Ανταλλαγή Gouldian θηλυκά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης krisp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

krisp

PB New Member
Εγγραφή
18 Δεκ 2012
Μηνύματα
139
Πόλη
Αθήνα
Τα δύο θηλυκά έχουν γεννηθεί τον Ιανουάριο και μόλις πήραν τα τελικά χρώματά τους. Υπάρχει 50% πιθανότητα να είναι διπλού παράγοντα, μπλε/πράσινο για όποιον γνωρίζει.
Αυτό που ψάχνω είναι θηλυκό Gouldian με κίτρινο σώμα με παράγοντα όμως κίτρινο-μπλε.
Επειδή δεν ξέρω αν θα βρω κάτι τέτοιο όποιος έχει να διαθέσει κάποιο κίτρινο ας μου στείλει...
20160712_154314_zps57z2zkya.jpg
20160712_153332_zpsbtianfwd.jpg
 
Γεια σου Krisp, όμορφα τα πουλάκια σου! Θηλυκό κίτρινο έχω και παίζει να είναι και φορέας μπλε. Είναι φετινάρι, σε περίπου 2 εβδομάδες θα έχει ολοκληρώσει το ντύσιμο του. Είναι αγριμάκι λόγω ότι βρίσκεται σε υπαίθρια κλούβα πτήσης και είναι γεννημένο σε εξωτερικό χώρο. Αν έχεις υπομονή μιλάμε ξανά.
 
Με προβληματίζει που ειναι γεννημένη σε μεγάλο χώρο, εγώ θα την περιορίσω για αρχή τουλάχιστον μέχρι να τη δω λίγο σε χωρο 40άρας ζευγαρώστρας. Μετα θα μπει σε 60αρα με το γαμπρό(φωτό 2 κατω δεξιά)
Οπότε θα περιμένω μέχρι να πάρει και το χρώμα της, μήπως βρω και μια με σίγουρο διπλό παράγοντα και γεννημένη σε πιο μικρές διαστάσεις...
Ευχαριστώ πάρα πολύ!
 
Δεν θα έπρεπε να προβληματίζεσαι. Δεν είναι γεννημένη στην κλούβα πτήσης. Είναι γεννημένη σε κλουβί 75άρι.
Όλα τα πεταρούδια αφού απογαλακτιστούν τα μεταφέρω στην κλούβα πτήσης μέχρι να βάλουν χρώμα και με ανάλογη διατροφή. Αυτό είναι πολύ σημαντικό για την σωστή ανάπτυξη και την υγεία τους. Ειδικά για τα θηλυκά. Αυτός είναι ο σωστός τρόπος διαχείρισης. Στην συνέχεια μεταφέρονται σε 75άρες κλούβες και μεταβάλλω την διατροφή τους.

Αν γίνει η ανταλλαγή θα την πάρεις αφού την κρατήσω λίγες μέρες σε κλουβί 60άρι και ολοκληρώσω τον κύκλο στο χώρο μου (+παρατήρηση). Οπότε δεν θα στρεσαριστεί σε εσένα. Αρσενικό δεν πρέπει να της βάλεις άμεσα. Οκ?

Τα προς αναπαραγωγή θηλυκά είναι πολύ προτιμότερο να τα έχεις σε όσο μεγαλύτερο χώρο μπορείς να τους διαθέσεις και όταν έρθει η ώρα της αναπαραγωγής τα μεταφέρεις στις ζευγαρώστρες.
 
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Έτσι κι αλλιώς δεν σκεφτόμουν να τα ενώσω από τώρα, από Σεπτέμβρη είχα στο νου μου.
Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα πολύ να έχει παράγοντα μπλε, αν βρω κάτι σίγουρο θα το προτιμήσω, δεν ξέρω αν θα βρω όμως..
 
Για να βρεις θηλυκό γκουλντιαν με κίτρινο φαινότυπο και παράγοντα μπλε όντως είναι δύσκολο αφού λίγοι συνδυασμοί δίνουν αυτό το αποτέλεσμα. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις συνεπώς συνέχισε την έρευνα σου.
Εσύ τι θέλεις να πετύχεις; Κάποια συγκεκριμένη μετάλλαξη;

Αρσενικό εγώ δεν τους βάζω πριν τους 12 μήνες. Μπορεί να φαίνονται ώριμα αλλά δεν είναι, πιο πολύ παίζουν παρά αναπαράγονται. Τα καλύτερα αποτελέσματα τα παίρνεις από πτηνά 2 ετών.
 
Μια και έχετε ανοίξει ωραία συζήτηση που σπάνια παρακολουθούμε για τα εξωτικά, να ρωτήσω @YannisK , γενικά τα κρατάτε χωριστά τα φύλα πλην περιόδου αναπαραγωγής;
 
Σύμφωνα με εδώ, αν ζευγαρώσω το μπλε αρσενικό μου με κίτρινο με παράγοντα μπλε, τα αρσενικά που θα πάρω θα είναι Dilute ή Pastel ενώ τα θηλυκά θα είναι μπλε ή πράσινα.
Τώρα για να είναι κανείς σίγουρος ότι το θηλυκό που έχει είναι κίτρινο με παράγοντα μπλε χωρίς να έχει κάνει δικά του πουλιά το πουλί, θα πρέπει να είναι απόγονος κάποιων από των παρακάτω συνδυασμών:

gf_MALE.png
DF Yellow
gf_FEMALE.png
Silver

gf_MALE.png
DF Silver
gf_FEMALE.png
Yellow

gf_MALE.png
DF Yellow
gf_FEMALE.png
Blue

gf_MALE.png
DF Silver
gf_FEMALE.png
Green

YannisK, εσένα η θηλυκιά σου τί γονείς έχει;
Να πω ότι αυτό είναι το πουλί που θα ήθελα ιδανικά, μιας και δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο στόχο να βγάλω κάποιο πουλί, απλά έκατσα και έψαξα και αυτός ο συνδυασμός θα μου άρεσε δεδομένου ότι δεν έχω κίτρινο πουλί και θα μου βγάλουν ξεχωριστούς απογόνους που επίσης δεν έχω.
 
Αυτά που βλέπεις δεν είναι σίγουρα αποτελέσματα αλλά θεωρητικά στατιστικά αποτελέσματα. Δηλαδή μπορεί κάποιος να έχει τα σωστά πτηνά από γενετική άποψη και να μην παίρνει όλους τους θεωρητικούς συνδυασμούς αλλά μόνο κάποιους. Δηλαδή είναι και θέμα τύχης.

Η μάνα είναι: BLACK HEAD, LYLAC/WHITE BREAST, GREEN SPLIT TO BLUE BODY
Ο πατέρας είναι: BLACK HEAD, PURPLE/WHITE BREAST, SF YELLOW (DILUTE) BODY
Ο παραπάνω συνδυασμός μεταξύ άλλων δίνει κίτρινα θηλυκά με 50% πιθανότητες SPLIT TO BLUE

Γνώμη μου μην κολλάς και πολύ με τις μεταλλάξεις τίποτα δεν είναι πιο όμορφο από το αρχέγονο!
 
Αφου τα συγκεκριμενα πουλια ειναι καλυτερα να ειναι ομαδα. Γιατι να χωριστουν; Εγω τα εχω μαζι. Ολα σε μια κλουβα. Πολυ συνεργασιμα πουλια και χωρις να μου δημιουργησουν προβληματα
 
Ναι είναι καλά σε ομάδα αλλά είναι καλύτερα σε ομάδες αρσενικών και ομάδες θηλυκών ξεχωριστά στην περίοδο ανάπαυσης.
Όταν μεγαλώσουν λίγο τα δικά σου και ωριμάσουν σεξουαλικά θα δεις ποια είναι τα προβλήματα, ειδικά στα δικά σου που είναι όλα συγγενείς.
 
Θα τα ανταλλαξω και θα κανω ζευγαρακια. Θα τα εχω στην κλουβα. Δεν ξερω αν θα ζευγαρωσω ξανα. Ετσι εκανα και με τα ζεμπρακια. Τα ζεμπρακια δεν μαλωνουν. Ολα μαζι τρωνε, καθονται στο πατο, κανουν μπανιο. Τα παντα. Υπολογιζα πως και αυτα ενα περιπου ετσι ειναι.

Τα αρσενικα δεν μαλωνουν μεταξυ τους; Γιατι οταν ειναι αρσενικα και θηλυκα μαζι υπαρχει προβλημα;
 
Γενικά τα γκουλντιαν είναι φιλήσυχα πουλάκια αλλά μέσα σε αποικία την περίοδο αναπαραγωγής δημιουργούνται εντάσεις και κάποια μπορεί να στρεσαριστούν σοβαρά. Ζευγάρια θα δημιουργηθούν 100% Το πιο δυνατό ζευγάρι ή μοναχικά κυρίαρχα πουλιά (αρσενικά ή και θηλυκά) θα στρεσάρουν τα υπόλοιπα.
Για αυτό το λόγο η αποικία χρειάζεται πολύ χώρο + σωστή διαρρύθμιση. Επίσης δεν μπορείς να αποφύγεις την αιμομιξία.

Δοκίμασε και μετά από 1-2 χρόνια πες μας τα συμπεράσματα σου.
 
Αν γίνει η ανταλλαγή θα την πάρεις αφού την κρατήσω λίγες μέρες σε κλουβί 60άρι και ολοκληρώσω τον κύκλο στο χώρο μου (+παρατήρηση). Οπότε δεν θα στρεσαριστεί σε εσένα. Αρσενικό δεν πρέπει να της βάλεις άμεσα. Οκ?
Καλημέρα, μάλλον θα γίνει η ανταλλαγή :) !
Οπότε, ξεκίνα αν θέλεις σιγά σιγά τη διαδικασία, όχι οτι βιάζομαι δηλαδή...
Εσύ ποια από τις δύο θέλεις;
Να σου πω ότι από όταν έχουν γεννηθεί, είναι σε εσωτερικό χώρο. Έλεγα να τα βγάλω έξω αλλά μιας και θα κάνουμε ανταλλαγή λέω να μην το κάνω για να μη στρεσαριστούν περισσότερο...
 
Όπως τα βλέπω το κοκκινοκέφαλο! Το έχω συμπαθήσει και θα ήταν ιδανικό για ένα μπλε κοκκινοκέφαλο αρσενικό που έχω. Αν το θηλυκό σου είναι φορέας μπλε θα δώσουν μπλε απογόνους, αν όχι θα είναι φορείς.
Ιδανικά θα ήθελα να τα δω και τα δύο πριν διαλέξω.:D

Η μάνα της είναι κοκκινοκέφαλη ή μαυροκέφαλη;
Τι έτρωγαν σαν νεοσσοί;
 
Είναι πολύ όμορφο, ναι είναι 50-50 να είναι φορέας μπλε...
Η μάνα της είναι μαυροκέφαλη.
Μεγάλωσαν με Tropical finches Premium και Tropical finches, αυγουλάκι βραστό, αυγοτροφή homemade.
Τώρα τρώνε μείγμα Exotic birds με Finches και τους έχω προσθέσει και Vitamin and mineral mixture το οποίο θα το καταργήσω στο επόμενο μείγμα γιατί πρόσεξα ότι έχει πρόσθετα συντηρητικά και χρώμα.
Προτείνω να ανταλλάξουμε τροφούλα, ποσότητας μιας εβδομάδας όταν με το καλό γίνει η ανταλλαγή, για να κάνει ο καθένας την κατάλληλη προσαρμογή στη δικιά του. 👍
Τσαμπιά millet υπήρχαν και υπάρχουν στα κλουβιά.
Εσύ, τι τροφή της δίνεις τώρα;
Αν μπορείς βγάλ' τη μου μια φωτογραφία...😎

Ιδανικά θα ήθελα να τα δω και τα δύο πριν διαλέξω.:D
Κανένα πρόβλημα, όταν είναι θα τις φέρω και τις δύο...
 
Τροφή δίνω της King, αγοράζω σακιά των 20kg. Στην περίοδο αναπαραγωγής/πτερόρροιας την εμπλουτίζω με διάφορος σπόρους και pellets. Επιπλέον δίνω αυγό, αυγοτροφή εμπορείου (Easyyem και CEDE), πράσινα φρέσκα λαχανικά, αποξηραμένα βότανα, σπιρουλίνα... Φωτογραφία θα βγάλω όταν μεταφερθεί στο ατομικό 60αρι κλουβί. Τώρα, εκεί που βρίσκεται, δεν είναι εύκολο.
 
Back
Top