Αναπαραγωγή Gloster με κοινο καναρινι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα.Φετος ζευγαρωσα την gloster θηλυκια μου με εναν κοινο αρσενικο.
Εχω αρσενικο gloster αλλα δυστυχως δεν ταιριαξε ποτε με τη θηλυκια μου, φετος ηταν η τριτη συνεχομενη χρονια που εβαλα τα πουλακια αυτα μαζι και απλα "δεν τα βρηκαν".
Η θηλυκια μου αυτη τη στιγμη κλωσσαει τα αυγα της, δεν εχουν βγει τα πουλακια ακομα.
Καπου διαβασα οτι δεν πρεπει να ζευγαρωνουμε καναρινια ρατσας με κοινα.Ισχυει αυτο;
Περα απ το οτι "χαλαει η ρατσα" (που εμενα προσωπικα δε με ενδιαφερει καθως ασχολουμαι εντελως ερασιτεχνικα), μπορει να δημιουργηθει προβλημα στους απογονους;

*Η θηλυκια μου ειναι consort
 
Πέρα απο την αλλοίωση της ράτσας νομίζω πως δεν υπάρχουν άλλα προβλήματα... μην φοβάσαι, αλλά απο του χρόνου καλύτερα δοκίμασε με άλλο αρσενικό μπας και βγάλεις γκλοστεράκια.
 
Καπου διαβασα οτι δεν πρεπει να ζευγαρωνουμε καναρινια ρατσας με κοινα.Ισχυει αυτο;
Περα απ το οτι "χαλαει η ρατσα"
Σωστά διάβασες... Δεν πρέπει.
Όχι απαγορεύεται.. απλά δεν πρέπει.
Και δεν πρέπει γιατί δε δείχνουμε σεβασμό στις προσπάθειες των ανθρώπων να καθιερώσουν τη ράτσα και όχι κάτι περισσότερο.
εμενα προσωπικα δε με ενδιαφερει καθως ασχολουμαι εντελως ερασιτεχνικα;
Και έτσι να είναι... έχουμε το δικαίωμα να το κάνουμε;
μπορει να δημιουργηθει προβλημα στους απογονους;
Κανένα απολύτως...
 
Σωστά διάβασες... Δεν πρέπει.
Όχι απαγορεύεται.. απλά δεν πρέπει.
Και δεν πρέπει γιατί δε δείχνουμε σεβασμό στις προσπάθειες των ανθρώπων να καθιερώσουν τη ράτσα και όχι κάτι περισσότερο.

Και έτσι να είναι... έχουμε το δικαίωμα να το κάνουμε;

Κανένα απολύτως...


Οπως ειπα το πρωτο κομματι δε με ενδιαφερει, απλα φοβηθηκα μηπως επηρεαζει με καποιον τροπο τους νεοσσους.
 
Οπως ειπα το πρωτο κομματι δε με ενδιαφερει,
Ακριβώς αυτό είναι που θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει.
Αυτό είναι το "μεμπτό" της υπόθεσης.. Το ηθικό κομμάτι της.
Ας σκεφτούμε απλά... και να απαντήσει ο καθένας για τον εαυτό του...
Ζευγαρώνουμε ότι να ναι, απλά και μόνο επειδή δεν έχουμε άλλες επιλογές;
Ηθικά στέκει αυτό?
Ρητορικά τα ερωτήματα.. Δεν ψάχνω εγώ για απαντήσεις...
Ειρήνη σκέψου απλά...
 
Ακριβώς αυτό είναι που θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει.
Αυτό είναι το "μεμπτό" της υπόθεσης.. Το ηθικό κομμάτι της.
Ας σκεφτούμε απλά... και να απαντήσει ο καθένας για τον εαυτό του...
Ζευγαρώνουμε ότι να ναι, απλά και μόνο επειδή δεν έχουμε άλλες επιλογές;
Ηθικά στέκει αυτό?
Ρητορικά τα ερωτήματα.. Δεν ψάχνω εγώ για απαντήσεις...
Ειρήνη σκέψου απλά...


Δεν βρισκω κατι μη ηθικο σε ολο αυτο..Αυτα τα πουλια προκειται να ζησουν ολη τους τη ζωη εδω, δε θα δοθουν απο δω κι απο κει για να πω οτι αλλοιωνεται η ρατσα.
Προσωπικα για τον εναν ή τον αλλο λογο δεν θελησα να παρω αλλο γκλοστερ για να ζευγαρωσει η συγκεκριμενη καναρα, κι απ τη στιγμη που υπηρχε διαθεσιμος αρσενικος και το ζευγαρι "εδεσε", δε με απασχολει αν τα μικρα θα βγουνε ρατσας ή "χαλασμενης" ρατσας ή οτι αλλο, φτανει να ειναι υγιη κι ας ειναι οτι ειναι.
 
Ακριβώς αυτό είναι που θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει.
Αυτό είναι το "μεμπτό" της υπόθεσης.. Το ηθικό κομμάτι της.
Ας σκεφτούμε απλά... και να απαντήσει ο καθένας για τον εαυτό του...
Ζευγαρώνουμε ότι να ναι, απλά και μόνο επειδή δεν έχουμε άλλες επιλογές;
Ηθικά στέκει αυτό?
Ρητορικά τα ερωτήματα.. Δεν ψάχνω εγώ για απαντήσεις...
Ειρήνη σκέψου απλά...
Κατα τη γνώμη μου, δεν τίθεται καν θέμα δικαιώματος, όπως αναφέρεται στο ποστ 3, ούτε ζήτημα σεβασμού στους ανθρώπους που δημιούργησαν ή συντηρούν τη ράτσα, μια και δε μιλάμε για είδος - ράτσα υπό εξαφάνιση, και εφόσον κανείς προκειμένου να διαθέσει γκλοστερ καναρίνια δεν εχει θέσει όρους σε επίδοξους αποδέκτες αυτών, το να διατηρήσουν ή εξελίξουν τη ράτσα.
Άλλωστε, κατα τη δημιουργία της κάθε ράτσας, συχνα υπάρχουν και απόγονοι που δεν ανταποκρίνονται στις προσδοκίες και παραμένουν αζευγαρωτοι εφ όρου ζωής, για να μην αναφερθούμε και στις επιμειξίες και τις παράπλευρες απώλειες που συχνα συνοδεύουν αυτές τις δημιουργίες.
Μεμπτό δεν βλέπω κανένα.
Δεν ζευγαρώνει ο,τι να ναι, αλλά τα καναρίνια της που τα αγαπά, τα ζει και τα φροντίζει.
Οσο για το αν ειναι ηθικό... Θα απαντούσα οτι ειναι τουλάχιστον προσβλητικό να το ρωτάμε αυτο στην συγκεκριμένη περίπτωση.
 
Back
Top