεσει πολυ και το... Παρης!
(δεν ξερω αν το 😛'επιτρεπει' ομως ο Κωνσταντινος:D)
 
Jamieo να σου ζησουν τα κοκατιλακια! Πωπω αντε με το καλο κ να σε εμπιστευτουν κ αυτα αν κ αποτι καταλαβα δε θα δυσκολευτουν πολυ αφου εχεις εμπειρια! Για πρωτο ονομα προτεινω το Max που μου αρεσει πολυ. Ας πουν κ οι αλλοι τη γνωμη τους.
Α κ περιμενουμε φωτος; οποτε μπορεις! 😛
 
αν θες δες αυτα! Τα πανω ειναι στα αγγλικα και τα κατω στα ελληνικα!

Α: Α: Adam, Airton, Aizac, Akilla, Albert, Ali, Allou, Αmlet, Aragon, Asterix, Axel, Azor
Β: Back, Backie, Bart, Ben, Bennie, Benson, Benzie, Berloni, Berno, Βetoveen, Betoven, Bidie, Bill, Billy, Blackie, Bo, Bob, Bobby, Bongo, Bonnie, Bonno, Boo, Boobie, Boomer, Boris, Boufie, Box, Brak, Brandy, Bravo, Bruno
C: Calm, Cesar, Chap, Charlie, Chow, Coco, Cookie, Cosmo, Culminon
D: Daffy, Danny, Dark, Dennis, Dicko, Didder, Diddo, Dilker, Dino, Doggy, Dolly, Domino, Domiplan, Dousan, Ducky, Duke
Ε: Eddie, Elrick, Erick, Eros
F: Felix, Fidel, Fidell, Figo, Flery, Floflo, Flox, Fox, Fred, Freddy, Friend, Frodo, Funny
G: Gabrielle, Gafou, Garfield, Garry, Gaston, Gero, Gold, Golf, Goofy, Goran, Gorkie, Grey, Groovie
H: Hamb, Houan
Ι: Igor, Iko, Indefix, Indian, Ivan, Ivo
J: Jack, Jacko, Jafar, Jago, Jaims, Jeff, Jeronymo, Jerry, Jimmie, Jimmy, Jino, Jocker, Johnny, Joke, Jupiter
K: Kaiman, Kamel, Karouzo, Keerof, Κeito, Keneddy, Killer, Kimo, King, Kondor, Korpie, Kovu, Kozima, Krom
L: Lans, Larry, Leon, Liam, Lord, Lucky, Luigie, Lycky
Μ: Magic, Mailo, Malvin, Markie, Mars, Marvin, Marx, Max, Merlin, Michel, Mickie, Miko, Misell, Mister, Mobby, Monica, Morris, Mpoukis
Ν: Nabouk, Nabuko, Navar, Nele, Nero, Nick, Nino, Nobie, Noel, Noir, Ntak
Ο: Oddie, Odyl, Olaf, Oliver, Orso, Oscar, Oslo, Oto, Oulen
P: Packo, Panino, Patchy, Paul, Peg, Pele, Pepe, Pepito, Percy, Pet, Picaso, Piko, Pit, Pluto, Poko, Pongo, Prince
R: Ra, Ra(m)bo, Ralph, Ramo, Ramon, Rampo, Rantaplan, Raoul, Rash, Rass, Rasta, Raton, Rex, Rey, Ricko, Ricky, Rigo, Risko, Ritchie, Rits, Ritz, River, Rob, Robbie, Roben, Rocco, Rocky, Roky, Romel, Romeo, Ronnie, Root(s), Rot-Rottie, Roubie, Roudy, Roumpi
S: Sadam, Saiko, Samba, Sammy, Sandy, Scar, Scarry, Sckuickie, Scooby, Scooby(Doo), Sebax, Serano, Sergio, Shark-Sharkie, Sherlock, Silvan, Silver, Smart, Smile( y), Snoopy, Snow( y), Soccer, Soda, Sol, Sonbie, Sopen, Souart, Souker, Spike, Spok, Spot-Spottie, Star, Storm, Sun, Sunny
T: Taz, Teddy, Τeddy, Thunder, Tito, Tobby, Tom, Tony, Tosh, Tramp, Turbo
V: Vedo, Venus, Vick, Vito
W: Whiskas, Wolf, Woolfy
Z: Zarko, Zeff, Zero, Ziad, Ζintan, Zoro

Α: Άγιαξ, Άδωνις, Αζώρ, Αίολος, Αίσωπος, Άλεξ, Αλήτης, Αλλαντίν, Άμλετ, Απσού, Άρης, Αρίστος, Αρμάο, Αρτέμης, Άρχοντας, Ασπροδόντης, Ασπρούλης, Αστερίξ
Γ: Γιούπι, Γιώργος, Γκάμπι, Γούλφ
Δ: Δίας
Ε: Έκτορας, Έκτωρ, Ερμής
Ζ: Ζεύς
Η: Ηρακλής
Ι: Ιβάν
Κ: Καίσαρ, Καίσαρας, Κανέλος, Καψάλης, Κόμξ, Κόναν
Λ: Λάκης, Λέων, Λούκος, Λουλού
Μ: Μάγκας, Μαξ, Μήδας, Μόκυ, Μιλού, Μίμης, Μόγλης, Μόρις, Μούρη, Μπάκ, Μπάλντυ, Μπάντιτ, Μπάντυ, Μπάχ, Μπιμπίκος, Μπίνγκο, Μπλάκυ, Μπόμπ, Μπόμπος, Μπόνγκο, Μπούμπης, Μπούμπης, Μπούς, Μπρόκ
Ν: Νταλί, Ντίκ, Ντίνος, Ντιούκ, Ντόναλτ, Νώε
Ξ: Ξάπλας
Ο: Οδυσσέας, Οθέλλος, Ορφέας
Π: Πάρης, Παύλος, Πέπος, Πίκατσου, Πιτσιλίθρας
Ρ: Ραμσής, Ρέξ, Ρήγας, Ρόκυ, Ρούμπης, Ρούντι
Σ: Σάκης, Σάλιας, Σκάμπυ, Σνίφερ, Σούζα(ς), Σπαικ, Σπάκυ, Σπίθας, Σπρόκετ, Σύμπα
Τ: Τζάκ
Φ: Φάτσα, Φιντέλ, Φλάμπερ, Φλόξ, Φοίβος, Φούλη(ς), Φρέντυ, Φρίξος, Φρούλης
Χ: Χάρης, Χούλιο
 
  • Like
Αντιδράσεις: jamieo
Καλά βρέ Φώτη( Αγιαξ, Αλλαντίν, Αμλετ, Απσού,Γιούπι,Γκάμπικλπ) είναι Ελληνικά ονόματα;
Ο άνθρωπος είναι Αμερικάνος και ότι του πούμε περί Ελλάδος θα το πιστεύει, τώρα τι του είπες ότι το Χούλιος είναι Ελληνικό όνομα😱
 
Εγω προτείνω τα εξης ονοματα:Απόλλων (Θεός της μουσικής) και Δίας (Zeus- Θεός των Θεών 😉
Να τα χαίρεσαι Jamie τα νέα σου κοκατίλ! Ελπίζω να προσαρμοστούν σύντομα στο νέο τους περιβάλλον και να κανουν καλή παρέα με τα υπόλοιπα!
 
Τόσα πολλά ονόματα για να διαλέξει κανείς, θα είναι μια δύσκολη απόφαση!

ευχαριστώ όλους! :D

Σήμερα το πρωί είχαν σφυρίγματα σε κάθε άλλη. Επίσης, μου απαντά σε άλλα πτηνά.

Ένας από αυτούς whistled και είπε "Pretty Bird" "όμορφο πουλί" επίσης αρκετές φορές.
 
Καλως τα δεχτηκες Jamie! 🙂σου προτεινω ονοματα...Αρης! Επισης μου αρεσει πολυ και το... Παρης!
(δεν ξερω αν το 😛'επιτρεπει' ομως ο Κωνσταντινος:D)

Συμφωνώ και επαυξάνω. Να σου ζήσουν Jamie τα νέα παπαγαλάκια σου. Περιμένουμε φωτογραφίες.
 
Συμφωνώ και επαυξάνω. Να σου ζήσουν Jamie τα νέα παπαγαλάκια σου. Περιμένουμε φωτογραφίες.

:D

Θα πάρετε φωτογραφίες αυτό το Σαββατοκύριακο.

Πρέπει να βάλουν νέο κλουβί συναρμολογούνται. Ακριβώς τώρα που το καθένα έχει τα δικά τους κλουβί. Πιστεύω ότι θα κάνουν καλύτερα αν ζουν σε ένα κλουβί μαζί. Επίσης, θα τους βοηθήσει να αποκτήσετε τη συνήθεια να έχει ένα φίλο στο κλουβί.

Πρέπει να εργαστούμε για την τροφή τους, επίσης. Ακριβώς τώρα είναι τελείως να τρώει σπόρους συνδυασμού. Το μείγμα σπόρων έχει πάρα πολλές ηλιανθοσπόρων. Αύριο θα αρχίσω να τους προσφέρουμε Nutriberries και τα σφαιρίδια μαζί με τους σπόρους.
 
Ακολουθούν μερικές φωτογραφίες από τα δύο νέα cockatiels. Αγόρασα αυτό το κλουβί σε ένα pet shop το απόγευμα. Θα είναι προσωρινή πατρίδα τους για μερικούς μήνες. Τελικά, θα προχωρήσουμε με τις άλλες μου cockatiels.

Μου τους έδωσε μερικά από τους σπόρους συνδυασμού. Επίσης, τους έδωσε μερικά ZuPreem σβόλων. Ένας από τους δοκιμάσει το δικαίωμα σβόλων μακριά
 

Συνημμένα

  • IMG_1106.webp
    IMG_1106.webp
    55,3 KB · Προβολές: 130
  • IMG_1107.webp
    IMG_1107.webp
    53 KB · Προβολές: 118
  • IMG_1109.webp
    IMG_1109.webp
    46,2 KB · Προβολές: 111
  • IMG_1111.webp
    IMG_1111.webp
    37,5 KB · Προβολές: 114
  • IMG_1112.webp
    IMG_1112.webp
    37,9 KB · Προβολές: 108
μία ακόμη φωτογραφία
 

Συνημμένα

  • IMG_1115.webp
    IMG_1115.webp
    37 KB · Προβολές: 76
μπραβο να σου ζησουν! Ειναι πολυ ομορφα! Σκεφτεσαι να τους παρεις θυληκες;
 
Jamie το κλουβί ειναι το vision της hagen και αν ναι πόσο κάνει;
και οι καινούργοι κάτοικοι πανέμορφοι.
 
Back
Top