Φροντίδα Fotos από εναλλακτικό τρόπο φροντίδας zebra finch

Diamante de gould

PB Member
Εγγραφή
11 Απρ 2008
Μηνύματα
603
Πόλη
Αθήνα
Παρελειψα να βαλω φωτογραφια απο την πορτα του υπνοδωματιου μου στην οποια εχω τοποθετησει κουρτινα τυπου "για εντομα", καθως και αλλες κουρνιες για ελεγχομενο καθαρισμο κουτσουλιας. Πως σας φαινεται;
 

Συνημμένα

  • HPIM1694.webp
    HPIM1694.webp
    51 KB · Προβολές: 470
  • HPIM1671.webp
    HPIM1671.webp
    76,1 KB · Προβολές: 462
  • HPIM1706.webp
    HPIM1706.webp
    51 KB · Προβολές: 390
  • CIMG4822.webp
    CIMG4822.webp
    52,9 KB · Προβολές: 332
  • CIMG4791.webp
    CIMG4791.webp
    47,5 KB · Προβολές: 405
  • CIMG5573.webp
    CIMG5573.webp
    85 KB · Προβολές: 407
  • DSC00068.webp
    DSC00068.webp
    66,9 KB · Προβολές: 394
  • DSC00094.webp
    DSC00094.webp
    61 KB · Προβολές: 386
  • HPIM1675.webp
    HPIM1675.webp
    39,4 KB · Προβολές: 397
  • Img00332.webp
    Img00332.webp
    14,9 KB · Προβολές: 420
  • Img00341.webp
    Img00341.webp
    53,9 KB · Προβολές: 397
Πολυ ωραιος! Πες μας και ποσα εχεις, ποσες γεννες εχεις κανει κλπ κλ, ειδα 2 φωλιες και ανοιχτου και κλειστου τυπου, σωστα;
η κουτσουλια θα παει συννεφο ε;τι κανεις γιαυτο το θεμα; Και τα τσοφλια απο τα σπορακια;
 
Νια ρε φίλε κ εγώ αυτήν την απορία έχω! Κουτσουλιές, σπόρια... Τι παίζει;
 
Πρωτοτυπο ''κλουβι'' το δωματιο σου! Εμενα μπορει(200% σιγουρο) και να με ειχανε πεταξει εξω απο το σπιτι η υπολοιπη οικογενεια... Αλλα μπραβο σου πολυ μου αρεσε η ιδεα! :D
 
Οντως εναλλακτικοτατος τροπος φροντιδας, αλλα οπως ειπανε και οι αλλοι με το θεμα τις καθαριοτητας πως τα καταφερνεις;
 
Πολυ ωραιος! Πες μας και ποσα εχεις, ποσες γεννες εχεις κανει κλπ κλ, ειδα 2 φωλιες και ανοιχτου και κλειστου τυπου, σωστα;
η κουτσουλια θα παει συννεφο ε;τι κανεις γιαυτο το θεμα; Και τα τσοφλια απο τα σπορακια;

λοιπον. Οι ταίστρες ειναι στον πατο της κοκκινης λεκανης (που φαινεται σε μια απο τις φωτογραφιες) και αυτο πανω σε μια εφημεριδα οπου σπανια βρισκω τσοφλια. τα κλαρια ειναι περιορισμενα σε 3 σημεια μονο στα οποια γινεται να υπαρχει απο κατω εφημεριδα χωρις να φαινεται. ετσι ειναι κατα καποιο τροπο ελεγχομενο το κακο🙄. αλλα και παλι η φαση χρειαζεται περισσοτερη φροντιδα απο ενα απλο κλουβακι. Πιστεψεμε ομως, η ευχαριστηση ειναι πολλαπλασια!

εχω ενα ζευγαρι το οποιο μου εχει κανει 3 γεννες. μια σε καθε τυπου φωλια! Πρωτα επελεξαν την ανοιχτη τυπου. Δευτερη γεννα στο πλεγμενο καλαθακι. και την τριτη στο ξυλινο κουτακι. εκτοτε της εβγαλα ολες γιατι ηταν αρχιζε να φτιαχνει και τεταρτη(!) και δεν νομιζω να αντεχε η θυληκια. και οι 3γεννες ηταν επιτυχεις με μονη απωλεια ενα κλουβιο αυγο στην πρωτη.

τα μικρα αφου μαθουν να τρωνε τα βγαζω απο το δωματιο
 
κ απο μενα μπραβο οδυσσεα που τα εχεις ετσι...
πιστευω οτι ειναι καλυτερα για αυτα απο το να ζουν σ ενα κλουβι...
κ αφου τα χαιρεσαι κ εσυ, ακομα καλυτερα...

κ στο σπιτι μου επικρατει κατι αναλογο!
δεν θελω να τα χω φυλακισμενα..🙄

απο καθαρισμα... Τι να πω,
ειμαι ολη την μερα, με την ηλεκτρικη στο χερι
κ απο κουτσουλιες της τρελης αλλα...ΧΑΛάΛΙ τους...

:D-:D-:D
 
  • Like
Αντιδράσεις: Frania
Εκπληκτικό! Μπράβο παλικάρι μου! Ειναι από τα πιό όμορφα θεάματα που έχω δεί! Μου έφτιαξες την διάθεση! Τυχερά τα πουλάκια σου!
 
Γεια σου Οδυσσεα. Περιττο να σου πω ποσο ωραιο ειναι το θεαμα της ελευθεριας που μας στελνεις. Ηρεμα ευτυχισμενα πουλακια, σαν το σπιτι τους κι αυτο δεν ειναι μονο το δωματιο σου αλλα η ιδια σου η καρδια που την δινεις με αγαπη και παιρνεις πισω την πραγματικη επικοινωνια με ενα αλλο πλασμα σαν ισος προς ισο αυτο που οσο και να πληρωσεις δεν αγοραζεται...ή το`χεις ή δεν το`χεις. Απλα πραγματα, οι λυσεις στα μικροτερα θεματα παντα βρισκονται, Ευκολα καθαριζω, οχι δεν μειωνω την ποιοτητα της καθαριοτητας και της αισθητικης στην ζωη μου απλα προσπαθω με λιγο περισσοτερο πεισμα καθε φορα, γινομαι ετσι πιο ανεκτικη απεναντι στον εαυτο μου και στους αλλους, αντεχω σε κρισεις, εφαρμοζω και δοκιμαζω, σκεφτομαι, ψαχνω και παντα βρισκω. Εκει που δυσκολευομαι ειναι οι καρδιες και το ανθρωπινο μυαλο σ`αυτα οι λεκεδες ειναι δυστυχως ανεξιτηλοι. Σε ευχαριστω που το μοιραστηκες και μου εδωσες την ευκαιρια να... Καθαρισω λιγο την εικονα που εχουμε εμεις οι ανθρωποι...
 
κ 2ο μπραβο:) στον οδυσσεα,

γιατι εκτος απ τις ομορφες φωτο κ τον τροπο που φροντιζει τα πουλια του,

εδωσε κ το εναυσμα για συζητηση,

με προσεγγισεις πιο..."ανθρωπιστικου" χαρακτηρα :)

-(γεια σου φρανια ευαισθητη ψυχη... Μια χαρα τα λες...
μακαρι να ηταν, αν οχι ολοι, μια μικρη μεριδα εστω, κ αλλοι..σαν εσενα
στον σκληρο & αδιαφορο κοσμο μας..)
 
Να τα βλέπουν αυτοί που δεν θέλουν να αφήσουν τα πουλάκια τους ούτε μια φορά την εβδομάδα να πετάξουν ελεύθερα στο σπίτι για να μην λερώνουν.
Μου άρεσε ο εναλλακτικός τρόπος εκτροφής και περισσότερο που συνδυάζεται με τρόπους πρόληψης του λερώματος που αποθαρρύνει τους περισσότερους από εμάς.
 
ΦΟΒΕΡΟ! 😱 μακάρι να με μάθουν κ εμένα τοσο καλα κ ας μην τα
εχω ελευθερα μέσα στο δωμάτιο!
 
μπράβο,Οδησσέα,υπέροχο, να ζείς στην περιοχή τους ε;
Συγχαρητήρια!
 
Back
Top