Γενικά Τη βοήθεια σας σχετικά με έναν Eclectus που θέλω να αγοράσω

Καποιοι παπαγαλοι εχουν περισσοτερες δυνατοτητες ομιλιες, καποιοι αλλοι εχουν περιορισμενες δυνατοτητες και καποιοι αλλοι φτανουν στο επιπεδο να μιμουνται ηχους. Το να παρεις καποια πουλια που απο την φυση τους εχουν μεγαλες, τις καλυτερες δυνατοτητες ομιλιας ΔΕΝ σου εξασφαλιζει οτι θα μιλαει κιολας. Στο λεω για να μην απογοητευτεις. Εαν ασχολησαι μαζι του σιγουρα θα μαθει πολλα πραγματα. Αν δεν περνας δημιουργικο χρονο με το πουλι μπορει και να απογοητευτεις. Με τρομαζει λιγο το γεγονος οτι βασικο κριτηριο θεωρεις την ομιλια. Ξερω δυο περιπτωσεις γκριζων αφρικανικων ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΙΛΗΣΕΙ ποτε. Τα πουλια τα εχουν δυο γνωστοι μου, οι οποιοι εχουν και οι δυο ξενοδοχειο -ενοικιαζομενα δωματια, τα πουλια τα βλεπουν καθε μερα και ασχολουνται μαζι τους πολυς κοσμος, οι πελατες των ξενοδοχειων αλλα ΠΟΤΕ δεν μιλησαν. Σιγουρα οι ιδιοκτητες τους δεν αφιερωνουν δημιουργικο χρονο μαζι τους λογω της φυσης της δουλειας τους. Ολα αυτα δεν τα εγραψα για να σε αποθαρρυνω αλλα για να σε προβληματισω... Και φυσικα συμφωνω με οσα ανεφερε πιο πανω η Σισσυ
 
Καποιοι παπαγαλοι εχουν περισσοτερες δυνατοτητες ομιλιες, καποιοι αλλοι εχουν περιορισμενες δυνατοτητες και καποιοι αλλοι φτανουν στο επιπεδο να μιμουνται ηχους. Το να παρεις καποια πουλια που απο την φυση τους εχουν μεγαλες, τις καλυτερες δυνατοτητες ομιλιας ΔΕΝ σου εξασφαλιζει οτι θα μιλαει κιολας. Στο λεω για να μην απογοητευτεις. Εαν ασχολησαι μαζι του σιγουρα θα μαθει πολλα πραγματα. Αν δεν περνας δημιουργικο χρονο με το πουλι μπορει και να απογοητευτεις. Με τρομαζει λιγο το γεγονος οτι βασικο κριτηριο θεωρεις την ομιλια. Ξερω δυο περιπτωσεις γκριζων αφρικανικων ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΙΛΗΣΕΙ ποτε. Τα πουλια τα εχουν δυο γνωστοι μου, οι οποιοι εχουν και οι δυο ξενοδοχειο -ενοικιαζομενα δωματια, τα πουλια τα βλεπουν καθε μερα και ασχολουνται μαζι τους πολυς κοσμος, οι πελατες των ξενοδοχειων αλλα ΠΟΤΕ δεν μιλησαν. Σιγουρα οι ιδιοκτητες τους δεν αφιερωνουν δημιουργικο χρονο μαζι τους λογω της φυσης της δουλειας τους. Ολα αυτα δεν τα εγραψα για να σε αποθαρρυνω αλλα για να σε προβληματισω... Και φυσικα συμφωνω με οσα ανεφερε πιο πανω η Σισσυ
Σε ευχαριστώ πολύ!
 
Τί σκέφτεσαι να κάνεις; Ζεις μόνος; Μήπως υπάρχει κάποιος άλλος στο σπίτι που θα ήθελε να ασχοληθεί επίσης;
Προς το παρών μένω μόνος μου.
Θέλω να πάρω από μικρός παπαγάλο κ πιστεύω τώρα ότι ήρθε η ώρα..
 
Προς το παρών μένω μόνος μου.
Θέλω να πάρω από μικρός παπαγάλο κ πιστεύω τώρα ότι ήρθε η ώρα..
Μπορείς να πάρεις 2; Αν όχι, γιατί δεν σκέφτεσαι μήπως πάρεις ένα πιο μοναχικό πουλάκι, που δεν θα χρειάζεται και τόση παρέα; Ξέρεις, δεν μπορείς να διανοηθείς τι θα περάσεις εσύ (και κυρίως ο παπαγάλος) αν πάθει ψυχολογικά και αρχίσει να μαδιέται... Κόλαση, στενοχώρια, μια κατάσταση που σπανίως υποστρέφει, και ένα πρόβλημα φοβερό. Πραγματικά θα βλαστημάς την ώρα και την στιγμή, και θα στενοχωριέσαι. Θα το βλέπεις να ταλαιπωρείται και δεν θα μπορείς να κάνεις κάτι. Είναι και που θέλεις να μιλάνε. Εγώ, πραγματικά ποτέ δεν το κατάλαβα αυτό. Γιατί οι άνθρωποι χαίρονται όταν οι παπαγάλοι λένε λέξεις... Βεβαίως φαντάζομαι ότι είναι ανάλογο με το ότι χαίρομαι που έχω καναρίνι που κελαηδά καταπληκτικά, αλλά ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω... Δλδ, τί γίνεται; Πιάνουν κουβέντα; Συνεννοούνται καλύτερα; δεν νομίζω. Εδώ έχουν γίνει πειράματα και πράγματι κάποιοι παπαγάλοι, μπορούσαν να αναγνωρίσουν λίγες λέξεις, ακόμα και να πουν με απλά λόγια αυτό που χρειάζονται, αλλά η κατάσταση είναι fixed... Δλδ, άντε και στην καλύτερη, κι αν είναι και πρώτης νοημοσύνης για το είδος του να σου πει, φαϊ, και να ξέρεις ότι θέλει να φάει... αναρωτιέμαι όμως, αλλιώς δεν θα του έδινες; Δεν ξέρω, αλλά σκέψου και λίγο εναλλακτικά σε πρώτη φάση... Είναι και σαν να έχεις παιδί έως 5 ετών... Πάνω κάτω μέχρις εκεί λένε φτάνει η νοημοσύνη τους... Θα άφηνες το παιδί σου μόνο του για 8-9 ώρες; και μάλιστα καθημερινά; Δεν το νομίζω, σκέψου... Οι επιθυμίες είναι άτιμο πράγμα... Πόσες επιθυμίες είχες που δεν ικανοποιήθηκαν για λόγους ανεξάρτητους από τη θέλησή σου; έπαθες κάτι τρομερό...άλλαξε αυτό που ήσουν; Σκέψου, αλλά μην σκέφτεσαι με "αν", σκέψου με γεγονότα, ξεκάθαρα, όχι αν τότε γινόταν αυτό, εγώ θα... Είναι άτοπο... Μια ζωή έχουμε και αυτήν ζούμε... Μην αποφασίζουμε αδικώντας κάποιον άλλον (μιλώ για τον μέλλοντα παπαγάλο)... Κρίμα θα είναι.
 
. Γιατί οι άνθρωποι χαίρονται όταν οι παπαγάλοι λένε λέξεις... Βεβαίως φαντάζομαι ότι είναι ανάλογο με το ότι χαίρομαι που έχω καναρίνι που κελαηδά καταπληκτικά, αλλά ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω... Δλδ, τί γίνεται; Πιάνουν κουβέντα; Συνεννοούνται καλύτερα; δεν νομίζω.
Συμφωνώ με όλα όσα έγραψες Γιάννη!
Σε ότι αφορά την ομιλία, η γνώμη μου είναι πως: μόνο όσοι έχουν πουλιά που μιλούν μπορούν να αντιληφθούν τον έρωτα που δημιουργείται μεταξύ ενός πουλιού και του ιδιοκτήτη-φροντιστή-εκπαιδευτή του, όταν αυτό του μιλά (και όχι ενός ανθρώπου που απλά θα ακούσει κάποιον παπαγάλο).
πχ Η χαρά είναι μεγάλη όταν περνάς δίπλα από το κλουβί του καναρινιού σου και καταλαβαίνεις πως αυτό αρχίζει να κελαηδά επειδή σε είδε. Σκέψου τώρα πόσο μεγαλύτερη χαρά νιώθεις όταν σου μιλά ένα πουλί, υπάρχει άλλου είδους αλληλεπίδραση. Εμένα πχ με συγκινούσε ιδιαιτέρα όταν ο Μάριος φώναζε Τζο-Τζότζο κοιτώντας το πάτωμα (όντας μόνος στο κλουβί του) και ψάχνοντας την σκυλίτσα μας...
 
Back
Top