Γενικά Eclectus παπαγαλοι

mairoula16

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαϊ 2008
Μηνύματα
7
Πόλη
Πάφος
γιααα! ρε παιδια 8ελω να σας ρωτήσω αν αυτοι (eclectus)οι παπαγάλοι εχουν την δυνατότητα να μηλάνε;αν ξερετε πεστε μου.. Και συγνομη που κάνω πολες ερωτήσεις αλλα δεν γνωριζω και πολλα.. ;αυριο 8α πάω να τον αγορασω αλα δεν ξερω πανω-κατω ποσα 8α είναι😕.. Αν μπορείται πεστε μου τ και αυτο... 😀
 
Γειά σου Μαίρη!
Οι Εκλέκτους είναι από τα πιο έξυπνα είδη παπαγάλων!
Μιλάνε και παίζουν και παρατηρούν. 🙂Τους λένε "κουτσομπόλες".:D
Εδώ ένα πολύ ωραίο άρθρο:

wings

Για την τιμή δυστυχώς δενξέρω να σου πω.
 
Είναι φοβεροί παπαγάλοι! Δεν ξέρω πόσο κάνουν αλλά όταν τον πάρεις πες μας πληροφορίες. Εμένα είναι από τις συμπάθειές μου!

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
το μεγεθος τους φτανει τα 35 cm. καμμια φορα η κραυγη τους γινεται πολυ ενοχλητικη, πραγμα που σημαινει... Μην παραμελεις το πουλι!
καλη συμβιωση
 
Ειναι απο τα αγαπημενα μου ειδη παπαγαλων! :D Μιλανε και θελουν πολυ προσοχη οπως σου ειπανε και τα παιδια διοτι ειναι απο τα ειδη που ευκολα θα μαδηθουνε αν τα παραμελησεις! Προσοχη στη διατροφη τους, εχουν μακρυτερο εντερο απο τους αλλους παπαγαλους και πιο ευαισθητο, θελουν διατροφη με πολλα λαχανικα και φρουτα και μην τον ταιζεις σπορους! Αν θελεις σου δινω λινκ που εχει πελετς ειδικα για αυτους!
 
Μαίρη τι έγινε, τον πήρες τον Εκλέκτους; 😱
Αναμένουμε φωτό :)
 
οντος αμα τον αγορασες θελουμε φωτο μου αρεσε πολυ στο βιντεο και εχω απορεια να τον δω.
 
πω πω ειναι τρομερος, ποσες ωρες θα χει περασει ομως η γυναικα αυτη απο πανω του,τρομερος ο ατιμος. Ποσο εχουν αυτοι;
 
πω πω ειναι τρομερος, ποσες ωρες θα χει περασει ομως η γυναικα αυτη απο πανω του,τρομερος ο ατιμος. Ποσο εχουν αυτοι;

Στο εξωτερικό που είχα δει λίγο έχουν από 800 με 1200 δολάρια περίπου. Ανάλογα και το είδος βέβαια οι τιμές μπορεί να διαφέρουν. Στην Ελλάδα δεν ξέρω τιμές.
 
Νομιζω πως σε ενα αλλο ποστ ειπε πως θα παρει κατι πιο μικρο, ενα κοκατιλ... :D
 
Πλάκα πλάκα έχει δει ποτέ κανείς eclectus στην Ελλάδα;
 
Δεν εχω δει αλλα ειχα βρει την ηλεκτρονικη σελιδα μιας κυριας που ειχε εδω στη Ελλαδα και εκανε και καποια μικρη εκτροφη νομιζω.

Ειναι παντως απο τα αγαπημενα μου ειδη. :D
 
Δεν εχω δει αλλα ειχα βρει την ηλεκτρονικη σελιδα μιας κυριας που ειχε εδω στη Ελλαδα και εκανε και καποια μικρη εκτροφη νομιζω.

Ειναι παντως απο τα αγαπημενα μου ειδη. :D

Φαντάζομαι ότι στην Ελλάδα δεν θα ευδοκιμούσε και πολύ η εκτροφή τους...
Κι εμένα μου αρέσουν πάρα πολύ και θα ήθελα να μπορούσα να δω κάποιον από κοντά. Λένε μάλιστα ότι σε θέματα ομιλίας είναι σχεδόν ίδιοι με τους Αφρικανικούς Γκρίζους.
 
Φαντάζομαι ότι στην Ελλάδα δεν θα ευδοκιμούσε και πολύ η εκτροφή τους...
Κι εμένα μου αρέσουν πάρα πολύ και θα ήθελα να μπορούσα να δω κάποιον από κοντά. Λένε μάλιστα ότι σε θέματα ομιλίας είναι σχεδόν ίδιοι με τους Αφρικανικούς Γκρίζους.


Πολλα ειδη παπαγαλων που ειναι πολυ καλα και δημοφιλη κατοικιδια σε αλλες χωρες ειναι σχεδον αγνωστα η σπανια στη χωρα μας. Οπως οι εκλεκτους, οι conures ειναι απο τα πιο δημοφιλεις μεσαιους παπαγαλους σε αλλες χωρες, πολλα ειδη αμαζονιου και αλλοι πολλοι. Οι πιο δημοφιλεις εδω ειναι οι γκρι αφρικανικοι. Μονο που ο πολυς ο κοσμος (εκτος των ατομων του φορουμ) εχει την ιδεα ενος παπαγαλου σε ενα μικρο κλουβι με ενα καθρεφτακι και σπορια σε μια γωνια του δωματιου να μιλαει για να τους διασκεδαζει. Δεν ειναι ομως καθολου ετσι!

Μια γνωστη μου (οχι Ελληνιδα) εχει εναν πρασινο εκλεκτους. Ειναι πολυ καλο πουλι, τον βγαζει και βολτες εξω, βεβαια εχει ψαλιδισμενα φτερα, μιλαει και ειναι πολυ φιλικος. :D
 
Τελικά Μαίρη τον πήρες τον Εκλέκτους;


Φαντάζομαι ότι στην Ελλάδα δεν θα ευδοκιμούσε και πολύ η εκτροφή τους...
Κι εμένα μου αρέσουν πάρα πολύ και θα ήθελα να μπορούσα να δω κάποιον από κοντά.

Μάνο υπάρχουν στην Ελλάδα Εκλέκτους σε εκτροφεία.:)
 
είναι και καλοί εκσκαφείς:D

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top