Γενικά Dewey και Γιαούρτι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jamieo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μόλις κατάφερα να ακούσω τον Haggie! Στα Ισπανικά και στα Ελληνικά τα καταφέρνω, στα παπαγαλίστικα... μάλλον θέλω δουλειά και εξάσκηση! Αλλά νομίζω ότι έπιασα τις λέξεις "un beso", που σημαίνει "ένα φιλί"... με κάθε επιφύλαξη... A good night kiss, λες να θέλει ο δικός σου; Καλά, τρελάθηκα τώρα! Τι τυχερός που είσαι! Είναι και πολύ όμορφος!
 
Μόλις κατάφερα να ακούσω τον Haggie! Στα Ισπανικά και στα Ελληνικά τα καταφέρνω, στα παπαγαλίστικα... μάλλον θέλω δουλειά και εξάσκηση! Αλλά νομίζω ότι έπιασα τις λέξεις "un beso", που σημαίνει "ένα φιλί"... με κάθε επιφύλαξη... A good night kiss, λες να θέλει ο δικός σου; Καλά, τρελάθηκα τώρα! Τι τυχερός που είσαι! Είναι και πολύ όμορφος!

Δεν έχω ακούσει "un beso" πριν... Θα ήθελα να ακούσω πιο προσεκτικά! Haggie είναι ένα καλό πουλί, το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου. LOL

ευχαριστώ!
 
Βλέπω και τον Dewey τώρα, τα κατάφερα τελικά! Τι καταπληκτικά που είναι και τα δύο! Αυτός πάντως σίγουρα δεν λέει γρι από Ισπανικά...
 
Το μόνο πράγμα στα ισπανικά έχω ακούσει Dewey πει ήταν "bebe", αλλά θα προσπαθήσουμε να βρούμε περισσότερο. Πριν έζησε με τον Latino οικογένεια έζησε με μια αμερικανική οικογένεια που μιλούσαν όλοι Αγγλικά. Όλοι τους είχαν να του δώσουν ανάσα. Σχεδιάζω να κρατήσει τον ίδιο για την υπόλοιπη ζωή του.
 
Τι χαριτωμένα πλάσματα! Προσπάθησε κι εσύ να ακούσεις προσεκτικά, έμενα μου φάνηκε ότι λέει για φιλί. Ευτυχώς, γιατί στη Λατινική Αμερική υπάρχει η συνήθεια να μαθαίνουν βρισιές στους παπαγάλους, το θεωρούν αστείο. Το καημένο το ζωντανό φυσικά δεν ξέρει τι λέει... Τι να πω.
Ενας φίλος έχει έναν παπαγάλο μεγάλο, του Αμαζονίου, γεννημένο εκεί, που όλο λέει κάτι στα Ισπανικά. Οταν πήγα σπίτι τους, αυθόρμητα του είπα: "Lorito, lorito, lorito real, prrrr", δηλαδή "παπαγαλάκι, "παπαγαλάκι, παπαγαλάκι μου αληθινό/βασιλικό/πραγματικό, πρρρ", είναι μία πρόταση που τη λέμε κατά παράδοση στα πουλάκια όταν τους μιλάμε. Και ο Λόρο, ο παπαγάλος του φίλου μας, άρχισε να κουνάει τα φτερά και να χαλάει τον κόσμο! Να αναγνώρισε άραγε το κάλεσμα;
 
Μοιάζει με έκανε να σας απαντήσω. :D

Amazon παπαγάλος είναι πολύ δημοφιλές εδώ. Ορισμένοι από αυτούς να μάθουν πολλά λόγια και τους ήχους, haha!
 
Back
Top