Ανταλλαγή Gouldian θηλυκά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης krisp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Είναι πολύ όμορφο, ναι είναι 50-50 να είναι φορέας μπλε...
Η μάνα της είναι μαυροκέφαλη.
😎
Αφού η μάνα είναι μακροκέφαλη, ο πατέρας είναι κοκκινοκέφαλος με μαύρο παράγοντα. 😉 .. Και για αυτό έδωσαν μαυροκέφαλα.
 
Το γνωρίζω, για τους γονείς, μέσω των απογόνων τους ξέρω σίγουρα ότι:
1) είναι και τα δυο πράσινα με μπλε παράγοντα
2)ο μπαμπάς έχει σίγουρα κόκκινο και μαύρο παράγοντα για το κεφάλι(θα μπορούσε να έχει και κίτρινο..🙄)
3)η μαμά έχει σίγουρα μαύρο παράγοντα για το κεφάλι(θα μπορούσε να έχει επίσης κίτρινο, χωρίς να φαίνεται)
4)έχουν σίγουρα μωβ παράγοντα για το στήθος(θα μπορούσαν να έχουν και άλλο...)

αν έχω καταλάβει σωστά από ότι έχω δει..
Η δικιά σου τί χρώμα έχει στο στήθος και στο κεφάλι;
 
Καλημέρα,
επειδή είχαμε ατυχία με τον αρσενικό, δεν χρειάζομαι πλέον θηλυκό καθώς δεν έχω να το ζευγαρώσω, αν έχει κάποιος αρσενικό και θέλει να ανταλλάξει με θηλυκό ας στείλει...
 
Μάλλον εγκεφαλικό... Ένα βράδυ πριν μερικές μέρες, ενώ κοιμόταν, ξαφνικά ήταν στον πάτο, χτυπούσε τα φτερά του και το κεφάλι του ήταν προς τα κάτω, μετά από λίγο ησύχασε και τον πήρε ο ύπνος εκεί. Από τότε δεν μπορεί να σταθεί με ευκολία και κάθεται κατά βάση στον πάτο. Σημάδια εμφανή ασθένειας δεν υπάρχουν, οπότε μάλλον ατυχία-μάτι, δεν ξέρω... Το προηγούμενο διάστημα ήταν πολύ καλά κελαηδούσε, μέχρι και χορό έκανε στις αδερφές του πίσω από το χώρισμα... Το προηγούμενο βράδυ πριν το συμβάν, απλά άκουσα ένα ήχο σαν να φτερούγισε κάτι τέτοιο, μάλλον από το ίδιο πουλί αλλά για ένα δευτερόλεπτο οπότε φαντάστηκα ότι ξύπνησε λίγο...
Αντέχει ακόμα ο καημενούλης, ελπίζω να τα καταφέρει, αλλά όπως και να έχει δεν θα μπει για αναπαραγωγή...
 
Περπατητός, μπορεί να ψιλοπετάξει αλλά στα κουτουρού, όχι κανονικά και η προσγείωση είναι συνήθως δύσκολη...
 
@krisp λυπάμαι, τώρα το είδα. Ίσως είχε νυχτερινή πτήση και κτύπησε. Σε τι κατάσταση είναι τώρα; Έχουν κάποιο φωτάκι νυχτός στο δωμάτιο τους;
 
..Xρήστο..λυπάμαι πολύ για ότι έτυχε στο κορίτσι σου, ειλικρινά το λέω!🙁
μακάρι να είναι κάτι.. Περαστικό!
Από την άλλη.. Επιτρέψτε μου να σας συγχαρώ και τους δυό σας, Χρήστο & Γιάννη,Γιάννη & Χρήστο, για την τόσο άψογη και γεμάτη αλληλοσεβασμό συζήτησή σας! Πραγματικό υπόδειγμα η συζήτησή σας και ως μέλος της παρέας αυτής.. Ευχαριστούμε για το ωραίο αυτό μάθημα!
 
Back
Top