Φροντίδα Cockatiels budgies στο ιδιο κλουβι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jsrory
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jsrory

PB New Member
Εγγραφή
25 Φεβ 2008
Μηνύματα
71
Πόλη
Περιστέρι
εχς ενα ζευγαρι cockatiel σε ενα πολυ μεγαλο κλουβι και ενα ζευγαρι Budgies σε ενα μικρο, λεω να τα βαλω μαζι...υπαρχει περιπτωση να ειναι επι8ετικα μεταξυ τουσ?
 
Μια κοπελα που ξερω απο Ν.Ζηλανδια εχει ενα κι ενα μαζι στο ιδιο κλουβι. Δεν μαλωνουν και τα πανε καλα. Οταν ομως βαζεις ζευγαρια μαζι να ξερεις μπορει να προκυψουν θεματα κυριαρχιας και μεγαλοι καυγαδες.
 
Γενικά τα Cockatiel δεν πρέπει να τοποθετούνται με μικρότερα είδη παπαγάλων. Μπορεί να είναι κοινωνικά αλλά έχουν και ένα πολύ δυνατό ράμφος που θα μπορούσε να τραυματίσει ένα μικρότερο πουλί σε μια απλή αψιμαχία που θα συμβεί. Στη θέση σου θα το ξανασκεφτόμουν να το διακυνδινέψω. Υπάρχουν εξαιρέσεις στον κανόνα αυτό αλλά δεν μπορείς να βασιστείς σε κάποιες περιπτώσεις. Όσο αφορά το ότι είναι ζευγάρι. Σχεδόν όλα τα είδη παπαγάλων γίνονται κυριαρχικά με το χώρο τους την εποχή της αναπαραγωγής (δεν ξέρω συγκεκριμένα για τα cockatiel). Οπότε ακόμη και αν τα βάλεις ΌΧΙ σε περίοδο που έχουν φωλιά, αυγά ή μικρά. Για να τα προστατέψουν μπορεί ακόμη και να σκοτώσουν κάποιο ξένο πουλί. Προσοχή λοιπόν και αν τελικά τα βάλεις κάποιοα στιγμή μαζί φρόντισε να έχουν συνηθίσει το ένα το άλλο. Βάλε για κάποιο διάστημα τα κλουβιά τους δίπλα-δίπλα ώστε να έχουν οπτική επαφή και να μην θεωρρηθούν τα καινούρια πουλιά εισβολείς στο κλουβί των cockatiel. Αν συνηθίσουν μαζί μπορεί να συμβιώσουν μια χαρά αλλά θέλει προσοχή στην αρχή. Και φυσικά για τέσσερις παπαγάλους πολύ μεγάλο κλουβί.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
κ γω ειμαι επιφυλακτικος...
θα σου πω κ ενα προσωπικο βιωμα.. Εχω μια καναρα που την αφηνω ελευθερη στο δωματιο... Το ιδιο κ με το Lovebird μου...
τις προαλλες αφου προσγειωθηκε πανω στο κλουβι του τη δαγκωσε στο ποδι κ την ματωσε.. Αν δεν ημουν εκει δεν ξερω τι αλλο θα γινοταν...
βεβαια αλλο Lovebird αλλο Cockatiel...
αλλα δοκιμασε κ δεν χανεις τιποτα.. Απλα να εισαι εκει κ να μην τα αφησεις μονα!
 
κανε αυτο που σου ειπε ο επο(γιωργος).
βαλτα και κατσε εκει να τα δεις και βλεποντας πρατεις.

παντως καναρινια η αλλα μικρα πουλια με παπαγαλοειδη θελουν προσοχη γιατι με το ραμφος τους πολυ ανετα σπανε ενα ποδι απο καναρινι πχ. Καλα που ησουν εκει γιωργο και προλαβες τα χειροτερα.

εμενα οταν ταχα ελευθερα οτι πουλι και να εβαζα στο δωματιο το κυνηγουσαν.
τωρα με τον παπαγαλο τους εφυγε η μαγκια τελειως! Δεν τα γουσταρει και αυτος και με το που πανε πανω στο κλουβι του ορμαει να τα αρπαξει.
αλλα ειμαι παντα εδω γιατι ετσι και πιασει καποιο παει.
 
Εγω θα σου προτεινα να βαλεις ενα ζευγαρι απο τα δυο και το θυλικο απο το αλλο ζευγαρι για 2-3 μερες και μετα να βαλεις και το αρσενικο, πηστευω πως ετσι δεν θα εχεις προβλημα
καλη τυχη
 
Back
Top