Αναπαραγωγή Eπεσε το αυγο απο την φωλια και το ξαναεβαλα μεσα

stelios8977

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαρ 2016
Μηνύματα
106
Πόλη
Αθήνα
Καταρχας η καναρα μου γεννησε 1 αυγο προχθες και μεχρι σημερα κανενα αλλο αυγο. Σημερα επεσε το αυγο και το ξαναεβαλα στην φωλια.

1. Τι εχει και δεν κανει κανενα αλλο αυγο
2.υπαρχει περιπτωση το αυγο να παθει κατι αφου επεσε παντως δεν εχει σπασει
Ζηταω βοηθεια
 
Είναι απίθανα δύσκολο να πέσει το αυγό των καναρινιών από τη φωλιά κάτω χωρίς να σπάσει...
Παρόλα αυτά... αν όντως δεν έσπασε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Πεποίθησή μου όμως είναι πως το αυγό γεννήθηκε κάτω στον πάτο του κλουβιού.
Κι αυτό μπορεί να συμβεί σε αρκετά "σενάρια" όπως σε περιπτώσεις αδιαθεσίας ή αδυναμίας ή δυστοκίας του πουλιού.
Θα πρότεινα άμεσα μερικές σταγόνες ασβεστίου στο νερό της ποτίστρας σήμερα και αύριο.
Μια μόνο ερώτηση... μέσα έχεις τα πουλιά ή έξω;
 
Είναι απίθανα δύσκολο να πέσει το αυγό των καναρινιών από τη φωλιά κάτω χωρίς να σπάσει...
Παρόλα αυτά... αν όντως δεν έσπασε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Πεποίθησή μου όμως είναι πως το αυγό γεννήθηκε κάτω στον πάτο του κλουβιού.
Κι αυτό μπορεί να συμβεί σε αρκετά "σενάρια" όπως σε περιπτώσεις αδιαθεσίας ή αδυναμίας ή δυστοκίας του πουλιού.
Θα πρότεινα άμεσα μερικές σταγόνες ασβεστίου στο νερό της ποτίστρας σήμερα και αύριο.
Μια μόνο ερώτηση... μέσα έχεις τα πουλιά ή έξω;

Τα εχω μεσα. Το αυγο το γεννησε κανονικα αλλα ετσι οπως βγηκε η καναρα να φαει επεσε κατω(γιατι ειχαν κουνηθει λιγο το νημα). Στην αρχη τρομαξα αλλα ειδα οτι ηταν καλα το αυγο. Oμως γιατι δεν κανει αλλο αυγο

Να χαλασω την φωλια και να ξεκινησουμε παλι απο την αρχη
 
Γνωμη μου ειναι να μην χαλασεις την φωλια.
Ασε την να κανει τον κυκλο της. Δινε της ασβεστιο οπως σου ειπε ο Γιαννης, και οταν ειναι να κανει επομενο αυγο θα κανει.
Προς το παρον μην επεμβεις και τα αναστατωσεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Γνωμη μου ειναι να μην χαλασεις την φωλια.
Ασε την να κανει τον κυκλο της. Δινε της ασβεστιο οπως σου ειπε ο Γιαννης, και οταν ειναι να κανει επομενο αυγο θα κανει.
Προς το παρον μην επεμβεις και τα αναστατωσεις.

Το σαββατο γεννησε το πρωτο αυγο ποτε θα γεννησει το αλλο
Επισης αν ειχει σπασει το αυγο τι κανω (δεν ειμαι σιγουρος)
 
Το σαββατο γεννησε το πρωτο αυγο ποτε θα γεννησει το αλλο
Επισης αν ειχει σπασει το αυγο τι κανω (δεν ειμαι σιγουρος)

Δεν μπορουμε να ξερουμε ακριβη ημερομηνια γεννησης του επομενου αυγου.Λογικα αμα το προβλημα ειναι η ελλειψη ασβεστιου οταν της το χορηγησεις για μια δυο μερες επειτα θα συνεχισει κανονικα τη γεννα με ενα αυγο τη μερα.
Οσο για το αυγο, παρατηρησε το καλα και με προσοχη μην το σπασεις ο ιδιος. Το αναμενομενο ειναι να ειναι εστω ραγισμενο, απ τη στιγμη που επεσε απο την φωλια.
Αν εχει σπασει-ραγισει το αφαιρεις.
 
Δεν μπορουμε να ξερουμε ακριβη ημερομηνια γεννησης του επομενου αυγου.Λογικα αμα το προβλημα ειναι η ελλειψη ασβεστιου οταν της το χορηγησεις για μια δυο μερες επειτα θα συνεχισει κανονικα τη γεννα με ενα αυγο τη μερα.
Οσο για το αυγο, παρατηρησε το καλα και με προσοχη μην το σπασεις ο ιδιος. Το αναμενομενο ειναι να ειναι εστω ραγισμενο, απ τη στιγμη που επεσε απο την φωλια.
Αν εχει σπασει-ραγισει το αφαιρεις.

Τελικα εσπασε και πως θα τις δωσω ασβεστιο γιατι απο το νερο με το ασβεστιο που της εδινα δεν επεινε ποτε

Και κατι αλλο πως θα βγαλω το αυγο αφου καθεται και το κλωσσα η καημενη μου
 
Τελικα εσπασε και πως θα τις δωσω ασβεστιο γιατι απο το νερο με το ασβεστιο που της εδινα δεν επεινε ποτε

Και κατι αλλο πως θα βγαλω το αυγο αφου καθεται και το κλωσσα η καημενη μου

Δεν γινεται να μην πινει νερο.. Πινει απλα δεν την βλεπεις εκεινη την ωρα. Σουπιοκοκκαλο εχεις στο κλουβι;
Οταν σηκωθει για να φαει βγαλε με προσοχη και ηρεμες κινησεις το αυγο. Μην το αφησεις να το κλωσσαει γιατι θα σπασει τελειως και θα λερωσει ολη την φωλια.
Μπορεις ισως οταν το βγαλεις να βαλεις στη θεση του ενα πλαστικο αυγο για να μην αναστατωθει η θηλυκια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Δεν γινεται να μην πινει νερο.. Πινει απλα δεν την βλεπεις εκεινη την ωρα. Σουπιοκοκκαλο εχεις στο κλουβι;
Οταν σηκωθει για να φαει βγαλε με προσοχη και ηρεμες κινησεις το αυγο. Μην το αφησεις να το κλωσσαει γιατι θα σπασει τελειως και θα λερωσει ολη την φωλια.
Μπορεις ισως οταν το βγαλεις να βαλεις στη θεση του ενα πλαστικο αυγο για να μην αναστατωθει η θηλυκια.
Δεν της εχω δωσει ποτε σουπιοκοκκαλο
Απο που θα βρω ψευτικο αυγο
Μια ερωτηση αν το αυγο ειναι σπασμενο ενοωω οτι εχει κανει μια τρυπα μπορει να βγει νεοσσος οσο και για το σουπιοκοκκαλο εχει στα πετσοπ
 
Δεν της εχω δωσει ποτε σουπιοκοκκαλο
Απο που θα βρω ψευτικο αυγο
Μια ερωτηση αν το αυγο ειναι σπασμενο ενοωω οτι εχει κανει μια τρυπα μπορει να βγει νεοσσος οσο και για το σουπιοκοκκαλο εχει στα πετσοπ

Σουπιοκοκκαλο μπορεις να βρεις σιγουρα στα πετ σοπ, το καλυτερο θα ηταν βεβαια να ζητησεις ενα απο κανα ψαραδικο στη γειτονια σου, σιγουρα εχουν. Σε αυτη την περιπτωση να το καθαρισεις καλα απο το μελανι να το βρασεις και να το αφησεις να στεγνωσει φυσικα.
Οπωσδηποτε σουπιοκοκκαλο, για τα θηλυκα μας ειναι απαραιτητο.
Δυστυχως αμα το αυγο εχει σπασει δεν υπαρχει περιπτωση να βγει νεοσσος,θα πρεπει να το αποσυρεις.
Ψευτικα πλαστικα αυγα εχει στα πετ.
 
Σουπιοκοκκαλο μπορεις να βρεις σιγουρα στα πετ σοπ, το καλυτερο θα ηταν βεβαια να ζητησεις ενα απο κανα ψαραδικο στη γειτονια σου, σιγουρα εχουν. Σε αυτη την περιπτωση να το καθαρισεις καλα απο το μελανι να το βρασεις και να το αφησεις να στεγνωσει φυσικα.
Οπωσδηποτε σουπιοκοκκαλο, για τα θηλυκα μας ειναι απαραιτητο.
Δυστυχως αμα το αυγο εχει σπασει δεν υπαρχει περιπτωση να βγει νεοσσος,θα πρεπει να το αποσυρεις.
Ψευτικα πλαστικα αυγα εχει στα πετ.
Σας ευχαριστω πολυ δεν υπαρχει περιπτωση αν δεν της δωσω σουπιοκοκκαλο να κανειβαλλο αυγο γιατιβο παππους μου δεν τους δινει ουτε ασβεστιο στο νερο και κανουν παντα αυγα
 
δεν υπαρχει περιπτωση αν δεν της δωσω σουπιοκοκκαλο να κανειβαλλο αυγο γιατιβο παππους μου δεν τους δινει ουτε ασβεστιο στο νερο και κανουν παντα αυγα

Ναι υπαρχει περιπτωση να κανει επομενο αυγο, ωστοσο το ασβεστιο δεν χορηγειται μονο για να κανουν τα θηλυκα αυγα. Η ελλειψη ασβεστιου μπορει να δημιουργησει σοβαρα προβληματα στη γεννα. Το να σταματησει η ωοτοκια ειναι το λιγοτερο, εχουν πεθανει θηλυκα απο δυστοκια λογω ελλειψης ασβεστιου και δεν νομιζω να θελεις να συμβει κατι τετοιο.
Δεν κοστιζει τιποτα, ειναι οχι απλα χρησιμο αλλα απαραιτητο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ναι υπαρχει περιπτωση να κανει επομενο αυγο, ωστοσο το ασβεστιο δεν χορηγειται μονο για να κανουν τα θηλυκα αυγα. Η ελλειψη ασβεστιου μπορει να δημιουργησει σοβαρα προβληματα στη γεννα. Το να σταματησει η ωοτοκια ειναι το λιγοτερο, εχουν πεθανει θηλυκα απο δυστοκια λογω ελλειψης ασβεστιου και δεν νομιζω να θελεις να συμβει κατι τετοιο.
Δεν κοστιζει τιποτα, ειναι οχι απλα χρησιμο αλλα απαραιτητο.

Η οωτοκια δεν κρατα 7ημερες;
Αν της δωσω τωραωασβαστιο θα κανει αλλο αυγουλακι
 
Η οωτοκια δεν κρατα 7ημερες;
Αν της δωσω τωραωασβαστιο θα κανει αλλο αυγουλακι

Για τη διαρκεια της ωοτοκιας πανω κατω ναι, δεν ειναι ακριβες αυτο ομως, εξαρταται απο το ποσα αυγα θα κανει το καθε θηλυκο.

Και ναι αφου αρχισε τη γεννα θα ακολουθησουν κι αλλα αυγα, μπορει μεθαυριο μπορει και απ την επομενη βδομαδα, δεν μπορουμε να ξερουμε.Χορηγησε της ασβεστιο βαλε σουπιοκοκκαλο στο κλουβι και τα υπολοιπα θα γινουν απο μονα τους. Προσπαθησε να μην τα πολυενοχλεις, σε αυτη την φαση θελουν απολυτη ηρεμια.
Σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να καμαρωσεις συντομα νεοσσους :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Για τη διαρκεια της ωοτοκιας πανω κατω ναι, δεν ειναι ακριβες αυτο ομως, εξαρταται απο το ποσα αυγα θα κανει το καθε θηλυκο.

Και ναι αφου αρχισε τη γεννα θα ακολουθησουν κι αλλα αυγα, μπορει μεθαυριο μπορει και απ την επομενη βδομαδα, δεν μπορουμε να ξερουμε.Χορηγησε της ασβεστιο βαλε σουπιοκοκκαλο στο κλουβι και τα υπολοιπα θα γινουν απο μονα τους. Προσπαθησε να μην τα πολυενοχλεις, σε αυτη την φαση θελουν απολυτη ηρεμια.
Σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να καμαρωσεις συντομα νεοσσους :)
Ευυχαριστω μονό μια ερωτηση υπαρχει περιπτωση να εχει κατι ωστε να μην κανει απο το σαββατο που εκανε το πρωτο αυγο αλλο

Και κατι ακομα τωρα που βγηκε για να φαει κουνουσε συναιχεια πανω κατω την "ουρα" της
 
Και κατι ακομα τωρα που βγηκε για να φαει κουνουσε συναιχεια πανω κατω την "ουρα" της

Το βλεπεις φουσκωμενο ή νωθρο;
Αν οχι, μην ανησυχεις δεν ειναι κατι, το κανουν πολλα καναρινια αυτο.
 
Οταν τα πουλια ετοιμαζονται για ωοτοκια χρειαζονται τεραστιες ποσοτητες ασβεστιου. Αν δεν τις παρεχουμε εμεις, πιθανοτατα θα τα χασουμε τα πουλια.
Σουπιοκοκκαλο, οστρακα σπασμενα, τσοφλι απο καλα βρασμενο αυγο, ωμο σουσαμι στο φαγητο -λιγο γιατι παχαινει, και απο το 2ο αυγο υγρο ασβεστιο στο νερο. Αν το πουλακι κανει μονο ενα μπορει να ειναι ορμονικο θεμα, ή να μην ηταν ετοιμος ο οργανισμος για πληρη ωοτοκια. Μπορει να σημαινει κατι, μπορει και οχι. Εσυ για να βεβαιωθεις οτι δεν υπαρχει θεμα δυστοκιας, βαλε οσα σου ειπα πιο πανω και θα εισαι σιγουρος.
Ακομα και να μην κανει αλλο αυγο, αφησε ενα δυο πλααστικα αυγα στη φωλια να τα κλωσσησει μια εβδομαδα, και μετα τη χαλας.
Απο σπασμενο αυγο δεν προκειται να βγει τιποτα, παρα μονο λερωμα της φωλιας.
 
Το ενδεχομενο να το εριξε μονη της γτ ηταν ασπορο υπαρχει;
 
Το ενδεχομενο να το εριξε μονη της γτ ηταν ασπορο υπαρχει;

Εχω ακουσει και γω οτι πολλες φορες τα θηλυκα καταλαβαινουν ποιο αυγο ειναι ασπορο και το αποσυρουν, πολυ πιο πιθανο ομως μου φαινεται να επεσε καταλαθος, οπως πηγε η καναρα να βγει απ τη φωλια.
 
Back
Top