Γενικά Eπιλογη καναρινι ή μπατζι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toykaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

toykaki

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαρ 2014
Μηνύματα
268
Πόλη
Αττική
Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο εχω ενα κλουβι με διαστασεις 60Χ40Χ41CM το οποιο εαν θελω μπαινει και διαχωριστικο και γινετε ζευγαρώστρα... Εγω θελω μπατζι η κοπελα μου θελει καναρινια.. Τι να επιλεξω;
 
Εγω θελω μπατζι η κοπελα μου θελει καναρινια.. Τι να επιλεξω;
Πως να της χαλάσεις το χατήρι; Καναρίνι φυσικά :) (αν και νομίζω είσαι αποφασισμένος αφού στα καναρίνια πόσταρες, απλά θέλεις λίγο σπρώξιμο).
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Οχι δεν εχω αποφασιση, βασικα ποσα μπορω να εχω σε τετοιο κλουβι; Ειναι καλο να ειναι ολα μαζι η διαχωρισμενα (αρσενικα θυληκα αργοτερα);
 
Καλύτερα να μην πάρω εγώ εδώ θέση... μεροληπτώ καθαρά υπέρ των καναρινιών και δεν πρέπει...
Απλά θα πρέπει να δεις και να επισκεφτείς αρκετές φορές κάποιον ή κάποιους που έχουν τέτοια πουλιά, για να βιώσεις συνθήκες και καταστάσεις και όταν τελικά αποφασίσεις να είσαι περισσότερο έτοιμος και υποψιασμένος ώστε καμία κατάσταση να μη σε αιφνιδιάσει.
Από και μετά. Γούστα είναι αυτά...
Και τα δύο είναι καλή επιλογή... αλλά άκου επιτέλους και την κοπελιά σου... (είναι που δε θα έπαιρνα θέση...😀)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Καλύτερα να μην πάρω εγώ εδώ θέση... μεροληπτώ καθαρά υπέρ των καναρινιών και δεν πρέπει...
Γιατί να μην πάρεις θέση; Εγώ το αντίθετο θεωρώ λάθος.
βασικα ποσα μπορω να εχω σε τετοιο κλουβι;
Για τα budgies ένα τέτοιο κλουβί είναι οριακά εντάξει, ανοιχτό και πάντα μαζί το ζευγάρι.
Για τα καναρίνια πρέπει να ζουν χώρια και πρέπει να έχεις το θηλυκό στην ζευγαρώστρα μόνιμα και το αρσενικό σε ξεχωριστό κλουβί. Αλλά αυτά θα στα πουν καλύτερα οι "καναρινάδες".
 
😀... λετε ε; Μου το εφερε ως εξης οτι κελαιδανε κλπ... Εκει κατεληξα, τωρα σε ρατσες;Θελω κατι ευκολο για αρχη, δεν ξερω εαν οι ρατσες μεταξυ τους εχουν βαθμο δυσκολιας, ενυδρειας χρονια ειμαι και ισως τα μπερδευω, ο μπαμπας μου εχει καναρινια αλλα ειναι καβαλα, οποτε για να αρχισω κατι τι θα προτείναται;
 
Αν σας ενδιαφέρει περισσότερο η μελωδία, θα πρέπει να διαλέξετε ένα καναρινάκι φωνής.
Αφού ασχολείσαι με ενυδρεία θα δυσκολευτείς με τα πτηνά; 😎
Απλά ποτέ τα χέρια από το νερό του ενυδρείου στο πουλάκι. Ο κίνδυνος της σαλμονέλας καραδοκεί. Προηγουμένως σχολαστικό πλύσιμο και καλό στέγνωμα.
 
λοιπον αρχιζω τις ερωτησεις, απο τα λιγα που ισως ξερω και θυμαμαι οτι για να κελαιδαει και πρωτου να ζευγαρωσει θελει να τα εχεις σε ιδιο μερος αλλα να μην βλεπονται,ισχυει; Επισεις μια ακομα ερωτηση εχω δει κατι τεραστιες κλουβες ας το πω που ειναι ολα μαζι (αρσενικα-θυληκα) αυτα δηλαδη δεν κελαιδανε (επειδη ειναι μαζι εννοω);
 
λοιπον αρχιζω τις ερωτησεις, απο τα λιγα που ισως ξερω και θυμαμαι οτι για να κελαιδαει και πρωτου να ζευγαρωσει θελει να τα εχεις σε ιδιο μερος αλλα να μην βλεπονται,ισχυει; Επισεις μια ακομα ερωτηση εχω δει κατι τεραστιες κλουβες ας το πω που ειναι ολα μαζι (αρσενικα-θυληκα) αυτα δηλαδη δεν κελαιδανε (επειδη ειναι μαζι εννοω);
Αν έχεις όρεξη για ερωτήσεις είσαι στο σωστό τόπο...
Όμως πρέπει να προηγηθεί επιλογή όποτε... καλύτερα να αποφασίσουν τα μάτια, η διαίσθηση και η καρδιά... Δε χρειάζεται να μπεις στη λογική της ράτσας από την αρχή... Άλλωστε αυτό που θα σας αρέσει δεν αποκλείεται και να είναι...
Μια ματιά πάνω στα πτηνά μας είναι αρκετή να αγαπήσουμε αμέσως κάποιο...
 
καλα σαφως, ενταξει ομορφια κοιτας σαφως αλλα κυριος φωνη, ενταξει δεν μπορει να ειναι και τοσο ασχημο πια ενα καναρινι, απλα τα χρωματα, ενταξει σκουφατο η μη αλλο αυτο, αλλα πιστευω το πρωτο ειναι η φωνη...η κανω λαθος;Επισεις απο που τα παιρνεις αυτα;να φανταστω απο εδω; Γιατι απο πετ σοπ θελω να το ψηλοαποφυγω... Δεν μου αρεσει και πολυ οπως τα εχουν
 
εχετε εσεις να προτείνεται; Επισεις οσο αφορα την ερωτηση μου δηλαδη εαν αποφασισω αυριο μεθαυριο να κανω μια κλουβα μεγαλη, μπορω να τα εχω ολα μαζι. Αρσενικα-θυληκα και να κελαιδανε;
 
Τώρα δεν είναι κατάλληλη περίοδος, γιατί τα ικανά ζευγάρια είναι σε αναπαραγωγή και οι νεοσσοί είναι μικροί και δεν έχουν δείξει το φύλο τους ακόμα. Θα βρεις εδώ μέσω κάποιας αγγελίας, αργότερα πολλά άτομα που έχουν δικά τους πουλιά.
Μην βιαστείς όμως και πας σε μαγαζί. Σίγουρα θα το μετανιώσεις.
Όχι δεν μπορείς να έχεις σε κλούβα αρσενικά θηλυκά ανακατεμένα και μάλιστα τα αρσενικά να σου κελαηδούν.
Μπορείς να έχεις τα θηλυκά όλα μαζί την περίοδο της ανάπαυσης και τα αρσενικά σε ατομικά κλουβάκια χωρίς να βλέπει το ένα το άλλο.
 
οκ δεν βιαζομαι απλα ισως κανω ερωτησεις που αφορουν το μελλον, εαν εχω σε ζευγαρωστρα ενα αρσενικο απο την μια και ενα θυληκο απο την αλλη;θα κελαιδαει; Εννοειται οτι να βλεπει το ενα το αλλο απλα να ειναι χωρισμενα... Επισεις εαν εχω σε κλυβι 2 αρσενικα;θα κελαιδανε;
 
, εαν εχω σε ζευγαρωστρα ενα αρσενικο απο την μια και ενα θυληκο απο την αλλη;θα κελαιδαει; Εννοειται οτι να βλεπει το ενα το αλλο απλα να ειναι χωρισμενα.
Να μην βλέπει το ένα το άλλο ναι θα σου κελαηδάει (με επιφύλαξη, περίμενε για σιγουριά).
επισεις εαν εχω σε κλυβι 2 αρσενικα;θα κελαιδανε;
Όχι αυτό δεν γίνεται.
 
καλα που μου το ειπες...

ενταξει τοτε στο ψαξιμο ειμαι, αν και δεν μπορω να βαλω αγγελια εγω ακομα, κατι ακομα, εαν παω σε καποιο σπιτι εκτροφεα κατι, πως επιλεγω καναρινι απο θεμα φωνης;δηλαδη καθομαι εκει και ακουω; Επισεις απο ρατσες ξερω μοσαικ και τιμπραντο;τι ειναι το ενα ειδος και τι το αλλο;
 
μπραβο και αυτα ξερω, χρωμα ενταξει δεν το συνισταω γιατι μου ειχε μεινει δεν ξερω εαν ισχυει οτι και καλα ασπουμε εαν τρωει πολυ καροτο η κατι βιταμινες με χρωμα αλλαζει χρωμα και μετα την πτερορια του βγαινει το κανονικο, δεν θυμαμαι καλα ακι δεν ξερω αν ισχυει, που σημαινει οτι επεμβαινουμε στην φυση και δεν γουσταρω, οποτε καταληγω σε φωνη, δηλαδη αναμεσα σε μαλινουα και τιμπραντο;
 
Και τα χρώματος τραγουδούν δεν είναι άφωνα, απλά δεν είναι οι άριστοι τραγουδιστές στην σύγκριση.
 
Back
Top